Chile: Zgwałcona 11-latka nie może usunąć ciąży. Zabrania tego prawo

Prezydent Chile Sebastian Pinera

Prezydent Chile Sebastian Pinera (Fot. HANDOUT REUTERS)

11-latka z Chile zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. Lekarze twierdzą, że może nie przeżyć porodu, ale i tak nie wolno jej usunąć ciąży - zabrania tego chilijskie prawo. Historia dziewczynki oburzyła Chilijczyków, którzy protestują przeciw restrykcyjnej ustawie antyaborcyjnej.
11-latka jest w 14. tygodniu ciąży. Została zgwałcona przez partnera matki, który molestował ją od dwóch lat. Mężczyzna został aresztowany i przyznał się do winy - podała chilijska telewizja państwowa.

Prawo aborcyjne z czasów Pinocheta

Lekarze ostrzegają, że ryzyko tego, że ani 11-latka, ani jej dziecko nie przeżyją porodu, jest bardzo wysokie. Legalne przerwanie ciąży nie wchodzi jednak w grę. W Chile można było dokonać aborcji z powodów zdrowotnych do 1973 r. Później zakazał tego generał Augusto Pinochet. Obecny konserwatywny prezydent Sebastian Pinera sprzeciwiał się wszystkim propozycjom złagodzenia prawa.

W ciągu ostatniego roku chilijski parlament odrzucił trzy projekty liberalizacji ustawy antyaborcyjnej. Według jednego z nich, aborcja miała być legalna w przypadku, gdy co najmniej dwóch lekarzy orzeknie, że ciąża zagraża życiu matki. Inny dopuszczał możliwość usunięcia ciąży, jeśli doszło do niej w wyniku gwałtu.

"Mam nadzieję, że teraz zaczniemy rozmawiać poważnie o aborcji"

Sprawa dziewczynki bulwersuje jednak zwykłych Chilijczyków. Na portalach społecznościowych namawiają do podpisywania internetowej petycji w sprawie zniesienia zupełnego zakazu aborcji. - Kiedy usłyszałem o tej dziewczynce, od razu pomyślałem, że aborcja będzie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku. Nigdy wcześniej nie podpisałem się pod żadną internetową petycją, ale teraz czuję, że sprawa jest naprawdę ważna. Mam nadzieję, że to będzie precedens, po którym zaczniemy poważnie rozmawiać o aborcji - powiedział 30-letni Eduardo Hernandez agencji AP.

Kościół w Chile silny mimo afery pedofilskiej

- Chile przez ostatnie lata zmodernizowało się gospodarczo, ale jeśli chodzi o kwestie społeczne i polityczne, panuje u nas stagnacja - uważa Marta Lagos, szefowa ośrodka badań publicznych Mori. - Ten kraj panicznie boi się zmian. Przytłacza nas ciężar katolicyzmu - dodaje.

Kościół katolicki rzeczywiście ma wciąż duży wpływ na społeczeństwo Chile, mimo skandalu, do którego doszło w 2010 r. Czterej mężczyźni ujawnili wówczas, że w wieku 14-17 lat byli wykorzystywani seksualnie przez powszechnie szanowanych chilijskich duchownych. Po tej sprawie pod wpływem opinii publicznej Pinera wytoczył wojnę pedofilii. Doprowadził do zaostrzenia kar za molestowanie nieletnich, powołania rzecznika praw dziecka i wprowadzenia zakazu pracy z dziećmi dla osób notowanych za czyny pedofilskie.

Prawo nie nadąża za zmianami w społeczeństwie

Zmiany w prawie zachodzą jednak powoli i głównie pod wpływem dramatycznych wydarzeń. W zeszłym roku parlament przegłosował wreszcie ustawę zabraniającą dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Stało się to po tym, jak media nagłośniły sprawę homoseksualisty, którego pobito na śmierć i wycięto na jego ciele swastyki. Wcześniej ustawa przez siedem lat leżała w "zamrażarce".

- Chilijskie elity są bardzo konserwatywne i mają duże wpływy w parlamencie. Dlatego prawo zmienia się znacznie wolniej niż społeczeństwo - komentuje Patricio Navia, chilijski politolog.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wiadomościach z zagranicy? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (328)
Chile: Zgwałcona 11-latka nie może usunąć ciąży. Zabrania tego prawo
Zaloguj się
 • jurekzoliwy

  0

  Tak naprawdę dziewczynka została zgwałcona dwa razy: raz przez drania, a drugi raz przez bezduszne prawo.

 • magiken

  Oceniono 1 raz -1

  We wszystkim powinien być umiar najwyraźniej w Chile takowego nie ma.
  Aborcja powinna według mnie być dostępna tylko z powodów zdrowotnych i gdy ciąża jest wynikiem gwałtu a nie
  tak jak to się dzieje w niektórych krajach być dostępna na zachciankę bo chcieliśmy mieć dziecko ale się rozmyśliliśmy.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 4 razy 4

  Zamiast "zabić" jedno "dziecko", zabiją dziecko.
  W majestacie prawa.
  Przez zaniedbanie.
  I nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.
  Ot, obłudne katolskie wężowe plemię.

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 6 razy 6

  Co za durna "logika". Dziecko ma prawo do życia i jednocześnie odmawia się mu tego prawa. Czyżby najlepszym rozwiązaniem miałaby być śmierć obojga? Dlaczego więc Kościół potępia tzw. cywilizację śmierci skoro sam jest jej, jak widać, orędownikiem?

  Niech oni się opamiętają na miłość boską!!! Przecież ta dziewczynka ma tylko 11 lat, to dziecko. Nie może urodzić, w jej przypadku ciąża to po prostu choroba, która ją zabije. Odmawia się jej prawa do leczenia? SKUR...IELE!!!!

 • rekkoon

  Oceniono 11 razy 11

  Przecież jeszcze niedawno w Polsce aktywiści katoliccy biegali za dziewczyną i niemal zmuszali ją do zaniechania decyzji o aborcji (ciąża będąca efektem czynu zabronionego). Lekarze na podstawie "klauzuli sumienia" odmawiają legalnych aborcji, więc o czym tu k... mówimy? Co mi po problemie w Chile, skoro w Polsce jest podobnie? Czekam aż w końcu naród zmądrzeje i posłowie przeforsują usunięcie punktu o obrazie uczuć religijnych oraz o klauzuli sumienia (jak jakaś pani jest głęboko wierzącą katoliczką, to nikt jej nie zmusza do zostania prostytutką z "klauzulą sumienia", że nie uprawia seksu - tak samo lekarz, jak mu się nie podobają zasady i prawo, to zawsze może iść układać płytki chodnikowe - tam nie będzie pracował w zawodzie, który jest sprzeczny z jego sumieniem).

 • worddesign

  Oceniono 5 razy 1

  11 lat to stara baba. Jak umrze to zostanie świętą.

 • baby1

  Oceniono 8 razy 8

  To tak jest jak się wybiera agentów watykańskich do parlamentu.

 • stanimager

  Oceniono 7 razy 7

  No i znowu katole. Bog chce zeby umarla. Taka jego wola.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 11 razy 11

  A co za ku...syny takie prawo ustaliły?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje