Egipt: Siły zbrojne żądają od Mursiego podzielenia się władzą

01.07.2013 17:30
Minister obrony generał Abd el-Fatah Said es-Sisi zaapelował do wszystkich partii politycznych o zażegnanie kryzysu

Minister obrony generał Abd el-Fatah Said es-Sisi zaapelował do wszystkich partii politycznych o zażegnanie kryzysu (Fot. Hassan Ammar AP)

Siły zbrojne Egiptu wystąpiły z faktycznym ultimatum pod adresem konfrontowanego z masowymi protestami społecznymi prezydenta Mohameda Mursiego, żądając, by politycy w ciągu 48 godzin uzgodnili plan przezwyciężenia obecnego kryzysu.
W nadanym przez państwową telewizję oświadczeniu minister obrony Egiptu, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi, zaznaczył, że kraj znalazł się w niebezpieczeństwie po tym, gdy miliony Egipcjan wyszły w niedzielę na ulice, żądając ustąpienia Mursiego, a główna siedziba rządzącego islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego została zdemolowana. Zdaniem Sisiego w tej sytuacji niezbędne jest rozszerzenie politycznej bazy rządu.

"Jeśli żądania narodu nie zostaną zrealizowane w ustalonym czasie, siły zbrojne będą musiały przedstawić mapę drogową ku przyszłości" - głosi oświadczenie. Dodaje, iż naród wyraził w masowych demonstracjach swą wolę z bezprecedensową przejrzystością, a dalsze marnowanie czasu zwiększy tylko niebezpieczeństwo podziałów i konfliktów.

Sisi, który jest również naczelnym dowódcą sił zbrojnych, zadeklarował, że będą one nadzorować realizację mapy drogowej "z udziałem wszystkich frakcji i partii narodowych oraz ludzi młodych", ale nie zaangażują się bezpośrednio w politykę i rządzenie.

Demonstranci zadowoleni

Demonstrujący przed pałacem prezydenckim przeciwnicy Mursiego przyjęli oświadczenie z entuzjazmem. Zadowolenie wyraził także będący największym ugrupowaniem opozycyjnym Front Ocalenia Narodowego, który od miesięcy domaga się utworzenia rządu jedności.

"Mursi nie jest już naszym prezydentem, Sisi jest z nami" - skandowały tysiące demonstrantów na kairskim placu Tahrir. Wyrażano tam opinię, że władzę powinna ponownie przejąć rada wojskowa, by poprowadzić kraj do przedterminowych wyborów.

Po opublikowaniu oświadczenia Sisiego dokonano aktualizacji oficjalnej strony Mursiego w Facebooku, gdzie pojawiła się informacja, że prezydent przyjął w poniedziałek premiera oraz dowódcę sił zbrojnych. Dołączone zdjęcie przedstawia Mursiego wraz z Sisim i premierem Hiszamem Kandilem. Wszyscy trzej siedzą w fotelach i uśmiechają się.

Osiem ofiar śmiertelnych

Niedzielne demonstracje w Egipcie były większe niż kiedykolwiek od czasu obalenia ponad dwa lata temu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. W nocnych starciach przy głównej siedzibie Bractwa Muzułmańskiego zginęło osiem osób. Strażnicy otworzyli tam ogień do rzucających kamienie i ładunki zapalające młodych ludzi. Liczba śmiertelnych ofiar zajść w innych miejscach Egiptu wyniosła również osiem.

Organizatorzy protestów, którzy w niedzielę ogłosili pozbawienie Mursiego władzy przez naród, żądają obecnie, by ustąpił on do godziny 17 we wtorek, gdyż w przeciwnym razie zostaną wznowione demonstracje na wielką skalę.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • critto

  Oceniono 96 razy 74

  Przebrała się miarka. Teraz sprzeniewierzający się ideałom demokracji "żont" pójdzie DO CIUPY, jeżeli nie wysłucha wyborców i nie zawróci z drogi pełzającej klerykalizacji (w tym przypadku - islamizacji) życia publicznego. Brawo dla Pana Generała!!

 • kwiecien45

  Oceniono 66 razy 54

  I taka jest misja armii, panowie oficerowie.
  Tylko żeby tak powiedzieć a potem zrobić trzeba mieć jaja a nie wydmuszki.

 • protoplex

  Oceniono 58 razy 50

  Świetnie, armia zobaczyła, że Bractwo Muzułmańskie to smutni panowie.

 • bundy8

  Oceniono 48 razy 20

  kudra panowie generalowie zalatwcie sprawe szybko bo w sierpniu na wizytacje jade i chcialbym zeby byl spokoj i porzadek. a amerykanie jak jeszcze raz zaczna grzebac na bliskim wschodzie i pomagac we wprowadzaniu demokracji to dostana kopa w dupe. narobili bajzlu a potem z usmiechami sie wyniesli.

 • michalxx1981

  Oceniono 20 razy 6

  kto usunal moj komentarz dotyczacy BANKOW W EGIPCIE? byl niepoprawny politycznie czy niezgodny z linia GAZETY WYBORCZEJ? (jest taka wogole) czy w koncu to byl przedstawiciel tych ONYCH?
  co jest kufa?

 • normalniepodfryzurka

  Oceniono 14 razy 2

  w zeszlym roku oplacana tluszcza na jednym z placow w kairze dzieki mediom spowodowala wrazenie ze ruch jest masowy - obalono dyktatora - ale szybko okazuje sie ze ZAMIENIONO SIEKIERKE NA KIJEK - KOBIETOM ktore w zeszlym roku / po dostaniu w lape od dziennikarzy lub ,, organizatorow SPONTANICZNEGO BUNTU '' /wrzeszczaly do kamer przeciwko dyktatorowi wkrotce bedzie mozna pokazac tylko oczy I zostana zredukowane do roli uzytecznego , rozumiejacego polecenia domowego przedmiotu , a co do tego ultimatum to niewykluczone jest ze dzis general mowi jedno a za 48 godzin wyda rozkaz wojsku by strzelac do tlumu ...........

 • bardzouparty

  Oceniono 90 razy 2

  Za + - 10 lat to samo stanie się w Polsce.
  Tylko finał będzie bardziej krwawy.

 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego nie wolno komentować Brutalna egzekucja księdza w Syrii. Nagranie w sieci?
  bo bydło amerykańskie pomaga temu bydłu talibskiemu?

 • zaanawetprzeciw_2.0

  0

  A ten Sisi to nie jest przypadkiem człowiek Mursiego?

  wpolityce.pl/depesze/33901-prezydent-egiptu-odwolal-ministra-obrony-i-dowodcow-wojskowych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje