Córka Julii Tymoszenko: Mamie niezwłocznie potrzebna jest operacja

01.07.2013 13:17
Córka Julii Tymoszenko, Jewhenija, przemawiająca w sprawie swojej matki w 2013 roku w Kijowie

Córka Julii Tymoszenko, Jewhenija, przemawiająca w sprawie swojej matki w 2013 roku w Kijowie (Fot. VALENTYN OGIRENKO REUTERS)

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko wymaga niezwłocznie operacji - poinformowała córka odbywającej karę więzienia ukraińskiej opozycjonistki. Powołuje się na zalecenia lekarzy z berlińskiej kliniki Charite.
- W wyniku badań klinicznych, które przeprowadzili niemieccy lekarze z Charite, ustalono, że w związku z pogorszeniem się stanu zdrowia mojej mamy - nawrotem bólu z powodu przepukliny kręgosłupa - zalecona jest operacja, która zapobiegnie nawrotom bólu w przyszłości - powiedziała córka Julii Tymoszenko Jewhenija. Podkreśliła, że niemieccy lekarze nalegają, by operację przeprowadzono najszybciej jak to możliwe.

Jeśli taka operacja nie zostanie przeprowadzona, to zdaniem lekarzy nie można przewidzieć dalszego rozwoju wypadków, a stan zdrowia Tymoszenko jest bardzo zły. - Nie może chodzić nawet o kulach i niemieccy lekarze nie wykluczają, że będzie inwalidką, jeśli nie dojdzie do operacji - powiedziała Jewhenija Tymoszenko.

Dodała, że jej rodzina ma zaufanie do ukraińskich lekarzy, którzy "robią wszystko co w ich mocy", lecz zdaje sobie spraw, że ukraińscy specjaliści są "pod wielką presją". Dlatego, jak mówi córka byłej premier, rodzina nalega, by operację przeprowadzili niemieccy lekarze z kliniki Charite. Na pytanie, gdzie powinna zostać przeprowadzona taka operacja - na Ukrainie czy w Niemczech - Jewhenija Tymoszenko powiedziała, że tam, gdzie będą po temu warunki.

Niemcy gotowe na leczenie Tymoszenko

Pod koniec czerwca szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle powiedział w Kijowie, że na spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem potwierdził, iż Niemcy gotowe są przyjąć na leczenie Julię Tymoszenko. Zdaniem niektórych komentatorów ukraińskich wyjazd Tymoszenko pozwoliłby władzom w Kijowie pozbyć się problemu, który komplikuje stosunki Ukrainy z Unią Europejską.

Julia Tymoszenko odbywa karę siedmiu lat więzienia, którą otrzymała za nadużycia przy zawieraniu kontraktów dotyczących handlu gazem z Rosją w 2009 roku, kiedy stała na czele rządu. Proces byłej premier i wyrok skazujący bardzo pogorszył stosunki Ukrainy z Unią Europejską, która ocenia postępowanie wobec byłej premier oraz jej współpracowników jako motywowane politycznie. Bruksela krytykuje władze w Kijowie i prezydenta Janukowycza, politycznego rywala Tymoszenko, za wybiórcze stosowanie prawa.

Rozstrzygnięcie sprawy Tymoszenko i zaprzestanie wybiórczego stosowania prawa to jeden z warunków, jakie UE stawia Ukrainie przed ewentualnym podpisaniem z nią umowy stowarzyszeniowej, do czego może dojść podczas listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie.

Zobacz także
Komentarze (25)
Córka Julii Tymoszenko: Mamie niezwłocznie potrzebna jest operacja
Zaloguj się
 • koniu800

  Oceniono 1 raz 1

  u nas złodzieje w rządzie mają się dobrze ale jeszcze przyjdzie na nich czas

 • 2560a

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to , nikt na tym forum nie staje w obronie Julii? Ona taka biedna. Wy wiecie jakie posilki tam podaja? O szampanie nie ma mowy. Kaszanka zamiast kawioru.

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  może córcia odda kasę, którą Julka ukradła Ukraińcom ?

  Julka złodziejka to drugi b. premier Ukrainy siedzący w pierdlu,
  jej mentor i szef Lazarenko siedzi w Kalifornii i to UE nie przeszkadza ?

 • maradona1986

  Oceniono 3 razy 3

  jeb..c kur.e od tylu w ukrainska piz..e

 • wyjepka

  Oceniono 3 razy 3

  Kula w łeb już dawno by ją uleczyła.

 • maradona1986

  Oceniono 5 razy 5

  Na glowe jej potrzebna operacja symulantka je...na

 • veglie

  Oceniono 6 razy 6

  Jak na być operowna to niech ją operują.Szpitale na Ukrainie są.

 • arahat1

  Oceniono 4 razy 4

  a 5 liter mnie to obchodzi..w afryce ludzie umieraja z glodu i braku wody...

 • 2560a

  Oceniono 5 razy 5

  Na Ukrainie tez maja lekarzy i tez moga Julke zoperowac. Byla premier powinna miec szacunek dla kraju i korzystac z tej samej sluzby zdrowia co reszta Ukraincow. Caryca byla wybrancem Boga ,podobno, premier to wybraniec ludzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje