20 tysięcy kilometrów podniebnej żeglugi. Sprawdź, jak Snowden doleci do Wenezueli

Dwadzieścia zamiast dziewięciu tysięcy kilometrów - taką drogę będzie musiał przebyć Edward Snowden, żeby bezpiecznie dostać się do Wenezueli. Dlaczego bezpiecznie? Jeżeli samolot z nim na pokładzie wleciałby w amerykańską bądź inną zachodnią przestrzeń powietrzną, mógłby zostać zmuszony do lądowania.
Po wydaniu rozkazu wojskowe myśliwce podleciałyby do samolotu ze Snowdenem, przechwyciły go i zmusiły do lądowania. Amerykanin nie może podróżować, bo USA anulowały jego paszport. Po otrzymaniu zgody na azyl od Wenezueli dostanie on dokument uprawniający do lotu. Rosja nie musi jednak wpuścić go na pokład samolotu pasażerskiego.

Niektóre źródła twierdzą, że jedyną możliwością dla Snowdena jest podróż samolotem wojskowym bądź dyplomatycznym. Wtedy mógłby uniknąć zbliżenia się do amerykańskiej przestrzeni powietrznej. Nawet dłuższą drogą, samolot pasażerski przelatywałby bowiem w pobliżu Hawajów.- Wenezuela otrzymała wniosek Edwarda Snowdena o udzielenie azylu - poinformował wczoraj prezydent tego kraju Nicolas Maduro. - Snowden musi tylko zdecydować, kiedy wsiądzie do samolotu, jeśli chce tu przybyć - dodał. Wenezuela to niejedyny kraj, który jest gotów przyjąć byłego współpracownika amerykańskich służb.

Maduro zaoferował Snowdenowi azyl w ubiegły piątek. Zrobili to też prezydent Boliwii Evo Morales i prezydent Nikaragui Daniel Ortega. Nie oznacza to jednak końca kłopotów Amerykanina. Aby udać się do Wenezueli, Snowden musiałby otrzymać stosowne dokumenty podróżne i znaleźć sposób na przelot do Ameryki Południowej. Jedyny bezpośredni lot z Moskwy wiedzie do Hawany na Kubie i przebiega nad Europą i USA, co może wywołać komplikacje. Niektóre państwa europejskie odmówiły przed kilkoma dniami prezydentowi Boliwii Evo Moralesowi przelotu przez ich przestrzeń powietrzną w związku z podejrzeniami, że na pokładzie jego samolotu może znajdować się Snowden.

Rosja zachęca do przyjęcia oferty

Do przyjęcia oferty wenezuelskiego prezydenta zachęcał Snowdena wpływowy wpływowy szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow. To prawdopodobnie ostatnia szansa na azyl polityczny" - napisał na Twitterze Aleksiej Puszkow, przewodniczący komitetu ds. międzynarodowych w rosyjskim parlamencie. Zażartował również, że jeśli Snowden nie schroni się w Wenezueli, to będzie musiał poślubić Annę Chapman. Deportowana do Rosji z USA za szpiegostwo kobieta oświadczyła się Snowdenowi kilka dni temu. Również na Twitterze.

Snowden, były współpracownik kontraktowy amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, przebywa od 3 tygodni w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hong Kongu. Nie może podróżować, gdyż władze USA anulowały jego paszport.

"NSA? Mogli wiedzieć wszystko. O wszystkich"

"The Guardian" zamieścił na swojej stronie kolejne wideo. To nagranie rozmowy z Edwardem Snowdenem którą przeprowadzili dziennikarze brytyjskiego dziennika. Redakcja nie informuje, dlaczego opublikowali ją dopiero teraz, miesiąc po ujawnieniu pierwszej części.

Snowden powiedział w nim, że najważniejszą informacją jest to, że NSA nie limitowało w żaden sposób zasięgu i skali inwigilacji. - Przechwytywali całość komunikacji. Wszystko - powiedział. Dodał też, że wielkie firmy komunikacyjne, komputerowe i internetowe dały NSA bezpośredni dostęp do swoich zasobów. - Agencja mogła wiedzieć wszystko. O każdym z nas - mówił Snowden.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o sytuacji Edwarda Snowdena? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (54)
20 tysięcy kilometrów podniebnej żeglugi. Sprawdź, jak Snowden doleci do Wenezueli
Zaloguj się
 • pewex0

  Oceniono 2 razy 2

  Lot przez terytorium Hawaje czyli USA mogła wymyślić tylko Wybiórcza ze jej elokwentnymi dziennikarzami.

 • mieetek

  Oceniono 3 razy 3

  Przez Hawaje? Na samym Oahu jest 6 baz wojskowych. Niebo nad Pacyfikiem poczernieje od samolotów. Szkoda chłopaka. Niech zostanie w Rosji na warunkach Putina. Świat, a zwłaszcza Amerykanie nie zasługują, aby taki fajny gość dla nich ryzykował swoje życie.

 • el_bigos

  Oceniono 2 razy 2

  Cała Europa trzęsie dupą przed amerykanami, jedynie niezależna paliwowo od reszty i amerykanów Wenezuela ma w dupie jankieskie podrygi. Ciekawe kiedy CIA zacznie swoje manewry w Wenezueli jak to było w przypadku kilkudziesięciu krajów na całym świecie.

 • calli

  Oceniono 8 razy 6

  Dlaczego reżimowo-usraelski GazWyb nawet się nie zająknął, że w dniu wczorajszym sąd irlandzki odrzucił żądanie jankeskich zbrodniarzy dot. ścigania bohatera ludzkości i bojownika o wolność Edwarda Snowdena i spuścił ich wniosek na drzewo? Okazało się, że we wniosku zabrakło informacji o tym GDZIE Edward Snowden miałby dokonać tego 'przestępstwa' oraz CO miałoby zostać przez niego skradzione.

  Brawo Irlandia, chociaż jeden europejski kraj, którego władze (niektóre!) nie liżą zadka jankeskich zbrodniarzy :)

  I dlaczego sprzedajne pismaki z GazWybu i ich zafajdana cenzura usunęły ten - najpopularniejszy w wątku - post?

  www.irishtimes.com/news/crime-and-law/high-court-refuses-to-grant-arrest-warrant-for-snowden-1.1456798#.UdrkBOoIPTw.twitter

 • reality_show

  Oceniono 2 razy 0

  Nie ma o czym debatować, bo Snowdena już dawno nie ma w Moskwie i na pewno nie będzie w Wenezueli.

 • normalny-parch

  0

  a co to? ruskie nie maja lodzi podwodnych?

 • staryrys48

  Oceniono 3 razy 3

  Jak mówią że uda się do Wenezueli to znaczy że uda się gdzie indziej. To jest blef żeby go po drodze nie zlikwidowali.

 • calmy

  0

  Zdumiewające co ja tutaj czytam.
  "Wartościowe informacje powinny być płatne"
  John Micklethwait
  "Bezwartościowe i błędne informacje są za darmo"
  Calmy

  Więc przestańcie biadolić drodzy użytkownicy, że bzdury tu praktykanci wypisują. przecież nikt nie zabrania wam kupić gazety.

 • adam.2x

  Oceniono 2 razy 0

  " Agencja mogła wiedzieć wszystko "
  To głupstwo w porównaniu z tym co wiedzą o was prywatne instytucje które zbierają dane i które są poza wszelką kontrolą. To one decydują o waszym codziennym życiu i od nich powinniscie zacząć swe oburzenie ale jak widać psychoza tłumu oddziaływuje na wielu i akurat teraz NSA stało się modnym tematem.

  Od tych rządowych agencji otrzymujecie ochronę przed terroryzmem i przestępcami. Od prywatnych dostajecie tylko bat na plecy ponieważ jesli złożycie jakiekolwiek podanie o kredyt, pracę to przede wszystkim patrzą jakie są negatywne, eliminujące was dane.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX