Szef MSW: Snowden w Polsce? To współczesny Robin Hood. Powinien stanąć przed sądem

02.07.2013 10:00
- Gdyby Edward Snowden znalazł się w Polsce, zostałyby zastosowane normalne przepisy w takich okolicznościach - powiedział w Radiu ZET Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych, zapytany, czy Polska wydałaby Snowdena Amerykanom.
Zdaniem szefa MSW "Snowden staje się odpowiednikiem Robin Hooda". - Robin Hood to bandyta czy bohater? Takie samo pytanie można zadać o Snowdena. Na pewno jest człowiekiem, którego supermocarstwo uznało za zdrajcę, i powinien stanąć przed sądem. Dla części opinii publicznej jest człowiekiem ujawniającym nowe zagrożenia cywilizacyjne we współczesnym świecie - mówił minister.

- Myślę, że niezależnie od tego, co się z nim dalej stanie, będzie w tej podwójnej roli. Przestępcy i Robin Hooda - uznał.

"Snowden w Polsce? Nie dam pozytywnej rekomendacji"

Demaskatorski portal WikiLeaks poinformował, że Snowden poprosił o azyl 19 państw; są to: Indie, Chiny, Austria, Boliwia, Brazylia, Kuba, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia, Holandia, Nikaragua, Norwegia, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria, Wenezuela i Polska.

Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski napisał na Twitterze, że "wpłynęło pismo, które nie spełnia warunków formalnych podania o azyl". - Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji - zastrzegł.

Amerykanin od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.

Snowden ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (208)
Zaloguj się
 • yarrrr

  Oceniono 416 razy 324

  Co za obrzydliwy typ z tego Sienkiewicza. Kolejny argument za niegłosowaniem więcej na PO. Nasze ślepe władze nie wiedzą, że ich sojusznik USA, to kraj, w którym:

  - 1% Amerykanów posiada 40% bogactwa narodowego. 80% Amerykanów posiada łącznie 7% (przez co demokracja jest fikcją)
  - dolar nie jest własnością narodu amerykańskiego ani banku narodowego, a FED - czyli kartelu prywatnych banków: JPMorgan Chase, Citibank, Bank of America, Wells Fargo, które posiadają 4 największe korporacje naftowe: Exxon, Chevron, Shell i BP. Emitując pieniądz odsetkowy pogrążają gospodarkę państwa.
  - Kennedy został zabity 9 dni po tym, jak w wystąpieniu powiedział o spisku, oraz miesiąc po tym, jak zaczął wprowadzać dolar prawdziwie amerykański, konstytucyjny, niezależny od FED
  - obecnie dług USA wynosi prawie 17 bilionów (tysięcy miliardów) i rośnie w tempie 3,87 miliarda dolarów dziennie. www.usdebtclock.org/world-debt-clock.html
  - tymczasem, w 1999r. Pentagon nie mógł doliczyć się 2,3 biliona dolarów (przyznał to Rumsfeld), które poszły na czarne projekty.
  - prezydent jest marionetką, a rządzą owe banki i kompleks militarno-przemysłowy (specjalne oddziały wojska, tajne wydziały firm zbrojeniowych i wspierający ich kongresmeni), nad którym nie ma kontroli dziś nawet prezydent ani szef CIA, a przed którym ostrzegał już Eisenhower na mowie pożegnalnej. W podziemnych bazach dokonywane są eksperymenty wyprzedzające oficjalną naukę o dobre kilkadziesiąt lat. Ale oczywiście nie ujawnią swoich wynalazków, bo padłby handel ropą. Niezależni naukowcy są zabijani.
  - wszyscy płacimy na nich haracz (ceny paliwa we wszystkich produktach)
  - "wojna z terrorem" została zaprojektowana, wymyślona i zrealizowana przez amerykańskie "elity", by podporządkować sobie społeczeństwo. www.youtube.com/watch?v=AghufZtRuyc Talibów też sami stworzyli.
  - na mocy ustaw, które podpisał niedawno Obama, każdego można zwinąć z ulicy bez sądu i powiadamiania rodziny, oskarżając go o terroryzm, lub zabić dronem (na razie poza terytorium USA).
  - o wojnach zaczętych przez USA nawet się nie chce pisać.

 • jamj

  Oceniono 307 razy 253

  Edward Snowden ma wyjątkowe poczucie humoru. Zwrócił się do Polski o azyl dla jaj, a Raduś dał się na to nabrać i srając w pory ględzi o piśmie, które "nie spełnia warunków formalnych podania o azyl".

 • adlerpl

  Oceniono 264 razy 242

  "Na pewno jest człowiekiem, którego supermocarstwo uznało za zdrajcę, i powinien stanąć przed sądem. "
  Aha to czemu analogicznie 30 lat temu USA nie wydała Polsce Ludowej pułkownika Kuklińskiego (skazanego na karę śmierci za zdradę)? Przecież też można powiedzieć że zdrajca i że powinien stanąć przed sądem?

  Podwójna moralność to coś czego nie na widzę ...

 • dziadzioniunio

  Oceniono 223 razy 201

  Odezwał się Sienkiewicz - współczesna wersja Szeryfa Nottingham.

 • teodor_jeske_choinski_1

  Oceniono 166 razy 134

  Polski niewolnik juz sie odezwal.
  Sluzy wiernie Moskwie, albo Waszynktonowi(Tel awiwowi)
  ale zawsze Watykanowi.
  "Bo my Polacy tak mamy"..

 • pawel_z_wroclawia

  Oceniono 113 razy 97

  Polscy tzw "politycy" żrą ciągle to amerykańskie qwno i żrą. Już im się chyba mózgownice od tego zapchały, bo bredzą aż głowa boli.

 • zaanawetprzeciw_2.0

  Oceniono 103 razy 77

  Snowden nie chciał zdradzić, ale Stany coraz bardziej go do tego zmuszają.
  Azylu w Rosji nie dostanie za darmo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje