Merkel będzie rozmawiała z Obamą o działaniach NSA. "Podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne"

01.07.2013 12:37
Merkel rozmawiała z Obamą.

Merkel rozmawiała z Obamą. "Podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne" (Fot. Michael Sohn AP)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie wkrótce rozmawiać z prezydentem USA Barackiem Obamą na temat doniesień o działaniach amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), wymierzonych w Unię Europejską i jej kraje członkowskie.
Poinformował o tym w poniedziałek rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, podkreślając, że "podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne". Wskazał, że potrzebne jest pełne wyjaśnienie tej kwestii i "w razie potrzeby jednomyślna i bardzo wyraźna reakcja europejska". Zaakcentował, że Niemcy chcą porozumienia o wolnym handlu między UE a USA, ale "wymaga to wzajemnego zaufania".

- Jeśli potwierdzą się informacje o szpiegowaniu przedstawicielstw dyplomatycznych Unii Europejskiej i poszczególnych krajów europejskich, to jasno powiemy, że podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne - podkreślił Seibert, dodając, że minęły już czasy zimnej wojny. Rzecznik niemieckiego MSZ powiedział z kolei, że dyrektor tego resortu ds. politycznych spotka się w poniedziałek z ambasadorem USA w Berlinie.

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że podejmowane w ramach programu PRISM działania wywiadowcze NSA obejmowały również Unię Europejską, w tym zwłaszcza Niemcy. "Der Spiegel" powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, które przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

20 mln rozmów telefonicznych każdego dnia

Pochodzący z września 2010 roku raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku".

Jak podał "Spiegel", z udostępnionej mu statystyki wynika, że na terenie Niemiec każdego dnia NSA uzyskiwała dostęp do średnio 20 mln rozmów telefonicznych i 10 mln kontaktów przez internet, przechwytując metadane, czyli informacje na temat tego, kiedy i między kim nastąpiło konkretne połączenie. Metadane te gromadzi elektroniczne archiwum agencji w Fort Meade pod Waszyngtonem.

Dla porównania, z terenu Francji NSA odbierała codziennie przeciętnie tylko 2 mln metadanych. Tajne dokumenty wskazują, że zainteresowania Amerykanów koncentrowały się na węzłach łączności w południowych i zachodnich Niemczech - zaznaczył "Der Spiegel". Tygodnik twierdzi, że działania NSA mogły sięgać aż po osobę kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Wyjaśnień w sprawie doniesień tygodnika "Der Spiegel" zażądały już od USA m.in. Komisja Europejska oraz władze Niemiec i Francji.

Zobacz także
Komentarze (29)
Zaloguj się
 • 1zawisza

  Oceniono 26 razy 22

  To jest właśnie ta gazetowa szybka "informacja"

  Światowe agencje od cały weekend nieomal o niczym innym nie mówią jak o ujawnionym przez Der Spiegel amerykańskim podsłuchu Europy i oficjalnych rządowych protestach Francji, Niemiec i najwyższych unijnych urzędników .. wobec amerykańskiej administracji
  To może być zresztą tylko początek dużo większej afery nie wykluczone inspirowanej tego samego co przyczynił się do ujawnienia amerykańskiego programu PRISM ..
  A nasze okrągłostołowe pajace nadal wierzą, że Amerykanie i NATO to jest to co nas chroni i obroni ...

 • mongra

  Oceniono 17 razy 13

  Mamy wlasnie jako UE unikalna szanse na wyciagniecie "pomocy" do walki z kryzysem w Europie od USA.
  Mozemy wystapic o odszkodowanie za zlamanie umow o ochronie danych (bo takowe zostaly zawarte, zeby umozliwic wielu firmom miedzynarodowym przeniesienie serwerow z danymi do USA) lub wypowiedziec te umowy, co zmusi wiele znaczacych firm amerykanskich (Google, FB, etc) do budowy data centers w Europie (czyli miesca pracy...).
  Czy UE sie odwazy? Czy Angie tylko pogrozi palcem Barakowi i nic z tego nie bedzie?
  Bo w przeciwnym razie pozostaje tylko wytoczyc cywilne procesy FB, Googlowi, Applowi i innym za zlamanie poufnosci danych, jak juz to zrobil jeden Austriak.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 14 razy 10

  "podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne" - czyżby naiwna Angela naprawdę wierzyła w przyjaźń USA? No, mój boże... A poza tym - jak twierdzi nasz forumowy przyjaciel zigzaurenko - Ameryce wolno wszystko...

 • blue911

  Oceniono 30 razy 10

  Kazdy myslacy wie o tym,ze Syjonisci za pomoca takich ludzi jak Jarek chca zniszczyc Unie,bo Hamaryka nie lubi rywali: w zadnej dziedzinie! A glupia Wolska lyka kazda papke sprzedana im przez Jankesow. Dlatego tyle muzulmanow sie nasyla do Europy ,bo to jest wieloletnia strategia wykanczania tego kontynentu. Dlaczego Wy tam nad Wisla jestescie tacy slepi I naiwni??

 • bardzouparty

  Oceniono 8 razy 8

  Od kiedy usrael traktuje Europejczyków jako "przyjaciół"?

 • groobas

  Oceniono 7 razy 7

  oby się nie okazało, że właściwie to ona chce zasięgnąć rady jak to dobrze zrobić u siebie....

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 6

  "w razie potrzeby jednomyślna i bardzo wyraźna reakcja europejska"
  tylko
  że angole
  to też
  gumowe ucho

 • jamj

  Oceniono 3 razy 3

  "Podsłuchiwanie przyjaciół jest niedopuszczalne."
  =======================================
  Przyjaciel w każdej chwili może stać się wrogiem. Kto jak kto, ale pani Merkel, przedstawicielka narodu, który często z "przyjaciela stawał się oprawcą", wiedzieć powinna.

 • chronoxs

  Oceniono 5 razy 3

  Pani Applebaum milczy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje