Marsz w obronie faszystów w czwartek w centrum Wrocławia

03.07.2013 07:00
Narodowcy zakłócili wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim

Narodowcy zakłócili wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim (Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta)

Kibole Śląska za pośrednictwem internetu skrzykują się na pikietę organizowaną w czwartek we Wrocławiu przez radykalne prawicowe stowarzyszenie Solidarni 2010. Demonstranci zamierzają wesprzeć NOP-owców "odważnie broniących honoru Wrocławia"
Demonstracja pod hasłem "Dość promowania stalinowskich zbrodniarzy we Wrocławiu" ma się rozpocząć w czwartek o godz. 18 na pl. Gołębim w Rynku.

Stamtąd demonstranci zamierzają przemaszerować najpierw pod siedzibę "Gazety Wyborczej" na pl. Solnym, a następnie powrócić na Rynek i ulicą Kuźniczą przejść pod gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego.

"Informację podesłał Tomasz Małek. Jeśli twierdzicie, że Roman Zieliński jest radykalny, to znaczy, że nie znacie Małka, działacza organizacji "Solidarni 2010" - w ten sposób głosiciele neonazistowskich poglądów nawołują się w internecie do udziału w proteście.

Przypominają, że Małek "dorwał się" już kiedyś do mikrofonu podczas jednej z demonstracji.W marcu ubiegłego roku na wrocławskim Rynku krzyczał, że wszystko wskazuje na to, że Rosja Putina zamordowała prezydenta Kaczyńskiego i towarzyszące mu osobistości przy współudziale rządu Donalda Tuska.

Za pośrednictwem strony internetowej "Solidarni 2010" na czwartkową pikietę zaprasza też Ewa Stankiewicz, dziennikarka i publicystka m.in. "Rzeczpospolitej" i "Gazety Polskiej":

"Wyrazimy solidarność z grupą młodzieży, kibiców Śląska Wrocław oraz Narodowców, którzy w odważny sposób bronili honoru Wrocławia, wyrażając sprzeciw dla promowania stalinowskiego funkcjonariusza Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Haniebne słowa prezydenta Dutkiewicza, który nazwał ich »nacjonalistyczną hołotą «, są przejawem lewackiej pogardy dla Polskich Patriotów" - czytamy w oficjalnym zaproszeniu na pikietę.

Zgromadzenie zarejestrowane

Przypomnijmy, w sobotę 22 czerwca blisko setka narodowców i kiboli Śląska zakłóciła wykład prof. Zygmunta Baumana na Uniwersytecie Wrocławskim. Przewodzili im szef lokalnej komórki NOP Dawid Gaszyński i guru wrocławskich kiboli Roman Zieliński, autor książki "Jak pokochałem Adolfa Hitlera". Agresywnych narodowców wyprowadziła brygada antyterrorystyczna policji. Część z nich usłyszała zarzuty. Prezydent Rafał Dutkiewicz po tym wydarzeniu powiedział, że "nie będzie tolerował nacjonalistycznej hołoty".

Demonstranci zamierzają w czwartek "dobitnie pokazać", że nie aprobują "takich zachowań" ze strony władz miasta i służb państwowych.

Dawid Gaszyński z NOP: - Przyjmujemy z satysfakcją te wyrazy poparcia. Trudno mi na razie powiedzieć, czy nasi przedstawiciele też będą uczestniczyli w demonstracji. Na razie się nie zwołujemy, ale to nie znaczy, że nie będziemy się zwoływać.

"Solidarni 2010" zarejestrowali już zgromadzenie w miejskim centrum zarządzania kryzysowego. Prezydenta Rafała Dutkiewicza nie było we wtorek we Wrocławiu. Krótkie oficjalne stanowisko miasta w tej sprawie przekazał rzecznik urzędu miejskiego Arkadiusz Filipowski.

- Miasto nie wydaje zgody na demonstrację, a jedynie przyjmuje zawiadomienie o tym, że jest planowana. Z uwagi na wolność słowa i wolność zgromadzeń, zagwarantowane w Polsce konstytucyjnie, nie możemy tej demonstracji zapobiec - powiedział.

Nie godzimy się na dyktat nacjonalistów

- Postępowanie organizatorów pokazuje, dlaczego tak silni i bezkarni są w Polsce neonaziści i neofaszyści - uważa Marcin Kornak, redaktor naczelny antyfaszystowskiego magazynu "Nigdy Więcej" i prezes stowarzyszenia pod tą samą nazwą, autor "Brunatnej księgi". - Ludzie, którzy ich bronią, sami sobie wystawiają świadectwo. Jak można zajmować się umoralnieniem prof. Zygmunta Baumana i prezydenta Rafała Dutkiewicza, a jednocześnie bronić osób, które otwarcie głoszą miłość do Adolfa Hitlera? - zastanawia się Kornak.

We wtorek neonazistów potępili rektorzy wszystkich wrocławskich uczelni publicznych. W wydanym przez nich oświadczeniu czytamy m.in.: "Potępiamy chuligańskie formy protestu, nawoływanie do stosowania przemocy oraz agresję, jakich dawno mury szanowanego Uniwersytetu Wrocławskiego nie widziały". Rektorzy zaapelowali też o zdecydowane działania służb państwowych. "Nie godzimy się na dyktat nacjonalistów" - zakończyli.

Zobacz także
 • Narodowcy i kibole Śląska protestują przeciwko wizycie we Wrocławiu prof. Zygmunta Baumana Silny NOP mógł powstać tylko we Wrocławiu? "Ostrzegaliśmy"
 • Prof. Zygmunt Bauman z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem podczas wizyty na Uniwersytecie Wrocławskim Dutkiewicz: Trzeba zdusić nacjonalizm w zarodku
 • Bartłomiej Sienkiewicz Szef MSWiA: Nacjonalizm narastał we Wrocławiu od lat
Komentarze (222)
Marsz w obronie faszystów w czwartek w centrum Wrocławia
Zaloguj się
 • wojtekz1

  0

  Myślałby kto, że w Polsce nagle pojawił się faszyzm. Chyba głównie w chorej głowie red. Michnika i jego kumpli. Gdzie, jak gdzie, ale w naszym kraju faszyzmu nie ma i nie było, a tylko komunistyczni bandyci używali tego określenia dla polskich patriotów. Ich zdaniem np. AK to sami faszyści. Dzisiaj lewactwo czyni podobnie.

 • hermilion

  0

  Sam jesteś faszysta.

 • polujacy_na_kaczki

  0

  Tempe łysole, chodzące latem w (paskudnych) szalikach, miłośnicy drugorzędnej drużyny grającej w trzeciorzędnej ligi! Nie wycierajcie sobie Waszych zaplutych, paskudnych hitlerowskich pysków honorem, bo nie macie o nim najmniejszego pojęcia! Potraficie tylko drzeć ryje, niszczyć, grozić i bić (i to tylko wtedy, gdy macie sporą przewagę). Sp...ć do do Reichu, faszystowskie śmieci! Wrocław wstydzi się za was, hitlersyny!

 • wiesscar

  Oceniono 1 raz 1

  komunizm sowiecki
  nazizm niemiecki
  oba totalitaryzmy byly ludobojcze i zbrodnicze
  a Polska byla miedzy nimi, oba zainstalowaly sie w Polsce po jej podbiciu
  niestety wiekszosc sowieckich i polskich Zydow przylaczyla sie do implementowania stalinizmu w Polsce
  a teraz dalej trwa w przekonaniu ze maja czyste rece
  no nie macie, sa ubrudzone krwia polskich patriotow ktorych mordowaliscie
  jest cos takiego jak sumienie, czy wypomina wam ono te zle uczynki czy tez zatwardziale macie serca,

 • qlka-qlka

  Oceniono 3 razy -1

  Wszystkie te bzdury o prof. Baumanie to chyba analfabeci wypisują. Brak wiedzy aż razi w oczy.
  Ludzie!!! jako naród jesteśmy skompromitowani na świecie przez takich niedouczonych ludzi. Wstyd!
  Coraz więcej prostych ludzi chce za wszelką cenę zabłysnąć choć przez chwilę. NAjpierw trzeba coś niecoś poczytac a dopiero sie popisywać wiedzą. A nie jak małpa powtarzać po innych małpach!

 • wiesscar

  Oceniono 2 razy 0

  mozna napisac tak
  to ze ten pan grasuje po polskich uczelniach pokazuje ze Polska nie jest wolnym krajem
  a Polacy w Polsce nie dosc ze nie rzadza to jeszcze nie maja nic do gadania
  moga tylko protestowac na ulicach
  czyli haslo: wasze ulice nasze kamienice (w znaczeniu rzady) dalej aktualne

 • badziewiak66

  Oceniono 6 razy 2

  Jacy to faszyści ? Oj przeniósłbym was do 1940 , do okupowanej Polski , wtedy byście pojęli czym był faszyzm. Oni nie zgadzają się na Baumana bo to czerwony baron, jeden z tych którzy tworzyli system depczący Polskę i Polaków przez 60 lat. Ja wiem , że dla różnej maści kanalii to co opowiada Bauman było pretekstem do przemocy, zbrodni i niewolenia narodu. Są i byli tacy którzy taką filozofię wykorzystywali by ciemiężyć innych, by mordować i mieć alibi. To właśnie tacy ludzie są odpowiedzialni za tamten system. To że ten system ich usunął, że wydalił frakcję Baumana spowodowane było tylko tym , że była inna silniejsza frakcja i Baumanowi i jego kompanom nie udało się przejąć władzy. Gdyby Bauman wygrał to jego gębę byśmy oglądali 13 grudnia 1981 roku.

 • pogostarek

  Oceniono 1 raz 1

  Solidarnie popie...ni

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje