Dziwne zasady segregacji śmieci: do plastiku nie wrzucać opakowań plastikowych

Mieszkańcom, którzy nie doczekali się kontenerów, ratusz sugeruje wyrzucanie śmieci do pojemników stojących na terenie Opola

Mieszkańcom, którzy nie doczekali się kontenerów, ratusz sugeruje wyrzucanie śmieci do pojemników stojących na terenie Opola (Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta)

Od kilku dni obowiązują nowe zasady zbierania odpadów. Niektóre firmy zamiast zasad selektywnej zbiórki zgodnej z ustawą wprowadzają własne. Na przykład zabraniają wrzucania do worka na tworzywa sztuczne opakowań po żywności. - To niezgodne z zasadami. Gminy zapłacą karę - ostrzega ekspert.
"Worek na plastik z taką instrukcją zastałem na moim kuble na śmieci 1 lipca br. I dalej nie wiem, co robić z opakowaniami po jogurtach i margarynach" - napisał na alert24 nasz czytelnik z Wrocławia.Rzeczywiście, trudno jest się zorientować w zasadach segregacji odpadów, jeśli informacje są wzajemnie sprzeczne. Niestety, nie udało nam się skontaktować z firmą odpowiedzialną za przygotowanie worków: podany numer telefonu jest zajęty, a na e-mail nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Pomyłka? Ekspert: Firmy idą na łatwiznę

W przypadku ulotki z Wrocławia można przypuszczać, że doszło do pomyłki, która wprowadza mieszkańców w błąd. Trudno jednak w ten sposób tłumaczyć zasady, jakimi przy selektywnej zbiórce mają kierować się niektórzy szczecinianie.

Osoby mieszkające w dzielnicach obsługiwanych przez firmę Remondis mogą pobrać następującą ulotkę:Co w takiej sytuacji robić z foliowymi torebkami, opakowaniami po jogurtach itp.? Pozostaje wrzucać je do pojemnika na tzw. odpady zmieszane. Tyle że jest to zaprzeczenie idei recyklingu.

- Firma, która wygrała przetarg, wymyśliła to, żeby sobie ułatwić recykling. Mówiąc krótko: idą na łatwiznę. Wiadomo, że najłatwiej byłoby raz w miesiącu jechać, odebrać butelki PET i na tym koniec. Oczywiście opakowania po farbach można zakwalifikować do odpadów niebezpiecznych. Ale bezwzględnie opakowania z tworzywa po żywności muszą być zbierane selektywnie - mówi Dominik Dobrowolski, ekspert ds. recyklingu.

- Takie coś jest niezgodne z ustawą. Takie rzeczy mają być selektywnie zbierane. Miasto powinno zweryfikować umowę podpisaną z tą firmą - mówi. - Od lipca to gminy odpowiadają za odpady. Jeśli nie zagwarantują odpowiedniego poziomu odzysku tworzyw, to zapłacą karę.

- Sytuacja może wynikać z tego, że w obiegu są żółte worki na tworzywa sztuczne ze starym nadrukiem, rozdawane jeszcze przed wejściem w życie nowego systemu albo w momencie jego rozruchu. Wtedy najważniejsze było, by wszyscy mieszkańcy jak najszybciej otrzymali worki lub pojemniki umożliwiające segregację odpadów. To zrozumiałe, że taka informacja na worku mogła zdezorientować czytelnika - mówi Marcin Łucarz, Dyrektor handlowy WPO ALBA S.A.

- Zapewniamy jednak, że wszystkie worki, nawet z błędnym nadrukiem, odbierzemy. Co więcej, w czasie rozruchu system, zanim nie nauczymy się wspólnie nowych zasad, deklarujemy pełną informację i wsparcie. Cieszy nas, że tak wielu wrocławian deklaruje selektywną zbiórkę odpadów, bo od lat we Wrocławiu ją propagujemy. Potrzebny jest jednak czas, aby segregacja weszła w nawyk. Teraz najważniejsze dla nas jest to, aby system selektywnej zbiórki był ulepszany i jak najwięcej wrocławian włączyło się do segregacji odpadów - dodaje Łucarz.Też dostaliście tego rodzaju ulotki? Obowiązują u was niejasne zasady segregacji odpadów? Piszcie na Alert24.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych informacjach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (153)
Dziwne zasady segregacji śmieci: do plastiku nie wrzucać opakowań plastikowych
Zaloguj się
 • panjegoziom

  Oceniono 345 razy 281

  A co mam zrobić ze zużytą prezerwatywą? Biodegradowalna? Odpad niebezpieczny, czy plastik? Pewnie do kompostu, co?
  A co mam zrobić metalowymi z nakrętkami ze słoików i kapslami? Do odpadów mieszanych? Razem z obierkami z marchewki, tak? Dlaczego nie można metali wyrzucać razem ze szkłem? W sortowni wystarczy elektromagnes, aby wyciągnąć ze stłuczki szklanej każdą drobinkę stali. Elektromagnes jest w każdej sortowni. Niestety gminy wolą, aby metale były wydobywane ze zgniłych obierek ziemniaków i marchewki, ale co im tam. Premier kazał, to robią głupotę aż huczy.

  A co mam zrobić ze zużytą jednorazową maszynką do golenia? Plastik i metal... Mam ją rozebrać na części i wyrzucić osobno?
  A co z kartonem po mleku? W środku jest papier, plastik i aluminium. Mam go rozbierać?

  A co z kopertą bąbelkową? Papier czy plastik? Mam ją rozebrać?
  Z tego co czuje, to 90% odpadów i tak będzie szło do ogólnych śmieci. Cała ta ustawa to kiepsko przygotowany bubel. Rząd dał łaskawie dowolność gminom i każda gmina robi bałagan po swojemu.

 • matyldaleona

  0

  Drugi tydzień lipca, a my w Gminie Łąck dalej nie mamy nowych pojemników na śmieci (stare zostały zabrane), a Urząd Gminy nie potrafi/nie chce udzielić nam informacji kiedy będą!!!
  Ustawa śmieciowa okazuje się prawdziwie śmieciowa, choć w założeniu podobno miała dobro środowiska naturalnego.

 • rafiroch

  0

  Znalazłem w necie opracowanie na podstawie ustawy: ekominimalizm.pl/ekologia/segregacja-smieci.html , pozdrawiam.

 • rafiroch

  0

  Znalazłem w necie opracowanie na podstawie ustawy: ekominimalizm.pl/ekologia/segregacja-smieci.html, pozdrawiam.

 • sferyczna

  0

  Teraz wszyscy widzimy, ile niepotrzebnych bajerów, opakowań wszędzie na produktach. Producenci tych opakowań powinni jeszcze więcej płacić za produkowanie odpadów, bo to oni prześcigają się w kiczowatych niepotrzebnych i szkodliwych opakowaniach swoich produktów.
  Pamiętacie jak Blend-a-med chciało zrezygnować z pudełek na pastę w stojących tubkach? Dlaczego wrócili do pakowania w karton?
  Najlepsze byłoby zminimalizowanie bajerów w opakowaniach, mleko w butelkach jak w PRL zwrotnych, kosmetyki - po co te wszystkie wymyślne kształty, plastiki, farby, złota i cekiny, korki, wrzucone w kartonik pudełko, i tak to wywalamy. Teraz tym bardziej PRZESTANIEMY KUPOWAĆ rzeczy, które zabiorą nam niepotrzebne miejsce w koszach.
  Kupujmy wyłącznie to, czego potrzebujemy - nie PRZEPŁACAJ za produkt w wymyślnym opakowaniu, bo potem musisz zapłacić ponownie za ten śmieć opakowaniowy. Niech ustawa uderzy w producentów a nie w nas!

 • stasiek-the-best

  0

  Następnie za tym pomysłem z segregowaniem odpadów pójdą firmy pogrzebowe. Tu też trzeba będzie oddzielić plastik np. z protez zębowych, implanty i metale posegregować i uporządkować według ich rosnącej liczby atomowej, grupujące pierwiastki według ich cyklicznie powtarzających się podobieństw i właściwości zgodnie z prawem okresowości Mendelejewa.
  I to rodzina będzie musiała zrobić we własnym zakresie albo więcej zapłacić przed pochówkiem czy spalarką…

 • arturpio

  0

  dla mnie zasada jest jedna: to co jest biorozkladalne laduje na komposcie w ogrodzie. gruz, skorupy : lataja dziury w drodze. Reszta - wytwory przemyslu - wraca do przemyslu, ktory ma obowiazek je albo z powrotem wprowadzic do uzytku, albo zwrocic do natury w stanie pierwotnym. a jesli ten "rozklad" na czynniki pierwsze, powrot do stanu oryginalnego nie jest mozliwy, to PRAWO powinno zakazac produkcji danego materialu.

  Odpowiedzialnosc : Panstwo. To panstwo ustala co mozna a czego nie wolno. Powinno ono wiec zabronic produkcji materialow nierecyklinowalnych.

 • m_234

  Oceniono 2 razy 2

  Grzecznie się zapytam, po jaką cholerę w takim razie są te wszystkie firmy śmieciowe? Z sortowniami.
  Jak tak dalej pójdzie, to każdy będzie musiał mieć w domu kompostownię, hutę szkła i aluminium.

 • mykytyn

  Oceniono 2 razy 0

  walę segregację, jak ktoś głupi to niech płaci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje