Tusk: Gest Lecha Kaczyńskiego wobec kanclerz Merkel miał oznaczać katastrofę dla polskiej energetyki

30.06.2013 18:56
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta)

- Jestem w dobrych relacjach z panią kanclerz. Nigdy nie pozwoliłbym sobie na gest dobrej woli, który miałby Polskę kosztować, różnie licząc 60, może 80 mld zł, i miał ten gest oznaczać de facto katastrofę dla polskiej energetyki opartej na węglu - powiedział Donald Tusk. Premier przypomniał cytat z wywiadu, jakiego prezydent Lech Kaczyński udzielił po powrocie z Brukseli w 2008 roku.
W niedzielę podczas drugiego dnia kongresu PiS w Sosnowcu, Kaczyński odniósł się do słów Tuska ws. pakietu klimatycznego w wystąpienia podczas konwencji.

Premier mówił w sobotę, że przed kilkoma laty ekipa Jarosława Kaczyńskiego "uznała za stosowne zgodzić się - co ciekawe, z Angelą Merkel - że trudno, niech będzie pakiet klimatyczno-energetyczny w tej wersji hard, w tej wersji najgroźniejszej dla Polski, w zamian za to, że będziemy mieli ułudę władzy, czyli tzw. Joaninę (kompromis dotyczący sposobu podejmowania decyzji w UE)".

Kaczyński: Tusk zrzuca winy na zmarłych

Kaczyński ocenił dziś, że to Tusk zadał "straszliwy cios gospodarce, zgadzając się na pakt klimatyczny". - Rozumiem, że bardzo się tego wstydzi, ale czy musi zrzucać swoje winy na zmarłych i wmawiać ludziom, że to co uczynił mój śp. brat miało jakikolwiek związek z Joaniną i jakikolwiek związek z tym, że on, chcąc płynąć w głównym nurcie, nie chcąc się narazić pani Merkel nie zawetował tych fatalnych dla Polski decyzji - podkreślił Kaczyński.

Jak zapewnił, to co mówi premier to "nieprawda". - Wstyd panie premierze. Trzeba trochę godności - podkreślił.

Dziś przed wylotem do Chorwacji Donald Tusk odniósł się do tych zarzutów Kaczyńskiego.

- Mówiłem o tym, że wiele miesięcy pracowaliśmy nad tym, aby naprawić błąd, jaki nasi poprzednicy popełnili, zgadzając się na te europejskie zmiany prawne dotyczące klimatu i energetyki. Przez delikatność nie wymieniałem żadnego nazwiska, mówiłem tylko o poprzednikach. Jarosław Kaczyński uznał, że zaatakowałem jego nieżyjącego brata prezydenta Lecha Kaczyńskiego - zaznaczył szef rządu.

Podkreślił, że stara się unikać personalnych ataków. - I dziś, i w przeszłości nigdy tego nie robię - dodał. - Skoro jednak temat został wywołany, a mi zarzucono mówienie nieprawdy w tej kwestii, to pozwolę sobie tylko na jeden cytat, bardzo krótki cytat z Lecha Kaczyńskiego po jego powrocie z Brukseli.

Tusk cytuje słowa Lecha Kaczyńskiego. Gest wobec Merkel wart 80 mld zł

Tusk zacytował fragmenty z wywiadu L.Kaczyńskiego z lipca 2008 roku dla "Dziennika": "Przecież zgodziłem się na politykę klimatyczną z punktu widzenia Polski ryzykowną. To był mój gest w stosunku do pani kanclerz Angeli Merkel".

- Ja jestem w dobrych relacjach z panią kanclerz. Nigdy nie pozwoliłbym sobie na gest dobrej woli, który miałby Polskę kosztować, różnie licząc 60, może 80 mld zł, i miał ten gest oznaczać de facto katastrofę dla polskiej energetyki opartej na węglu - podkreślił szef rządu.

Premier dodał, że w przypadku wypowiedzi J.Kaczyńskiego nie może pozostać obojętny, kiedy ktoś zarzuca mu, że się koniunkturalnie posługuje "tragedią narodową, czy śmiercią tych, którzy zginęli w Smoleńsku". - Nigdy tego nie robię - zaznaczył szef rządu.

"Kaczyński atakuje kogoś za coś, co sam robi nieustannie"

- Nie pierwszy raz Jarosław Kaczyński atakuje kogoś za coś, co sam robi nieustannie. Nie spotkałem na swojej drodze polityka ani w Polsce, ani w Europie, który by tak konsekwentnie, tak brutalnie wykorzystywał śmierć bliskich sobie osób do interesu politycznego i do ataku oponentów politycznych. Nigdy nie będę tego robił i mam nadzieję, że opamięta się także Jarosław Kaczyński - oświadczył premier.

Unijne porozumienie klimatyczne z 2008 roku nakazuje państwom członkowskim osiągnięcie w 2020 roku tzw. "celu 3x20" - czyli redukcji o 20 proc. emisji CO2, zwiększenie o 20 proc. efektywności energetycznej i 20 proc. udziału energii uzyskanej z odnawialnych źródeł w całej produkcji energii.

Przeciwnicy pakietu klimatycznego wskazują, że jest on szkodliwy dla polskiej gospodarki, ponieważ przez konieczność redukcji CO2 wpływa na nasz sektor energetyczny, który jest głównie oparty na węglu.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (443)
Tusk: Gest Lecha Kaczyńskiego wobec kanclerz Merkel miał oznaczać katastrofę dla polskiej energetyki
Zaloguj się
 • lehoo

  Oceniono 1 raz 1

  10 kwietnia 2010 w Smoleńsku zaszła rzecz ważna, doniosła i tragiczna zarazem. Otóż ujebało wtedy kaczyńskiej ośmiornicy cztery macki. Już jej nie odrosną...

 • czesarna

  Oceniono 2 razy 2

  Ciekawe jak długo Jarosław Kaczyński będzie ujeżdżał na tej trumnie swego braciszka, którą on osobiście mu wyfasował?

 • jan_sobczak1

  Oceniono 9 razy -7

  Dla kogoś takiego jak rudy matoł który lizanie du*y niemciom wyssał z mlekiem matki albo dziadka sprzeciwy wobec rasy panoof musi być ciężkim szokiem.

 • stad-eusz

  Oceniono 9 razy -5

  Tusk to notoryczny kłamca

 • misiak_spasiony

  Oceniono 8 razy 2

  Nie skrytobójczo tylko kaczo-bratobójczo.
  Kto nakazał wrzeszczeć "Ląduj dziadu"
  A teraz krokodyle łzy.

 • angrusz1

  Oceniono 3 razy 1

  Tusk też miał dużo czasu , żeby protestować , negocjować , nie pozwolić
  Taak, lemingi za to zapłacą

 • dorik2

  Oceniono 5 razy 1

  Tusk ma dowody: wywiad, jakiego udzielił Lech Kaczyński. Jarkacz nie ma dowodów, więc stosuje szantaż emocjonalny: zmarłym, a już zwłaszcza skrytobójczo zamordowanym, nie można stawiać żadnych zarzutów.

 • iha-iha-iha

  Oceniono 7 razy -5

  Jestem w dobrych relacjach z panią kanclerz
  ====================================
  no - wspólne korzenie, wermacht itd, itp

 • red-akcja

  Oceniono 9 razy 1

  W Tusku robią się duże oczy...
  kiedy kłamie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje