Od tygodnia nie jedli, we wtorek przestali pić. W Monachium zlikwidowano obozowisko obcokrajowców

Po fiasku próby mediacji monachijska policja zlikwidowała obozowisko potencjalnych azylantów. Przedtem blisko 50 obcokrajowców - kobiet i mężczyzn - zapowiedziało kontynuację protestu głodowego, jeśli nie dostaną od władz statusu uchodźcy.
Od tygodnia nic nie jedli, we wtorek przestali pić. W ten sposób uciekinierzy z różnych krajów afrykańskich i azjatyckich usiłowali wymusić natychmiastowe uznanie ich wniosków o status uchodźcy w Niemczech. Teraz, po interwencji monachijskiej policji, obozowisko zostało zlikwidowane. - 44 osoby pogotowie ratunkowe przewiozło do 12 szpitali - oświadczył rzecznik władz miejskich. Uprzątanie obozowiska uciekinierów rozpoczęto dziś o 5 rano.

Po rozmowie z premierem Bawarii Horstem Seehoferem (CSU) burmistrz Monachium Christian Ude (SPD) nie pozostawił cienia wątpliwości, że sztab kryzysowy zrobi wszystko, aby uniknąć w mieście przypadków śmiertelnych w wyniku głodówki.

Próba mediacji Vogla i Glücka nie powiodła się

Tuż przed likwidacją obozowiska były przewodniczący SPD Hans-Jochen Vogel oraz polityk CSU i przewodniczący Centralnego Komitetu Niemieckich Katolików Alois Glück oświadczyli, że ich próba mediacji zakończyła się fiaskiem.

W obozowisku rozbitym przez cudzoziemców w centrum miasta obaj mediatorzy rozmawiali w małych grupach z przedstawicielami protestujących. - Opuszczamy to miejsce przygnębieni - powiedział Glück. Również Vogel wyraził ubolewanie.

Po tym spotkaniu obcokrajowcy oświadczyli, że wznawiają protest głodowy.

Eskalacja napięcia

W piątek zagrozili w "ostatnim oświadczeniu", że odbiorą sobie życie, jeśli ich żądania nie zostaną spełnione [po kilku dniach bez wody człowiek z reguły umiera z pragnienia - red.].

Vogel: Niespełnialne żądania"

Ashkan Khorasani, rzecznik głodujących obcokrajowców, zażądał dla całej grupy natychmiastowego, bezterminowego zezwolenia na pobyt w Niemczech. - Wyjaśniłem mu, że to żądanie jest nie do spełnienia; że sytuacja prawna na to nie pozwala - powiedział Vogel po nieudanej mediacji.

Z kolei Khorasani oznajmił, że obaj mediatorzy nie przedłożyli żadnej oferty. - Nie uczynili nic, by można było im zaufać.

Propozycja Vogla i Glücka pod adresem Khorasaniego, że po natychmiastowym przerwaniu głodówki podejmą dalsze negocjacje z władzami, nie przekonała go. - Nie wierzę, żeby nie można było znaleźć rozwiązania. Jestem pewien, że przepisy na to pozwalają. Khorasani ostrzegł, że "odpowiedzialność za życie albo śmierć protestujących spoczywa na barkach władz Monachium".

Wszystko wskazuje na to, że życiu przebywających w szpitalach obcokrajowców nie zagraża niebezpieczeństwo.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (45)
Od tygodnia nie jedli, we wtorek przestali pić. W Monachium zlikwidowano obozowisko obcokrajowców
Zaloguj się
 • sanczez_klatkowski

  Oceniono 1 raz 1

  ja też od wczoraj nie pije .... i jeść jak na razie też ochoty nie mam

 • mieszkaniec_swiatow

  Oceniono 1 raz 1

  Dachau. To jedyne co tam warto zobaczyć.

 • bayadera

  Oceniono 4 razy -4

  wks_fanatyk

  stachkaz47

  Kiedys Polacy zebrali o karte azylanta w Niemczech i w Austrii, Italii, Grecji, itp.
  Teraz sie gorsza, ze inni prosza o azyl? Biala rasa polskich murzynow lepsza???

  Czy polscy zolnierze, ktorzy mordowali serbskie dzieci i kobiety, czy polscy zolnierze, ktorzy bombardowali Libie i pomagali mordowac w Iraku, a teraz w Mali... maja zezwolenie na pobyt w tych krajach? Czy kogos prosili o zezwolenie pozostania i mordowania niewinnych cywilow?
  A moze to Polacy razem z Niemcami za pana brat pojada podbijac Afryke?
  Przestanmy kolonizowac Afryke, krasc ich rope i zloto, bombardowac cale wsie i miasta, - to nie beda przyjezdzac do Europy.

 • stachkaz47

  0

  WRESZCIE PORZĄDEK.

 • macborys

  0

  Wyszlo taniej, tylko szpital podniesie koszty...

 • xi0nc

  0

  "Dla mnie może być śmierć' - powiedział Hans odbezpieczając parabellum

 • jan_sobczak1

  Oceniono 4 razy -2

  W likwidowaniu obozów Niemcy są ekspertami.

 • jans0091

  Oceniono 3 razy 3

  Niemcy państwo opiekuńcze , wystarczy kilka dni nie jeść i już cię leczą , o ubezpieczenie nikt nie pyta !

 • andres1167

  Oceniono 5 razy 3

  Chca popelnic samobojstwo ,prosze bardzo ,niemcy powinny im rozdac ampolki z cujankiem ,jesli rzad niemiec ulegnie to nie jast nic wart

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX