Segregacja, ale bez opakowań po jogurcie i foliówek. Gminy tłumaczą się z dziwnych ulotek

05.07.2013 14:29
Mieszkańcom, którzy nie doczekali się kontenerów, ratusz sugeruje wyrzucanie śmieci do pojemników stojących na terenie Opola

Mieszkańcom, którzy nie doczekali się kontenerów, ratusz sugeruje wyrzucanie śmieci do pojemników stojących na terenie Opola (Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta)

Wczoraj pisaliśmy o dziwnych zasadach segregacji śmieci, jakie obowiązują w niektórych częściach Szczecina i Wrocławia. Okazało się, że ulotki z absurdalnymi instrukcjami dostają mieszkańcy wielu miejscowości. Pytamy gminy, dlaczego dopuszczają do takiej sytuacji i prosimy eksperta o jej ocenę.
W naszym wczorajszym tekścienapisaliśmy o zaskakujących ulotkach, jakie od firm wywożących odpady dostają mieszkańcy niektórych gmin. Nasi czytelnicy przesłali na Alert24 kolejne ulotki, które budzą ich wątpliwości.

O komentarz poprosiliśmy Dominika Dobrowolskiego, eksperta ds. recyklingu.

Mieszkaniec Oświęcimia:

"Piszę w odniesieniu do tekstu o dziadowskiej segregacji. Też dostałem podobnie idiotyczną ulotkę". Na ulotce widzimy, że pojemników po jogurtach nie można wrzucać do... pojemników na plastik.Komentarz eksperta: Zakaz wrzucania kubeczków po jogurtach do tworzyw to błąd. W ten sposób Oświęcim nie wywiąże się z obowiązku uzyskania odpowiedniego poziomu odzysku i recyklingu tworzyw i zapłaci kary. Najlepiej, aby wszystkie opakowania spożywcze z tworzyw były zbierane w jednym pojemniku na tworzywa i metale.

Komentarz gminy: Wiemy o tym problemie. Jeśli chodzi o niektóre z rodzajów opakowań, była bardzo duża dyskusja, gdzie powinny trafiać. W tej chwili nasi pracownicy są na szkoleniu związanym z gospodarką odpadami. Ustaliliśmy, że silnie zabrudzone opakowania plastikowe, takie jak kubeczki po jogurcie i margarynie, czy torebki foliowe lepiej będzie odzyskiwać w sortowni. Sa one więc odzyskiwane, ale na innym etapie segregacji odpadów.

Mieszkanka Kajetanówki, gmina Strzyżewice w woj. lubelskim:

"Piszę w sprawie śmieci. Przed ustawą śmieciową była segregacja śmieci. Teraz w mojej gminie Strzyżewice została wybrana firma EKOLAND z Kraśnika, która, jak wynika z nazwy, jest ekologiczna. Ale tylko z nazwy, bo większość śmieci miksuje się razem i nie ulegają one przetworzeniu. Nie odzyskują worków foliowych, o opakowaniach po jogurtach, maśle, śmietanie itp. nie ma nawet mowy. No i oczywiście myć trzeba. To jest cofanie się! I na dodatek w lasach i rowach będzie jeszcze więcej śmieci, bo ludzie nie będą wiedzieć, co z tym robić.Komentarz eksperta: Reklamówki (foliówki) wykonane są z cennego polietylenu. Muszą być zbierane selektywnie razem z tworzywami. Wyrzucane ich do śmieci zmieszanych to błąd. Reklamówki w większości przypadków są też bardzo czystym odpadem, zatem nie stanowią problemu w dalszym recyklingu.

Komentarz gminy: Trzeba skontaktować się z firmą Ekoland, która wygrała u nas przetarg. My te informacje dostaliśmy [od firmy - red.] i chcemy się do nich stosować. Rozmawialiśmy z firmą: te woreczki foliowe często są zanieczyszczone i z tego rodzaju odpadów nic się nie da zrobić. Ale firma zapewnia, że nic się nie stanie, jak w worku na odpady selektywne znajdzie się pojedynczy czysty woreczek.

Mieszkaniec Ząbek k. Warszawy:

"Kolejne widzimisię na temat ustawy śmieciowej. Tym razem z Ząbek pod Warszawą. Idąc ze śmieciami trzeba mieć kartkę w zanadrzu... Czy to jest legalne?"Komentarz eksperta: Zasady są szczegółowe, ale sensowne. Ważne, żeby nie wrzucać baterii do odpadów niesegregowanych. A gdzie wrzucać pojemniki po farbach? Najlepiej do pojemników na odpady zmieszane. Pojemniki po lekach i leki oddajemy do aptek.

Jak u Was wygląda wprowadzanie nowych zasad segregowania odpadów? Czy wszystko przebiega bez problemów? A może też dostaliście tego rodzaju ulotki? Piszcie na Alert24 lub wysyłajcie e-maile: anna.pawlowska@agora.pl

Chcesz na bieżąco dostawać informacje o ważnych wydarzeniach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (234)
Zaloguj się
 • pasjonatx

  Oceniono 290 razy 254

  Coś mnie się wydaje,że przy okazji ustawy śmieciowej niebawem powstanie wiele miejsc pracy we wszelkiej maści urzędach.Nie dla Ciebie koleżanko i kolego.Dla synusia,córeczki,potomka królika.
  Tak jak było z tym zarządzaniem kryzysowym.Jak woda zalewała ludzi to tak dalej zalewa.
  P.S.A gdzie kurde pojemnik na śmieci rtv,baterie? U mnie nie ma.

 • gti35

  Oceniono 253 razy 243

  Wciąż nie moge wyjść z podziwu, dlaczego różne rzeczy, które w normalnych krajach funkcjonuja prawidłowo, po przeflancowaniu do Polski okazują się wylęgarnią problemów, dodatkowych kosztów a do wdrożenia wymagają kilku ustaw i dziesiątków rozporządzeń

 • brulyjon

  Oceniono 249 razy 235

  stopień chaosu, jaki ta ustawa wprowadza, przyniesie więcej niechęci do jakiejkolwiek postawy "proekologicznej", skoro wszystko i tak sprowadza się do ustawki o kasę.

  nie dosyć, że producenci bezsensownie pakują produkty w opakowania niejednolite, to konsumentom nakazuje się sortować śmieci, myć i sprawdzać, czy plastik jest tym plastikiem, czy innym.

  dlaczego nie zacząć tego o poziom wyżej?

 • fakue

  Oceniono 213 razy 195

  Jak to zwykle bywa , w naszym ukochanym kraju wszystko jest robione od doopy strony.Tydzien czasu segregowalem skrupulatnie smieci a gdy poszedlem je wyrzucic , to okazalo sie , ze jeszcze nie ma nowych smietnikow. Teraz czytam te ulotki i wiem jedno.Cala ta ustawa to pic na wode .Powstala tylko po to , zeby dowalic nam podwyzke za wywoz smieci.

 • rabbinhood

  Oceniono 154 razy 148

  To firmy recyclingowe powinny wysłać żądanie do producentów produktów, aby umieszczali informację do którego worka wrzucać opakowanie.Producenci mieliby obowiązek zastosować się do żądania.

 • iggy_pop

  Oceniono 155 razy 145

  >>bo jedna myśl im chodzi po głowie, którą tak streszczę:
  "Co by tu jeszcze spieprzyć, Panowie? Co by tu jeszcze? <<

  (C) by Wojciech Młynarski

 • annb

  Oceniono 103 razy 101

  Segreguję i nadal zanoszę do "dzwonów" na odpady.Bo w wiacie smietnikowej pojemników na segregowane nie ma.A jest już 5 lipca. Za to na wiacie zawisł zalaminowany plakat jak nalezy segregować. Szyderstwo i tyle.miasto Krakow.

 • surak

  Oceniono 139 razy 89

  Jedne wielkie chciejstwo. Dziadostwo i oczywiscie wyzsze oplaty. Komu przeszkadzal poprzedni system. Smieci bede teraz wyrzucal po staremu ale place drozej.

  Wstyd mi za takie niedorobstwo

 • ben-oni

  Oceniono 29 razy 25

  To może jeszcze mam sam te śmieci przywieźć do firmy i pobrać rachunek za wywóz?? To w sumie... co mają do roboty firmy segregujące śmieci skoro wszystko ma robić klient??

  To tak jakby w restauracji kazać klientom przynieść swoje produkty, kazać im to ugotować, następnie pozmywać po sobie i zapłacić za tę usługę przy wyjściu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje