Komitet ONZ prosi Watykan o wyjaśnienia ws. pedofilii w Kościele

11.07.2013 06:24
Bazylika św. Piotra w Watykanie

Bazylika św. Piotra w Watykanie (fot. Wikipedia)

Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Praw Dziecka poprosił Watykan o szczegółowe wyjaśnienia skandalu dotyczącego pedofilii w Kościele. Włoskie media podały, że komitet przedstawił długą listę pytań.
Komitet, który monitoruje wypełnianie przez państwa postanowień Konwencji o Prawach Dziecka, wystosował wniosek o informacje dotyczące wszystkich zgłoszonych Watykanowi przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich popełnionych przez przedstawicieli duchowieństwa.

ONZ zadaje niewygodne pytania

Ponadto w liście zawarto na przykład pytania, jakie kroki podjęto, by żaden ksiądz oskarżony o pedofilię nie miał już więcej kontaktów z dziećmi, oraz o wskazówki i zasady postępowania wobec przypadków nadużyć i współpracę Kościoła ze świeckim wymiarem sprawiedliwości. Zapytano też, według mediów, w jakich sytuacjach poproszono hierarchię kościelną o to, by nie zawiadamiać policji i wymiaru sprawiedliwości w poszczególnych krajach.

Komitet ONZ zainteresowany jest tym, jakiego wsparcia Stolica Apostolska udziela ofiarom wykorzystywania, sprawą odszkodowań dla nich oraz procesami kanonicznymi sprawców takich czynów. Watykan zapytano też o to, czy dochodziło do przypadków wypłaty zadośćuczynienia dla ofiary w zamian za jej milczenie na temat nadużyć. Kolejna przedstawiona do wyjaśnienia kwestia to wprowadzone zasady zapobiegania pedofilii w Kościele.

Ogromny skandal i żadnej kary

Inne punkty wniosku komitetu ONZ do Watykanu odnoszą się do skandalu nadużyć i maltretowania sierot w domach sióstr magdalenek w Irlandii oraz wydarzeń w zgromadzeniu Legioniści Chrystusa. Jego założyciel, ksiądz Marcial Maciel Degollado z Meksyku, przez kilkadziesiąt lat dopuszczał się pedofilii, a także seksualnego wykorzystywania seminarzystów. Miał również kilkoro dzieci. Papież Benedykt XVI na początku swego pontyfikatu nakazał mu życie w odosobnieniu. Sprawcę tego największego skandalu w Kościele nie spotkała nigdy żadna inna kara. Zmarł w 2008 roku.

Komitet ONZ ds. Praw Dziecka, mający swą siedzibę w Genewie, ogłosił, że czeka na wyjaśnienia Watykanu do 30 listopada.

Watykan: Odpowiemy

- Z całą pewnością udzielimy odpowiedzi - oświadczył jeden z przedstawicieli Stolicy Apostolskiej przy siedzibie ONZ w Genewie, ksiądz Massimo De Gregori. Wyraził nadzieję, że ta inicjatywa komitetu Narodów Zjednoczonych nie będzie postrzegana jako specjalna procedura dla Watykanu i nie dojdzie do jej "instrumentalnych" interpretacji.

Wyjaśniono, że przedłożenie wniosku o wyjaśnienia jest działaniem rutynowym, dotyczącym wszystkich państw.

--------------------------------------------------------

TOK FM o pedofilii w Kościele. Na portalu Tokfm.pl i w Radiu TOK FM zajęliśmy się problemem pedofilii w polskim Kościele. Dlaczego akurat w Kościele? Bo to tam przez lata istniał instytucjonalny problem z ukrywaniem przypadków przestępstw ze strony duchownych. Jeśli chodzi o Polskę, wciąż trudno oszacować skalę zjawiska, gdyż Kościół nie podaje żadnych danych na ten temat. Nie mamy więc precyzyjnych informacji na temat skali naruszeń, liczby oskarżeń oraz liczby przypadków ukrywania oskarżeń przez wysokich hierarchów. Kilka tygodni temu wysłaliśmy do wszystkich diecezji w kraju oraz do rzecznika Episkopatu listę pytań w tej sprawie. Otrzymaliśmy już część odpowiedzi: od rzecznika episkopatu oraz części diecezji. Niestety, odpowiedzi nie pomogły w ustaleniu skali naruszeń.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (267)
Komitet ONZ prosi Watykan o wyjaśnienia ws. pedofilii w Kościele
Zaloguj się
 • czytelnik23-is-me

  Oceniono 5 razy -1

  a Holandię???
  Holenderski sąd zezwolił na promowanie pedofilii
  Fundacji, która promuje pedofilię nie można zakazać działalności – orzekli sędziowie Sądu Apelacyjnego. Holendrzy proszą Europę o ratunek.
  W 2012 r. Sąd Cywilny w Assen nakazał rozwiązanie fundacji “StitchingMartijn” zamieszczającej anonse seksualne między osobami dorosłymi i dziećmi twierdząc, że są one sprzeczne z normami społeczeństwa holenderskiego. Fundacja odwołała się do sądu apelacyjnego, który uchylił ten wyrok.
  Ogłoszenia i fotografie widniejące na stronie fundacji nie naruszają w opinii sędziów holenderskiego prawa, co więcej, sąd stwierdził, że fakt skazania niektórych członków klubu za przestępstwa seksualne, nie powinien być łączony z pracą Fundacji.
  Problem legalizacji pedofilii w Holandii ciągnie się już od 1982 roku. Powstało wtedy stowarzyszenie MARTIJN, którego celem było przekonanie Holendrów do akceptacji stosunków seksualnych między dorosłymi i dziećmi. Członkowie stowarzyszenia nie nawoływali na początku do seksu z nieletnimi, proponowali raczej otwartą debatę i możliwość swobodnego wypowiadania się na temat "swoich potrzeb".
  Ta skądinąd znana powszechnie lewicowa metoda odkrawania małych plasterków salami (przyzwyczajamy społeczeństwo do naszych idei krok po kroku), doprowadziła do powstania partii pedofilów - "Miłość, Wolność i Różnorodność". Początkowe protesty i zakazy jej działalności na niewiele się zdały. Trybunał w Hadze uznał bowiem, że tworzenie partii pedofilów jest zgodne z prawem, ponieważ "prawo do tworzenia partii politycznych jest jednym z podstawowych praw demokracji".
  Obecnie już 80 proc. Holendrów chce delegalizacji ugrupowania promującego pedofilię. Nie mogąc liczyć na pomoc włąsnego wymiaru sprawiedliwości prosząc o pomoc instytucje europejskie.
  polskie radio

 • czytelnik23-is-me

  Oceniono 4 razy 0

  czy zapytali Polskę? Bo w Polsce 70% pedofilii jest w rodzinach a pozostałe 30 poza rodziną, głównie w szkołach i publicznych miejscach zabaw dzieci.

 • czytelnik23-is-me

  Oceniono 6 razy 2

  Nie jest rola Kościoła tropienie i karanie pedofilów, to rola państw; w ostatnich paru latach państwo amerykańskie wykryło i ukarało 50 duchownych i w tym samym czasie 6.000 nauczycieli wychowania fizycznego. Państwo watykańskie nie wykryło ani jednego pedofila wśród swoich 3.000 obywateli (widocznie ich nie ma, bo nie było żadnej skargi), ale zaostrzyło kodeks karny za takie przestępstwa.

 • czytelnik23-is-me

  Oceniono 3 razy 1

  W zajmującym 44 ha powierzchni i liczącym 3.000 obywateli państwie watykańskim (będącym własnościa Stolicy Apostolskiej i administrowanym przez nią) nie było żadnego przypadku pedofilii. W lipcu 2013 roku zaostrzono kary dla sprawców pedofilii, gdyby kiedyś tacy byli...

 • zbigstar

  Oceniono 6 razy 4

  Tylko u nas ksiądz prawomocnie skazany za pedofilię i mający zakaz kontaktów z dziećmi może sobie mieszkać na terenie ośrodka kolonijnego, łazić po nim podpity i w samych gaciach. Ten sam ksiądz po wyroku został mianowany na prestiżowe stanowisko członka kapituły u abepe Głódzia. Bo to jest Polska właśnie i żaden tam ONZ nam nie podskoczy!

 • plumgazeta

  Oceniono 7 razy -5

  A może ONZ zapyta dlaczego morderczyni dziecka nadal jest nauczycielką?

 • pascvale

  Oceniono 11 razy 7

  Czytałem, że jeden z polskich wyższych sukienkowych zwalił winę na dzieci. Ponoć są zbyt wyzywające. O ile się nie mylę, to odpowiedź będzie w podobnym tonie, o i,le będzie.

 • ulisses-achaj

  Oceniono 7 razy 5

  DLACZEGO do jasnej .......... Polska głosowala PRZECIWKO tej uchwale???

 • barabbas

  Oceniono 10 razy -6

  Kościół powinien zachować tak jak Israel od lat proszony o wyjaśnienia w sprawie mordów i tortur dzieci.

  Nic nie powinien robić do czasu gdy Israel nie odpwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje