Segregacja, ale bez opakowań po jogurcie i foliówek. Gminy tłumaczą się z dziwnych ulotek

Mieszkańcom, którzy nie doczekali się kontenerów, ratusz sugeruje wyrzucanie śmieci do pojemników stojących na terenie Opola

Mieszkańcom, którzy nie doczekali się kontenerów, ratusz sugeruje wyrzucanie śmieci do pojemników stojących na terenie Opola (Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta)

Wczoraj pisaliśmy o dziwnych zasadach segregacji śmieci, jakie obowiązują w niektórych częściach Szczecina i Wrocławia. Okazało się, że ulotki z absurdalnymi instrukcjami dostają mieszkańcy wielu miejscowości. Pytamy gminy, dlaczego dopuszczają do takiej sytuacji i prosimy eksperta o jej ocenę.
W naszym wczorajszym tekścienapisaliśmy o zaskakujących ulotkach, jakie od firm wywożących odpady dostają mieszkańcy niektórych gmin. Nasi czytelnicy przesłali na Alert24 kolejne ulotki, które budzą ich wątpliwości.

O komentarz poprosiliśmy Dominika Dobrowolskiego, eksperta ds. recyklingu.

Mieszkaniec Oświęcimia:

"Piszę w odniesieniu do tekstu o dziadowskiej segregacji. Też dostałem podobnie idiotyczną ulotkę". Na ulotce widzimy, że pojemników po jogurtach nie można wrzucać do... pojemników na plastik.Komentarz eksperta: Zakaz wrzucania kubeczków po jogurtach do tworzyw to błąd. W ten sposób Oświęcim nie wywiąże się z obowiązku uzyskania odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu tworzyw i zapłaci kary. Najlepiej, aby wszystkie opakowania spożywcze z tworzyw były zbierane w jednym pojemniku na tworzywa i metale.

Komentarz gminy: Wiemy o tym problemie. Jeśli chodzi o niektóre z rodzajów opakowań, była bardzo duża dyskusja, gdzie powinny trafiać. W tej chwili nasi pracownicy są na szkoleniu związanym z gospodarką odpadami. Ustaliliśmy, że silnie zabrudzone opakowania plastikowe, takie jak kubeczki po jogurcie i margarynie, czy torebki foliowe lepiej będzie odzyskiwać w sortowni. Sa one więc odzyskiwane, ale na innym etapie segregacji odpadów.

Mieszkanka Kajetanówki, gmina Strzyżewice w woj. lubelskim:

"Piszę w sprawie śmieci. Przed ustawą śmieciową była segregacja śmieci. Teraz w mojej gminie Strzyżewice została wybrana firma EKOLAND z Kraśnika, która, jak wynika z nazwy, jest ekologiczna. Ale tylko z nazwy, bo większość śmieci miksuje się razem i nie ulegają one przetworzeniu. Nie odzyskują worków foliowych, o opakowaniach po jogurtach, maśle, śmietanie itp. nie ma nawet mowy. No i oczywiście myć trzeba. To jest cofanie się! I na dodatek w lasach i rowach będzie jeszcze więcej śmieci, bo ludzie nie będą wiedzieć, co z tym robić.Komentarz eksperta: Reklamówki (foliówki) wykonane są z cennego polietylenu. Muszą być zbierane selektywnie razem z tworzywami. Wyrzucane ich do śmieci zmieszanych to błąd. Reklamówki w większości przypadków są też bardzo czystym odpadem, zatem nie stanowią problemu w dalszym recyklingu.

Komentarz gminy: Trzeba skontaktować się z firmą Ekoland, która wygrała u nas przetarg. My te informacje dostaliśmy [od firmy - red.] i chcemy się do nich stosować. Rozmawialiśmy z firmą: te woreczki foliowe często są zanieczyszczone i z tego rodzaju odpadów nic się nie da zrobić. Ale firma zapewnia, że nic się nie stanie, jak w worku na odpady selektywne znajdzie się pojedynczy czysty woreczek.

Mieszkaniec Ząbek k. Warszawy:

"Kolejne widzimisię na temat ustawy śmieciowej. Tym razem z Ząbek pod Warszawą. Idąc ze śmieciami trzeba mieć kartkę w zanadrzu... Czy to jest legalne?"Komentarz eksperta: Zasady są szczegółowe, ale sensowne. Ważne, żeby nie wrzucać baterii do odpadów niesegregowanych. A gdzie wrzucać pojemniki po farbach? Najlepiej do pojemników na odpady zmieszane. Pojemniki po lekach i leki oddajemy do aptek.

Jak u Was wygląda wprowadzanie nowych zasad segregowania odpadów? Czy wszystko przebiega bez problemów? A może też dostaliście tego rodzaju ulotki? Piszcie na Alert24 lub wysyłajcie e-maile: anna.pawlowska@agora.pl

Chcesz na bieżąco dostawać informacje o ważnych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (234)
Segregacja, ale bez opakowań po jogurcie i foliówek. Gminy tłumaczą się z dziwnych ulotek
Zaloguj się
 • davros761

  Oceniono 1 raz 1

  mmmm... a gdzie mam wrzucić psią kupę???.... :D

 • beztroska

  0

  Rozwiązanie jest banalnie proste - w tabelkach "nie przyjmuję" wystarczy dopisać alternatywy, czyli odnośniki GDZIE należy wyrzucać wymienione przedmioty. Inaczej skończy się to tym, że mieszkańcy będą wyrzucać te niezidentyfikowane przedmioty do lasu, albo spuszczać w toalecie...

 • millefiori

  0

  Instrukcja selekcji śmieci z Luksemburga:
  www.betzdorf.lu/blauer%20Sack.pdf?FileID=publications%2Fblauer%2520sack.pdf

 • zz1026

  0

  "Jeśli chodzi o niektóre z rodzajów opakowań, była bardzo duża dyskusja, gdzie powinny trafiać. W tej chwili nasi pracownicy są na szkoleniu "

  w tej chwili sa na szkoleniu?
  a co robili k..a przez ostatnie 2 lata?

 • rafiroch

  0

  Opracowanie na podstawie ustawy:
  ekominimalizm.pl/ekologia/segregacja-smieci.html ,
  warto sięgnąć do źródła, gdy się ma wątpliwości. Ulotki ulotkami ustawa ustawą.

 • belferski

  0

  Polski Kabaret Śmieciowy. Śmieć polski a prawo unijne. Frakcja sucha w sporze z frakcją mokrą.
  Co jeszcze śmieszniejszego usłyszymy?

 • rafiroch

  0

  Opracowanie na podstawie ustawy:
  ekominimalizm.pl/ekologia/segregacja-smieci.html,
  warto sięgnąć do źródła, gdy się ma wątpliwości. Ulotki ulotkami ustawa ustawą.

 • thebigzumzum

  Oceniono 1 raz 1

  Prawidlowy proces segregacji odpadow powinien wygladac nastepujaco:
  1. Kazdy sprzedawca/producent w polsce jest zobowiazany do umieszczenia na produkcie ikonki / obrazka jednoznacznie identyfikujacego dany produkt / opakowanie wsrod roznych typow smieci.
  2. Kazdy producent otrzymywalby od panstwa wytyczne jakie ikony / obrazki umieszczac w zaleznosci od zastosowanych materialow
  3. Umieszczone pojemniki do sortowania mialyby narysowane te ikony / obrazki ktore znajduja sie na opakowaniach tak zeby kazdy szary czlowiek mial jaso co i gdzei wrzucac.

  Firmy recyclingowe moglyby lobbowac w sejmie czy ministerstwach o ewentualne zmiany w liscie wytycznych dla producentow wiec wprowadzona w jednym miejscu zmiana wyplywalaby szybko na ogolnokrajowa segregacje.

 • andres1167

  0

  Czy kretyni z pseudorzadu kturzy zatwierdzili ta ustawe o segregacji smieci nie mogli przy okazji stworzyc nowych miejsc pracy np.sortowni smieci i zatrudnic mase osob albo skupy surowcow wturnych gdzie zadowolony bylby i sprzedajacy i kupujacy,ta ustawa to lamanie praw czlowieka chca nas na sile i pod presja kar zmusic do segregownia odpadow ,niech ukaraja fabryki za ich produkcje,polskie prawo jest porownywalne z hitlerowskim rezimem ,choc pewno i w tym rezimie bylo lepiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje