O jakim "niestosownym zachowaniu" pisze ks. Lemański? Nosowski wyjaśnia: Nie chodzi o nic związanego z seksem

Enigmatyczna fraza, którą zamieścił w swoim oświadczeniu ks. Wojciech Lemański, doczekała się dopowiedzenia jego przyjaciela. Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny miesięcznika "Więź", wyjaśnia, że słowa o "głęboko niestosownym zachowaniu" abp. Hosera w stosunku do ks. Lemańskiego nie dotyczą sfery seksualnej.
- W styczniu 2010 r. zostałem wezwany przez abp. Hosera do kurii. Rozmowa dotyczyła nieprawidłowości w dekanacie tłuszczańskim i mojego zaangażowania w dialog chrześcijańsko-żydowski. Podczas tego spotkania doszło do, według mnie, niedopuszczalnego i skandalicznego zachowania abp. Hosera wobec mnie - napisał w swoim oświadczeniu ks. Wojciech Lemański.

Co znaczy słowo "niedopuszczalne"?

Tajemniczo brzmiące stwierdzenie "niedopuszczalne i skandaliczne zachowanie" wywołało w sieci masę spekulacji - niektórzy dopatrywali się w słowach ks. Lemańskiego sugestii, że mogło dość do molestowania, zwłaszcza że w oświadczeniu księdza pojawia się postać kardynała Keitha O'Briena, arcybiskupa Edynburga, który zrezygnował ze stanowiska po aferach homoseksualnych w szkockim Kościele.

"Nie chodziło o seks"

W sprawie na swoim blogu wypowiedział się Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny katolickiego miesięcznika "Więź", który od lat zna księdza Lemańskiego. I rozmawiał z nim telefonicznie po tym, kiedy do "niedopuszczalnego" zachowania miało dojść. - W kwestii szczegółów zdarzenia ze stycznia 2010 r. nie mam ani zamiaru, ani prawa czegokolwiek publicznie dodawać ponad to, co napisał sam ks. Lemański - poza zapewnieniem, że nie chodziło o jakiekolwiek zachowania seksualne - pisze Nosowski. - Przypadek kard. O'Briena jest przywołany we wspomnianym oświadczeniu jedynie jako źródło określenia "głęboko niestosowne zachowanie wobec księdza". Ówczesne zachowanie abp. Hosera - tak jak przedstawił mi je ks. Lemański - uważam za rzeczywiście głęboko niestosowne, zarówno wobec księdza, jak i kogokolwiek innego - pisze redaktor naczelny "Więzi". Nie wyjaśnia jednak, o co dokładnie chodziło.

Ksiądz na emeryturę

Niepokorny ksiądz zasłynął wypowiedziami m.in. o in vitro czy pojednaniu Polaków i Żydów, które były często wbrew oficjalnej linii Kościoła katolickiego w Polsce.

Zgodnie z dekretem arcybiskupa Henryka Hosera z 5 lipca 53-letni ksiądz Lemański w trybie niemal natychmiastowym ma opuścić parafię i udać się do domu księży emerytów. W dekrecie abp Hoser napisał, że "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych sprawiają, że dalsza posługa proboszczowska pod władzą biskupa diecezjalnego staje się niemożliwa". Podkreślił także, że publicznie głoszone poglądy ks. Lemańskiego "nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła".

Ks. Lemański zapowiedział dziś, że odwoła się od decyzji. - Kocham Kościół, jest moim domem i nie pozwolę się z niego wypchnąć - oświadczył Lemański.

Ksiądz Lemański już wygrał [BLOG BEZCZELNEGO BLOGERA]

Więcej o:
Komentarze (42)
O jakim "niestosownym zachowaniu" pisze ks. Lemański? Nosowski wyjaśnia: Nie chodzi o nic związanego z seksem
Zaloguj się
 • kkarol1

  Oceniono 1 raz 1

  POWIEM KRÓTKO.WCZORAJ OGLĄDAŁEM SUPERSTACJĘ I ZADZWONIŁA PANI ,POWTARZAM JEJ SŁOWA ŻE BISKUP HOSERA ZAPYTAŁ KSIĘDZA LEMAŃSKIEGO CZY JEST OBRZEZANY BO JEST ZA ŻYDAMI .A JA SIĘ ZAPYTAM BISKUPA HOSERA CZY PAN JEZUS BYŁ OBRZEZANY SKORO BYŁ ŻYDEM ? ZRESZTĄ POLACY JESTEŚMY NARODEM WYBRANYM DRUGIMI PO IZRAELU BO PEŁNO U NAS ŻYDÓW .

 • martsy

  Oceniono 2 razy 0

  komuchy od Michnika niczego się nie nauczyły od komuchów sowieckich i dalej prowadzą swoją kretyńską wojnę z Kościołem

  Michnik taki przecież zakochany w tow. Ślepowronie mógłby się go zapytać o to, jak komunie ta walka wychodziła.

  tata Michnika mógłby opowiedzieć o doświadczeniach sowieckich a brat o torturach. Ale nie. muszą tego jeszcze raz doświadczyć na własnej skórze.

  Już kupiłem popcorn i cieszę się na tę komuszą klęskę. Niepotrzebną. Wynikającą z ideologicznego zacietrzewienia i głupoty.

 • szmul.bender

  0

  Niech sie klechy kłócą i wzajemnie leją na odlew. Mam nadzieję, ze ta kłotnia jeszcze trochę potrwa - ciekawsze to od Łimbledonu

 • xj1234

  Oceniono 4 razy -2

  Niesioł, nos w szczaw, tul ogon i chowaj się przed swoją byłą dziewczyną Elżbietą Królikowską, którą sypałeś na pierwszym przesłuchaniu. Komorrrr cie nazwał bohaterem buhahahahahahahaha

 • antykkk

  Oceniono 2 razy 0

  Cieszy mnie bardzo jak ta zaraza pedofilsko złodziejska się w szybkim tempie stacza w otchłań.
  Jak to przepełnione szambo zła wszelkiego wije się i skowyczy, podgryzając się wzajemnie i to wpieprzanie się we wszystko uprawianie polityki napuszczanie na siebie swoich baranów.
  Brawo!!! Fajne widowisko Wiecej!!! więcej!!! Rydzyk Hofman Kaczko gdzie jesteście
  Franco włącz się też

 • alicjaczar

  Oceniono 12 razy 8

  Mam wielki szacunek do ks. Lemańskiego. Chyle czoło.
  Ale...on nie wygra. Wiem, nie chodzi o "wygraną", ale ONI Go zniszczą. Stolica Apostolska też przyjęłą postawę neutralną. Szkoda...
  Kościół jako Instytucja, nie to nie to. Oby nie zniszczyli Księdza Lemańskiego, i Jemu podobnych. Trzymam kciuki za Księdza!!!!

 • tersta

  Oceniono 6 razy 0

  Hoser - nie od dziś - zachowuje sie jak ostatni padalec. Wystarczy spojrzeć na jego twarz, wszystko jest na niej wypisane...

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  @ orm_embar,
  a z czego i gdzie będzie Lemański żył,
  jak nic w życiu nie robił opończ klepania głupot ?

 • orm_embar

  Oceniono 3 razy 1

  Oj, księże Lemański... "Kocham Kościół, jest moim domem i nie pozwolę się z niego wypchnąć" ? Kościół Twoją kołyską, ale czy naprawdę chcesz Waść (musisz) spędzić resztę życia w kołysce? (Parafrazując Konstantyna Edwardowicza Ciołkowskiego).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX