Od tygodnia nie jedli, we wtorek przestali pić. W Monachium zlikwidowano obozowisko obcokrajowców

30.06.2013 20:02
Strajk głodowy w Monachium

Strajk głodowy w Monachium (Fot. za Euronews / YouTube)

Po fiasku próby mediacji monachijska policja zlikwidowała obozowisko potencjalnych azylantów. Przedtem blisko 50 obcokrajowców - kobiet i mężczyzn - zapowiedziało kontynuację protestu głodowego, jeśli nie dostaną od władz statusu uchodźcy.
Od tygodnia nic nie jedli, we wtorek przestali pić. W ten sposób uciekinierzy z różnych krajów afrykańskich i azjatyckich usiłowali wymusić natychmiastowe uznanie ich wniosków o status uchodźcy w Niemczech. Teraz, po interwencji monachijskiej policji, obozowisko zostało zlikwidowane. - 44 osoby pogotowie ratunkowe przewiozło do 12 szpitali - oświadczył rzecznik władz miejskich. Uprzątanie obozowiska uciekinierów rozpoczęto dziś o 5 rano.

Po rozmowie z premierem Bawarii Horstem Seehoferem (CSU) burmistrz Monachium Christian Ude (SPD) nie pozostawił cienia wątpliwości, że sztab kryzysowy zrobi wszystko, aby uniknąć w mieście przypadków śmiertelnych w wyniku głodówki.

Próba mediacji Vogla i Glücka nie powiodła się

Tuż przed likwidacją obozowiska były przewodniczący SPD Hans-Jochen Vogel oraz polityk CSU i przewodniczący Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików Alois Glück oświadczyli, że ich próba mediacji zakończyła się fiaskiem.

W obozowisku rozbitym przez cudzoziemców w centrum miasta obaj mediatorzy rozmawiali w małych grupach z przedstawicielami protestujących. - Opuszczamy to miejsce przygnębieni - powiedział Glück. Również Vogel wyraził ubolewanie.

Po tym spotkaniu obcokrajowcy oświadczyli, że wznawiają protest głodowy.

Eskalacja napięcia

W piątek zagrozili w "ostatnim oświadczeniu", że odbiorą sobie życie, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione [po kilku dniach bez wody człowiek z reguły umiera z pragnienia - red.].

Vogel: Niespełnialne żądania"

Ashkan Khorasani, rzecznik głodujących obcokrajowców, zażądał dla całej grupy natychmiastowego, bezterminowego zezwolenia na pobyt w Niemczech. - Wyjaśniłem mu, że to żądanie jest nie do spełnienia; że sytuacja prawna na to nie pozwala - powiedział Vogel po nieudanej mediacji.

Z kolei Khorasani oznajmił, że obaj mediatorzy nie przedłożyli żadnej oferty. - Nie uczynili nic, by można było im zaufać.

Propozycja Vogla i Glücka pod adresem Khorasaniego, że po natychmiastowym przerwaniu głodówki podejmą dalsze negocjacje z władzami, nie przekonała go. - Nie wierzę, żeby nie można było znaleźć rozwiązania. Jestem pewien, że przepisy na to pozwalają. Khorasani ostrzegł, że "odpowiedzialność za życie albo śmierć protestujących spoczywa na barkach władz Monachium".

Wszystko wskazuje na to, że życiu przebywających w szpitalach obcokrajowców nie zagraża niebezpieczeństwo.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • zbycho52

  Oceniono 203 razy 171

  Przyjechali nielegalnie i stawiaja warunki,a durny rzad niemiecki prowadzi z nimi rozmowy,a wziac za leb i wywalic tam skad przyszli.

 • mutant_popromienny

  Oceniono 143 razy 119

  Zeby jeszcze w slad za tym szla ekstradycja tej dziczy...I to wplaw przez Morze Srodziemne , do Ziemi Proroka !

 • olewca

  Oceniono 73 razy 51

  W autobus i na bialorus. Lukaszenko za pare euro. da im azyl polityczny.
  I wilk syty i owca cala.

 • tece92a

  Oceniono 56 razy 30

  Naszych działaczy związkowych oddać Łukaszece do odpłatnej resocjalizacji.

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 36 razy 28

  A ile dni pili?, ja jak byłem młodszy też mogłem ale nie tyle co oni.

 • leslaw28

  Oceniono 16 razy 14

  coraz gorzej jest w Europie i to dzieki takim krajom jak; Niemcy, UK,Francja, Wlochy,Hiszpania,Holandia, Szwecja itd. ktore zrobily z Europy rynsztok dla Trzeciego Swiata.

 • brajanu

  Oceniono 10 razy 10

  a jak oni do tego monachium się dostali?? co ci ludzie potrafią robić, jaki mają zawód, jakich fach?? domyślam sie, że potrafią tylko sie rozmnażać. dostaną azyl, to zaraz będa prosić o zasiłki. do pracy się nie wezma, a będa od niemców wymagac, aby respektowali ich plemienne zwyczaje. najgłośniej będa krzyczeli, że wszyscy ich nie tolerują.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje