Szef MSW: Snowden w Polsce? To współczesny Robin Hood. Powinien stanąć przed sądem

02.07.2013 10:00
- Gdyby Edward Snowden znalazł się w Polsce, zostałyby zastosowane normalne przepisy w takich okolicznościach - powiedział w Radiu ZET Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych, zapytany, czy Polska wydałaby Snowdena Amerykanom.
Zdaniem szefa MSW "Snowden staje się odpowiednikiem Robin Hooda". - Robin Hood to bandyta czy bohater? Takie samo pytanie można zadać o Snowdena. Na pewno jest człowiekiem, którego supermocarstwo uznało za zdrajcę, i powinien stanąć przed sądem. Dla części opinii publicznej jest człowiekiem ujawniającym nowe zagrożenia cywilizacyjne we współczesnym świecie - mówił minister.

- Myślę, że niezależnie od tego, co się z nim dalej stanie, będzie w tej podwójnej roli. Przestępcy i Robin Hooda - uznał.

"Snowden w Polsce? Nie dam pozytywnej rekomendacji"

Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował, że Snowden poprosił o azyl 19 państw; są to: Indie, Chiny, Austria, Boliwia, Brazylia, Kuba, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia, Holandia, Nikaragua, Norwegia, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria, Wenezuela i Polska.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że "wpłynęło pismo, które nie spełnia warunków formalnych podania o azyl". - Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji - zastrzegł.

Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.

Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Zobacz także
Komentarze (208)
Szef MSW: Snowden w Polsce? To współczesny Robin Hood. Powinien stanąć przed sądem
Zaloguj się
 • rabbinhood

  Oceniono 1 raz 1

  Do czasów Snowdena panowała ciemność, a On włączył światło, i teraz widać kto jaką przyjął pozycję i co robi, oraz jaki ma wyraz twarzy. Dawno nie było sytuacji aby wszystko było aż tak wyraźnie widoczne...

 • alkana11

  0

  A w takim razie spytam KIM w takim razie w takim razie KUKLIŃSKI ? Wychodzi na to ,że jednak ZDRAJCA!!
  Swoja drogą ,większość narodu ta światlejsza nigdy nie miała problemów z określeniem Kuklińskiego jak i jego zachowań Kuklińskiego. Snowden ,też ujawnił "tajne informacje" swego państwa. Amerykanie nie maja wątpliwości ,że jest zdrajcą,mimo,że nie ma wątpliwości ,iż dokonał bardzo odważny krok, ratując prawdopodobnie ludzkość przed opętańczymi żądzami przywódców każdego państwa bez wyjątku.!!.
  Ja ani Kuklińskiemu ani Snowdenowi nie zazdroszczę wyboru. Obaj są na pół zdrajcami ale i bohaterami Spokoju do końca swych dni nie zaznają

 • 1witolo

  Oceniono 2 razy 2

  Robin Hooda do dzisiaj wszyscy wspominają i czczą jako dobrodzieja, natomiast szeryf z Scherwood jest opluwany przez wszystkich . Ty ministerku takie nazwisko tobie nie przystoi, zmień na Ścierkiewicz

 • oloros

  0

  nasi juz zrobili w gacie!!!!

 • pro-contra

  Oceniono 4 razy 4

  W doktrynie CIA nie istnieje pojęcie "były funkcjonariusz".
  Pracownikiem tej agencji jest się DO KOŃCA ŻYCIA, nawet nie potrzymując wynagrodzenia.
  Zatem Sikorek raczej powinien trząść się o swój tyłek, a nie strugać wielkiego moralistę.

 • wiesscar

  Oceniono 3 razy 1

  trzeba powolac ogolnoswiatwy ruch ratowania pana Snowdena przed rzadem USA

 • calli

  Oceniono 4 razy 2

  Nasze sprzedajne, zdradzieckie, liżące jankeskie dupy, polityczne ku*wy w zębach by zaniosły swym mocodawcom z Waszyngtonu Snowdena, gdyby tylko mogły - patrzcie Polacy, jakie sprzedajne, styropianowo-katolickie szmaty wybraliście sobie do trzymania was za mordę po 1989 roku.

  Pluć tym świniom w oczy, to myślą, że deszcz pada.

 • zbyszekjitu

  Oceniono 2 razy 2

  jakim prawem wy...tzw."wybrancy narodu"..sadzicie kogos,czy jest winny czy nie?!....Kazdy ma prawo uciec z jakiegokolwiek kraju do kraju uznanego przez niego za bezpieczny...czy polska TO BEZPIECZNY KRAJ DLA UCIEKINIEROW?!...NIE WIEM....TO CO MOWIA WIEKOWI POLSCY URZEDNICY...TO NIE!...Z GORY GO OSADZILI ZAGRADZAJAC MU DROGE...BEZ WCZESNIEJSZEGO ZAPOZNANIA SIE Z PRZYCZYNAMI TAKIEGO KROKU ZAINTERESOWANEGO..."MY" JUZ WYDALI OPINIE...TO ABSURD!!!...PANIE PREMIERZE,ZMIEN PAN TYCH URZEDNIKOW...ONI SZKODZA WIZERUNKOWI POLSKI!...GDZIE PRAWO...GDZIE SPRAWIEDLIWOSC....GDZIE MILOSC DO BLIZNIEGO...GDZIE PODZIALY SIE TE WARTOSCI,KTORE SA PODSTAWA CZLOWIECZENSTWA...?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje