Czytelnik: "Wejście Chorwacji do Unii zaskoczyło NFZ. Nie można wystąpić o EKUZ". Rzeczniczka uspokaja

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ)

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) (Fot. Piotr Żytnicki / AG)

"W interaktywnym wniosku o wydanie karty EKUZ brakuje Chorwacji, która od dziś należy do Unii Europejskiej" - napisał na Alert24 zaniepokojony czytelnik. Czy to znaczy, że nie otrzymamy karty ubezpieczenia do tego kraju? - Chorwacja już niedługo pojawi się na liście krajów - uspokaja rzeczniczka NFZ. Wyjaśnia, że zanim to nastąpi, należy skorzystać z papierowego wniosku.
"Kolejna porażka polskiego systemu - tym razem ciała daje NFZ" - napisał czytelnik serwisu Alert24.pl. Wyjaśnia, że chodzi o EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego - red.). Otóż fakt wejścia Chorwacji do UE tak bardzo zaskoczył NFZ, że na ich stronie nie da się zgłosić zapotrzebowanie na EKUZ, jadąc właśnie do Chorwacji". Jak sprawdziliśmy na stronie NFZ, wypełniając interaktywny wniosek, faktycznie nie możemy wybrać nowego kraju członkowskiego, bo nie został dodany do listy krajów Unii. Czy to oznacza, że nie otrzymamy karty do tego kraju? Otrzymamy, ale musimy wypełnić papierowy wniosek.

"Chorwacja w najbliższym czasie się pojawi"

Magdalena Szefernakler z NFZ uspokaja: - Jeżeli chodzi o elektroniczny sposób wypełnienia wniosku o kartę EKUZ, to w najbliższym czasie Chorwacja pojawi się na liście krajów, które można wybrać na formularzu. Proszę jednak pamiętać, że jest to tylko elektroniczne narzędzie pomocnicze do wypełnienia wniosku - mówi. Wniosek i tak należy następnie wydrukować i podpisać. Więc wszyscy, który wybierają się do Chorwacji, muszą skorzystać z papierowego wniosku, który jest do pobrania na stronie internetowej oraz w oddziale NFZ.

- Każdy pacjent, który planuje spędzić urlop na terenie UE, sam wpisuje we wniosku, do którego kraju chce jechać. Wniosek oryginalny znajdziemy w tej samej zakładce, w której znajduje się interaktywna formatka - wyjaśnia rzeczniczka. Szefernakler zaznacza także, że wszystkie wojewódzkie oddziały NFZ zostały odpowiednio wcześniej poinformowane, że od 1 lipca Chorwacja wchodzi do UE i zaczyna tam obowiązywać karta EKUZ.

O północy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 roku, Chorwacja będzie drugim krajem dawnej Jugosławii w Unii.

Zobacz także
Komentarze (22)
Czytelnik: "Wejście Chorwacji do Unii zaskoczyło NFZ. Nie można wystąpić o EKUZ". Rzeczniczka uspokaja
Zaloguj się
 • amar53

  0

  Karta EKUZ ważna jest na terenie całej UE. Wskazywanie we wniosku do jakiego kraju się wybieramy jest nieporozumieniem i głupotą urzędników z NFZ

 • tet233

  0

  Totalny brak wyobraźni - takie zmiany załatwia się z programistami w kilka dni od specyfikacji do wdrożenia, wystarczy chcieć i zaplanować działania na jeden mały kroczek do przodu.

 • papyr

  0

  Pracuje i jestem ubiezpieczony w Czechach. I tutaj wszystci otrzymuja wlasnie EKUZ automatycznie jako dowod ubiezpieczenia. Bo rodne cislo (ich PESEL) identyfikuje osobe, ale jeszcze kazdy pacjent jest w innej 'ubiezpieczalni zdrowotnej' i o to chodzi. Wiec karteczke o czlonkowstwie fundusze pacjentowi wystawiaja wprost w postaci plastykowej karty EKUZ. I przed wyjazdem za granice nic nie musisz zglaszac.

 • swedzi_mnie_palec

  0

  Wakacje zaskoczyły... nie, tym razem nie drogowców. Tym razem NFZ.

 • nilpferd13

  Oceniono 6 razy 6

  faktycznie, nfz dziala BLYSKAWICZNIE!!!!!
  TRZY miesiace czekalam na tzw. potwierdzenie mojego ubezpieczenia w Polsce.... najpierw musialam POWIADOMIC ZUS (jestem emerytka) o zmianie miejsca zamieszkania (obecnie mieszkam w Niemczech, ale moge posiadac TYLKO jedno ubezpieczenie zdrowotne - tak mowia przepisy UE ...czyli moje emeryckie) ...nastepnie wydrukowac i wyslac wniosek o wydanie dokumentu (nie ma mozliwosci wypelnienia tego dokumentu online i dolaczenia scanow dokumentow....) oraz kserokopie dowodu, legitymacji ZUS, itd....
  Po otrzymaniu dokumentu z NFZ zalatwilam przeniesienie mojego polskiego ubezpieczenia zdrowotnego w tutejszej Krankenkasse.....Po 5 dniach dostalam elektroniczna karte zdrowotna!!!! po nastepnych 5 dniach dostalam kolejna karte - tym razem z moim zdjeciem.... Mila Pani z Krankenkasse napisala, ze stara karte moge zniszczyc osobiscie lub oddac w Krankenkasse...Zyczyla mi zdrowia.....
  Po zalatwieniu tych formalnosci (kiedy NFZ dostalo potwierdzenie z Niemiec, ze juz mam wszystko zalatwione) dostalam list z NFZ... za potwierdzeniem odbioru.... Z ZADANIEM PILNEGO ODESLANIA MOJEJ - wydanej w lipcu 2012) karty EKUZ.....wykonalam to polecenie.... znow dostalam list z NFZ za potwierdzeniem odbioru z nowa karta EKUZ....Niestety, NFZ nie zyczyl mi zdrowia.....wystarczyloby przyslac mi moja nowa karte z informacja, ze stara moge zniszczyc osobiscie lub oddac w NFZ w czasie pobytu w Polsce.... Logiczne jest przeciez, ze nie korzystalabym w takiej sytuacji ze starej karty EKUZ....
  niestety, logika i pacjent to dla NFZ zupelnie obce pojecia...

 • kacykmoralny

  Oceniono 6 razy 6

  Panie dyrektorze, panie dyrektorze żółwie uciekły! To był moment!

 • george1955

  Oceniono 2 razy 0

  Pachciarz do usuniecia

 • olias

  Oceniono 2 razy 0

  w czym problem? urzędnika który zaniedbał sprawy - ukarać. jego przełożonego dać do innej pracy, w której się sprawdzi. i tyle. po co to zaraz ogłaszać jako wielką wiadomość?

 • drozd215

  Oceniono 14 razy 12

  No kto by się tego spodziewał, Chorwacja w UE?
  To musiało zaskoczyć wszystkich.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje