Za biedni na dzieci. Nie decydują się na dziecko, bo nie mają pieniędzy

01.07.2013 07:39

Fot. Cezary Aszkiełowicz / AG

- Aż 3 mln bezdzietnych Polaków między 16. a 34. rokiem życia chciałoby mieć chociaż jedno dziecko. Co piąty z nich deklaruje, że się stara o nie od dłuższego czasu, ale mu nie wychodzi - informuje "Rzeczpospolita".
Pozostali zaś świadomie rezygnują z rodzicielstwa. Takie są wnioski z "Diagnozy Społecznej", największego badania socjologicznego w Polsce. Zlikwidowanie tylko części określonych przez nas barier sprawiłoby, że na świat przychodziłoby o 100 tys. dzieci więcej niż obecnie - podkreśla autor badania prof. Janusz Czapiński.

4 pierwsze miejsca listy największych barier zajmują problemy materialne. Najwięcej, bo aż prawie połowa kobiet i mężczyzn (odpowiednio: 45 i 43 proc.) nie decyduje się na potomstwo, bo nie ma pracy i pieniędzy. Co trzeci boi się urodzenia dziecka, bo nie jest pewien swojej przyszłości, co czwarty wskazuje na wysokie koszty wychowania i wykształcenia pociechy, a co piąty skarży się na złe warunki mieszkaniowe.

Więcej w "Rzeczpospolitej">>

Zobacz także
Komentarze (252)
Zaloguj się
 • ccc-bbb

  Oceniono 359 razy 279

  "Dziękuję" Tuskowi za podniesienie VATu! To nic, że artykuły dziecięce zdrożały o 23%. Polacy są "bogaci", nie to co Anglicy u których jest 0% VAT .....

 • stachkaz47

  Oceniono 253 razy 223

  KAŻDY TO WIE OPRÓCZ RZĄDZĄCYCH i tych przygłupów
  w sejmie i senacie. 560 -ciu DARMOZJADÓW to armia ludzi
  ale oni mają pieniądze. o SIEBIE to ONI umieją zadbać.

 • realistas

  Oceniono 223 razy 195

  Dziecko kosztuje, a praca mało płatna i niepewna. Dlatego lepiej rodzinę zakładać za granicą gdzie państwo dba o obywateli. W Polsce państwo dba jedynie o kościół, choć to powinna być wyłącznie sprawa wiernych.

 • cypich

  Oceniono 186 razy 162

  no to jeszcze zwiększyć podatki. Ważne żeby było na wczesne emerytury górnicze, dzieci są mniej ważne.

 • 46greg

  Oceniono 156 razy 154

  Państwo realizuje swoją politykę prorodzinna między innymi poprzez ZUZ. Jestem przedsiębiorcą i zatrudniam kobiety, które zaszły w ciążę. Polityka prorodzinna w wykonaniu ZUS najczęściej polega na kontroli, czy panie te przed ciążą za dużo nie zarabiały. W dwóch przypadkach zasiłek został im odebrany - te 2 przypadki skończyły się w sądzie i obie panie wygrały. Zawsze mówię kontrolującym, że zamiast kontrolować powinni te kobiety po nogach całować za to, że w tym chorym kraju chcą mieć dzieci.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 289 razy 133

  Jarosław Kaczyński nie jest biedny, a mimo to dzieci nie spłodził. Od wielu lat należy do klasy próżniaczej i nie ma nic do roboty - oprócz knucia. Powinien się ożenić i pomóc biednej ojczyźnie, przysparzając gromadkę dzieci, zamiast zajmować się kotem i Hofmanem na wycieraczce.

 • rojberek

  Oceniono 156 razy 114

  Dzięki najbliższej, proponowanej przez PO, nowej reformie Kodeksu pracy dzieci będzie jeszcze mniej. Bo skoro pracodawca będzie mógł trzymać nas w pracy po 12 godzin dziennie no to przepraszam bardzo ale kto "normalny" będzie chciał mieć jeszcze dzieci?
  I nie tyle brak pieniędzy co brak wolnego czasu powoduje, że nikt już nie ma siły ani czasu na dzieci ;-P

 • swan_ganz

  Oceniono 122 razy 96

  ale przecież z tego samego badania temu samemu 'profesorowi" wyszło, że Polacy są jedną z najbardziej szczęśliwych nacji w tej częsci galaktyki... Wprawdzie dzietnosć Polaków jest mniejsza niż w czasie okupacji a na 220 monitorowanych państw zajmujemy 212 miejsce ale to chyba jescze nie ejst tak źle bo i tak mam ją wyższą niż np. obywatele Somalii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje