Marines gotowi do desantu w Egipcie. Mają chronić obywateli USA

30.06.2013 13:51
V-22 Osprey

V-22 Osprey (Fot. WikiCommons)

Amerykańscy żołnierze stacjonujący w Europie zostali postawieni w stan gotowości. Oddział 200 marines może być w każdej chwili wysłany do Egiptu, gdzie nasilają się antyrządowe protesty - informuje CNN.
Marines w razie konieczności mają być przetransportowani do Egiptu z dwóch baz - Sigonella we Włoszech i Moron w Hiszpanii. W zaledwie godzinę od wydania rozkazu mają już znaleźć się w powietrzu ze sprzętem w samolotach V-22 Ospray. To specjalne maszyny pionowego startu i lądowania o napędzie turbośmigłowym zaprojektowane do wykonywania misji specjalnych.

Kierunek lotu to Egipt, gdzie ostatnio nasilają się antyrządowe demonstracje. Amerykanie chcą uniknąć błędu, do którego doszło w Libii. Podczas ataku na konsulat w Benghazi we wrześniu 2012 r. zginęło czterech pracowników placówki, w tym ambasador Christopher Stevens.

Tym razem, jeżeli obywatele USA przebywający w Egipcie będą mieli problemy z dostaniem się na lotniska, mają im pomóc marines z baz w południowej Europie. W odwodzie ma również znaleźć się 2 tys. żołnierzy z okrętów USA Navy pływających po Morzu Czerwonym.

W piątek wieczorem podczas demonstracji w Aleksandrii zginął od ciosów nożem amerykański student. Do zdarzenia doszło w trakcie ataku tłumu na biura rządzącego w kraju Bractwa Muzułmańskiego.

W Kairze trwa ogromna demonstracja przeciwników prezydenta Mohammeda Mursiego. Dziś przypada rocznica inauguracji prezydentury Mursiego. Demonstranci zamierzają z placu Tahrir wyruszyć pod pałac prezydencki. Zgromadzeni zapewniają, że są nastawieni pokojowo, ale jeśli zostaną zaatakowani, mają prawo do samoobrony.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach ze świata? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (205)
Zaloguj się
 • ben-oni

  Oceniono 264 razy 166

  Rozumiem, że zgodnie z międzynarodowym prawem wojska egipskie maja pełne prawo zestrzelić obcy, uzbrojony samolot wojskowy wlatujący w ich przestrzeń powietrzną. I rozumiem, że taki samolot wlatujący w obca przestrzeń powietrzną stanowi zarówno casus belli jak i pogwałcenie prawa międzynarodowego.

 • anty_globalista

  Oceniono 245 razy 109

  Wyobraźcie sobie, że ameryka uznaje, że jej obywatele w Polsce sa "zagrożeni" i trzeba "ich chronić" - wpada tu stado marins i zabijają naszych rodaków, bo obamie coś się ubzdurało.

  usa to kraj pod wszystkimi względami awanturniczy i pracy do wojny z każdym, jeśli znajdą w tym interes - wykreują sobie wroga w każdym demokratycznym państwie.

 • kain_brat_abla

  Oceniono 109 razy 63

  A było tam wprowadzać demokrację ? Wcześniej tylko żydzi w Egipcie atakowali amerykańskie obiekty.

  pl.wikipedia.org/wiki/Afera_Lavona

 • micro5

  Oceniono 109 razy 61

  Macie demokrację w wydaniu USA dla muzułmanów

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 116 razy 58

  Hamburgery już ostrzą szabelki. Hmm, "Baza Moron" - to akurat trafione ;)

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 27 razy 11

  Jezeli tu chodzi o ewakuacje to ja jestem ksiedzem!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje