Państwo refunduje in vitro. Arłukowicz: To ostatni moment na ten program

01.07.2013 13:27

Fot. Adam Stępień / Agencja Gaze

Dziś rusza rządowy program leczenia niepłodności. Resort zdrowia przeznaczy na niego 240 mln zł przez najbliższe trzy lata. Z programu skorzysta w tym czasie około 15 tys. par. - Niepłodność to choroba, którą nowoczesna medycyna potrafi leczyć. To najlepszy czas i ostatni moment, aby go wprowadzić - mówił na konferencji Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.
- Dzięki metodzie in vitro żyje na świecie 5 milionów szczęśliwych i zdrowych dzieci. W Polsce do tej pory nie było programu, który wspomagał rodziców borykających się z leczeniem niepłodności. To program, który nie zależy od zasobności ich portfela. Przeznaczamy na niego 240 mln zł w skali trzech lat. Skorzysta z niego 15 tys. par, a w tym roku chcemy pomóc 2 tys. - mówił podczas konferencji prasowej Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.

Do programu przystąpi 26 klinik

Mają być skrupulatnie kontrolowane. - Stworzymy specjalny anonimowy rejestr dla pacjentów, który będzie pomocny w kontroli klinik i zarodków. Warunkiem przystąpienia do programu dla klinik jest właśnie gwarancja bezpieczeństwa zarodków - tłumaczył minister.

Dane klinik będą umieszczone w elektronicznym rejestrze. Będą w nim także dane kobiet poddawanych in vitro. Chodzi m.in. o datę zgłoszenia i zakwalifikowania do programu refundacyjnego, informację o niepłodności, liczbie i rodzaju wykonanych badań, liczbie i jakości pobranych gamet, liczbie utworzonych, przeniesionych i przechowywanych zarodków. W rejestrze będą też informacje o powikłaniach związanych ze sztucznym zapłodnieniem oraz dane o liczbie uzyskanych ciąż, ich przebiegu, urodzeniu dziecka i jego stanie zdrowia.

Jeden zabieg za 7,5 tys.

- Niepłodność nie jest prawicowa ani lewicowa. Nie ma żadnych poglądów politycznych. To choroba, którą nowoczesna medycyna potrafi leczyć. To najlepszy czas i ostatni moment, aby ten program wprowadzić - mówił Arłukowicz. - Mam nadzieję, że niezależnie od tego, kto w resorcie zdrowia i w rządzie będzie zasiadał, to nikt nie zabierze go pacjentom.

Jeden cykl zapłodnienia in vitro został wyceniony przez resort zdrowia na maksymalnie 7,5 tys. zł. Program potrwa od lipca 2013 r. do czerwca 2016 r.

Zobacz także
Komentarze (193)
Zaloguj się
 • apolis

  Oceniono 179 razy 129

  "Niepłodność to choroba, którą nowoczesna medycyna potrafi leczyć". Tak - i na świecie za osiągnięcia w tej dziedzinie przyznają Nobla, a Polsce czarna sotnia wyje na samo wspomnienie refundacji, minister SPRAWIEDLIWOŚCI opowiada o tym, że słyszy płacz mrożonych zarodków, a ksiądz profesor [!] szuka "małpich" bruzd na twarzach dzieci urodzonych z in vitro...

 • michael_wittmann

  Oceniono 100 razy 70

  Najwyższa pora, a teraz niech mały zbawiciel smoleński powie tym parom że ma ich w życi i dbierze im prawo do dziecka...może ludziska się obudzą...

 • evident

  Oceniono 108 razy 58

  Nareszcie po 25 latach !

 • madmaxs

  Oceniono 70 razy 56

  Teraz trzeba sie sprężać bo nie wiadomo co po następnych wyborach bedzie...

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 58 razy 46

  pierwszy krok wyjścia z ciemnogrodu...

 • jakub-11111

  Oceniono 39 razy 37

  Szczęść wam Boże, żeby ten program udał się, by można było go rozszerzyć i by urodziło się jak najwięcej oczekiwanych przez rodziców i całe społeczeństwo dzieci.
  Bądźmy dumni z nauki i postępu cywilizacji.

 • chi_neng1

  Oceniono 48 razy 36

  Brawo ! Tak trzymac !

  Wreszcie cos pozytywnego sie dzieje !!

  I TO NIE SMOLENSKIE ! NIE KOSCIELNE ! NIE KACZYSTE ! NIE RYDZYKOWE !

  TYLKO SWIECKIE I MADRE !

 • angielski_kochanek

  Oceniono 43 razy 35

  Najbardziej mi żal Gowina... Chłopinie łeb pęknie od tych wszystkich wrzasków...
  Możecie sobie wyobrazić 15 tysięcy drących się w niebogłosy zarodków????
  Powinien sobie machnąć jakieś dobre słuchawki 'noise reduction'...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje