Sikorski: Domagamy się wyjaśnień ws. aktywności NSA w Polsce i UE

02.07.2013 18:06
Wpisy Radosława Sikorskiego na Twitterze

Wpisy Radosława Sikorskiego na Twitterze

O tym, że Polska będzie "domagać się wyjaśnień co do aktywności Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) wobec Polski i Unii Europejskiej", Radosław Sikorski napisał na Twitterze. W innym wpisie dodał, że Edward Snowden nie ma szans na azyl w Polsce.
Odnosząc się do tych zapowiedzi Sikorskiego, Donald Tusk ocenił, że "jeśli miałoby się potwierdzić, że Stany Zjednoczone czy instytucje amerykańskie podsłuchiwały obywateli czy instytucje w Europie, to jest to oczywiście skandal". - Wiadomo, że i państwa w relacjach bilateralnych i UE jako całość nie zostawią tej sprawy bez szczegółowego wyjaśnienia - dodał. - A pewno jest to poważny problem w tych relacjach i poważny problem reputacyjny dla USA - ocenił premier.

Snowden - światowy celebryta

Z kolei szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz pytany, czy polskie służby mają informacje o szerokiej inwigilacji prowadzonej przez NSA, odpowiedział, że działania związane z bezpieczeństwem państwa muszą pozostać tajne. - Jedno nie ulega wątpliwości. Jeżeli polskie służby specjalne będą miały przekonywające dowody, że polscy obywatele bądź polski rząd podlegali temu systemowi inwigilacji, z pewnością będzie to miało konsekwencje polityczne - powiedział. - Drugi poziom to polityka Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem i która zamierza zwrócić się do Stanów Zjednoczonych z prośbą o wyjaśnienie - dodał.

- Jeśli chodzi o pana Snowdena, światowego celebrytę, mam jedną rzecz do powiedzenia. W świetle prawa amerykańskiego to jest przestępca. I nie zmienia tego fakt ujawnienia przez niego pewnych kontrowersyjnych działań podejmowanych przez jedną z agencji federalnych, co jest w tej chwili przedmiotem pewnych politycznych kontrowersji między państwami Unii Europejskiej a Stanami Zjednoczonymi - oświadczył Sienkiewicz.

"Der Spiegel": NSA szpiegowało UE

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy. "Der Spiegel" powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

Pochodzący z września 2010 r. raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku".

Komisja Europejska powtórzyła w poniedziałek, że czeka na wyjaśnienia władz USA na temat doniesień o szpiegowaniu przez NSA UE i krajów członkowskich.

Odnosząc się do tych doniesień amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział z kolei, że prawie wszystkie rządy, nie tylko rząd USA, prowadzą "mnóstwo działań", żeby zabezpieczać swe interesy i dbać o bezpieczeństwo.

Zobacz także
Komentarze (100)
Zaloguj się
 • perora_agresji

  Oceniono 197 razy 141

  Kto uważa że Sikorski jest wielkim prostakiem, przez to że podaje takie informacje na Twitterze ?

  Przecież jego nikt o zdanie nie pytał a ten już, musi być pierwszy, że Polska nie da azylu Snowdenowi. Tylko że sam Snowden ma głęboko w d*** azyl w Polsce. Więc po co robić z siebie idiotę ? zdRadziu ! No po co ?

  Żaden inny MSZ nie twittuje o tym że nie wpuszczą Snowdena do swojego kraju. Ex pisuar musiał.

 • eman_man

  Oceniono 97 razy 93

  Oto jak władze Ekwadoru odpowiedziały na szantaż USA:

  "Ekwador rezygnuje w sposób jednostronny i nieodwracalny z tych preferencji celnych, przyznawanych przez Stany Zjednoczone w uznaniu za walkę z handlem narkotykami, i podkreśla, że nie zaakceptuje niczyich nacisków ani pogróżek - oświadczył ekwadorski sekretarz ds. komunikacji publicznej Fernando Alvarado. Nie handlujemy naszymi zasadami, ani nie uzależniamy ich od naszych interesów handlowych, choćby były nie wiadomo jak ważne - dodał przedstawiciel rządu ekwadorskiego."

  www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-ekwador-rezygnuje-z-amerykanskich-preferencji-celnych-nie-ak,nId,987899
  A teraz Rosja:

  "Pan Snowden rzeczywiście przybył do Moskwy. Było to dla nas pełnym zaskoczeniem – powiedział Putin. – Nie potrzebuje wizy, ani innych dokumentów. Jest na prawach pasażera tranzytowego. Ma prawo kupić bilet i lecieć, dokąd zechce – dodał prezydent."

  Prosto, jasno i logicznie. Tylko polskie władze mają jakieś "mieszane uczucia" w tej sprawie.

 • sluziniec

  Oceniono 82 razy 78

  "W świetle prawa amerykańskiego to jest przestępca."

  W świetle prawa niektórych krajów za noszenie spodni przez kobietę grozi śmierć. Rozumiem, że pan by się radośnie przyłączył do kamienowania?
  Nie wiem, co dokłądnie ten Snowden może mieć na sumieniu, ale podany argument jest kretyński.

 • remo29

  Oceniono 75 razy 71

  Bo jak nie, to przestaniemy chcieć zniesienia wiz!
  --
  parada karzełków

 • grande.toscano

  Oceniono 72 razy 62

  zdRadek domaga sie... PARADNE

 • wiesio46

  Oceniono 57 razy 53

  Ha Ha Ha ...smichu wart. Polska domaga sie wyjasnien????
  To tak jak by PRL domagalo sie wyjasnien od ZSRR w sprawie dzialalnosci KGB w Polszy....
  Polska jest wasalem USA.....proszacym o wizy, rakiety, F-16 I inny szmelc....I bez mydla wchodzi tam gdzie nei powinna.... Irak, Afganistan....
  Polaczki obudzcie sie...gdzie wasza duma?????

 • wnusiowehrmachtowca

  Oceniono 56 razy 48

  szczyt bezczelnosci brac dulary i "domagac sie wyjasnien"
  Nawet Putin nie posunal sie do czegos takiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje