Snowden stara się o azyl w Polsce. MSZ: Nie spełnia wymogów, musiałby być na terytorium RP, dostać wizę

02.07.2013 06:22
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. The Guardian REUTERS)

Edward Snowden, który ujawnił dane o inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, wystosował pismo z prośbą o azyl do kilkunastu państw. Jego list trafił m.in. do Polski. Jak informuje MSZ, pismo nie spełnia wymogów formalnych. - Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji - napisał minister Sikorski na Twitterze.
Według portalu Wikileaks Edward Snowden ubiega się o azyl w kilkunastu krajach: Austrii, Boliwii, Brazylii, Chin, Kuby, Finlandii, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Irlandii, Holandii, Nikaragui, Norwegii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wenezueli. Na liście znalazła się także Polska.

Snowden w Polsce? Wpłynęło pismo

Dziś rano MSZ nie potwierdzało jednak tej informacji. - Nic nam o tym nie wiadomo - powiedział rzecznik ministerstwa w rozmowie z reporterem TOK FM. Radosław Sikorski na Twitterze napisał jednak, że pismo od Amerykanina dotarło do ministerstwa. - Wpłynęło pismo, które nie spełnia warunków formalnych podania o azyl. Ale nawet gdyby spełniło, nie dam pozytywnej rekomendacji - napisał Sikorski.- Żeby w ogóle rozpatrywać taki wniosek, Snowden musiałby znaleźć się na terytorium RP, a więc musiałby wcześniej ubiegać się o wizę do Polski - powiedział Marcin Bosacki, rzecznik MSZ na specjalnie zwołanej konferencji.Przeciwnikiem udzielenia Snowdenowi azylu politycznego jest też minister spraw wewnętrznych. - Gdyby Edward Snowden znalazł się w Polsce, zostałyby zastosowane normalne przepisy w takich okolicznościach - powiedział w Radiu ZET Bartłomiej Sienkiewicz. Sienkiewicz dodał, że "Snowden staje się odpowiednikiem Robin Hooda". - Robin Hood to bandyta czy bohater? Takie samo pytanie można zadać o Snowdena. Na pewno jest człowiekiem, którego supermocarstwo uznało za zdrajcę i powinien stanąć przed sądem. Dla części opinii publicznej jest człowiekiem ujawniającym nowe zagrożenia cywilizacyjne we współczesnym świecie - mówił.

Norwegia potwierdza

O staraniach Snowdena oficjalnie poinformowała natomiast Norwegia. - Edward Snowden, oskarżony przez władze USA o ujawnienie tajnych informacji dotyczących inwigilacji elektronicznej, wystąpił o azyl polityczny w Norwegii - poinformował rzecznik norweskiego MSZ Frode Andersen.

- Wczoraj późnym popołudniem otrzymaliśmy wniosek azylowy przesłany faksem do naszej ambasady w Moskwie - powiedział Andersen. Jest on prawdopodobnie od niego (Snowdena) i najpewniej przez niego podpisany, lecz nie mamy możliwości sprawdzenia tego - dodał. Rzecznik nie chciał ujawnić więcej szczegółów na temat zawartości korespondencji ani skąd faks został wysłany.

Według rosyjskich mediów Snowden przekazał dokumenty w punkcie konsularnym na lotnisku Szeremietiewo.

"Mogę opublikować informacje"

Edward Snowden wystosował list do władz Ekwadoru. Agencja Reuters, która uzyskała dostęp do treści tego listu, poinformowała, że Snowden podziękował w nim Ekwadorowi za pomoc w przedostaniu się do Rosji oraz za rozpatrywanie jego wniosku o azyl. Była to pierwsza wypowiedź Snowdena od czasu przyjazdu do Moskwy.

- Jestem zdolny i mogę opublikować informacje, które służą interesowi publicznemu - napisał Snowden w liście do prezydenta Ekwadoru Rafaela Correi. - Niezależnie od tego, ile jeszcze dni potrwa moje życie, pozostaję zaangażowany na rzecz walki o sprawiedliwość w tym świecie, w którym nie ma równości. Jeżeli którykolwiek z tych dni przyczyni się do wspólnego dobra, świat będzie miał powody, aby podziękować Ekwadorowi - dodał.

Snowden oskarża USA

Snowden, który - jak się przypuszcza - pozostaje w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, oskarżył Stany Zjednoczone o bezprawne prześladowanie go.

- Podczas gdy opinia publiczna wyraziła głośne poparcie dla mnie za rzucenie światła na ten tajny system niesprawiedliwości, rząd USA odpowiedział pozaprawną obławą, która kosztowała mnie, moją rodzinę, moją wolność podróżowania i moje prawo do spokojnego życia bez strachu przez nielegalną agresją - napisał Snowden w relacji Reutera.

W innym oświadczeniu opublikowanym wczoraj przez demaskatorski portal Wikileaks, Snowden zapewnił, że "pozostaje nieugięty" w swych przekonaniach i podziękował za okazywane mu poparcie. Dodał, że administracja prezydenta Obamy posługuje się "obywatelstwem jako bronią" aby zablokować jego starania o azyl, do których ma prawo.

Snowden już nie chce azylu w Rosji

Wcześniej Snowden wystąpił, według Reutera, o azyl polityczny w Rosji. Informację potwierdziły agencje rosyjskie, powołując się na przedstawiciela służb konsularnych Rosji. Amerykanin zmienił jednak zdanie po tym, jak Władimir Putin przedstawił swoje warunki. Prezydent Federacji Rosyjskiej oświadczył, że Snowden może pozostać w Rosji, o ile zrezygnuje z prowadzenia "pracy ukierunkowanej na to, by przynosić szkodę naszym amerykańskim partnerom".

Jednocześnie Putin podkreślił, że "Rosja nigdy, nikogo i donikąd nie wydaje". Jak zaznaczył jego rzecznik, w szczególności dotyczy to państw, w których funkcjonuje kara śmierci.

Zobacz także
Komentarze (516)
Snowden stara się o azyl w Polsce. MSZ: Nie spełnia wymogów, musiałby być na terytorium RP, dostać wizę
Zaloguj się
 • krzysiek.marczewski

  0

  test

 • mariola.kolowalska

  Oceniono 3 razy 1

  masowy bojkot ameryki dla slusznej sprawy a normalnie to wszyscy by tylki lizali bylebyc w dobrych stosunkach aby wizy sie dla polakow sypaly jak manna z nieba. teraz najlepiej przyjac S. do polski a potem przez kolejnych 5 lat zastanawiac sie czemu polacy maja problem z wizami.

 • mariola.kolowalska

  Oceniono 3 razy 1

  Nie

 • mariola.kolowalska

  Oceniono 2 razy 0

  No tak

 • bomba_18ww

  Oceniono 3 razy 3

  Snowden na prezydenta!!!

 • Gość: ktos

  Oceniono 1 raz 1

  test

 • cockpit93lady

  0

  obietnice Obamy i hypokryzja amerykanskiej polityki: www.youtube.com/watch?v=H9FrGUh_9Xs, powinien podac sie do dymisji!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje