Czytelnik: "Wejście Chorwacji do Unii zaskoczyło NFZ. Nie można wystąpić o EKUZ". Rzeczniczka uspokaja

01.07.2013 15:22
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) (Fot. Piotr Żytnicki / AG)

"W interaktywnym wniosku o wydanie karty EKUZ brakuje Chorwacji, która od dziś należy do Unii Europejskiej" - napisał na Alert24 zaniepokojony czytelnik. Czy to znaczy, że nie otrzymamy karty ubezpieczenia do tego kraju? - Chorwacja już niedługo pojawi się na liście krajów - uspokaja rzeczniczka NFZ. Wyjaśnia, że zanim to nastąpi, należy skorzystać z papierowego wniosku.
"Kolejna porażka polskiego systemu - tym razem ciała daje NFZ" - napisał czytelnik serwisu Alert24.pl. Wyjaśnia, że chodzi o EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - red.). Otóż fakt wejścia Chorwacji do UE tak bardzo zaskoczył NFZ, że na ich stronie nie da się zgłosić zapotrzebowanie na EKUZ, jadąc właśnie do Chorwacji". Jak sprawdziliśmy na stronie NFZ, wypełniając interaktywny wniosek, faktycznie nie możemy wybrać nowego kraju członkowskiego, bo nie został dodany do listy krajów Unii. Czy to oznacza, że nie otrzymamy karty do tego kraju? Otrzymamy, ale musimy wypełnić papierowy wniosek.

"Chorwacja w najbliższym czasie się pojawi"

Magdalena Szefernakler z NFZ uspokaja: - Jeżeli chodzi o elektroniczny sposób wypełnienia wniosku o kartę EKUZ, to w najbliższym czasie Chorwacja pojawi się na liście krajów, które można wybrać na formularzu. Proszę jednak pamiętać, że jest to tylko elektroniczne narzędzie pomocnicze do wypełnienia wniosku - mówi. Wniosek i tak należy następnie wydrukować i podpisać. Więc wszyscy, który wybierają się do Chorwacji, muszą skorzystać z papierowego wniosku, który jest do pobrania na stronie internetowej oraz w oddziale NFZ.

- Każdy pacjent, który planuje spędzić urlop na terenie UE, sam wpisuje we wniosku, do którego kraju chce jechać. Wniosek oryginalny znajdziemy w tej samej zakładce, w której znajduje się interaktywna formatka - wyjaśnia rzeczniczka. Szefernakler zaznacza także, że wszystkie wojewódzkie oddziały NFZ zostały odpowiednio wcześniej poinformowane, że od 1 lipca Chorwacja wchodzi do UE i zaczyna tam obowiązywać karta EKUZ.

O północy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 roku, Chorwacja będzie drugim krajem dawnej Jugosławii w Unii.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (22)
Zaloguj się
 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 47 razy 45

  O dacie akcesji Chorwacji do UE wiadomo było od dawna.

  To jest kolejny dowód na to, że w POLSKIEJ REPUBLICE BIUROKRATYCZNEJ króluje PAPIER, PIECZĄTKA i PODPIS.
  Potem dziennikarzyny utyskują dlaczego Polacy boją się @-faktur.
  A boją się dlatego, że PODEJŚCIE BIUREWSTWA JEST WŁAŚNIE TAKIE.

  Oczywiście NFZ nie widzi problemu, przecież można się udać OSOBIŚCIE i wypełnić papierek....

  W TYM RZEKOMO PRZYJAZNYM I TANIM PAŃSTWIE W KOŃCU TO URZĘDNIK MA ZAWSZE RACJE.

 • pernila

  Oceniono 37 razy 37

  Przecież to stało się tak nagle!
  raptem pół roku...

 • stan-1

  Oceniono 31 razy 31

  "Każdy pacjent, który planuje spędzić urlop na terenie UE, sam wpisuje we wniosku, do którego kraju chce jechać. "

  Kiedyś na pytanie gdzie chcę jechać odpowiedziałem jeszcze nie wiem, gdzie oczy poniosę, albo usłyszę, że gdzieś mają dobre piwo.

  Nie musi pan określić kraj, dobrze mówię proszę dać mi listę to przepiszę wszystkie.

  Załatwiła mnie wydając kartę bez przepisywania bo i tak by miejsca brakło na formularzu.

  Czy to idioci wymyślają?

 • xiv

  Oceniono 25 razy 25

  "Proszę jednak pamiętać, że jest to tylko elektroniczne narzędzie pomocnicze do wypełnienia wniosku"

  Wydrukować i wysłać! Trzydzieści lat po wymyśleniu internetu.

 • srool

  Oceniono 21 razy 19

  NFZ do likwidacji ! ! ! zadania przejmują urzędy wojewódzkie ....i po sprawie ,

 • drozd215

  Oceniono 14 razy 12

  No kto by się tego spodziewał, Chorwacja w UE?
  To musiało zaskoczyć wszystkich.

 • kingston.livingston

  Oceniono 12 razy 12

  Wiadomo, że urzędasy uwielbiają papierki, podpisy i...
  I K.RWA NAJWAŻNIEJSZE - PIECZĄTKI!

  Im więcej pieczątek, tym lepiej.

  A, że takie g.wno jak opisane w artykule powinno załatwiać się w 10 min. przez internet to już szkoda klepać.

 • nilpferd13

  Oceniono 6 razy 6

  faktycznie, nfz dziala BLYSKAWICZNIE!!!!!
  TRZY miesiace czekalam na tzw. potwierdzenie mojego ubezpieczenia w Polsce.... najpierw musialam POWIADOMIC ZUS (jestem emerytka) o zmianie miejsca zamieszkania (obecnie mieszkam w Niemczech, ale moge posiadac TYLKO jedno ubezpieczenie zdrowotne - tak mowia przepisy UE ...czyli moje emeryckie) ...nastepnie wydrukowac i wyslac wniosek o wydanie dokumentu (nie ma mozliwosci wypelnienia tego dokumentu online i dolaczenia scanow dokumentow....) oraz kserokopie dowodu, legitymacji ZUS, itd....
  Po otrzymaniu dokumentu z NFZ zalatwilam przeniesienie mojego polskiego ubezpieczenia zdrowotnego w tutejszej Krankenkasse.....Po 5 dniach dostalam elektroniczna karte zdrowotna!!!! po nastepnych 5 dniach dostalam kolejna karte - tym razem z moim zdjeciem.... Mila Pani z Krankenkasse napisala, ze stara karte moge zniszczyc osobiscie lub oddac w Krankenkasse...Zyczyla mi zdrowia.....
  Po zalatwieniu tych formalnosci (kiedy NFZ dostalo potwierdzenie z Niemiec, ze juz mam wszystko zalatwione) dostalam list z NFZ... za potwierdzeniem odbioru.... Z ZADANIEM PILNEGO ODESLANIA MOJEJ - wydanej w lipcu 2012) karty EKUZ.....wykonalam to polecenie.... znow dostalam list z NFZ za potwierdzeniem odbioru z nowa karta EKUZ....Niestety, NFZ nie zyczyl mi zdrowia.....wystarczyloby przyslac mi moja nowa karte z informacja, ze stara moge zniszczyc osobiscie lub oddac w NFZ w czasie pobytu w Polsce.... Logiczne jest przeciez, ze nie korzystalabym w takiej sytuacji ze starej karty EKUZ....
  niestety, logika i pacjent to dla NFZ zupelnie obce pojecia...

 • kacykmoralny

  Oceniono 6 razy 6

  Panie dyrektorze, panie dyrektorze żółwie uciekły! To był moment!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje