Prof. Lipowicz o faszyzmie: Edukacja skuteczniejsza niż policja. Jeśli ktoś odwiedził muzeum Auschwitz, nie namaluje sobie swastyki

- Na skutek luki w wykształceniu są młodzi ludzie, którzy uważają, że można nosić swastykę i być polskim patriotą - mówiła o narastającej aktywności skrajnej prawicy w Polsce prof. Irena Lipowicz. W Radiu TOK FM rzecznik praw obywatelskich podkreślała, że w walce z faszyzmem ważna jest nie tylko policja, ale też edukacja. - To będzie bardziej skuteczne niż policja - tłumaczyła prof. Lipowicz
W Polsce nasila się aktywność skrajnej prawicy. W Warszawie i Wrocławiu narodowcy przerywali wykłady na uniwersytetach. W Białymstoku podpalano mieszkania imigrantów, a prokuratura nie widzi problemu w epatowaniu faszystowskimi symbolami.

- W Białymstoku mamy do czynienia z ludźmi, którzy tatuują sobie swastykę na piersi i równocześnie uważają, że mają prawo składać kwiaty na grobach żołnierzy Armii Krajowej - mówiła w Radiu TOK FM prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. - To jest najbardziej przerażające, że na skutek luki w wykształceniu są młodzi ludzie, którzy uważają, że można nosić swastykę i być polskim patriotą - dodała prof. Lipowicz. Jej zdaniem świadczy to o nieznajomości historii, choćby nazistowskiego Generalplan Ost, który zakładał wyniszczenie i wysiedlenie ludności słowiańskiej m.in. z terenów dzisiejszej Polski. - Ktoś, kto paraduje pod znakiem takiej myśli, akceptuje ideologię, która traktowała Polaków jako podludzi - wskazywała RPO.

"Ktoś, kto przeszedł przez muzeum Auschwitz, nie namaluje sobie swastyki"

Jak zaradzić narastaniu tego problemu? Zdaniem prof. Lipowicz policja i służby specjalne powinny zintensyfikować działania wymierzone w skrajne ruchy. - Wyobraźmy sobie, jaką hańbą dla Polski, nie mówiąc o indywidualnej tragedii, byłoby, gdyby w takim podpalonym mieszkaniu zginęli ludzie, imigranci i dzieci - podkreślała RPO, przypominając o podpaleniach w Białymstoku.

Jednak równie ważna jest według RPO edukacja. - Każde dziecko w Polsce do 18. roku życia powinno przynajmniej raz z mocy ustawy odwiedzić jedno miejsce pamięci - podkreślała prof. Lipowicz. Wskazywała, że podobne przepisy uchwalili niedawno Węgrzy; wycieczki do miejsc pamięci organizują Szwedzi i Izraelczycy. - A my tego nie mamy? To będzie bardziej skuteczne niż policja. Ktoś, kto przeszedł mądrze oprowadzony przez muzeum Auschwitz, nie namaluje sobie swastyki - zaznaczyła prof. Lipowicz.

Więcej o:
Komentarze (15)
Prof. Lipowicz o faszyzmie: Edukacja skuteczniejsza niż policja. Jeśli ktoś odwiedził muzeum Auschwitz, nie namaluje sobie swastyki
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 1 raz 1

  Prawa obywateli powinna egzekwować POLICJA i PRAWO.
  Takie babskie paplanie to bla, bla bla, bla,.....itd.
  Złapać ,zasądzić grzywnę za straty wszelkie i na pół roku do pudła do ciężkich
  robót o chlebie i wodzie.
  I codziennie w ramach resocjalizacji puszczać im filmy wojenne o zbrodniach FASZYSTÓW.
  I to ma być rzecznik praw obywatelskich. Kupa śmiechu.

 • kibic_rudego

  Oceniono 4 razy 0

  niech się to babsko na zbędnym korycie nie wymądrza
  bo co trzecie dziecko jest niedożywione,
  a jak podaje "Metro", aż 43% dzieci w wieku szkolnym zostało w ubiegłym roku w domach.
  Kolejne 13 proc. rodzin mogło sobie pozwolić tylko na tygodniowy wypoczynek i to tylko dla jednego dziecka.
  Tegoroczne prognozy są równie pesymistyczne.

  Bieda i beznadziejność pchają ludzi do faszyzmu, a ona tez obżera Polaków

 • say69mat

  Oceniono 2 razy 0

  @gazeta.pl:
  Prof. Lipowicz o faszyzmie: Edukacja skuteczniejsza niż policja. Jeśli ktoś odwiedził muzeum Auschwitz, nie namaluje sobie swastyki

  say69mat:
  W kategoriach bytów czystych ta wypowiedź zasługuje na miano ... czysty bzdet!!!
  1) Jest taki profesor, historyk, który nazywa się ... Irving, David Irving. Pomimo wielokrotnych odwiedzin KL Auschwitz, nie tylko nie zmienił swojego stosunku do Holokaustu, nie tylko nie zmienił swojego antysemityzmu. Ale stał się wręcz aktywnym członkiem neonazistowskich ugrupowań w Niemczech, Anglii i USA.
  2) Gdyby neonazizm był zjawiskiem akcydentalnym, to można by było terapię prof Lipowicz zaakceptować w ...'ciemno'. Niestety, neonazizm nie jest zjawiskiem akcydentalnym, a w dodatku międzynarodówka neonazistowska rozwija się całkiem dynamicznie. Wykorzystując kryzys gospodarczy, jak i kryzys wartości zniewieściałych społeczeństw Europy zachodniej. Dodatkowo, młodzi ludzie upatrują w neonazizmie odtrutkę na agresywną kampanię homoseksualistów. Podobnie jak w latach dwudziestych, ubiegłego wieku, upatrywano w nazizmie skuteczne lekarstwo na plagę ... komunizmu.
  3) Tak się dziwnie składa, że akceptacja znaku swastyki oznacza afirmację tej z form nienawiści społecznej, której ofiarami padają Żydzi. Czyli na zasadzie automatu, znak swastyki pozwala mi się identyfikować w świecie jako ... antysemita. I tutaj sama wizyta w miejscu kaźni, jakim jest KL Auschwitz niewiele zdziała. Jeżeli nie będzie to szeroka kampania wymierzona przeciwko znakowi swastyk angażująca nie tylko czynniki państwa ale i np. ... kościoła.
  4) Bo gdzie są księża i katecheci, którzy edukowali tych młodych ludzi, którzy pomiędzy Krzyżem Chrystusa a złamanym krzyżem Adolfa. Wybrali krzyż nienawiści ... Adolfa.

 • przybysz212

  Oceniono 1 raz 1

  @last-posener
  To po co tu zaglądasz? Nie czyń tego: będziesz wówczas spokojniejszy, bardziej zrelaksowany, mniej nerwowy, w pracy wydajniejszy, szlag cię nie trafi - jednym słowem same korzyści.

 • wkrysztofiak1963

  Oceniono 5 razy 3

  Pani prof. Lipowicz przesiąknęła ideologia PiS-u. Obowiązek odwiedzania miejsc pamieci to pomysł Kaczyńskiego w ramach edukacji historycznej społeczeństwa. Mogę tak sparafrazować wypowiedź Pani Profesor: każdy kto, dobrze rozwiązuje równania matematyczne i jest biegły w geometrii analitycznej, nie będzie paradował ze swastyką na piersi. ;) Natomiast wielu jest takich, którzy potrafią recytowac z pamieci daty martyrologiczne i nosić swastyke na piersi.

  Dlaczego młody człowiek ma być epatowany miejscami męczeństwa? Nie widze powodów; nie jest to w żaden sposób potrzebne; kwestia wyboru - czy jechac na wycieczke do Disneylandu czy do Oswiecimia; ja wybieram to pierwsz i moje dzieci wybiora to pierwsze.

  Walka z faszyzmem i postawami faszystowskimi jest trudna w tym kraju - gdyż są one wzmacniane na mszach swiętych i na lekcjach katechezy przez część funkcjonariuszy ideologii katolickiej. Pierwszy krok to wyeliminowac religię z programów edukacji; w zamian wprowadzic wiedzę o religiach nauczana przez świeckich humanistów (absolwentów uniwersytetów: filozofii, socjologii, polonistyki czy historii).
  na koniec niestety, program Kaczyńskiego dotyczący edukacji idzie włąsnie w kierunku wzmacniania postaw faszystowskich.. Poczytajcie:
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/673449,pis-i-faszyzm.html
  I w wersji dla ludu:
  blogi.newsweek.pl/Tekst/polityka-polska/674015,jaroslaw-kaczynski-i-renata-krzymuska-ich-zbiezne-wizje-polskiej-edukacji-efektem-kongresu-pis.html
  Z Panią Profesor zgodzę się z jednym - nie da się walczyć z postawami faszystowskimi przemoca fizyczna i wsadzaniem do więzień.

 • plorg

  0

  "Jeśli ktoś odwiedził muzeum Auschwitz, nie namaluje sobie swastyki"

  Jasne, bo od namalowania swastyki człowiek staje się faszystą.

  Najlepszy komentarz jest tutaj:
  youtu.be/Z3AvYPlNkP8

 • last-posener

  Oceniono 4 razy 0

  Rozumiem, że Gazeta Koszerna broni Żydów bo to żydowska gazeta propagandowa.
  Ale dlaczego broni zbrodniarzy wojennych??? Tylko dlatego, że są Żydami?
  Ostatnie dni w GW to prostacka dezorientacja - odwracają uwagę od Baumana i rozpisują smutne monologi o tych co krzyczeli na uniwersytecie. Każdy może łatwo sprawdzić, kim był Bauman. Starość go nie usprawiedliwia - skończył studia z krwią na rękach gdy Polacy głodowali - tego też nikt mu nie zapomni. Powinien siedzieć w więzieniu a nie nauczać młodzież.

 • szmul.bender

  Oceniono 3 razy 1

  Pani profesor - jest pani optymistką.
  Duuuużo skuteczniejsze byłyby potężne kary finansowe

 • ej_ski

  Oceniono 6 razy 4

  Nie ma takiej opcji, by genetycznych prymitywów zmusić do edukacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX