Ziobro: Chcemy władzy, aby zmienić Polskę od podstaw

30.06.2013 15:15
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro (Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta)

Do zmiany konstytucji wezwał lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. - Chcemy władzy po to, aby zmienić Polskę od podstaw, by dać Polakom nadzieję, a do tego potrzebna jest zmiana konstytucji - mówił Ziobro podczas konwencji partii w Krakowie.
Ziobro mówił, że mamy w Polsce wiele zgorzknienia, pesymizmu, narastający kryzys i brak wizji, jak z niego wyjść. - Mamy też świat nieustannych partyjnych intryg na najwyższych szczeblach władzy, gry o interesy partyjne, kiedy politykom często umyka z pola widzenia to, co najważniejsze, co powinno być ich powołaniem, czyli codzienne bolączki, codzienne sprawy Polaków - powiedział Ziobro.

- My chcemy władzy nie dla jej blichtru, nie dla synekur, nie dla przywilejów wynikających z urzędniczych posad. My chcemy władzy po to, aby zmienić Polskę od podstaw, by dać Polakom nadzieję, a do tego potrzebna jest zmiana konstytucji - mówił lider SP.

System prezydencki

Solidarna Polska w przedstawionym projekcie "nowej konstytucji" opowiada się m.in. za: wprowadzeniem w Polsce systemu prezydenckiego, w którym prezydent przejmie obowiązki premiera, zmianą ordynacji wyborczej na mieszaną - proporcjonalną z okręgami jednomandatowymi, zawieszeniem finansowania partii z budżetu państwa, likwidacją Senatu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zmniejszeniem o połowę liczby posłów.

- Wymiar sprawiedliwości "tuleje". Ten sędzia i jego nazwisko powinno przejść do historii - mówił Ziobro, bo - jak wyjaśnił - sędzia ten porównał działania prokuratorów i funkcjonariuszy CBA do "działań zbrodniarzy" z UB. Ziobro zapowiedział, że Solidarna Polska na miejsce Krajowej Rady Sądownictwa chce wprowadzić Radę Sprawiedliwości, która będzie dbała o standardy etyczne w zawodach sędziego i prokuratora.

Konwencja odbyła się pod hasłem "Nowe państwo, nowa konstytucja". Wzięło w niej udział ponad 1,1 tys. osób. Gośćmi byli szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda i lider ruchu Zmieleni.pl Paweł Kukiz. Po raz pierwszy publicznie pokazany został spot SP, krytykujący PO i PiS za bierność i niechęć do wprowadzania zmian w najważniejszych dla Polaków sprawach.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach z kraju? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (99)
Ziobro: Chcemy władzy, aby zmienić Polskę od podstaw
Zaloguj się
 • moyokoyani

  0

  Nie Zbychu to my chcemy władzy i ona nam się należy a weźmiemy ją sobie siłą:-)

 • say69mat

  0

  gazeta.pl:
  Do zmiany konstytucji wezwał lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. - Chcemy władzy po to, aby zmienić Polskę od podstaw, by dać Polakom nadzieję, a do tego potrzebna jest zmiana konstytucji - mówił Ziobro podczas konwencji partii w Krakowie.

  say69mat:
  Podstawę każdego bytu państwowego nie stanowi jego konstytucja, tylko ... populacja. To obywatele danego kraju stanowią jego podstawę. Poprzez swoich przedstawicieli organizując ład prawny w oparciu o konstytucję. I albo Pan Ziobro zdaje sobie z tego sprawę, albo jest, co najmniej, nieroztropnym ignorantem.

 • best.bacha191

  Oceniono 1 raz 1

  "Ziobro: Chcemy władzy, aby zmienić Polskę od podstaw"

  Swoje podstawy, panie Ziobro, juz miales okazje pokazac ....

 • swedzi_mnie_palec

  0

  Biodro, wszyscy od-jarkowcy chcecie władzy, bo chcecie władzy. Po prostu.

 • klan_fan

  0

  A jakże! Zaczniecie od Kodeksu o dopuszczalnej maksymalnej prędkości dla Kurskiego...szkoda gadać.

 • sniezka55

  Oceniono 1 raz 1

  Skoro chcą wziąć, to znaczy , że w Polsce jest jeszcze coś do wzięcia. Czyli nie jest aż tak źle.

 • sniezka55

  0

  Na zdjęciu wyraźnie widać, że on chce . Powiedziałbym, że bardzo chce.

 • lehoo

  0

  Polecę klasykiem panie zero: chcieć, to ty sobie możesz.

 • papaleone

  Oceniono 1 raz 1

  0+0=0
  Nie lubię tego gostka.
  Ale jego parę postulatów do mnie przemawia.
  Połowa osłów i senat na zieloną trawkę
  Ale kto to zrobi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje