Ziobro: Chcemy władzy, aby zmienić Polskę od podstaw

30.06.2013 15:15
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Do zmiany konstytucji wezwał lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. - Chcemy władzy po to, aby zmienić Polskę od podstaw, by dać Polakom nadzieję, a do tego potrzebna jest zmiana konstytucji - mówił Ziobro podczas konwencji partii w Krakowie.
Ziobro mówił, że mamy w Polsce wiele zgorzknienia, pesymizmu, narastający kryzys i brak wizji, jak z niego wyjść. - Mamy też świat nieustannych partyjnych intryg na najwyższych szczeblach władzy, gry o interesy partyjne, kiedy politykom często umyka z pola widzenia to, co najważniejsze, co powinno być ich powołaniem, czyli codzienne bolączki, codzienne sprawy Polaków - powiedział Ziobro.

- My chcemy władzy nie dla jej blichtru, nie dla synekur, nie dla przywilejów wynikających z urzędniczych posad. My chcemy władzy po to, aby zmienić Polskę od podstaw, by dać Polakom nadzieję, a do tego potrzebna jest zmiana konstytucji - mówił lider SP.

System prezydencki

Solidarna Polska w przedstawionym projekcie "nowej konstytucji" opowiada się m.in. za: wprowadzeniem w Polsce systemu prezydenckiego, w którym prezydent przejmie obowiązki premiera, zmianą ordynacji wyborczej na mieszaną - proporcjonalną z okręgami jednomandatowymi, zawieszeniem finansowania partii z budżetu państwa, likwidacją Senatu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zmniejszeniem o połowę liczby posłów.

- Wymiar sprawiedliwości "tuleje". Ten sędzia i jego nazwisko powinno przejść do historii - mówił Ziobro, bo - jak wyjaśnił - sędzia ten porównał działania prokuratorów i funkcjonariuszy CBA do "działań zbrodniarzy" z UB. Ziobro zapowiedział, że Solidarna Polska na miejsce Krajowej Rady Sądownictwa chce wprowadzić Radę Sprawiedliwości, która będzie dbała o standardy etyczne w zawodach sędziego i prokuratora.

Konwencja odbyła się pod hasłem "Nowe państwo, nowa konstytucja". Wzięło w niej udział ponad 1,1 tys. osób. Gośćmi byli szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i lider ruchu Zmieleni.pl Paweł Kukiz. Po raz pierwszy publicznie pokazany został spot SP, krytykujący PO i PiS za bierność i niechęć do wprowadzania zmian w najważniejszych dla Polaków sprawach.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach z kraju? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (99)
Zaloguj się
 • lehoo

  Oceniono 157 razy 145

  Rozumiem, że chcesz, Ziobro, mojego dobra. Informuję cię więc, że dobro starannie ukryłem.

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 135 razy 129

  Polska jako Kaczystan byłaby czymś strasznym, ale Polska jako Ziobrystan - to już byłby po prostu koszmar z ulicy Wiązów...

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 118 razy 108

  "Nadzieja dla Polski" made in Ziobro & company? - Nie, dziękuję.

 • e-komentarz

  Oceniono 96 razy 92

  "- My chcemy władzy nie dla jej blichtru, nie dla synekur, nie dla przywilejów wynikających z urzędniczych posad."
  Gdyby z powyższego zdania wykreślić trzy słowa "nie" byłoby znacznie bliżej prawdy...

 • marberlin

  Oceniono 83 razy 75

  Nielot Ziobro dal glos,poparcie w granicach bledu statystycznego,to cos chce zmieniac Polske razem ze znanym notorycznym lamaczem prawa Kurskim,smiechu warte.

 • bioder65

  Oceniono 75 razy 67

  od zera do bohatera ? Niektórzy nigdy niczego się nie nauczą.

 • mirafas

  Oceniono 69 razy 65

  Se możecie pomarzyć:P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje