Edward Snowden poprosił Rosjan o azyl

01.07.2013 15:55
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. The Guardian REUTERS)

Amerykanin Edward Snowden, który ujawnił dane o inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez służby specjalne USA, poprosił o azyl polityczny w Rosji - informację potwierdza agencja Interfax powołując się na rosyjskiego urzędnika. Wcześniej prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, polecili FBI i FSB "uregulowanie sprawy Snowdena".
Podróżująca ze Snowdenem pracownica demaskatorskiego portalu WikiLeaks przekazała w niedzielę jego prośbę o azyl do punktu konsularnego MSZ Rosji w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie.

Informację o wniosku potwierdził pracownik rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Kim Szewczenko. Kreml na razie nie komentuje tej sprawy.

Prezydenci chcą "uregulowania sprawy Snowdena"

Wcześniej prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, polecili FBI i FSB "uregulowanie sprawy Snowdena". O ustaleniach prezydentów Rosji i USA poinformowała agencja AFP, powołując się na źródła oficjalne. Snowden od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu.

Prezydenci "nie mają oczywiście rozwiązania, które satysfakcjonowałoby każdą ze stron, ale polecili dyrektorowi rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandrowi Bortnikowowi i szefowi amerykańskiego Federalnego Biura Śledczego Robertowi Muellerowi, by byli w stałym kontakcie i znaleźli wyjście z sytuacji" - powiedział Patruszew na antenie telewizji Rossija 24.

- Ich zadanie nie jest łatwe, ponieważ Bortnikow i Mueller muszą znaleźć rozwiązanie zgodne z normami prawa międzynarodowego - podkreślił Patruszew. - Dziś nie można powiedzieć, czy takie rozwiązanie istnieje - dodał.

Snowden od 23 czerwca przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.

Amerykanin ujawnił dokumenty, z których wynika, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i inne służby specjalne monitorowały i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie obywateli USA oraz cudzoziemców. Oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

Zobacz także
Komentarze (151)
Zaloguj się
 • agharto0

  Oceniono 196 razy 166

  Brzmi jak kapturowy wyrok śmierci.
  Czyżby miało się okazać, że jedyny prawdziwy podział to ten na rządzących i rządzonych?

 • jarekwien

  Oceniono 153 razy 123

  Troche to wszystko pozno. Amerykanskie sluzby wywiadowczw i dyplomatyczne zostaly skompromitowane, jak nigdy dotad, laureat pokojowej nagrody Nobla okazal sie sk...m, a europejskie spoleczenstwa przez dluuugie lata tego nie zapomna... Snowdena, oczywiscie, mozna powiesic, tylko po co? Mleko sie juz rozlalo.

 • maciek20td

  Oceniono 120 razy 72

  Najbardziej boli fakt, że rządzący w państwach europejskich z Polską włącznie nie zrobiły NIC KONKRETNEGO w tej sprawie. Wypadałoby chociażby zaostrzyć stosunki gosp z tym "sojusznikiem", a nie wiecznie lizać amerykańcom dupę. Ciekawe kiedy ludzie naprawdę się obudzą...

 • 39andhalf

  Oceniono 65 razy 51

  Byly agent KGB obiecal szefowi CIA i FBI i niewiadomo co jeszcze "uregulowanie" sprawy Snowdena sciganego przez USA za ujawnienie informacji o nieistniejacej agencji oraz ujawnienie informacji na temat inwigilacji wszystkich i wszystkiego. Przy czym tej inwigilacji oczywiscie nie bylo tak jak agencji NSA nie ma.

 • folwark_polski

  Oceniono 52 razy 34

  polityczne bydło całego świata, nie ma gorszego ścierwa niż polityk

 • diabelski.izraelita

  Oceniono 33 razy 19

  ludzie protestowali przeciw ACTA w całej Polsce... a tu jaja są od dawna już podglądani i to w znacznie większym stopniu niż miała to robić ACTA... ale dlaczego nikt nie protestuje??? czy to jest naród idiotów???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje