Strażacy, którzy zginęli w Arizonie, to elitarna jednostka. "Nikt nie przeżył"

01.07.2013 18:11
Strażacy, którzy zginęli w Arizonie, to elitarna jednostka

Strażacy, którzy zginęli w Arizonie, to elitarna jednostka "hotshots" (Fot. HANDOUT Reuters)

19 strażaków, którzy zginęli podczas gaszenia pożaru lasu w pobliżu miejscowości Prescott w amerykańskim stanie Arizona należało do 20-osobowej elitarnej jednostki. To tak zwani "hotshots" - najlepiej wyszkoleni funkcjonariusze, stanowiący elitę wśród strażaków. Z ich jednostki biorącej udział w akcji w Arizonie nie przeżył nikt.
To największa tragedia związana z pożarami lasów, jaka przydarzyła się amerykańskim strażakom od 1994 roku. Mimo wyjątkowego szkolenia, jakie przechodzą "hotshots" pożar lasu w Arizonie wymknął się spod kontroli. Przyczyną tragedii prawdopodobnie był bardzo silny, gorący wiatr.

Strażacy z elitarnej jednostki byli zmuszeni do wykorzystania swoich "schronień przeciwogniowych" - przypominających namioty, przenośnych struktur, z założenia mających chronić ich przed płomieniami i gorącem w kryzysowej sytuacji. Niestety tym razem schronienia nie wystarczyły. - Cała załoga "hotshots" została zabita przez ogień - powiedział Dan Fraijo - szef straży pożarnej z Prescott.

Ogień wybuchł w piątek i szybko rozprzestrzenił się na powierzchni ponad 800 hektarów. Walkę z pożarem utrudniała wysoka temperatura, bardzo niska wilgotność powietrza i silne wiatry. Lokalne władze zarządziły ewakuację ponad 50 domów w kilku okolicznych miejscowościach

Poprzednio podobna tragedia o tak dużej skali miała miejsce w 1994 roku. Wówczas w pożarze w stanie Colorado zginęło 14 strażaków. Przyczyną ich śmierci była nagła eksplozja płomieni.

Zobacz także
Komentarze (84)
Zaloguj się
 • condor82

  Oceniono 108 razy 106

  Walczyli dla innych i poświęcili swoje życie...Pamiętam film o wydarzeniach z 1994 roku-był w TV kilka lat temu.
  Spłonęli po prostu żywcem .I byli tego świadomi.

  A pożar pewnie spowodowany był przez czyjąś głupotę...

 • sur

  Oceniono 99 razy 81

  R.I.P. [^]

 • kwiecien45

  Oceniono 98 razy 64

  [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*] [*]

 • turpin

  Oceniono 95 razy 27

  '..To największa tragedia, jaka przydarzyła się amerykańskim strażakom od 1994 roku...'

  en.wikipedia.org/wiki/Emergency_workers_killed_in_the_September_11_attacks

 • czaromir

  Oceniono 18 razy 18

  Cześć Ich Pamięci

  [*]

 • michalxx1981

  Oceniono 61 razy 15

  czasami jak czytam Wasze komentarze to robi mi sie slabo. Wszyscy zgrwaja znawcow ortografii i poprawnej polszczyzny, nawet debile ktore nie potrafia przeczytac tekstu ze zrozumieniem, a skoro masz doktorat z filologi polskiej ,to podstawowke (gdzie nauka skladania liter w zdania i czytania tychze ze zrozumieniem jest w programie nauczania) musiales tez zaliczyc, czy w dzisiejszych czasach to slawne GIMNAZJUM,bo chyba raczej wiekszosc tutaj obecnych komentatorow jest w wieku lat kilkunastu.
  turpin - najwieksza tragedia zw z pozarami lasow ale to kolega juz Ci wyjasnil
  profesorze miodek - z elitarnej jedostki BIORACEJ UDZIAL W TEJ akcji nie przezyl nikt widac 20 osoba byla na chorobowym.

 • orion57

  Oceniono 10 razy 8

  Cześć ich pamięci. A w Polsce jak tylko można tak okrada się strażaków ze sprzętu. O takich namiotach mogą strażacy tylko śnić, a przypominam ze w latach 90 poprzedniego wieku w Kuźni Raciborskiej też zginął strażak. Dla fachowców- pamietacie akcję "klin" gdzie chciano wprowadzić batalion poznański z góry z założeniem abo ugaszą albo zginął. Konkurs dla fachowców, kto był autorem tego pomysłu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje