Uznano cud uzdrowienia potrzebny do kanonizacji Jana Pawła II

02.07.2013 12:23
Jan Paweł II w 2003 r.

Jan Paweł II w 2003 r. (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

Komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji Jana Pawła II - podała Ansa. Według włoskich mediów polski papież zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie 8 grudnia.
Również dzisiaj pojawiła się hipoteza, że Jan Paweł II może zostać kanonizowany razem z papieżem Janem XXIII. Komisja kardynałów i biskupów z watykańskiej kongregacji, jako trzecie gremium po lekarzach i teologach, przyjęła w głosowaniu dokumentację dotyczącą uzdrowienia niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o kobietę z Kostaryki, która została uzdrowiona z ciężkiego uszkodzenia mózgu.

Po głosowaniu w komisji kardynałów i biskupów prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato uda się w najbliższych dniach na audiencję do papieża Franciszka, by zreferować mu przebieg prac procesu kanonizacyjnego. Ostateczna decyzja o uznaniu cudu i zgodzie na kanonizację należy do papieża.

Nieoczekiwany zwrot

Watykanista dziennika "La Stampa" i portalu Vatican Insider Andrea Tornielli poinformował o zupełnie nieoczekiwanym zwrocie w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. Według jego źródeł papież Polak zostanie wyniesiony na ołtarze razem z Janem XXIII, który zmarł 50 lat temu. Został on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku. Tornielli twierdzi, że kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otrzymali także pełną dokumentację cudu, przypisywanego wstawiennictwu Dobrego Papieża, który zwołał w 1962 roku Sobór Watykański II. W 50. rocznicę tego historycznego wydarzenia Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary, który zakończy się 24 listopada.

Kanonizacja 8 grudnia?

Z kolei watykanistka dziennika "Il Messaggero" Franca Giansoldati podała, że najbardziej prawdopodobnym terminem kanonizacji Jana Pawła II jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. We Włoszech jest to wielkie święto. Ten termin stanowiłby nawiązanie do specjalnej czci, jaką polski papież otaczał Matkę Bożą. Wyrazem tej czci było jego motto Totus Tuus.

Wcześniej rozważano termin październikowy, lecz został on zapewne wykluczony; jak się przypuszcza z powodów organizacyjnych. Uznano, że jest za mało czasu na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła, ale także Rzymu.

Z nieoficjalnych informacji, ze źródeł kościelnych, wynika, że datę 8 grudnia zaproponowali sami kardynałowie. Papież Franciszek zapewne ją zaakceptuje.

Zobacz także
Komentarze (205)
Uznano cud uzdrowienia potrzebny do kanonizacji Jana Pawła II
Zaloguj się
 • noe123456789

  0

  www.youtube.com/watch?v=K-0IM6wokL0,Oczywiście że każda wiara ma jakieś watpliwości.Takie serce jak paież polak miał i dobro w duszy ,to tylko mają święci.Nie czekam do Wielkanocy,cud jest tu i teraz.Żyje,świeci słońce ,jestem trzeżwy od 12 lat nie pale od 9 lat.To zaczęło sie w Łagiewnikach koło Krakowa,i trwa nadal-ŻYCIE.

 • Cassidy Villegas

  0

  Nie jestem może osobą specjalnie wierzącą, ale przykro patrzeć jak wiele chamstwa kierowane jest w stosunku do kogoś kto zrobił tak wiele i dla Kościoła, i dla Polski, i pewnie dla całego świata. Nikt nie każe go lubić, ale też nikt nie ma prawa przypisywać mu winy za wszystko co się dzieje w kościele, tym bardziej o coś, czego tak na dobrą sprawę nie da się obiektywnie sprawdzić. Jan Paweł II był na pewno dobrym człowiekiem i zasłużył sobie na to, żeby co najmniej go szanować!

 • roj.czer

  0

  Nie ma problemu - gdyby dla potrzeb kanonizacji Jana Pawła II potrzebny był jakiś kolejny cud, to ja jestem gotowy wyśleć nie jeden, ale pięć cudów. I ręczę głową, że nikt w Polsce (z wyjątkiem może Urbana i "palikotowców") nie zaneguje nawet najbardziej absurdalnego "cudu" JPII. Cóż, jaki kraj, tacy święci...

 • kibic_rudego

  Oceniono 3 razy 3

  pedofile tez katolicy i potrzebują swoje świętego
  a Wojtyła tak bardzo kochał, dzieci, tak samo jak pedofile wiec dlatego zostanie ich świętym

 • pintapalec

  Oceniono 4 razy 4

  A ja mam prośbę do wszystkich wierzących katolików (i mam nadzieję że znających pisma św. biblię i ewangelie) Żeby mi podali gdzie jest napisane że bóg lub Jezus powiedzieli do kogokolwiek że śmiertelników że jakikolwiek kapłan religijny dostaje prawo tworzenia z ludzi na ziemi świętych i wysyłanie ich do nieba. Nie pytając o to boga i nie przedstawiając jego zgody.Ja byłem wychowany w katolicyzmie i na religii uczono mnie że po śmierci każda dusza będzie oczekiwała na sąd ostateczny gdzie dopiero wtedy bóg będzie rozsądzał gdzie która dusza pójdzie za swoje uczynki.Czyżby papieże tak wpadli w swoje uwielbienie, pychę i obłudę że zrobili się nieomylnymi i pokazują że oni są ważniejsi i więksi od boga i mogą mu rozkazywać kogo ma przyjąć do nieba i kto ma być świętym.I nawet zmieniają dekalog przykazań które bóg podobno podyktował Mojżeszowi.Nie wspominając o rzekomym wniebowzięciu żydówki Miriam.. Czy nie widzicie w tym kleszej chorej i pyszałkowatej paranoi religijnej???? . Do roku 590 - Pierwsi chrześcijanie modlili się wyłącznie do Boga. W późniejszych wiekach jednak zaczęto modlić się i szukać pośrednictwa u świętych i Maryi. Biblia uczy jednak wyraźnie, że jedyną osobą przez którą możemy przyjść do Ojca jest Jezus Chrystus: "Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus" (1Tym.2:5). Jezus sam powiedział: "Ja jestem droga i prawda, i żywot, nikt nie przychodzi do Ojca, tylko przeze Mnie" (Jan 14:6). Słowa "tylko przeze Mnie" wykluczają pośrednictwo żywych (np. kapłanów), zmarłych (np. świętych czy Maryi), niebiańskich istot czy duchowych przewodników (np. aniołów). Jezus przestrzegł nas przed innymi pośrednikami: "Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, kto nie wchodzi przez drzwi do owczarni, lecz w inny sposób się tam dostaje, ten jest złodziejem i zbójcą... Ja jestem drzwiami dla owiec" (Jan 10:1.7). Szanowni wierni i zabobonni parafianie wytłumaczcie mi dlaczego ta klesza klika watykańska nie przestrzega i lekceważy słowa nauki i przykazań Jezusa?? Zamiast zalecać modlić się tylko do boga lub jedynego pośrednika Jezusa,na potęgę produkują tysiące świętych bałwanów i bożków i każą się do ich figur i obrazów modlić .Są więc pogańskimi szamanami a wszystkich ciemnych i zabobonnych katolików robią bałwochwalcami i grzesznikami. Tak powiedział Jezus.....

 • maradona1986

  0

  Walenie od tylu zakonnice hej

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Obleśny patron pedofili nałożył niesprawiedliwie restrykcje na metropolitę poznańskiego abp Juliusza Paetza ZNIESIONE DOPIERO W 2010 ROKU PRZEZ B16 co w Polsce ciągle pozostaje tajemnicą.
  en.wikipedia.org/wiki/Juliusz_Paetz
  In 2002, Archbishop Paetz was accused of sexually molesting seminarians. Pope John Paul II accepted his resignation, and placed sanctions on him, prohibiting Paetz from exercising his ministry as bishop.. These restrictions were lifted in 2010 by Pope Benedict XVI.

 • supertlumacz

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety, póki co uznanie cudu przez prasę usraelską nie powoduje kanonizacji.

  Nie widzicie że Papież Franciszek jeszcze bardziej niż B16 cofa wszelkie nominacje poczynione w czasie długiego pontyfikatu JP2, a promuje pomijanych hierarchów?

 • kain_brat_abla

  Oceniono 4 razy 4

  Santo Subito Protecto Pedofilo !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje