Egipt: Zaatakowano siedzibę Bractwa Muzułmańskiego. Zginęło 7 osób

01.07.2013 09:59

Fot. Hassan Ammar AP

Demonstranci w Kairze zaatakowali siedzibę Bractwa Muzułmańskiego, z którego wywodzi się egipski prezydent Mohammed Mursi. Według źródeł bezpieczeństwa, w kilkugodzinnych walkach wokół budynku zginęło co najmniej siedem osób.
Walki w pobliżu kilkupiętrowego budynku we wschodnim Kairze wybuchły po zmroku, kiedy odbyły się wielkie demonstracje przeciwko Mursiemu. Znajdujący się wewnątrz strażnicy odpowiedzieli ogniem, gdy młodzi ludzie zaczęli obrzucać siedzibę koktajlami Mołotowa i kamieniami. Biuro Bractwa było plądrowane.

Wszystkie ofiary tych walk zginęły zapewne poza silnie ufortyfikowanym budynkiem, ponieważ członków Bractwa ewakuowano jeszcze przed atakiem - podały źródła medyczne i bezpieczeństwa. Jest również ponad 100 rannych.

Miliony ludzi na ulicach Egiptu. "Największa demonstracja w historii" [ZDJĘCIA] >>

Młodzi ludzie obrzucali budynek koktajlami Mołotowa i kamieniami. W telewizyjnych relacjach z wydarzenia widać było powiewającą z balkonu egipską flagę. Niektórzy demonstranci wynosili z budynku meble, inne elementy wyposażenia i dokumenty. Siedziba została też częściowo podpalona.

Zgromadzeni w pobliżu demonstranci skandowali hasła wymierzone w Mursiego i Bractwo przy dźwiękach patriotycznej muzyki.

W poniedziałek egipska opozycja dała Mursiemu czas do godz. 17 we wtorek na ustąpienie z urzędu. W przeciwnym razie zagroziła kampanią społecznego obywatelstwa.

Rzecznik Bractwa oświadczył, że za przemoc odpowiadają bandyci i będzie domagał się odpowiedzi od policji, która nie zagwarantowała bezpieczeństwa.

Źródła w służbach bezpieczeństwa szacują, że w sumie bilans ofiar starć przeciwników i zwolenników Mursiego w całym kraju wyniósł od niedzieli 16, prawie 800 ludzi odniosło obrażenia.

Tłum na stołecznym placu Tahrir był w niedzielę najliczniejszy od rewolucji z 2011 roku, która obaliła Hosniego Mubaraka.

Zobacz także
Komentarze (21)
Egipt: Zaatakowano siedzibę Bractwa Muzułmańskiego. Zginęło 7 osób
Zaloguj się
 • pismaki_klamia

  Oceniono 4 razy 2

  Dlaczego monarchie arabskie sprzymierzyły się z Izraelem przeciw szyitom
  "Ten sojusz musi stanowić prawdziwą niespodziankę dla krytyków Izraela świadomych jak wiele wysiłku syjoniści włożyli w pompowanie milionów w islamofobiczne stink-tanki i organizacje jak RAND, Centre for Social Cohesion a także w pro-izraelskie media w celu zafałszowania obrazu islamu i rozbudzenia nienawiści. Ich propaganda była tak skuteczna, że w 2011 w sondażu Pew Research 40% dorosłych w USA myślało, że islam może bardziej niż inne religie powodować przemoc. Nawet jeśli badania Europolu stwierdziły, że 99.6% ataków terrorystycznych w latach 2006-2008 zostało dokonanych przez nie-muzułmanów."
  "Paradoksem jest dlaczego Arabia Saudyjska, Katar i inne państwa Zatoki Perskiej będące dyktaturami, tworzą sojusz z Izraelem i USA oraz sponsorują tzw. "Arabską Wiosnę"? Aby wprowadzić demokrację? A może chodzi nie o demokrację tylko o pozostawienie krwawego śladu śmierci i zniszczenia w celu ustanowienia Wielkiego Izraela (Eretz Israel) co będzie łatwiejsze jak tylko szyicki Iran zostanie rozmontowany. Co prawdopodobnie odpowiada wszystkim zainteresowanym."
  "Livingstone cytuje pracę innego historyka Stephena Schwartza pt. "Dwie twarze islamu" gdzie czytamy, że "Mir’at al Harramin, tureckie dzieło Ayyuba Sabria Pashy napisane w 1888, stwierdza że Abdul Wahab skontaktował się w Basrze z brytyjskim szpiegiem o imieniu Hempher, który "zainspirował go sztuczkami i kłamstwami, których nauczył się w ministerstwie brytyjskiej Wspólnoty". Szczegóły ich związku przedstawia mało znany dokument pt. "Pamiętniki Pana Hemphera: brytyjskiego szpiega na Bliskim Wschodzie" po raz pierwszy opublikowany w odcinkach przez niemieckie pismo "Der Spiegel". Pamiętniki te kreślą autobiograficzną opowieść Hemphera, który twierdzi, że działał jako szpieg w imieniu rządu brytyjskiego, z misją poszukiwania sposobów osłabienia Imperium Otomańskiego: "przygotowywaliśmy dalekosiężne plany propagowania nieporządku, ignorancji, biedy a nawet chorób w tych krajach". Szkicuje strategię mającą na celu zahamowanie edukacji oraz "pogorszenie spowolnienia gospodarki poprzez sabotaż". Cel: "Przyzwyczaić polityków do folgowania sobie w seksie, sportach, alkoholu, hazardzie i bankierskiej lichwie. A potem zdemaskować ich korupcję, by kolejne pokolenie pałało nienawiścią do swoich władców i uczonych ". A także "By rozpowszechnić błędne przekonanie, że islam oznacza szowinizm wobec kobiet, musieli zachęcać błędne interpretacje wersów Koranu" dotyczące kobiet.
  Jedną z głównych zmian wprowadzonych dzięki propagandzie Wahaba było zniechęcanie ludzi do odwiedzania świętych miejsc, reliktów, grobowców. Twierdzono, że takie wizyty równały się apostazji."

 • reky

  Oceniono 2 razy -2

  Tytuł newsa : Egipt: siedem os. zabitych podczas starć. 'Mursi musi odejść'
  Żądania przesadzone - za zabicie 7 os?

 • kotek4040

  Oceniono 3 razy -3

  Egipt kojarzy mi się z dziczą. Co to za ludzie.

 • another_one_bites_the_dust

  Oceniono 10 razy -2

  A Tusku ogląda i uczy się, jak bronić demokracji, gdy wyniki wyborów okażą się nie po myśli Mira i Rycha.

 • maniakon

  Oceniono 7 razy 1

  demokracja gdzie niepismienne pingwiny stawiaja odcisk kciuka pod kandydatem - egipt mial za dobrze dzieki turystom i polnoc z tego nie zrezygnuje

 • olena.s

  Oceniono 12 razy 8

  Nie wiem, jak tam uda się bez dyktatury pogodzić kompletnie, jak się wydaje, sprzeczne wizje muzułmańskiej wsi i prodemokratycznego miasta.

  katar1.blox.pl/html

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 46 razy 10

  Najwyższy czas na opamiętanie. Jeśli PiS dojdzie do władzy tak samo będzie u nas, ponieważ ta brać pisowsko-katolicka szykuje nam jeszcze gorszy los.

 • pismaki_klamia

  Oceniono 27 razy 1

  Nic dziwnego, że ludzie się buntują - widzą, że ich rewolucja została przejęta przez obce służby i rządy (CIA, Mossad, WB, Hillary Clinton i jej współpracownica z BM), które narzuciły im władzę Bractwa Muzułmańskiego, ściśle współpracującego z bandyckim reżimem Izraela, tak jak t było w scenariuszu gotowym od lat.

  Dlaczego "polska" prasa i zachodnie media nie piszą tym razem o "Arabskim Lecie"?

  Bo infiltratorzy/agenci z Google (współpracującego z przemysłem obronnym i agencjami wywiadu USA np. w/s eliminacji pewnych osób w Iranie) nie kontrolują tym razem demonstracji?

  Obama i Morsi spychają Bliski Wschód w stronę chaosu Powstanie przeciw Bratu Erdoganowi.
  Środkowowschodnia kontr-rewolucja O różnicach między salafizmem, wahabizmem, sufizmem...
  Dlaczego monarchie arabskie sprzymierzyły się z Izraelem przeciw szyitom?
  Salafism+CIA: zwycięska formuła na destabilizację Rosji i Środkowego Wschodu
  Islamizm przeciw islamowiIslam przeciwko ekstremizmowi
  Syria, Turcja, Izrael oraz wojna o energię na Wielkim Środkowym Wschodzie
  Los Gazpromu i gospodarki rosyjskiej rozstrzygnie się w Syrii
  Czy Obama i Putin podzielą się Środkowym Wschodem?

 • frankyy

  Oceniono 29 razy 25

  zapytanie do redaktora:
  "zagroziła kampanią społecznego obywatelstwa" - a co to ma znaczyć??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje