Córka Julii Tymoszenko: Mamie niezwłocznie potrzebna jest operacja

01.07.2013 13:17
Córka Julii Tymoszenko, Jewhenija, przemawiająca w sprawie swojej matki w 2013 roku w Kijowie

Córka Julii Tymoszenko, Jewhenija, przemawiająca w sprawie swojej matki w 2013 roku w Kijowie (Fot. VALENTYN OGIRENKO REUTERS)

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wymaga niezwłocznie operacji - poinformowała córka odbywającej karę więzienia ukraińskiej opozycjonistki. Powołuje się na zalecenia lekarzy z berlińskiej kliniki Charite.
- W wyniku badań klinicznych, które przeprowadzili niemieccy lekarze z Charite, ustalono, że w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia mojej mamy - nawrotem bólu z powodu przepukliny kręgosłupa - zalecona jest operacja, która zapobiegnie nawrotom bólu w przyszłości - powiedziała córka Julii Tymoszenko Jewhenija. Podkreśliła, że niemieccy lekarze nalegają, by operację przeprowadzono najszybciej jak to możliwe.

Jeśli taka operacja nie zostanie przeprowadzona, to zdaniem lekarzy nie można przewidzieć dalszego rozwoju wypadków, a stan zdrowia Tymoszenko jest bardzo zły. - Nie może chodzić nawet o kulach i niemieccy lekarze nie wykluczają, że będzie inwalidką, jeśli nie dojdzie do operacji - powiedziała Jewhenija Tymoszenko.

Dodała, że jej rodzina ma zaufanie do ukraińskich lekarzy, którzy "robią wszystko co w ich mocy", lecz zdaje sobie spraw, że ukraińscy specjaliści są "pod wielką presją". Dlatego, jak mówi córka byłej premier, rodzina nalega, by operację przeprowadzili niemieccy lekarze z kliniki Charite. Na pytanie, gdzie powinna zostać przeprowadzona taka operacja - na Ukrainie czy w Niemczech - Jewhenija Tymoszenko powiedziała, że tam, gdzie będą po temu warunki.

Niemcy gotowe na leczenie Tymoszenko

Pod koniec czerwca szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle powiedział w Kijowie, że na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem potwierdził, iż Niemcy gotowe są przyjąć na leczenie Julię Tymoszenko. Zdaniem niektórych komentatorów ukraińskich wyjazd Tymoszenko pozwoliłby władzom w Kijowie pozbyć się problemu, który komplikuje stosunki Ukrainy z Unią Europejską.

Julia Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia, którą otrzymała za nadużycia przy zawieraniu kontraktów dotyczących handlu gazem z Rosją w 2009 roku, kiedy stała na czele rządu. Proces byłej premier i wyrok skazujący bardzo pogorszył stosunki Ukrainy z Unią Europejską, która ocenia postępowanie wobec byłej premier oraz jej współpracowników jako motywowane politycznie. Bruksela krytykuje władze w Kijowie i prezydenta Janukowycza, politycznego rywala Tymoszenko, za wybiórcze stosowanie prawa.

Rozstrzygnięcie sprawy Tymoszenko i zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa to jeden z warunków, jakie UE stawia Ukrainie przed ewentualnym podpisaniem z nią umowy stowarzyszeniowej, do czego może dojść podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Zobacz także
Komentarze (25)
Zaloguj się
 • anthrax_2

  Oceniono 72 razy 66

  To niech się zapisze do kolejki na operację w Polsce
  Zapraszamy,ale uprzedzam-wyrok się może skończyć wcześniej

 • jaszczura3

  Oceniono 66 razy 58

  Bez przesady Ja z przepukliną kręgosłupa chodziłam do pracy na środkach przeciwbólowych.
  Na zabieg czekałam ok 2 lat. Ale z tym można żyć.
  Ta kobieta robi wszystko by wywinąć się z odpowiedzialności za swoje przekręty

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 56 razy 48

  A ja myślę, pani Jewhenijo, że pani mamie najbardziej potrzebna jest "waaadza". Gdyby odzyskała władzę - zdrowie wróciłoby do niej samo. Może nawet bez konieczności operacji.

 • bardzouparty

  Oceniono 53 razy 41

  Dlaczego głos zabiera córka Tymoszenko, a nie lekarze?
  Choroba Tymoszenko do złudzenia przypomina "cudowne uzdrowienie" przez JP II tej zakonnicy, która przez 30 lat leczyła się we włoskich klinikach, a na koniec Watykan oznajmił światu, że jej wyzdrowienie to "cud".

 • ulebyk

  Oceniono 43 razy 31

  Ojej, biedna przekręciara i aferzystka. Szumowiny z Polski pokroju Stolzmana już się zrywają do lamentów w obronie tej przestępczyni?

 • srool

  Oceniono 35 razy 27

  ...ni hu hu .....wor i bandita w tiurmie nada sidiet .....tak prawilno

 • scibor3

  Oceniono 26 razy 22

  W średniowieczu "leczono" złodziejstwo ucięciem ręki. Ponoć w krajach arabskich nadal się to robi.

 • taahr

  Oceniono 23 razy 19

  I znow Germanie sie wypowiadaja zaocznie o wszystkim jestem ciekaw na najkiej podstawie? swoja droga bohatretka nie jest opozycjinistka tylko zwykla defraudatka i lapowkara .

 • abubu

  Oceniono 27 razy 13

  Ona jeszcze nie wie ale my w Polszy woleli by leżyć we wjęźniu na Ukrejn niż być operejszyn w hospital Polando,
  tam chociasz przeżyje , tu czekałą by jou pewna śmierć. Zapal śwjeczkieł z literky [i]

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje