Egipt: Jeśli prezydent dziś nie ustąpi, będzie kolejna fala demonstracji

02.07.2013 06:55
Demonstrujący przeciwnicy prezydenta Mursiego

Demonstrujący przeciwnicy prezydenta Mursiego (Fot. AMR ABDALLAH DALSH Reuters)

Kryzys w Egipcie trwa. Dziś minister spraw zagranicznych Egiptu Mohammed Kamal Ali Amr podał się do dymisji. Organizatorzy niedzielnych demonstracji zapowiedzieli protesty na wielką skalę, jeśli prezydent Mursi nie ustąpi dziś ze stanowiska. Ultimatum postawiła też politykowi armia. Mohammed Mursi oświadczył jednak, że nie zamierza się ugiąć i będzie kontynuować własny plan pojednania narodowego.
W nadanym przez państwową telewizję oświadczeniu minister obrony Egiptu, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi, zaznaczył, że kraj znalazł się w niebezpieczeństwie po tym, gdy miliony Egipcjan wyszły w niedzielę na ulice, żądając ustąpienia Mursiego, a główna siedziba rządzącego islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego została zdemolowana. Zdaniem Sisiego w tej sytuacji niezbędne jest rozszerzenie politycznej bazy rządu. Dziś do dymisji podał się minister spraw zagranicznych Mohammed Kamal Ali Amr.

Prezydent odrzuca ultimatum armii

Siły zbrojne Egiptu wystąpiły wczoraj z faktycznym ultimatum pod adresem konfrontowanego z masowymi protestami społecznymi prezydenta Mohameda Mursiego, żądając, by politycy w ciągu 48 godzin uzgodnili plan przezwyciężenia obecnego kryzysu.

Ultimatum to zostało przez prezydenta odrzucone. Mursi stwierdził, że oświadczenie armii nie było konsultowane i zawiera elementy "mogące wywołać zamieszanie". Zapowiedział też, że zamierza kontynuować swój własny plan zmierzający do pojednania narodowego.

- Urząd prezydenta potwierdza, że postępuje zaplanowaną wcześniej drogą zmierzającą do wszechstronnego pojednania narodowego...niezależnie od jakichkolwiek oświadczeń, które pogłębiają podziały między obywatelami - głosi oświadczenie.

Islamiści odrzucają możliwość użycia sił zbrojnych

Ugrupowania egipskich islamistów, w tym Bractwo Muzułmańskie, oświadczyły w, że odrzucają próby wykorzystania armii do "ataku na praworządność" i wezwały do demonstracji poparcia dla prezydenta Mohammeda Mursiego.

Narodowy Sojusz na rzecz Wspierania Praworządności, w którego skład wchodzi Bractwo Muzułmańskie Mursiego, oświadczył na konferencji prasowej, że "absolutnie i kategorycznie odrzuca podejmowane przez niektórych próby wykorzystania tej wielkiej armii" w sposób, który prowadziłby do "zamachu na praworządność i wolę narodu".

"Zadaniem armii nie jest ingerowanie w politykę"

W oświadczeniu sprecyzowano, że Sojusz wspiera wszelkie inicjatywy zmierzające do rozwiązania obecnego kryzysu politycznego w Egipcie, ale muszą one respektować zasady konstytucyjne. Wezwano zwolenników prezydenta w całym kraju do zbierania się "aby bronić praworządności".

Zadaniem armii jest zapewnianie bezpieczeństwa kraju a nie ingerowanie w politykę" - powiedział jeden ze zwolenników Mursiego, Mohammed Sabry.

Będą kolejne demonstracje?

Niedzielne demonstracje w Egipcie były większe niż kiedykolwiek od czasu obalenia ponad dwa lata temu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. W nocnych starciach przy głównej siedzibie Bractwa Muzułmańskiego zginęło osiem osób. Strażnicy otworzyli tam ogień do rzucających kamienie i ładunki zapalające młodych ludzi. Liczba śmiertelnych ofiar zajść w innych miejscach Egiptu wyniosła również osiem.

Organizatorzy protestów, którzy w niedzielę ogłosili pozbawienie Mursiego władzy przez naród, żądają obecnie, by ustąpił on dziś do godziny 17, gdyż w przeciwnym razie zostaną wznowione demonstracje na wielką skalę.

Zobacz także
Komentarze (30)
Egipt: Jeśli prezydent dziś nie ustąpi, będzie kolejna fala demonstracji
Zaloguj się
 • czyzyk331

  Oceniono 2 razy 0

  Do Kairu leci grupa posłów Ruchu Palikotka. Mają wesprzeć manifestantów w obronie prawa Marychy i korzystania (używania) części rowerowych.

 • calthalas

  Oceniono 1 raz 1

  ciekawe linki na ten temat, pozwalają lepiej zrozumieć całą sytuację:

  urli.st/efg-Egyptian-Revolution-Resources

 • sniezka55

  Oceniono 1 raz 1

  Prawda jest taka . Tak Rządy polityczne jak i religie, zamiast służyć i chronić lud , WYZYSKUJĄ GO DO WŁASNYCH SAMOLUBNYCH CELÓW. Powstaje otwarte pytanie , Gdzie jest mniejsze zło ?

 • derp972

  Oceniono 5 razy 1

  "Bractwo muzułmałpie" - sponsorowane przez syjonistów, ONZ i USA, szajka przestępcza.

 • skwierz55

  Oceniono 3 razy 3

  Być może że ludzie mieszkający na terytorium EGIPTU chcą zostać EGIPCJANINAMI to do dzieła, w Egipcie nie ma rewolucji arabskiej

 • czyzyk331

  Oceniono 10 razy 6

  Dla znawców tego tematu wiadomo, ze prezydent Mursi nie ustąpi, otrzyma wsparcie ze strony Arabii Saudyjskiej i rozprawi się z niewiernymi

 • czyzyk331

  Oceniono 28 razy 14

  Wielka szkoda, ze GW blokuje debatę o zamordowaniu przez syryjskich rebeliantów francuskiego ksiądza . Dżihadyści ścieli Francois Muradowi głowę, a nagranie z egzekucji pojawiło się w sieci - informuje serwis Catholic Online
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14205104,Brutalna_egzekucja_katolickiego_ksiedza_w_Syrii.html#BoxWiadTxt
  Dla państw Unii i USA winien być to jasny sygnał, ze wpierają morderców i terrorystów Al-kaidy!

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 25 razy 19

  A nich demonstrują z chęcią popatrzę se w Wiadomościach --- z tym że jest duże ryzyko że Kraśko nie podejmie tematu, wczoraj całe wiadomości mówili coś o śmieciach.

 • sacc77

  Oceniono 56 razy 44

  Czyli ten islamistyczny pies podpisał na siebie wyrok...
  Zbyt szybko ta nieczysta świnia uwierzyła w swoją "boską misję" i mającą z niej wynikać legitymizację do narzucania świeckiemu w większości społeczeństwu swoich islamistycznych bredni na temat tego jak powinno wyglądać życie społeczne. A Egipcjanie mają cały czas przed oczami na przykładzie IRANU jakie są konsekwencje rządów opartych na islamistycznych bredniach nawiedzonych knurów...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje