Snowden stara się o azyl w Polsce. MSZ: Nie spełnia wymogów, musiałby być na terytorium RP, dostać wizę

02.07.2013 06:22
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. The Guardian REUTERS)

Edward Snowden, który ujawnił dane o inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, wystosował pismo z prośbą o azyl do kilkunastu państw. Jego list trafił m.in. do Polski. Jak informuje MSZ, pismo nie spełnia wymogów formalnych. - Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji - napisał minister Sikorski na Twitterze.
Według portalu Wikileaks Edward Snowden ubiega się o azyl w kilkunastu krajach: Austrii, Boliwii, Brazylii, Chin, Kuby, Finlandii, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Irlandii, Holandii, Nikaragui, Norwegii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wenezueli. Na liście znalazła się także Polska.

Snowden w Polsce? Wpłynęło pismo

Dziś rano MSZ nie potwierdzało jednak tej informacji. - Nic nam o tym nie wiadomo - powiedział rzecznik ministerstwa w rozmowie z reporterem TOK FM. Radosław Sikorski na Twitterze napisał jednak, że pismo od Amerykanina dotarło do ministerstwa. - Wpłynęło pismo, które nie spełnia warunków formalnych podania o azyl. Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji - napisał Sikorski.- Żeby w ogóle rozpatrywać taki wniosek, Snowden musiałby znaleźć się na terytorium RP, a więc musiałby wcześniej ubiegać się o wizę do Polski - powiedział Marcin Bosacki, rzecznik MSZ na specjalnie zwołanej konferencji.Przeciwnikiem udzielenia Snowdenowi azylu politycznego jest też minister spraw wewnętrznych. - Gdyby Edward Snowden znalazł się w Polsce, zostałyby zastosowane normalne przepisy w takich okolicznościach - powiedział w Radiu ZET Bartłomiej Sienkiewicz. Sienkiewicz dodał, że "Snowden staje się odpowiednikiem Robin Hooda". - Robin Hood to bandyta czy bohater? Takie samo pytanie można zadać o Snowdena. Na pewno jest człowiekiem, którego supermocarstwo uznało za zdrajcę i powinien stanąć przed sądem. Dla części opinii publicznej jest człowiekiem ujawniającym nowe zagrożenia cywilizacyjne we współczesnym świecie - mówił.

Norwegia potwierdza

O staraniach Snowdena oficjalnie poinformowała natomiast Norwegia. - Edward Snowden, oskarżony przez władze USA o ujawnienie tajnych informacji dotyczących inwigilacji elektronicznej, wystąpił o azyl polityczny w Norwegii - poinformował rzecznik norweskiego MSZ Frode Andersen.

- Wczoraj późnym popołudniem otrzymaliśmy wniosek azylowy przesłany faksem do naszej ambasady w Moskwie - powiedział Andersen. Jest on prawdopodobnie od niego (Snowdena) i najpewniej przez niego podpisany, lecz nie mamy możliwości sprawdzenia tego - dodał. Rzecznik nie chciał ujawnić więcej szczegółów na temat zawartości korespondencji ani skąd faks został wysłany.

Według rosyjskich mediów Snowden przekazał dokumenty w punkcie konsularnym na lotnisku Szeremietiewo.

"Mogę opublikować informacje"

Edward Snowden wystosował list do władz Ekwadoru. Agencja Reuters, która uzyskała dostęp do treści tego listu, poinformowała, że Snowden podziękował w nim Ekwadorowi za pomoc w przedostaniu się do Rosji oraz za rozpatrywanie jego wniosku o azyl. Była to pierwsza wypowiedź Snowdena od czasu przyjazdu do Moskwy.

- Jestem zdolny i mogę opublikować informacje, które służą interesowi publicznemu - napisał Snowden w liście do prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi. - Niezależnie od tego, ile jeszcze dni potrwa moje życie, pozostaję zaangażowany na rzecz walki o sprawiedliwość w tym świecie, w którym nie ma równości. Jeżeli którykolwiek z tych dni przyczyni się do wspólnego dobra, świat będzie miał powody, aby podziękować Ekwadorowi - dodał.

Snowden oskarża USA

Snowden, który - jak się przypuszcza - pozostaje w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, oskarżył Stany Zjednoczone o bezprawne prześladowanie go.

- Podczas gdy opinia publiczna wyraziła głośne poparcie dla mnie za rzucenie światła na ten tajny system niesprawiedliwości, rząd USA odpowiedział pozaprawną obławą, która kosztowała mnie, moją rodzinę, moją wolność podróżowania i moje prawo do spokojnego życia bez strachu przez nielegalną agresją - napisał Snowden w relacji Reutera.

W innym oświadczeniu opublikowanym wczoraj przez demaskatorski portal Wikileaks, Snowden zapewnił, że "pozostaje nieugięty" w swych przekonaniach i podziękował za okazywane mu poparcie. Dodał, że administracja prezydenta Obamy posługuje się "obywatelstwem jako bronią" aby zablokować jego starania o azyl, do których ma prawo.

Snowden już nie chce azylu w Rosji

Wcześniej Snowden wystąpił, według Reutera, o azyl polityczny w Rosji. Informację potwierdziły agencje rosyjskie, powołując się na przedstawiciela służb konsularnych Rosji. Amerykanin zmienił jednak zdanie po tym, jak Władimir Putin przedstawił swoje warunki. Prezydent Federacji Rosyjskiej oświadczył, że Snowden może pozostać w Rosji, o ile zrezygnuje z prowadzenia "pracy ukierunkowanej na to, by przynosić szkodę naszym amerykańskim partnerom".

Jednocześnie Putin podkreślił, że "Rosja nigdy, nikogo i donikąd nie wydaje". Jak zaznaczył jego rzecznik, w szczególności dotyczy to państw, w których funkcjonuje kara śmierci.

Zobacz także
Komentarze (516)
Zaloguj się
 • marych

  Oceniono 537 razy 511

  taki niby zorientowany, a nie wie, że Polska wyda go stanom, zanim jeszcze o niego poproszą...

 • eldemon

  Oceniono 411 razy 367

  Tylko nie do Polski, bo polski rząd sprzeda Cię i wyda, tak jak Sikorski wydawał Łukaszence białoruskich opozycjonistów!

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 450 razy 270

  jutro z "własnej woli" poprosi o azyl w Hameryce, potem zostanie ukryty w Guantanamo, a następnie umrze od samobójczego kopnięcia w głowę albo zastrzeli się z pistoletu, którego nie będzie podobnie jak Czeczen.
  „INTERNET STANOWI ZAGROŻENIE DLA DEMOKRACJI - BARACK OBAMA”
  Hamerykańskie Akcje Polityczno – „Humanitarne”:
  Włochy – 1948
  Filipiny - 1953
  Korea -1950
  Iran – 1953
  Chile - 1964
  Gwatemala -1954
  Kuba - / Bahia de Cochinos - Zatoka Świń / - 1961
  Wietnam – 1963
  Brazylia - 1964
  Indonezja – 1965
  Grecja – 1976
  Kambodża – 1970
  Chile – 1973
  Nikaragua – 1981
  Grenada - 1983
  Salwador – 1984
  Nikaragua – 1990
  Afganistan – 2001
  Irak – 2003
  Libia-2011
  Iran-2012

  HAMERYKA TO NAJWIĘKSI LUDOBÓJCY – WYMORDOWALI 97 % RDZENNEJ LUDNOŚCI AMERYKI , TO TAM STWORZONO PIERWSZE OBOZY KONCENTRACYJNE TZW. REZERWATY. NA SZEROKĄ SKALĘ STOSOWANO DEPORTACJE CAŁYCH NARODÓW, JESZCZE NIEDAWNO OBOWIAZYWAŁA SEGREGACJA RASOWA , OBECNIE ZAMIENIONA W SEGREGACJĘ EKONOMICZNĄ.
  A CO Z BUSHITLEREM ?
  Oj, bije brawo w piekle Hitler, że doczekał godnych następców

 • zielony13

  Oceniono 220 razy 200

  Panie Sikorski, z jakiego powodu nie dałby mu Pan azylu ? Czy Pan Snowden popełnił przestępstwo według prawa Polskiego ? Czyż nie jest w tej chwili prześladowany przez USA ?
  No chyba, że odmowa byłaby oparta na zasadzie "nasz przyjaciel USA" chce to Polska ukorzy się i padnie na kolana robiąc wszystko bez refleksji dla USA ?

  Oczywiście pozostaje jeszcze kwestia Pańskiego zdania oraz zdania naszego kraju w sprawie tego co wyprawiają USA wespół z NSA, ten pański tweet niechybnie wskazuje na pozytywny odbiór przez nasze "elity" totalnej inwigilacji

 • jasiek054

  Oceniono 198 razy 190

  Nasze rządowe lizodupy wydaliby na życzenie USA każdego Polaka nawet wiedząc, ze jest niewinny, wiec co tu gadać o Snowdenie. To dobrowolne podporządkowanie się amerykanom jest wielokrotnie gorsze od komunistycznej uległości ruskim. Tamci to robili z wyrachowania i dla korzyści często i tak olewając zdanie Moskwy, a Ci dzisiejsi wchodzą im w tyłek bez żadnych zahamowań niczego w zamian nie żądając.

 • blue911

  Oceniono 224 razy 184

  Jesli to prawda,ze on stara sie o azyl w Polsce to powinien natychmiast zwolnic prawnikow,ktorzy mu doradzaja! Sa albo ignorantami albo zdrajcami swojego klienta. Polska to znany kon trojanski Ameryki I wydadza go jego przesladowcom wczesniej niz on zdola powiedziec: "Pan z Wami", hahahah! Nasz kraj jest naszpikowany agentami Imperium Zla I NWO I duza czesc narodu to zacieci wrogowie demokracji (PIS,narodowdowcy).

 • rafik197910

  Oceniono 223 razy 141

  Edi zaszyj się w polsce tu każdy robi co chce u nas jest bezpiecznie z głodu nie umrzesz jest szczaw i mirabelki a i polacy przyjażni są lewe fajki i wóda zielona wyspa żyć nie umierać

 • mucor23

  Oceniono 120 razy 114

  Powiedzenie, że prawda Was wyzwoli.... zdezaktualizowało się!!!! To tylko pokazuje że władze politykom należy mocno ograniczać!! Wtedy może będziemy mieli coś na kształt demokracji.

 • saikokila

  Oceniono 75 razy 67

  Część, jeśli nie wszystkie te kraje, są na próbę - być może na czyjąś prośbę. Żeby sprawdzić jak się zachowają. Snowden, świadomie czy nie, jest rozgrywany przez służby wywiadowcze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje