Egipt: Siły zbrojne żądają od Mursiego podzielenia się władzą

01.07.2013 17:30
Minister obrony generał Abd el-Fatah Said es-Sisi zaapelował do wszystkich partii politycznych o zażegnanie kryzysu

Minister obrony generał Abd el-Fatah Said es-Sisi zaapelował do wszystkich partii politycznych o zażegnanie kryzysu (Fot. Hassan Ammar AP)

Siły zbrojne Egiptu wystąpiły z faktycznym ultimatum pod adresem konfrontowanego z masowymi protestami społecznymi prezydenta Mohameda Mursiego, żądając, by politycy w ciągu 48 godzin uzgodnili plan przezwyciężenia obecnego kryzysu.
W nadanym przez państwową telewizję oświadczeniu minister obrony Egiptu, generał Abd el-Fatah Said es-Sisi, zaznaczył, że kraj znalazł się w niebezpieczeństwie po tym, gdy miliony Egipcjan wyszły w niedzielę na ulice, żądając ustąpienia Mursiego, a główna siedziba rządzącego islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego została zdemolowana. Zdaniem Sisiego w tej sytuacji niezbędne jest rozszerzenie politycznej bazy rządu.

"Jeśli żądania narodu nie zostaną zrealizowane w ustalonym czasie, siły zbrojne będą musiały przedstawić mapę drogową ku przyszłości" - głosi oświadczenie. Dodaje, iż naród wyraził w masowych demonstracjach swą wolę z bezprecedensową przejrzystością, a dalsze marnowanie czasu zwiększy tylko niebezpieczeństwo podziałów i konfliktów.

Sisi, który jest również naczelnym dowódcą sił zbrojnych, zadeklarował, że będą one nadzorować realizację mapy drogowej "z udziałem wszystkich frakcji i partii narodowych oraz ludzi młodych", ale nie zaangażują się bezpośrednio w politykę i rządzenie.

Demonstranci zadowoleni

Demonstrujący przed pałacem prezydenckim przeciwnicy Mursiego przyjęli oświadczenie z entuzjazmem. Zadowolenie wyraził także będący największym ugrupowaniem opozycyjnym Front Ocalenia Narodowego, który od miesięcy domaga się utworzenia rządu jedności.

"Mursi nie jest już naszym prezydentem, Sisi jest z nami" - skandowały tysiące demonstrantów na kairskim placu Tahrir. Wyrażano tam opinię, że władzę powinna ponownie przejąć rada wojskowa, by poprowadzić kraj do przedterminowych wyborów.

Po opublikowaniu oświadczenia Sisiego dokonano aktualizacji oficjalnej strony Mursiego w Facebooku, gdzie pojawiła się informacja, że prezydent przyjął w poniedziałek premiera oraz dowódcę sił zbrojnych. Dołączone zdjęcie przedstawia Mursiego wraz z Sisim i premierem Hiszamem Kandilem. Wszyscy trzej siedzą w fotelach i uśmiechają się.

Osiem ofiar śmiertelnych

Niedzielne demonstracje w Egipcie były większe niż kiedykolwiek od czasu obalenia ponad dwa lata temu autokratycznego prezydenta Hosniego Mubaraka. W nocnych starciach przy głównej siedzibie Bractwa Muzułmańskiego zginęło osiem osób. Strażnicy otworzyli tam ogień do rzucających kamienie i ładunki zapalające młodych ludzi. Liczba śmiertelnych ofiar zajść w innych miejscach Egiptu wyniosła również osiem.

Organizatorzy protestów, którzy w niedzielę ogłosili pozbawienie Mursiego władzy przez naród, żądają obecnie, by ustąpił on do godziny 17 we wtorek, gdyż w przeciwnym razie zostaną wznowione demonstracje na wielką skalę.

Zobacz także
Komentarze (62)
Egipt: Siły zbrojne żądają od Mursiego podzielenia się władzą
Zaloguj się
 • folwark_polski

  Oceniono 1 raz 1

  dlaczego nie wolno komentować Brutalna egzekucja księdza w Syrii. Nagranie w sieci?
  bo bydło amerykańskie pomaga temu bydłu talibskiemu?

 • supertlumacz

  Oceniono 4 razy -2

  Fałszerstwa wyborcze w Egipcie i prousralskie prowokacje stały się na tyle oczywiste nawet dla małych dziewczynek że ewakuacja personelu kilku ambasad, w tym USA, i zmiany składu rzekomo demokratycznie wybranych władz Egiptu stały się koniecznością. Więcej dla osób nie znających obcych języków na stronie Głos Rosji.

 • mozart

  Oceniono 11 razy -1

  Widzicie dupki, o powodzeniu rewolucji zawsze decyduje armia. Bunt motlochu nie ma tutaj nic do rzeczy. Zadna rewolucja, zaden "ruch oburzonych" czy okupujacych Wall Street niczego nie wskora bez zgody armii...

 • tet233

  Oceniono 3 razy -3

  Opozycja w Egipcie też się kompromituje otwartym flirtem z armią i partią Mubaraka.

 • grymas50

  Oceniono 1 raz -1

  Ci wojskowi ZJEDLI WSZELKIE ROZUMY. " Wojskowy" to taki, który kocha chodzić w mundurze. U nas : Lech Wałęsa, Szeremietiew. Głódz/

 • kazole

  Oceniono 3 razy -1

  Brawo Panie generale!!! Słuszna decyzja, te mendy - politycy, wszystko odkładają na później byle by być u koryta. Właściwy człowiek na właściwym miejscu. Nie to co w Polsce, że armia pacyfikowała zakłady pracy i tłumiła ruchy wolnościowe będąc po stronie polityków.

 • drozd215

  Oceniono 9 razy -3

  Egipski generał ostrzega: Politycy mają 48 godzin na przyjęcie żądań narodu
  -------------------
  To może i u nas znajdzie jakiś taki generał, co da rządowi 48 godzin na wywiązanie się z obietnic.

 • zaanawetprzeciw_2.0

  0

  A ten Sisi to nie jest przypadkiem człowiek Mursiego?

  wpolityce.pl/depesze/33901-prezydent-egiptu-odwolal-ministra-obrony-i-dowodcow-wojskowych

 • michalxx1981

  Oceniono 20 razy 6

  kto usunal moj komentarz dotyczacy BANKOW W EGIPCIE? byl niepoprawny politycznie czy niezgodny z linia GAZETY WYBORCZEJ? (jest taka wogole) czy w koncu to byl przedstawiciel tych ONYCH?
  co jest kufa?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje