Kradli auta w Hiszpanii, rejestrowali w Polsce

02.07.2013 10:31
Krakowska prokuratura apelacyjna oskarżyła osiem osób, fikcyjnie rejestrujących na siebie kradzione samochody z Hiszpanii i Niemiec. Wszyscy są powiązani ze zorganizowaną szajką złodziei samochodów.
Grupa specjalizowała się w kradzieżach aut marki Seat Leon i Volkswagen, przede wszystkim z Hiszpanii oraz Niemiec. Postępowała jednak odwrotnie niż większość zorganizowanych gangów kradnących samochody. Złodzieje najpierw kradli dokumenty auta ich właścicielom. Przerzucali je do Polski i tutaj legalizowali na podstawione osoby, które zawierały fikcyjne umowy, potwierdzające rzekomy zakup samochodu od hiszpańskiego właściciela.

Przerabiane w dziuplach

Urzędnicy, mając przed sobą oryginalne dokumenty samochodu, rejestrowali go w Polsce. Szajka - mając już polskie papiery - wracała na Półwysep Iberyjski i kradła tam taki sam model auta. Samochód trafiał do Polski i tutaj w "dziuplach" pod Tarnowem i Bochnią przebijano mu numery na takie, jakie figurowały w wyłudzonych dokumentach rejestracyjnych. - Samochody były potem sprzedawane na giełdach, niczego nieświadomym klientom - mówi prokurator Piotr Kosmaty, rzecznik krakowskiej prokuratury apelacyjnej.

Za milion złotych

- Jak ustaliliśmy, grupa ukradła w ten sposób 36 samochodów wartych milion złotych. Nam udało się odzyskać 15 z nich - dodaje prokurator Kosmaty. W sumie krakowska prokuratura apelacyjna oskarżyła w tej sprawie ponad 20 osób. Szef szajki Przemysław B. jest sądzony przez hiszpańskie władze.

Zobacz także
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • papaleone

  Oceniono 20 razy 16

  I czemu to znowu MY POLACY?

 • vomitorium1

  Oceniono 15 razy 13

  to jednak kradną
  (czyli nie tylko
  wroga propaganda)

 • jamj

  Oceniono 16 razy 6

  "W sumie krakowska prokuratura apelacyjna oskarżyła w tej sprawie ponad 20 osób."
  ==================================================================
  36 samochodów wartych w sumie około milion złotych i ponad 20 osób do tej kasy. Lepiej by wyszli kradnąc batoniki w hipermarketach, a zagrożenie żadne.

 • kingstonny

  Oceniono 4 razy 4

  "Szef szajki Przemysław B. jest sądzony przez hiszpańskie władze."
  Czy w Hiszpanii on tez jest tylko Przemyslawem B.? Zaloze sie ze jego nazwisko i buzia sa w lokalnej prasie.
  ZADEN demokratyczny kraj na swiecie, od Norwegii do Nowej Zelandii, nie troszczy sie tak o ukrycie tozsamosci swoich przestepcow – w tym nawet straszliwych bandytow - jak Polska. No ale, moze to i racja. Wszak mogli by sie obrazic za pokazanie buzi jednego czy drugiego i zrobic komus kuku – to raz. A dwa, to przeciez mozna sie komus waznemu strasznie narazic publikujac zdjecie i nazwisko jego syna, brata czy pociotka. Nalezy pamietac, ze nigdy nie wiadomo jakie ”uklady” i powiazania moze miec przestepca. Czyli, sluchaj uwaznie Kowalski: jezeli sie zapytasz dlaczego polski system troskliwego ukrywania tozsamosci nawet skazanych juz prawomocnie bandytow jest tak sumiennie przestrzegany, to ci odpowiem – wlasnie dlatego. A jak sie zapytasz dlaczego takiego tajnego systemu nie ma zaden demokratyczny kraj na swiecie, to ci odpowiem – oni po prostu nie moga wykombinowac, ze to jest idealny system dla kogos kto sie dochrapal jakiegos stolka i nie chce aby mu byle pismak czy reporter szperal po rodzinie i znajomych. Jasne? Najwazniejszym jednak, Kowalski, jest to: masz swiecie wierzyc, ze ten tajny system byl zbudowany dla TWOJEGO dobra. To naprawde dla mnie, dlaczego? A no dlatego, ze moze ty sie tez kiedys stolka dochrapiesz. Jasne?

 • bemeta

  Oceniono 9 razy 1

  To kradli czy wyludzali te documenty?
  I nie jest to nowy sposob, sama gazeta juz to kiedys opisywala.
  W Hiszpanii wszyscy woza dokumenty w samochodzie, przede wszystkim ze wzgledu na ich rozmiar, he he.
  Zlodzieje kradna dokumenty z samochodow a potes juz gdzies w Europie kradna do nich samochod. Zanim wlasciciel zauwazy brak dokumentow moga minac miesiace.

 • patrzy-kat

  Oceniono 10 razy 0

  Nie słyszałem o takiej marce "Seat Leon".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje