Drugie otwarcie Modlina. Tanie linie wrócą jesienią?

03.07.2013 08:38
Terminal lotniska w Modlinie

Terminal lotniska w Modlinie (Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta)

Po ponad półrocznej przerwie od dziś port w Modlinie będzie mógł ponownie przyjmować duże samoloty pasażerskie. Trwają rozmowy z liniami lotniczymi Wizz Air i Ryanair w sprawie ich powrotu do portu.
Pod koniec czerwca Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał zgodę na wznowienie startów i lądowań dużych pasażerskich samolotów na lotnisku w Modlinie. Decyzja Urzędu musiała się uprawomocnić. Lotnisko informowało pod koniec czerwca, że linie lotnicze będą mogły powrócić do portu 3 lipca. - Wszystkie niezbędne decyzje nabierają mocy prawnej. Od dziś lotnisko może ponownie przyjmować samoloty z pasażerami. Wszystkie nasze służby są w gotowości - powiedziała Edyta Mikołajczyk, doradca zarządu lotniska w Modlinie. Poinformowała, że władze portu cały czas prowadzą rozmowy z liniami lotniczymi, dotyczące ich powrotu.

Do portu w Modlinie latał węgierski Wizz Air i irlandzki Ryanair. Daniel De Carvalho z Wizz Air mówił pod koniec czerwca, że zanim przewoźnik podejmie decyzję o powrocie na lotnisko w Modlinie, musi mieć pewność, że jest ono w pełni gotowe do przyjęcia pasażerów. Z kolei Ryanair kilka dni temu na konferencji w Lublinie potwierdził, że powrót na lotnisko Warszawa-Modlin planuje od 2 września. - Wcześniejsze uruchomienie portu na chwilę obecną nie zmienia naszego stanowiska - przekazał wówczas przewoźnik.

Mikołajczyk pytana, kiedy rozpoczną się rozmowy z generalnym wykonawcą, czyli firmą Erbud w sprawie utraconych korzyści z powodu zamknięcia lotniska powiedziała, że na razie nie są znane dokładne kwoty. - Podliczamy kwoty, musimy mieć wszystkie dane i dopiero potem nasi prawnicy rozpoczną rozmowy z Erbudem - powiedziała.

Progi do wymiany

22 grudnia 2012 r. inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o zamknięciu dwóch tzw. progów betonowych - odcinków o długości 500 m każdy, na początku i końcu pasa startowego. Droga startowa skróciła się do 1500 m, dlatego samoloty takie jak Airbus A320 lub Boeing 737 nie mogą tam wykonywać operacji lotniczych. Pod koniec zeszłego roku generalny wykonawca drogi startowej, firma Erbud, został zobowiązany do wykonania napraw gwarancyjnych. Na początku stycznia wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podtrzymał decyzję o wyłączeniu z użytkowania betonowych części drogi startowej i polecił wykonanie kompleksowych napraw pasa. Erbud w ramach prac naprawczych wymienił 26 cm wierzchniej warstwy betonu na obu progach pasa. Do naprawy obu progów, podwykonawca Bilfinger Infrastructure zużył ok. 15 tys. m sześc. betonu. Prace remontowe nadzorowane były przez ekspertów powołanych z ramienia portu - firmę APB Analiza Projekt Budowa, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych oraz Instytut Badawczy Dróg i Mostów.

W lutym Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin otrzymał ekspertyzę wykonaną przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, z której wynika m.in., że przyczynami powstawania odprysków ma drodze startowej była obecność w kruszywie zastosowanym w mieszance betonowej znaczącej liczby ziaren węglanowych i węglanowo-ilastych, które nie powinny się w nim znaleźć. Natomiast firma Erbud mówiła, że powodem uszkodzenia było użycie nieodpowiednich środków do odladzania nawierzchni pasa startowego. Nie zgadzali się z tym przedstawiciele Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. Lotnisko argumentowało m.in., że spękania zaobserwowano także ubiegłej zimy, gdy nie używano żadnych środków chemicznych.

Zobacz także
Komentarze (7)
Drugie otwarcie Modlina. Tanie linie wrócą jesienią?
Zaloguj się
 • palppalpfikszyn

  Oceniono 2 razy 0

  Po ponad półrocznej przerwie lokalny, mazowiecki port lotniczy Modlin, zwany przez złośliwych – także przeze mnie – Mgłodlinem, jest gotowy do przyjęcia pasażerów. Niestety istnieje realna szansa, że ponownie skuszone wysokimi rabatami tanie linie wrócą na kartoflisko i stłoczą swoich pasażerów w „terminalu” przypominającym kurnik czy stodołę, a nie nowoczesną halę odlotów.

  palpfikszyn.wordpress.com/

 • busnalotnisko

  0

  Twoja podróż może być łatwiejsza, sprawdź: Przewozy pasażerów Olsztyn-Warszawa

 • dwie_szopy_jackson

  Oceniono 4 razy 2

  Gdzie otwarty? Jasno jest napisane ze zamkniety!
  A4217/13 - ATS (TWR) AND CTR MODLIN NOT AVBL. 02 JUL 19:15 2013 UNTIL 07 JUL 23:59 2013 ESTIMATED. CREATED: 02 JUL 19:15 2013

 • man_sapiens

  Oceniono 28 razy 26

  Dojazd do Modlina to w porównaniu z Okęciem gehenna. Na dodatek brak ILS powoduje, ze byle mgła skutkuje zamknięciem lotniska.
  Wizz, Ryan - błagam, zostańcie na Okęciu. Chętnie zapłacę 20 czy 50zł więcej za bilet, byle latać z Warszawy. Dbajcie o klientów.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 3 razy 1

  Bedzie I trzecie !
  "Wadza" lubi se pozrec I pochlac , a I miejscowe lupanary tez sie zapewne uciesza ze wzmozonego obrotu..:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje