Komitet ONZ prosi Watykan o wyjaśnienia ws. pedofilii w Kościele

11.07.2013 06:24
Bazylika św. Piotra w Watykanie

Bazylika św. Piotra w Watykanie (fot. Wikipedia)

Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka poprosił Watykan o szczegółowe wyjaśnienia skandalu dotyczącego pedofilii w Kościele. Włoskie media podały, że komitet przedstawił długą listę pytań.
Komitet, który monitoruje wypełnianie przez państwa postanowień Konwencji o Prawach Dziecka, wystosował wniosek o informacje dotyczące wszystkich zgłoszonych Watykanowi przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez przedstawicieli duchowieństwa.

ONZ zadaje niewygodne pytania

Ponadto w liście zawarto na przykład pytania, jakie kroki podjęto, by żaden ksiądz oskarżony o pedofilię nie miał już więcej kontaktów z dziećmi, oraz o wskazówki i zasady postępowania wobec przypadków nadużyć i współpracę Kościoła ze świeckim wymiarem sprawiedliwości. Zapytano też, według mediów, w jakich sytuacjach poproszono hierarchię kościelną o to, by nie zawiadamiać policji i wymiaru sprawiedliwości w poszczególnych krajach.

Komitet ONZ zainteresowany jest tym, jakiego wsparcia Stolica Apostolska udziela ofiarom wykorzystywania, sprawą odszkodowań dla nich oraz procesami kanonicznymi sprawców takich czynów. Watykan zapytano też o to, czy dochodziło do przypadków wypłaty zadośćuczynienia dla ofiary w zamian za jej milczenie na temat nadużyć. Kolejna przedstawiona do wyjaśnienia kwestia to wprowadzone zasady zapobiegania pedofilii w Kościele.

Ogromny skandal i żadnej kary

Inne punkty wniosku komitetu ONZ do Watykanu odnoszą się do skandalu nadużyć i maltretowania sierot w domach sióstr magdalenek w Irlandii oraz wydarzeń w zgromadzeniu Legioniści Chrystusa. Jego założyciel, ksiądz Marcial Maciel Degollado z Meksyku, przez kilkadziesiąt lat dopuszczał się pedofilii, a także seksualnego wykorzystywania seminarzystów. Miał również kilkoro dzieci. Papież Benedykt XVI na początku swego pontyfikatu nakazał mu życie w odosobnieniu. Sprawcę tego największego skandalu w Kościele nie spotkała nigdy żadna inna kara. Zmarł w 2008 roku.

Komitet ONZ ds. Praw Dziecka, mający swą siedzibę w Genewie, ogłosił, że czeka na wyjaśnienia Watykanu do 30 listopada.

Watykan: Odpowiemy

- Z całą pewnością udzielimy odpowiedzi - oświadczył jeden z przedstawicieli Stolicy Apostolskiej przy siedzibie ONZ w Genewie, ksiądz Massimo De Gregori. Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa komitetu Narodów Zjednoczonych nie będzie postrzegana jako specjalna procedura dla Watykanu i nie dojdzie do jej "instrumentalnych" interpretacji.

Wyjaśniono, że przedłożenie wniosku o wyjaśnienia jest działaniem rutynowym, dotyczącym wszystkich państw.

--------------------------------------------------------

TOK FM o pedofilii w Kościele. Na portalu Tokfm.pl i w Radiu TOK FM zajęliśmy się problemem pedofilii w polskim Kościele. Dlaczego akurat w Kościele? Bo to tam przez lata istniał instytucjonalny problem z ukrywaniem przypadków przestępstw ze strony duchownych. Jeśli chodzi o Polskę, wciąż trudno oszacować skalę zjawiska, gdyż Kościół nie podaje żadnych danych na ten temat. Nie mamy więc precyzyjnych informacji na temat skali naruszeń, liczby oskarżeń oraz liczby przypadków ukrywania oskarżeń przez wysokich hierarchów. Kilka tygodni temu wysłaliśmy do wszystkich diecezji w kraju oraz do rzecznika Episkopatu listę pytań w tej sprawie. Otrzymaliśmy już część odpowiedzi: od rzecznika episkopatu oraz części diecezji. Niestety, odpowiedzi nie pomogły w ustaleniu skali naruszeń.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (267)
Zaloguj się
 • transact

  Oceniono 427 razy 353

  To jak, trzymamy kciuki za delegalizację kościoła katolickiego na swiecie?

  Gdzie się wtedy podzieją faceci poprzebierani w damskie ciuszki, którzy rąk nie skalali żadną pracą?

  ;)

 • puzonik48

  Oceniono 326 razy 290

  A jak miał zostać ukarany ksiądz Marcial Maciel Degollado i jemu podobni ,jak byli wzięci pod opiekę przez przyszłego "świętego" JPII ,dla którego dobre imię KK ,było ważniejsze od dramatu ofiar tych sadystów i zboczeńców ?

 • fakiba

  Oceniono 245 razy 227

  Lista pytań jest długa ale odpowiedż będzie krótka brak danych bo kościół nie prowadzi takich statystyk

 • 24u

  Oceniono 139 razy 125

  ONZ moze pytac a Watykan nie musi odpowiadac,gdyz nie groza mu za to zadne sankcje.

 • krzywelustro

  Oceniono 102 razy 88

  Odpowiedzi udzieli Jego Eliminencja Henryk Hoser. Będzie ona brzmiała mniej-więcej tak:

  "Szanowne Oenzety,
  Wasze aroganckie pytania cechuje brak elementarnego szacunku i posłuszeństwa dla polityki i nauczania Przenajświętszego Kościoła, na które to politykę i nauczanie monopol mam ja i moje kumple biskupy. Wasze publicznie ogłaszane pytania przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła. Idźcie więc, chłopaki do jakiegoś Domu Emerytów albo na drzewo, na którym otrzymacie ode mnie godziwe modły odklepane za cołaskę z puli Funduszu Kapłańskiego Wsparcia.

  Równocześnie dziękuję za dobro, które dokonało się przez Waszą posługę, życzę Wam obfitości łask Bożych, polecam Opatrzności Bożej i opiece Matki Boskiej Toruńskiej."

 • harimau666

  Oceniono 88 razy 82

  ONZ pytać sobie może ale po co skoro w każdym kraju gdzie stoi choćby jeden kościół watykański można znaleźć takie strony:
  pedofiliawkosciele.blogspot.com/
  W KAŻDYM!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje