Uznano cud uzdrowienia potrzebny do kanonizacji Jana Pawła II

02.07.2013 12:23
Jan Paweł II

Jan Paweł II (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji Jana Pawła II - podała Ansa. Według włoskich mediów polski papież zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie 8 grudnia.
Również dzisiaj pojawiła się hipoteza, że Jan Paweł II może zostać kanonizowany razem z papieżem Janem XXIII. Komisja kardynałów i biskupów z watykańskiej kongregacji, jako trzecie gremium po lekarzach i teologach, przyjęła w głosowaniu dokumentację dotyczącą uzdrowienia niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o kobietę z Kostaryki, która została uzdrowiona z ciężkiego uszkodzenia mózgu.

Po głosowaniu w komisji kardynałów i biskupów prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato uda się w najbliższych dniach na audiencję do papieża Franciszka, by zreferować mu przebieg prac procesu kanonizacyjnego. Ostateczna decyzja o uznaniu cudu i zgodzie na kanonizację należy do papieża.

Nieoczekiwany zwrot

Watykanista dziennika "La Stampa" i portalu Vatican Insider Andrea Tornielli poinformował o zupełnie nieoczekiwanym zwrocie w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. Według jego źródeł papież Polak zostanie wyniesiony na ołtarze razem z Janem XXIII, który zmarł 50 lat temu. Został on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku. Tornielli twierdzi, że kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otrzymali także pełną dokumentację cudu, przypisywanego wstawiennictwu Dobrego Papieża, który zwołał w 1962 roku Sobór Watykański II. W 50. rocznicę tego historycznego wydarzenia Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary, który zakończy się 24 listopada.

Kanonizacja 8 grudnia?

Z kolei watykanistka dziennika "Il Messaggero" Franca Giansoldati podała, że najbardziej prawdopodobnym terminem kanonizacji Jana Pawła II jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. We Włoszech jest to wielkie święto. Ten termin stanowiłby nawiązanie do specjalnej czci, jaką polski papież otaczał Matkę Bożą. Wyrazem tej czci było jego motto Totus Tuus.

Wcześniej rozważano termin październikowy, lecz został on zapewne wykluczony; jak się przypuszcza z powodów organizacyjnych. Uznano, że jest za mało czasu na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła, ale także Rzymu.

Z nieoficjalnych informacji, ze źródeł kościelnych, wynika, że datę 8 grudnia zaproponowali sami kardynałowie. Papież Franciszek zapewne ją zaakceptuje.

Zobacz także
Komentarze (205)
Zaloguj się
 • rojberek

  Oceniono 231 razy 191

  To wstyd, że kościół na swojego "idola"-"świętego" wybiera osobę, która zezwalała na to by jego podwładni wyżywali się na dzieciach a samemu prowadziła biznes prania brudnych pieniędzy z handlu bronią.

 • zdak

  Oceniono 164 razy 148

  Największy cud jaki Wojtyła odsadził o było krycie pedofili i wydymanie ojczyzny, naszej ojczyzny bo nie jego z kasy. NIGDY WIĘCEJ TAKICH CZARODZIEJÓWW!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • winter_solstice

  Oceniono 136 razy 118

  Gandalf Szary to dopiero miał cudów w dorobku! Z kolei Frodo jako cierpiennik również winien dostać aureolkę...

  A swoja drogą... aureola to przecież symbol 'pożyczony' (ukradziony) z Kultu Słońca!

  PS. Wiele osób uważa, że Wojtyła przyczynił się do chorób (np. rozprzestrzenianie się HIV) i śmierci milionów, szczególnie w Afryce... Świety więc czy .......... ?

 • zimny-lech

  Oceniono 134 razy 114

  same cuda na kiju, a największym cudem jest to, że ten watykański cyrk się jeszcze kręci...

 • watyklan

  Oceniono 118 razy 108

  Pedofile będą mieli swojego świętego patrona.

 • bodo1983

  Oceniono 147 razy 101

  posłowie prawicowego PO-PiSu! Lećcie do RZYMU ale za SWOJE PRYWATNE pieniądze, a nie za kasę podatników!
  ps. dobrze, że z SLD i Ruchu Palikota nie poleci NIKT.

 • daisy2005

  Oceniono 103 razy 97

  Jeden jakiś tam "cud", nie do końca zapewne prawdziwy cud i już się zostaje świętym? Trochę to przesada, zwłaszcza że JPII nie kiwnął palcem w sprawie pedofilii w kościele, etc.

 • lenajaw

  Oceniono 107 razy 97

  Jaki on święty! Człowiek, który chronił księży pedofili! Dla mnie to był wilk w owczej skórze!

 • grymas50

  Oceniono 97 razy 83

  "
  Wcześniej informowano o tym, że niektórzy przedstawiciele polskiego Kościoła nie są zadowoleni z planów kanonizacji polskiego papieża na przełomie jesieni i zimy w obawie, że na mszę do Watykanu przybyłoby wtedy, z powodu warunków pogodowych, mało pielgrzymów z Polski."
  Postawcie bilbordy. które to będa zachetą przyjścia na obejrzenie świetosći. Może nieskromnie ubrane kobiety?
  A tak serio. GŁUPOTA naszych purpuratów siega SZCZYTÓW.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje