SLD tworzy uchwałę potępiającą Balcerowicza i Buzka za OFE

SLD przygotowuje uchwałę potępiającą byłego ministra finansów i wicepremiera Leszka Balcerowicza, a także premiera Jerzego Buzka za reformę emerytalną z końca XX w. - dowiedziała się ?Rzeczpospolita". Zdaniem SLD zmiany wprowadzono nie dla emerytów, ale dla osób zarabiających na obsłudze OFE.
- Te 17 mld zł, które otwarte fundusze emerytalne wydały na zarządzanie, to pieniądze dla emerytów stracone. Odpowiedzialni za tę reformę, czyli Leszek Balcerowicz i Jerzy Buzek, powinni zostać rozliczeni. W sobotę będziemy się zastanawiać, czy skierować do Sejmu projekt uchwały potępiający tę reformę i poprzednie reformy Balcerowicza - mówi "Rzeczpospolitej" Krzysztof Gawkowski, sekretarz generalny SLD.

Pomysł nie podoba się ekonomiście prof. Witoldowi Orłowskiemu. Uważa, że SLD powinien potępić również Leszka Millera, Józefa Oleksego czy Włodzimierza Cimoszewicza. - Bo ta reforma była przygotowywana wspólnie - mówi Orłowski. Dodaje następnie: - Mówienie czegoś takiego to jest zwykła hucpa.

Czytaj więcej w dzisiejszej "Rzeczpospolitej" >>

Chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (93)
SLD tworzy uchwałę potępiającą Balcerowicza i Buzka za OFE
Zaloguj się
 • adam900

  0

  panie profesor , ile "przytuliłeś" z OFE , z tych "straconych na giełdzie 30 miliardów i z tych 18 miliardów na obsługę " a moze by tak pana profesora pod sąd , po wyborach i tak...ze 25 do odsiadki ...aby nie skorzystał z "kasy?i przepadek mienia , pewni kilka miliardów by sie znalazło , co na złodziej sorosz , który też "doradzał " profesorowi

 • tp70

  Oceniono 1 raz 1

  SLD ma tym razem RACJĘ !!!!!
  OFE to ekonomiczne nieporozumienie. Fundusze, które stworzono, żeby kilka wybranych firm mogło spekulować na giełdzie.
  Stary doktryner Balcerowicz nigdy się do tego nie przyzna.

 • wyjepka

  0

  "Trzeba było słuchać Leppera." ha ha ..
  ----
  So there is only one thing left for me to do mama : I gotta ding a ding dong my ding a ling long ...

 • iremus

  Oceniono 4 razy 4

  Wreszcie coś sensownego ale czy przypadkiem nie za późno?

 • n30n

  0

  Wyglos racjonalne argumenty a populisci sie odezwa.

 • a.k.traper

  Oceniono 2 razy -2

  Dlaczego idioci biorą się za tematy których nie rozumieją, wszak projek OFE to projekt wszystkich polityków, jezeli rozliczać to kazdy rząd po J. Buzku za to, że w tym temacie nie robiły nic mimo zmieniającej się rzeczywistości, to nie był projekt sadzenia buraka na wiosnę tylko inwestowanie pieniędzy przez lata.
  To za czasów SLD i Millera zaczęto psuć system emerytalny i zdrowotny a także utrzymano durne zmiany w szkolnictwie, można było ale tylko się krytykowało poprzedników i usadzało na stołkach swoich.
  Do Tuska mam pretensje, że w sposób bezceremonialny pozwolił Rostowskiemu zerwać umowę ze społeczeństwem okazując lekceważenie, trzeba było przedstawić realia i rozważyć co z tym się da zrobić dalej i albo skasować albo zmienić a nie pozwalać poborcy wszystko zabierać.
  Ja mam pytanie dlaczego zadna ekipa od 1989 nie zaczęła zmieniać systemu ubezpieczeń i dlaczego ZUS nie stał się instytucją ubezpieczeniową któa obsługiwałąby różne filary a składki by pracowały a nie łątały dzirę w budżecie, mnie nie interesują emerytury mundurowych, prokuratorów czy innych, którzy sobie te przywileje załatwili politycznie, przed wojna maszynista na kolei miał prawa emerytalne w wieku 40 lat bo był ubezpieczony jak człowiek w normalnej instytucji.
  Dlaczego my nadal konserwujemy wszystko co zdobyto w PRL-u a nie możemy żyć jak inni do których wzdychaliśmy przed 1989 i tu SLD ma olbrzymie "zasługi"

 • ateus77

  Oceniono 8 razy 6

  Rząd Buzka (AWS + Unia Wolności, dzisiaj jako PO i PiS) to był zdecydowanie najgorszy rząd po 1989 r. Trzeba go rozliczyć nie tylko za OFE, ale i za:
  - konkordat, przez który Polska stała się wasalem Kościoła i płaci za to grube miliardy rocznie (wezwanie do ratyfikacji uchwalił sejm stanowiący zaplecze tamtego rządu),
  - gimnazja oraz likwidację zawodówek i techników, co doprowadziło do obecnej zapaści systemu edukacyjnego,
  - kasy chorych, kolejnej pseudoreformy po której polska służba zdrowia nie pozbierała się do dziś,
  - reformę administracyjną, która doprowadziła do degradacji wszystkie obszary poza największymi miastami,
  - likwidację kopalń,
  - Balcerkowiczowskie schłodzenie gospodarki od wzrostu PKB 7% rocznie prawie do zera
  - ogromny wzrost bezrobocia.
  Szkoda, że Polacy mają kurzą pamięć i nie rozliczają winnych tamtej katastrofy a Buzek (który był zresztą tylko figurantem) zdobywa najwięcej głosów w wyborach do PE.

 • naw18

  Oceniono 3 razy 1

  Mogą sobie potepiać, po czym razem ida na wodkę.
  Od tego potępiania kasy nie przybędzie.
  A Balcerowiczowi przydalby sie jakiś sąd - chociażby za likwidację z dnia na dzień PGRow i zostawienia kilkuset tysięcy ludzi z niczym...

 • ja_biedronka_pstra

  Oceniono 3 razy -1

  Jedne kanalie potępią drugie kanalie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX