Marines gotowi do desantu w Egipcie. Mają chronić obywateli USA

V-22 Osprey

V-22 Osprey (Fot. WikiCommons)

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w Europie zostali postawieni w stan gotowości. Oddział 200 marines może być w każdej chwili wysłany do Egiptu, gdzie nasilają się antyrządowe protesty - informuje CNN.
Marines w razie konieczności mają być przetransportowani do Egiptu z dwóch baz - Sigonella we Włoszech i Moron w Hiszpanii. W zaledwie godzinę od wydania rozkazu mają już znaleźć się w powietrzu ze sprzętem w samolotach V-22 Ospray. To specjalne maszyny pionowego startu i lądowania o napędzie turbośmigłowym zaprojektowane do wykonywania misji specjalnych.

Kierunek lotu to Egipt, gdzie ostatnio nasilają się antyrządowe demonstracje. Amerykanie chcą uniknąć błędu, do którego doszło w Libii. Podczas ataku na konsulat w Benghazi we wrześniu 2012 r. zginęło czterech pracowników placówki, w tym ambasador Christopher Stevens.

Tym razem, jeżeli obywatele USA przebywający w Egipcie będą mieli problemy z dostaniem się na lotniska, mają im pomóc marines z baz w południowej Europie. W odwodzie ma również znaleźć się 2 tys. żołnierzy z okrętów USA Navy pływających po Morzu Czerwonym.

W piątek wieczorem podczas demonstracji w Aleksandrii zginął od ciosów nożem amerykański student. Do zdarzenia doszło w trakcie ataku tłumu na biura rządzącego w kraju Bractwa Muzułmańskiego.

W Kairze trwa ogromna demonstracja przeciwników prezydenta Mohammeda Mursiego. Dziś przypada rocznica inauguracji prezydentury Mursiego. Demonstranci zamierzają z placu Tahrir wyruszyć pod pałac prezydencki. Zgromadzeni zapewniają, że są nastawieni pokojowo, ale jeśli zostaną zaatakowani, mają prawo do samoobrony.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
 • W Egipcie ponownie dochodzi do protestów przeciwko rządzącemu prezydentowi Mohammedowi Morsiemu Amerykański student zamordowany podczas zamieszek w Egipcie
Komentarze (205)
Marines gotowi do desantu w Egipcie. Mają chronić obywateli USA
Zaloguj się
 • folwark_polski

  0

  terroryści z USA gotowi zaatakować szybkowarami Egipt

 • oyayebye

  0

  A to sQsyny. Wpierw robili im rewolucję w celu wprowadzenia demokracji a teraz potraktują ich bombami. Nie trzeba było ruszać tego gówna i udawać demokratę. Tych smierdziuchów jak nie złapie się za mordę to nie wiedzą jak i gdzie chodzić.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy 1

  Nie, to tylko komunikat dla głupich polskich gojów mający ich przekonać o potędze USA. W rzeczywistości znienawidzeni Amerykanie ewakuują się z Egiptu. I to nawet nie zwykli obywatele USA, a personel dyplomatyczny...

  polish.ruvr.ru/2013_06_30/Ambasady-ewakuuja-swoich-obywateli-z-Egiptu/

  Redakcja internetowa
  30.06.2013, 20:55

  Ambasady Kataru, Kuwejtu, Holandii i Stanów Zjednoczonych poinformowały o ewakuacji swoich obywateli z Egiptu w związku z masowymi protestami przeciwko prezydentowi Muhammedowi Mursiemu.

  W przededniu z Egiptu wywieziono 45 członków rodzin pracowników amerykańskiej placówki dyplomatycznej. Dzisiaj dołączyło do nich kolejnych kilkadziesiąt osób. Katar wysłał do Kairu prywatny samolot, który ewakuuje z kraju 110 swoich poddanych. W pośpiechu opuszczają Egipt mieszkańcy wielu innych państw arabskich Zatoki Perskiej, w tym Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.

 • supertlumacz

  Oceniono 5 razy -1

  A mądry premier Turcji Erdogan nie dopuścił do destabilizacji swojego kraju i zdusił w zarodku rewolucję koalicji :
  związków zawodowych
  ekstremistów religijnych w tym sekty bankowej
  feministek
  zboczeńców seksualnych\
  ekologów

  Na dodatek 19 czerwca zadzwonił do przebywającego w Berlinie BHO aby poinformować przywódcę wolnego świata że słaba Turcja obawiając się potężnej Rosji wstrzymuje możliwość dostaw zaopatrzenia dla buntowników w Syrii przez swoje terytorium .
  www.debka.com/article/23066/
  The Turkish prime minister told Obama he is afraid of Russian retribution if he continues to let US and NATO weapons through to the Syrian rebels.

  Czyżby USA chciały atakować Syrię z terytorium Egiptu? Z Jordanii na pewno nie , bo stacjonujący tam oddział 1000 Amerykanów (300 było, 700 doszło po manewrach) boi się rosyjskich S300...
  The US President informed Congress Friday, June 22, that 700 combat-equipped American military personnel would remain in Jordan at the end of a joint US-Jordanian training exercise. They would include crews of two Patriot anti-aircraft missile batteries and the logistics, command and communications personnel needed to support those units. The United States is also leaving behind from the war maneuver a squadron of 12 to 24 F-16 fighter jets at Jordan’s request. Some 300 US troops have been in Jordan since last year.

 • amgc63

  Oceniono 5 razy -1

  Araby juz sami nie wiedza ,co chcą.

 • krzysztof_lipinski

  Oceniono 9 razy 3

  Niech USA wysyłają marines do własnego kraju. Bo gdzie jak nie w USA wariaci latają z karabinami po ulicach i strzelają do bezbronnych ludzi. Tam też nawet na maratonie nie jest bezpieczne. Aż dziw bierze, że MSZ nie wydał noty ostrzegającej naszych rodaków przed wyjazdami do USA...

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy -7

  Do wszystkich nabzdyczonych na Amerykę jak Kaczyński na Tuska:

  Rozchmurzcie się, zobaczcie jakie życie jest piękne:

  www.youtube.com/watch?v=ThNPejCspnk

 • biala24

  Oceniono 8 razy 6

  To, co robią Stany to wzniecenie ognia i wojny na całym Bliskim Wschodzie. Zamieszki w Turcji, wojna w Syrii, wcześniej Egipt, Libia, teraz odejście emira Kataru (właściciel Al-Jazeery), wciągnięcie Jordanii do konfliktu, jeszcze wcześniej Afganistan, Irak, zawsze Iran- Ameryka podlewa benzynę, żeby się tam wszyscy powyrzynali, ponieważ wtedy będą mogli skoncentrować się na Chinach i Rosji. My w Polsce nawet nie jesteśmy świadomi większości światowych gier i intryg, a one się toczą cały czas i kiedyś i nam przyjdzie za to zapłacić.

 • soldadura104

  Oceniono 1 raz 1

  Ciekawym jak wojskowi w Egipcie dadzą sobie radę z Marinez.
  Ile jest warta ta formacja, ile może przetrwać na obcym terenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje