Wielka afera z udziałem watykańskiego biskupa, tajnego agenta i brokera. "Jak powieść szpiegowska"

30.06.2013 16:55
Aresztowanemu w związku z podejrzeniem o oszustwo i korupcję biskupowi Salerno Nunzio Scarano wydawało się, że może działać bezkarnie z powodu swoich koneksji z Bankiem Watykańskim - wynika z dokumentacji policyjnego śledztwa

Aresztowanemu w związku z podejrzeniem o oszustwo i korupcję biskupowi Salerno Nunzio Scarano wydawało się, że może działać bezkarnie z powodu swoich koneksji z Bankiem Watykańskim - wynika z dokumentacji policyjnego śledztwa (Fot. Francesco Pecoraro AP)

Sędzia Barbara Callari udostępniła mediom raport z policyjnego śledztwa dotyczącego próby dokonania ogromnego oszustwa przez biskupa związanego z Bankiem Watykańskim. Raport czyta się, jak dobrą powieść szpiegowską. Wynika z niego, że biskup Nunzio Scarano razem z dwoma innymi osobami - agentem wywiadu i brokerem finansowym - jest zamieszany w spisek związany ze szmuglowaniem dziesiątek milionów euro z Włoch do Szwajcarii. Duchownemu wydawało się, że może działać bezkarnie z powodu swoich koneksji z Bankiem Watykańskim.
W ramach śledztwa w sprawie Banku Watykańskiego aresztowano w piątek trzy osoby: biskupa Nunzio Scarano, agenta włoskich tajnych służb Giovanniego Zito i brokera finansowego Giovanniego Carenzio. Są podejrzani o oszustwo i korupcję. Mieli współdziałać w próbie przemytu 20 mln euro z Włoch do Szwajcarii. Sprawa zbiegła się z powołaniem przez papieża Franciszka specjalnej komisji ds. badania działalności Banku Watykańskiego, krytykowanego za niejasne interesy.

W 48-stronnicowym dokumencie, udostępnionym przez sędzię Barbarę Callari, znajdują się podsłuchy rozmów, e-maile, listy i czeki zebrane w wyniku policyjnego śledztwa. Treść dokumentacji czyta się jak powieść szpiegowską. Jest tam mowa m.in. o prywatnym samolocie służącym do transportu pieniędzy ze Szwajcarii, podejrzanych operacjach finansowych i zacieraniu śladów, np. dzięki spalaniu telefonów komórkowych. W raporcie Callari pisze, że Scarano, dzięki jego relacjom z Bankiem Watykańskim czuł się bezpieczny i myślał, że działa bezkarnie.

Biskup zamieszany też w inne afery

Prałat Nunzio Scarano przez lata pracował jako starszy księgowy Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Z informacji przekazanych przez Watykan wynika, że został on zawieszony kilka tygodni temu, gdy sędziowie z Salerno rozpoczęli w jego sprawie odrębne śledztwo. W ramach tego dochodzenia został oskarżony o pobieranie z konta watykańskiego banku małych sum pieniędzy na łączną kwotę 600 tys. euro. Te pieniądze dawał znajomym, którzy wystawiali mu następnie czeki, deponowane przez duchownego w banku w celu spłacenia hipoteki. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził agencji AFP, że duchowny został zawieszony "około miesiąca temu, gdy jego przełożeni dowiedzieli się, że jest objęty dochodzeniem".

Jak poinformowała agencja AFP, trzej podejrzani zostali aresztowani w ramach szerszego śledztwa w sprawie prania pieniędzy, wszczętego we wrześniu 2010 roku, którym objęci byli ówczesny prezes IOR Ettore Gotti Tedeschi i dyrektor generalny Paolo Cipriani. Śledztwo doprowadziło m.in. do zwolnienia dyrekcji banku. W środę Watykan poinformował, że papież Franciszek powołał specjalną komisję, która zbada działalność banku IOR (czyli Banku Watykańskiego), by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła". Komisja będzie miała wgląd we wszystkie dokumenty i dane.

W maju IOR rozpoczął wprowadzanie polityki jawności. Nowy prezes banku Ernst von Freyberg, mianowany w połowie lutego, zapowiedział, że do końca roku IOR otworzy swoją stronę internetową, na której będzie publikował dostępne po raz pierwszy dokumenty dotyczące jego działalności, w tym sprawozdania finansowe. Von Freyberg ogłosił również, że bank będzie miał zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących.

Chcesz na bieżąco śledzić najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (96)
Wielka afera z udziałem watykańskiego biskupa, tajnego agenta i brokera. "Jak powieść szpiegowska"
Zaloguj się
 • maxymilian49

  Oceniono 1 raz 1

  świat i ludzie powinni wreszcie przejrzeć na oczy i wyciągnąć wnioski co do KK a w szczególności do polskich kleryków, ponieważ oni zaszczepili jad pazerności nawet w Watykanie.

 • oyayebye

  Oceniono 3 razy 3

  No i jak katolscy frajerzy. Klepiecie biedę a katabas lokuje na kontach, tak na przyszłość. Policzcie teraz ile lewej kasy przeszło za Wojtyły. Panował wam przez ponad 25 lat.

 • antikrishti

  Oceniono 2 razy 2

  Oj tam, oj tam - wielkie mi halo, kościół w samej Polsce odrobi te biedne 20 mln Euro w 4 dni bo skoro zarabia:
  8 mld zł rocznie / 365 dni
  czyli 22 mln zł zgarnia dziennie.

  Dla kościoła te miliony to drobne i gdyby nie wtopa z przemytem uznano by je za kieszonkowe dla biskupa :)

  pl.wikipedia.org/wiki/Finansowanie_zwi%C4%85zk%C3%B3w_wyznaniowych#Polska
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13841931,Kard__Nycz__Z_Funduszu_Kosciol_dostanie_symboliczna.html

 • sniezka55

  Oceniono 6 razy 6

  , Brał wilk razy kilka , zabrali i wilka '. Niestety , wilki nie są samotnikami, lecz żyją w stadach ?

 • antykkk

  Oceniono 5 razy 5

  Oczekuje że teraz skoro udaremniono wywóz 20 baniek euro ( bo więcej do walizek nie wejdzie) to pan papież wspomoże umierające dzieci w Afryce 20 baniek to najmniej 100 euro dla dwóch milionów dzieci.

 • antykkk

  Oceniono 4 razy 4

  To tylko maleńki promil z zysków sprzedaży ciała i krwi swojego boga.
  Promil którego braku nikt by nie zauważył gdyby nie głupia wpadka
  A karawana jedzie dalej. Wkrótce pewnie znowu pan papież i biskupi pomoidla się za głodujących dzieci bo tylko na takie wsparcie ich stać, tych biednych żuczków.
  Buc tak chce, buc ma konto w Szwajcarii i zbiera na utrzymanie raju i zakup smoły dla wszystkich katolików

 • wyboga

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem ciekawy jak długo jeszcze ten facio z Rzymu, dostanie od reszty klechów, przyzwolenie od na rządzenie?

 • maxmex

  Oceniono 7 razy -7

  Ja tylko jestem ciekawy dlaczego tępy ateista, bije pianę na każdy ruch kościoła ,czy dobry ,czy zły to i tak trzeba przybić i zaszufladkować.Co zazdrościmy pozycji ?No chyba tak ,to tacy jak wy wszystko niszczą .Podam przykład ludzkiej obłudy ,fotoradary ,wszyscy doskonale wiedzą że to one są lekarstwem na wypadki,ale bezczelności zwierzęcia nie zna granic,dorabia jakieś urojone teorie, że nie ,to nie powstrzyma wypadków.Prawda jest inna ,tylko materializm a raczej jego odbiór ,spowoduje zahamowanie wypadków, spowodowanych własną ignorancją.Jesteście za słabi żeby wytrwać w pokutach ,dlatego uznajecie to za głupotę,dorabiacie własne teorie co do stworzenia i funkcjonowania ludzkości .Przepowiednie się sprawdzają ,wiec wasze wycięcie ,będzie miłe do obserwowania u jego boku...

 • maxmex

  Oceniono 4 razy -4

  W Indiach istniały techniki, jak stać się lekkim jak puch, czyli chodzić po wodzie .Wszystkie te techniki zostały z biegiem czasu zagubione,teraz już nikt nie da rady tego odtworzyć.A co do Kazimierza Łyszczyńskiego, to dlaczego przed CH, na tych ziemiach istniały wierzenia i wszystkie miały taką samą cztery kastową formę.Jesteście kretynami którzy wymazują fakty,w imię wolności której nigdy nie doznacie, wszak ciało to bolesne wiezienie.Faktów nie wymaże zabawa i brak wiedzy,Bóg sam zaszczepia swoje prawa ,kiedy wszystko upada, nie długo się przekonacie ,a w tedy będzie strach i zgrzytanie zębów .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje