"Witamy z całego serca". Chorwacja świętuje wstąpienie do UE

01.07.2013 07:21

Fot. MARKO DJURICA REUTERS

- O północy Chorwacja weszła do Unii Europejskiej, stając się jej 28. członkiem. "Gratuluję, Chorwacjo! Witamy was z całego serca - mówił na centralnych uroczystościach w Zagrzebiu przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
Bogata w program artystyczny ceremonia na placu Jelacicia, głównym placu miasta, w obecności tysięcy ludzi, chorwackich i europejskich polityków, została zainaugurowana o godz. 23 hymnem Republiki Chorwacji w wykonaniu chóru i orkiestry chorwackiego radia i telewizji. Punkt o północy rozbrzmiał hymn Europy - "Oda do radości" Ludwiga van Beethovena.

"Chorwacja chce być pomostem"

- Dzisiaj jest dzień, w którym spełniają się marzenia nie tylko tego pokolenia, lecz poprzednich pokoleń Chorwatów. Dzisiaj jest dzień, kiedy kładziemy podwaliny pod bezpieczną, demokratyczną i europejską przyszłość następnych pokoleń - powiedział w swym wystąpieniu prezydent Chorwacji Ivo Josipović. Podkreślił on, że Chorwaci byli i są Europejczykami, a Europa jest główną częścią ich tożsamości narodowej. - Dzisiaj w nocy stoimy tu, mając przed sobą nową odpowiedzialność - mówił tuż przed północą premier Chorwacji Zoran Milanović.

Milanović zapewniał, że "Chorwacja chce być pomostem do lepszej przyszłości dla regionu, w którym europejskie dążenia są najskuteczniejszym środkiem przezwyciężenia traumy przeszłości". Wyraził przekonanie, że UE i wszystkie jej państwa członkowskie będą otwarte na Chorwację "jako integralną część ich własnej niezmiernie różnorodnej tożsamości".

Trudne reformy i pojednanie

Nowego członka UE jako pierwszy powitał przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. - To historyczna noc, dzięki wam, Chorwaci. Chcieliście wejść do UE i wasza ciężka praca sprawiła, że stało się to możliwe, że jesteście dobrze przygotowani, żeby przyłączyć się do Unii - powiedział szef KE.

Zwrócił uwagę, że w ciągu kilkunastu lat Chorwacja przeszła "ogromne zmiany". To teraz "w pełni demokratyczny kraj, gdzie szanuje się podstawowe prawa i gdzie panuje praworządność. - Dlatego Chorwacja może w pełni korzystać z tego, co UE ma do zaoferowania - podkreślił Barroso.

Wskazał też, że w dzisiejszym świecie jest wiele wyzwań, "ale będąc członkiem europejskiej rodziny Chorwacja nie jest sama". Ponadto - jak dodał szef KE - Chorwacja jest również przykładem dla innych. - Przeszliście przez trudne reformy i pojednanie. Jako członek UE jasno określiliście, że pomożecie innym podążać waszą ścieżką. Cieszę się z tego zobowiązania, gdyż nasza Unia jest otwarta dla wszystkich, którzy podzielają wartości europejskie - powiedział Barroso.

- Zawsze byliście Europejczykami, a teraz jesteście członkami UE - mówił Herman Van Rompuy, podkreślając, że wejście do Unii "na zawsze zmieni życie" Chorwatów. - Na dobre i na złe musimy pozostać zjednoczeni jako Unia - dodał.

Wystąpiło ponad 680 artystów

Podczas ceremonii głos zabrali także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schultz, Eamon Gilmore, wicepremier sprawującej do 30 czerwca prezydencję w UE Irlandii i Dalia Grybauskaite - prezydent Litwy, która prezydencję przejmie 1 lipca.

Na uroczystościach w Zagrzebiu Polskę reprezentował premier Donald Tusk. To za polskiej prezydencji w grudniu 2011 roku Chorwacja podpisała traktat akcesyjny.

Na placu Jelacicia rozstawiono cztery sceny, na których przez cały wieczór odbywały się koncerty różnych zespołów, od punkowych i hardrockowych, po funky i wykonujących muzykę klasyczną. W sumie wystąpiło ponad 680 artystów. Chorwaci przyszli świętować całymi rodzinami. Niektórzy mieli na sobie narodowe czerwono-biało-niebieskie flagi z charakterystyczną szachownicą, inni - flagi unijne.

Symbolicznie, dokładnie o północy, na przejściu granicznym ze Słowenią zostały zdjęte tablice z napisami "cło". Po Słowenii, która przystąpiła do UE w 2004 roku, Chorwacja będzie drugim krajem dawnej Jugosławii w Unii. O tej samej porze na chorwacko-serbskim kolejowym przejściu granicznym w Bajakovie zostały postawione znaki UE. Belgrad także liczy na wejście w przyszłości do UE. Na ostatnim szczycie w Brukseli przywódcy państw UE podjęli historyczną decyzję o otwarciu negocjacji akcesyjnych z Serbią.

Zobacz także
Komentarze (30)
"Witamy z całego serca". Chorwacja świętuje wstąpienie do UE
Zaloguj się
 • zygmunt_sze

  0

  Tak jak wzrosną ceny po wstąpieniu do UE, tak wzrosło zainteresowanie Chorwacją - w wakacje 2013 panował istny najazd turystów z Polski www.chorwacja24.info/forum/2207-tlok-i-najazd-turystow-w-chorwacji-po-wejsciu-do-unii-europejskiej Zawsze było sporo Niemców, Włochów i Holendrów ale tylu Polaków co w tym roku to nie widzieliśmy jeszcze w Chorwacji... Zresztą na forum wyczytać można że wiele osób które były w Cro w tym roku na wakacjach to potwierdza...

 • ulebyk

  Oceniono 1 raz 1

  Najszczersze wyrazy współczucia dla Chorwatów :(

 • remo29

  Oceniono 4 razy 2

  Cholera, a tak mi się podobało, że człowiek szedł do Konzumu, a nie Reala, że tankował na jakiejś lokalnej stacji, a nie na Shellu, a do picia nie była kranówa butelkowana przez Coca-Colę czy... to coś Carlsberga...
  --
  parada karzełków

 • maciora74

  0

  NAJGŁUPSZA RZECZ JAKĄ CHORWACJA MOGŁA ZROBIĆ!!PO CO DO UE???NASZ BURAK TUSEK CIESZYŁ NIE WIEM Z CZEGO???!!CHOĆ JESTEM PEWNY,ŻE CHORWACI MĄDRZE BĘDĄ KORZYSTAĆ Z UNIJNYCH ŚRODKÓW,NIE JAK MY POLACZKI!!

 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 7 razy 1

  Chorwacjo , co ty robisz ?! Wchodzisz do domu który się wali !!!

 • zerozer52

  Oceniono 1 raz 1

  Chorwaci ! Miałem Was za mądrzejszych a Wy w tą gnojowicę faszystowsko- unijną od razu po pachy.

 • pedersdorfer

  Oceniono 6 razy 2

  Trzeba być Nie normalnym żeby się cieszyć,że teraz będą okradani,płacili haracze ,zafundują wam Limity produkcyjne,zakazy,nakazy,normy UE itp; na tych darmozjadów żydowskich komisarzy .UE to nowa BOLSZEWIA stworzona w Interesie Bankierów,korporacji.Co jesteście debilami ze sami się nie potraficie rządzić.Polakom UE większości wyszła bokiem.Dobrze mają sprzedajne łajzy na Stanowiskach w UE,EuroOsły, za wzrost biurokracji zapłaci każdy podatnik. Ten Kołchoz jest Gorszy od Moskiewskiego,bo Moskwa sie do wszystkiego NIE mieszała.

 • oglaszam_wszem_i_wobec

  Oceniono 7 razy 5

  Unia Europejska ma ostatnio wystarczająco dużo własnych problemów, by interesować się małymi państwami gdzieś na obrzeżach kontynentu. Dlatego też niedawna decyzja nowego rządu Islandii, który postanowił zerwać negocjacje akcesyjne z UE, zapewne nie spędza snu z powiek ani José Manuelowi Barroso, ani Hermanowi Van Rompuyowi, ani tym bardziej Angeli Merkel.

  A jednak unijni liderzy powinni przyjrzeć się nieco bliżej nastrojom na tej wyspie, zamieszkanej przez niewiele ponad 300 tysięcy ludzi. Albowiem może się okazać, że to właśnie Islandia zapoczątkuje bardzo nieprzyjemny dla Brukseli proces: odbrązowiania Unii jako bogatego i stabilnego regionu, zapewniającego swoim członkom dobrobyt i pokój, a przez to wyjątkowego atrakcyjnego i budzącego szacunek wśród państw z najbliższego sąsiedztwa.

  Porażka euroentuzjastów

  Rokowania Reykjaviku z Unią zostały zawieszone już na początku tego roku, ale po wyborach 27 kwietnia gabinet premiera Sigmundura Davida Gunnlaugssona zdecydował się na drastyczny krok i zerwał negocjacje. W przyszłości mogłoby się odbyć referendum w sprawie wznowienia rozmów z Unią, lecz jego data nie jest jeszcze znana.

  icelandnews.is/wiadomosci/z-kraju/islandczycy-do-unii-dziekujemy-nie-wchodzimy

 • bayadera

  Oceniono 1 raz 1

  hardy1
  A ty w ogole wiesz, gdzie lezy Chorwacja???
  Chorwacja i Serbia beda tak 'zneutralizowane' jak Polska i Niemcy.
  Nie masz nic madrzejszego do napisania???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje