Indonezja: 22 ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi w prowincji Aceh

03.07.2013 06:51
Służby ratunkowe pomagają ofiarom trzęsienia ziemi

Służby ratunkowe pomagają ofiarom trzęsienia ziemi (Fot. Ahmad Ariska AP)

22 osoby zginęły, a ponad 200 zostało rannych w trzęsieniu ziemi, które wczoraj nawiedziło indonezyjską prowincję Aceh na wyspie Sumatra - poinformowały władze tego kraju.
Wstrząsy o magnitudzie 6, których ognisko znajdowało się na głębokości zaledwie 10 km, uszkodziły ponad 1,5 tysiąca budynków. W 2004 roku ten sam region został zniszczony przez potężne trzęsienie ziemi i tsunami. Wówczas w Azji żywioł zabił ponad 200 tysięcy ludzi.

Indonezja położona jest w tzw. pierścieniu ognia, czyli strefie niezwykle częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów, która otacza Pacyfik.

Uwaga: siłę trzęsienia podajemy w tzw. magnitudzie, która jest obowiązującą skalą pomiaru trzęsień. Popularna skala Richtera ze względu na swoją niekompatybilność i brak możliwości mierzenia najsilniejszych trzęsień ziemi przestała być stosowana przez instytuty sejsmograficzne dawno temu. Sejsmologowie wykorzystują obecnie magnitudę - skalibrowaną tak, by w przedziale typowych trzęsień ziemi (od 3 do 7) pokrywała się ze skalą Richtera.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach na świecie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (3)
Indonezja: 22 ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi w prowincji Aceh
Zaloguj się
 • kliszczak1

  Oceniono 3 razy 3

  Coostatnio Sumatra nie ma szczęscia. Najpier pozary które zakopciły Singapur a teraz trzęsienie ziemi. Szkoda mi ich, bo to piekny kraj z miłymi ludźmi.
  _ _
  Dolina Tomanowa – piękny i mało znany zakątek Tatr

 • jamj

  Oceniono 4 razy -2

  22 ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji - można komentować.
  17 ofiar ataku amerykańskiego drona w Pakistanie - nie można komentować.
  Czyżby dlatego, że trzęsienie ziemi wyprzedziło yankeskich terrorystów w ilości zabitych?

 • true_lysander

  Oceniono 3 razy 3

  O... ciekawostka z tą magnitudą. Nie wiedziałem. Dzięki za info.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje