Dziwne zasady segregacji śmieci: do plastiku nie wrzucać opakowań plastikowych

04.07.2013 15:14
Mieszkańcom, którzy nie doczekali się kontenerów, ratusz sugeruje wyrzucanie śmieci do pojemników stojących na terenie Opola

Mieszkańcom, którzy nie doczekali się kontenerów, ratusz sugeruje wyrzucanie śmieci do pojemników stojących na terenie Opola (Fot. Tomasz Fritz / Agencja Gazeta)

Od kilku dni obowiązują nowe zasady zbierania odpadów. Niektóre firmy zamiast zasad selektywnej zbiórki zgodnej z ustawą wprowadzają własne. Na przykład zabraniają wrzucania do worka na tworzywa sztuczne opakowań po żywności. - To niezgodne z zasadami. Gminy zapłacą karę - ostrzega ekspert.
"Worek na plastik z taką instrukcją zastałem na moim kuble na śmieci 1 lipca br. I dalej nie wiem, co robić z opakowaniami po jogurtach i margarynach" - napisał na alert24 nasz czytelnik z Wrocławia.Rzeczywiście, trudno jest się zorientować w zasadach segregacji odpadów, jeśli informacje są wzajemnie sprzeczne. Niestety, nie udało nam się skontaktować z firmą odpowiedzialną za przygotowanie worków: podany numer telefonu jest zajęty, a na e-mail nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Pomyłka? Ekspert: Firmy idą na łatwiznę

W przypadku ulotki z Wrocławia można przypuszczać, że doszło do pomyłki, która wprowadza mieszkańców w błąd. Trudno jednak w ten sposób tłumaczyć zasady, jakimi przy selektywnej zbiórce mają kierować się niektórzy szczecinianie.

Osoby mieszkające w dzielnicach obsługiwanych przez firmę Remondis mogą pobrać następującą ulotkę:Co w takiej sytuacji robić z foliowymi torebkami, opakowaniami po jogurtach itp.? Pozostaje wrzucać je do pojemnika na tzw. odpady zmieszane. Tyle że jest to zaprzeczenie idei recyklingu.

- Firma, która wygrała przetarg, wymyśliła to, żeby sobie ułatwić recykling. Mówiąc krótko: idą na łatwiznę. Wiadomo, że najłatwiej byłoby raz w miesiącu jechać, odebrać butelki PET i na tym koniec. Oczywiście opakowania po farbach można zakwalifikować do odpadów niebezpiecznych. Ale bezwzględnie opakowania z tworzywa po żywności muszą być zbierane selektywnie - mówi Dominik Dobrowolski, ekspert ds. recyklingu.

- Takie coś jest niezgodne z ustawą. Takie rzeczy mają być selektywnie zbierane. Miasto powinno zweryfikować umowę podpisaną z tą firmą - mówi. - Od lipca to gminy odpowiadają za odpady. Jeśli nie zagwarantują odpowiedniego poziomu odzysku tworzyw, to zapłacą karę.

- Sytuacja może wynikać z tego, że w obiegu są żółte worki na tworzywa sztuczne ze starym nadrukiem, rozdawane jeszcze przed wejściem w życie nowego systemu albo w momencie jego rozruchu. Wtedy najważniejsze było, by wszyscy mieszkańcy jak najszybciej otrzymali worki lub pojemniki umożliwiające segregację odpadów. To zrozumiałe, że taka informacja na worku mogła zdezorientować czytelnika - mówi Marcin Łucarz, Dyrektor handlowy WPO ALBA S.A.

- Zapewniamy jednak, że wszystkie worki, nawet z błędnym nadrukiem, odbierzemy. Co więcej, w czasie rozruchu system, zanim nie nauczymy się wspólnie nowych zasad, deklarujemy pełną informację i wsparcie. Cieszy nas, że tak wielu wrocławian deklaruje selektywną zbiórkę odpadów, bo od lat we Wrocławiu ją propagujemy. Potrzebny jest jednak czas, aby segregacja weszła w nawyk. Teraz najważniejsze dla nas jest to, aby system selektywnej zbiórki był ulepszany i jak najwięcej wrocławian włączyło się do segregacji odpadów - dodaje Łucarz.Też dostaliście tego rodzaju ulotki? Obowiązują u was niejasne zasady segregacji odpadów? Piszcie na Alert24.Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych informacjach? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (153)
Zaloguj się
 • panjegoziom

  Oceniono 345 razy 281

  A co mam zrobić ze zużytą prezerwatywą? Biodegradowalna? Odpad niebezpieczny, czy plastik? Pewnie do kompostu, co?
  A co mam zrobić metalowymi z nakrętkami ze słoików i kapslami? Do odpadów mieszanych? Razem z obierkami z marchewki, tak? Dlaczego nie można metali wyrzucać razem ze szkłem? W sortowni wystarczy elektromagnes, aby wyciągnąć ze stłuczki szklanej każdą drobinkę stali. Elektromagnes jest w każdej sortowni. Niestety gminy wolą, aby metale były wydobywane ze zgniłych obierek ziemniaków i marchewki, ale co im tam. Premier kazał, to robią głupotę aż huczy.

  A co mam zrobić ze zużytą jednorazową maszynką do golenia? Plastik i metal... Mam ją rozebrać na części i wyrzucić osobno?
  A co z kartonem po mleku? W środku jest papier, plastik i aluminium. Mam go rozbierać?

  A co z kopertą bąbelkową? Papier czy plastik? Mam ją rozebrać?
  Z tego co czuje, to 90% odpadów i tak będzie szło do ogólnych śmieci. Cała ta ustawa to kiepsko przygotowany bubel. Rząd dał łaskawie dowolność gminom i każda gmina robi bałagan po swojemu.

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 120 razy 114

  Powoli zaczyna mnie ten recycling irytowac i to nie dlatego zebym uwazam, ze recycling jest bezglednie konieczny, bo tak uwazam, a dlatego, ze firmy licza na, jak najwiekszy zysk przy, jak najmniejszym nakladzie pracy i srodkow wlasnych. Do dzis nie wiem gdzie wrzucac polowe rzeczy, choc przeczytalem z 10 ulotek!

 • apendula_niewdziosek

  Oceniono 218 razy 114

  A ja dopłacam 8 zł/mc i mam gdzieś to grzebanie się w śmieciach i nie robię z mieszkania składowiska odpadów.

 • cillian1

  Oceniono 101 razy 97

  I tak działają pajace w całej Polsce.

  każdy po swojemu - definiuje papier, metal, odpady bio.

  Nie, nie można myśleć na urzędzie - to grozi wywaleniem.....

 • olias

  Oceniono 127 razy 81

  u mnie dodatkowo każą mi myć opakowania po jogurcie i śmietanie. wszędzie te same łapczywe ciuliki z rekami trzęsącymi się na myśl o mojej forsie. którą muszę oddać w majestacie prawa uchwalonego przez rząd Tuskowy RP3.

  Ustawa śmieciowa - Ostatni Wielki Przewał Kurwelit.

 • iremus

  Oceniono 100 razy 70

  Czy widział ktoś w III RP czystą wodę w rzekach? Tak działa proces oczyszczania ścieków (i obywateli z pieniędzy). Koszt ponad 13 zł/m3 z dostawą wody.
  Identycznie będzie działał system recyklingu. Najważniejsze aby przysparzał dużo, bardzo dużo pieniędzy na potrzeby płacowe administracji samorządowej. Pieniądze z odbioru ścieków przestały wystarczać a wymagania biurw rosną.

 • elkipan

  Oceniono 85 razy 69

  Kurdewmorde!
  Trzeba w chacie jakieś pomieszczenie przeznaczyć na kubły do sortowania śmieci.
  Ile tych kubłów potrzeba?

 • yarrrr

  Oceniono 47 razy 37

  A co z tymi cholernymi kartonami po sokach? Karton z aluminium i plastikiem.
  Ja już tego nie kupuję.

  Co z zakrętkami od słoików?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje