Egipt. Bractwo Muzułmańskie apeluje o powstrzymanie armii przed zamachem stanu

02.07.2013 16:32
Armia nie wyklucza zmiany konstytucji i rozwiązania parlamentu

Armia nie wyklucza zmiany konstytucji i rozwiązania parlamentu (Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS)

Przedstawiciel egipskiego Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się prezydent Egiptu Mohammed Mursi, zaapelował dziś o zapobieżenie zamachowi stanu, co - jak zaznaczył - może wymagać męczenników. Projekt mapy drogowej, którą zamierza realizować egipskie wojsko, jeśli nie dojdzie do porozumienia między prezydentem Mohammedem Mursim a opozycją, zakłada zawieszenie konstytucji i rozwiązanie zdominowanego przez islamistów parlamentu.
- Zapobieżenie zamachowi stanu może wymagać męczeństwa, które zaoferujemy jako znak lojalności wobec męczenników rewolucji - wskazał Mohammed El-Beltagi na stronie internetowej utworzonej przez Bractwo Muzułmańskie Partii Wolności i Sprawiedliwości (FJP). Wspominając o męczennikach rewolucji, nawiązywał do tych, co zginęli w powstaniu 2011 roku, które obaliło wieloletniego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka.

Agencja Reutera, która poinformowała dzisiaj o możliwych planach armii, powołała się na źródła wojskowe. Rada Najwyższa Sił Zbrojnych Egiptu omawia jeszcze podobno szczegóły tego planu, mającego na celu rozwiązanie kryzysu politycznego.

Projekt mapy drogowej zakłada zmianę konstytucji w ciągu kilku miesięcy, a następnie wybory prezydenckie. Do czasu zmiany ustawy zasadniczej władzę sprawowałaby "rada tymczasowa". Siły zbrojne Egiptu wystąpiły w poniedziałek z faktycznym ultimatum pod adresem konfrontowanego z masowymi protestami społecznymi prezydenta Mursiego, żądając, by politycy w ciągu 48 godzin uzgodnili plan przezwyciężenia obecnego kryzysu.

W nadanym przez państwową telewizję oświadczeniu minister obrony Egiptu, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi, zaznaczył, że kraj znalazł się w niebezpieczeństwie po tym, gdy miliony Egipcjan wyszły w niedzielę na ulice, żądając ustąpienia Mursiego, a główna siedziba rządzącego islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego została zdemolowana.

Według egipskich źródeł wojskowych, na które we wtorek powołuje się Reuters, trwają przygotowania do rozmieszczenia żołnierzy na ulicach Kairu i innych miast, jeśli konieczne będzie zapobieganie kolejnym starciom.

Wojsko blokuje samoloty?

Dziś siły zbrojne Egiptu wysłały do Międzynarodowego Portu Lotniczego w Kairze pismo z żądaniem zablokowania ewentualnego startu samolotu prezydenta. Najwyraźniej armia nie chce pozwolić Mohammedowi Mursiemu na opuszczenie kraju. Egipscy dziennikarze powołujący się na źródła wśród pracowników lotniska w Kairze twierdzą, że armia zablokowała nie tylko ewentualny start samolotu Mursiego. Zakaz startu i lądowania bez zgody armii obejmuje także wszystkie prywatne samoloty - czytamy w serwisie Almasrynetwork.com. Na zdjęciu opublikowanym przez serwis widać, że przed portem lotniczym stoi wojskowy wóz opancerzony.

Siedem ofiar starć

Co najmniej siedem osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w starciach, do których doszło w Kairze między zwolennikami a przeciwnikami prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego - poinformowały źródła medyczne. Strzelanina między zwolennikami a przeciwnikami prezydenta wybuchła w Gizie, wchodzącej w skład aglomeracji Kairu. Do podobnych starć doszło także w innych miastach, m.in. w Aleksandrii. Tam ranne zostały co najmniej 33 osoby.

Zobacz także
Komentarze (69)
Zaloguj się
 • plpolak

  Oceniono 148 razy 136

  Jaka "mapa drogowa"? Po polsku się to nazywa plan działania. Nie można zawsze dosłownie tłumaczyć z innych języków.

 • ob172

  Oceniono 134 razy 94

  A teraz patrzcie ludzie i uczcie się...
  Wiecie teraz po co jest armia - po co wydaje się ciężkie $ na wojsko?
  Po to by ci ludzie - bronili nas cywilów nie tylko przed sąsiadami ale też przed autorytarną władzą.
  Armia nie jest od ochrony władz - to nie są najemnicy.
  Armia składa przysięgę na wierność narodowi i konstytucji - i tylko im ma służyć.
  Tutaj widać jak w przypadku niebezpieczeństwa wewnętrznego armia realizuje zadania obrony obywateli.

  A więc patrzcie ludzie, uczcie się

  Bu potem nie pisać głupot ŻE NAM WOJSKO NIE JEST POTRZEBNE!!!

 • marcin1978p

  Oceniono 59 razy 59

  Generalnie jestem przeciwko zamachom wojskowym ale ten gorąco popieram! Nalezy odsunąć islamistów od władzy, jesli ma to zrobić armia to niech to czyni!

 • aiwaplatz

  Oceniono 86 razy 44

  I po co było wspierać utrącenie Kadafiego i Mubaraka. Czy coś na lepsze mamy? Tamtych przynajmniej się obłaskawić dawało.

 • georg7

  Oceniono 85 razy 39

  Tak porównując z tym co dzieje się w Polsce, to Egipcjanie zmądrzeli przed szkodą.

 • vertigo13

  Oceniono 30 razy 30

  .
  turkey next?

  maja duza tradycje
  przewrotow, Ataturk
  by sie nie wahal

  :-)

 • otworz_umysl

  Oceniono 20 razy 12

  Tak jest właśnie jak religia próbuje mieć nadrzędny cel. Pisiaki uczcie się, bo z wami będzie to samo, a katabasy zostaną spaleni na stosie.

 • uoft

  Oceniono 11 razy 9

  E tam. Google translator NIE MOZE SIE MYLIC. :)

 • micki11

  Oceniono 6 razy 6

  No muslimy, pakować się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje