Dyrektor i wicedyrektor banku watykańskiego rezygnują ze stanowisk

01.07.2013 20:40
Plac Św. Piotra w Watykanie

Plac Św. Piotra w Watykanie (Fot. Gregorio Borgia AP)

Dyrektor i zastępca banku watykańskiego IOR zrezygnowali z pełnionych funkcji - podał Watykan. Trzy dni temu Stolicą Apostolską wstrząsnęła afera korupcyjna, w której główną rolę odgrywa jeden z biskupów.
W swoim oświadczeniu Watykan napisał, że bankowcy ustąpili "w interesie instytucji i Stolicy Apostolskiej", a dymisja została przyjęta przez komisję kardynałów. Obowiązki dyrektora generalnego przejmie tymczasowo prezes IOR Ernst von Freyberg. Rolando Marraci został mianowany p. o. zastępcy dyrektora generalnego, a Antonio Monteresiemu powierzono w banku funkcję kierowania sprawami ocen ryzyka. Jednocześnie rozpoczęto już postępowanie konkursowe.

Paolo Cipriani i Massimo Tulli zrezygnowali trzy dni po tym, jak w ramach śledztwa w sprawie banku watykańskiego aresztowano trzy osoby: biskupa, agenta włoskich tajnych służb i brokera finansowego. Osoby te są podejrzane o oszustwo i korupcję. Mieli współdziałać w próbie przemytu 20 mln euro.

Sprawa zbiegła się z powołaniem przez papieża Franciszka specjalnej komisji ds. badania działalności banku watykańskiego, krytykowanego za niejasne interesy.

W maju IOR rozpoczął wprowadzanie polityki jawności. Nowy prezes banku Ernst von Freyberg, mianowany w połowie lutego, zapowiedział, że do końca roku IOR otworzy swoją stronę internetową, na której będzie publikował dostępne po raz pierwszy dokumenty dotyczące jego działalności, w tym sprawozdania finansowe. Von Freyberg ogłosił również, że bank będzie miał zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących.

Przeciwko Ciprianiemu toczyło się już w 2010 r. śledztwo związane z praniem pieniędzy. Doprowadziło ono do zwolnienia dyrekcji banku.

Zobacz także
Komentarze (113)
Dyrektor i wicedyrektor banku watykańskiego rezygnują ze stanowisk
Zaloguj się
 • o_onufry

  0

  Umiłowani Siostry i Bracia!
  Zachodzę w swoja heretycko-ateistyczna łepetę, jak to możliwe, że Duch Święty opuścił Bank Watykański i to szczególnie w okresie kiedy Panem na Watykanie był nasz Wieli Heros Cnot Wszelakich, cudotwórca, jasnowidz, duchem świętym natchniony i namaszczony zastępca Chrystusa. Jak to się stało że Opatrzność wew Trójcy Przenajświętszej nie zauważył że w tej Stajni Augiasza ich bank służył do wszelkiej malwersacji, złodziejstwa, oszustw i utrzymywania wszelkiej maści mafijnych układów.

 • sniezka55

  Oceniono 1 raz 1

  Czy ktoś wie ? Z jaką opłatą wiązało się udzielenie pomocy hitlerowskim oprawcom, w ucieczce do krajów, głównie Ameryki Południowej, w tak zwanej ,, drodze szczurów'' . Stąd też bank watykański pęka w szwach.

 • topiramax

  Oceniono 2 razy 2

  Tam przynajmniej dostojnicy rezygnują. U nas patałachy na stanowiskach trzymają się stołków kurczowo i do końca twierdzą, że to nagonka polityczna.

 • guru133

  Oceniono 4 razy 4

  Jestem pełen uznania dla F1 i mam nadzieję iż po pozytywnym załatwieniu spraw Banco Vaticano i zajmie się rozrzutnością i stylem życia swoich namiestników zwanych kardynałami, arcybiskupami i biskupami oraz pomniejszą hołotą w sutannach i habitach czczącą złotego cielca - również a może przede wszystkim w Polsce. Tyle tylko że obawiam się czy starczy mu chęci i sił na wyczyszczenie tej stajni Augiasza.

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 0

  a kiedy państwa wezmą się za swoich banksterów, szczególnie ten łajdacki kraj który tak szasta słowem wolność i demokracja a jest pełen złodziejskiego banksterstwa

 • enedue3

  Oceniono 7 razy -3

  Wyjątkowo surowi za 20 mln aresztować. Największym skandalem , który przy banku watykańskim to pikuś, był w USA na początku 2000 lat wywołany przez madoff-a, który okradł żydów z hollywood na okrągłą sumę 60 mld $. Nota bene żyd okradł żydów. Katolicy z watykanu to harcerzyki w krótkich spodenkach przy mojżeszowych :)

 • szydlo4

  Oceniono 8 razy 8

  Spoko!
  W Polsce Watykan ma ogromne majątki, sprzeda i załata dziurę budżetową swego państwa.
  Oczywiście za zgodą naszych władców.
  Ino który by się przeciwstawił Watykanowi i ok. 100 tysięcznej armii jego konfidentów rezydującej w Polsce !!!

 • 11lech

  Oceniono 8 razy 8

  Złodziejstwo to nie wyjątek - to norma w kosciele katolickim

 • janus-z333

  Oceniono 8 razy 8

  Świ9ętobliwy biskup złodziejem.Jak taka kanalia ma szerzyć nauki kościoła.To nie ewenement wśró kleru,to zasadaa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje