Kaczyński: Historia płata figle. I dlatego musimy być gotowi

30.06.2013 11:30
Jarosław Kaczyński na kongresie PiS w Sosnowcu

Jarosław Kaczyński na kongresie PiS w Sosnowcu (Fot. Dominik Gajda / Agencja Gazeta)

- Musimy się nieustannie przygotowywać do przejęcia władzy, pilnować uczciwości wyborów i doskonalić program - apelował prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas dzisiejszej części kongresu partii w Sosnowcu.
- Donald Tusk stwierdził, że wybory, póki on będzie przy władzy, będą w terminie konstytucyjnym. Wiadomo, obawia się utraty władzy. Pewnie wie dlaczego - mówił Kaczyński do delegatów kongresu. Jednak - jak podkreślił prezes PiS - "historia płata figle". - I dlatego musimy być gotowi, stale gotowi. Musimy się nieustannie przygotowywać do przejęcia władzy, do upilnowania uczciwości wyborów - apelował Kaczyński. Jak dodał, to także jest "wielkie zadanie "Prawa i Sprawiedliwości.

- Musimy doskonalić nasz program. Bo tylko wtedy, kiedy to wszystko uczynimy, będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy w porządku w najistotniejszym zadaniu - być wiernymi Polsce - powiedział lider PiS.

Likwidacja i powołanie nowych ministerstw

Kaczyński zapowiedział też reorganizację struktury rządu po wygranych przez PiS wyborach. Mówił m.in. o przywróceniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tym ministerstwie zniknąć ma jednocześnie to, co prezes nazwał "resortem", czyli MSW - kojarzone z czasami PRL.

Kaczyński powiedział, że choć zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory parlamentarne mają odbyć się za ponad dwa lata, PiS musi być już teraz gotowe i przygotowane do rządzenia oraz mieć koncepcję rządu, który "byłby jedną drużyną. To musi być rząd jednej idei, to musi być rząd ludzi, którzy chcą realizować jeden program - wskazał prezes.

Według koncepcji PiS, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego powinno być przekształcone w Ministerstwo Rozwoju, a jego szef powinien być jednocześnie wicepremierem. PiS chce też postawić na politykę mieszkaniową, przywracając stosowne ministerstwo. Chce też odbudować gospodarkę morską, tworząc ministerstwo zajmujące się tą dziedziną.

- Ale zmiany, przydzielenie Ministerstwu Rozwoju różnego rodzaju dodatkowych uprawnień muszą spowodować, że zlikwidujemy Ministerstwo Skarbu, ale jednocześnie powołamy Ministerstwo Energetyki, bo to jest sprawa dzisiaj dla Polski niesłychanie wręcz ważna - powiedział prezes PiS.

Jednocześnie partia zamierza rozważyć likwidację Ministerstwa Gospodarki i zapowiada zwiększenie uprawnień Prokuratorii Generalnej. - To stworzy właściwą strukturę kierowania gospodarką - uważa Kaczyński. Jego zdaniem, dopiero tak zreorganizowany rząd "będzie mógł wykonywać swoje obowiązki w sposób rzeczywiście właściwy".

"Mamy drużynę"

Zdaniem polityka "PiS ma drużynę gotową do rządzenia". - Będziemy pracować nad jej uzupełnieniem - powiedział Kaczyński. - Musimy mieć drużynę. Chcemy dzisiaj powiedzieć, że w wielkiej mierze tę drużynę już w tej chwili mamy. Będziemy pracować nad jej uzupełnieniem. Nie będzie tak, jak było w roku 2005 czy początkach roku 2006, że będziemy powoli tworzyć administrację. To się nie sprawdziło. Stworzymy ją od razu - zadeklarował szef PiS.

Kaczyński podkreślił, że Donald Tusk mówił w sobotę podczas konwencji PO o znaczeniu różnorodności i pluralizmu. Lider PiS zaznaczył, że PiS i PO różnie rozumieją te pojęcia. Dodał, że PiS "doznało działań inżynierów przemysłów pogardy".

- Czy w ramach różnorodności, o której mówił Donald Tusk, nie ma miejsca dla 2,5 miliona Polaków, którzy złożyli podpisy pod wnioskiem, aby Telewizja Trwam otrzymała miejsce na multipleksie? Czy nie ma miejsca dla prawie miliona Polaków, którzy złożyli podpisy pod wnioskiem w sprawie sześciolatków w szkołach? Czy nie ma wreszcie miejsca dla Komisji Trójstronnej? (... ) Czy nie ma miejsca dla rodzin smoleńskich? Czy nie ma miejsca dla tych, którzy chcą w sprawie smoleńskiej dojść do prawdy? - pytał szef PiS.

Nie przyjęli programu

Kongres nie zakończył się przyjęciem programu. Wiceszefowa PiS Beata Szydło poinformowała, że delegaci przyjęli uchwałę, w której upoważnili komisję programową do dalszych prac. - Zebraliśmy na kongresie bardzo dużo uwag i wniosków do programu. W związku z tym podjęliśmy decyzję, że prace nad nim potrwają. Teraz ma być przygotowany ścisły harmonogram wprowadzania zmian - podkreśliła. Jak zaznaczyła, najprawdopodobniej odbędzie się druga część kongresu, na której dokument będzie przyjęty.

Trzydniowy kongres PiS w Katowicach i w Sosnowcu zakończy złożenie kwiatów pod pomnikami Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego a także we mszy w Archikatedrze Chrystusa Króla.- Polska będzie rzeczywiście pluralistyczna. Niezależnie od tego, co się będzie działo w Europie, będzie wyspą wolności - podkreślił.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o wydarzeniach z kraju? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (121)
Kaczyński: Historia płata figle. I dlatego musimy być gotowi
Zaloguj się
 • skazuk

  0

  Nic tylko plakac tak jak po przemowieniach Gierka.Brawo Zbawco!.

 • razb1947

  Oceniono 1 raz -1

  Brawo panie Jarku przejmuj stery a my w tym pomożemy jesteśmy gotowi do przejęcia władzy, mamy już dosyć biedy do jakiej nas doprowadziła PO.

 • klan_fan

  Oceniono 1 raz 1

  Nieustannie gotowi, nieustannie w ...zwodzie...ble.

 • andrzej-01

  0

  Mamy drużynę idiotów, z kpt. glinianym pajacem.

 • ziutka333

  Oceniono 3 razy 3

  Prochy przestały działać .Ratunku dajcie mu coś bo nas zamęczy tym ględzeniem o przejęciu władzy

 • kczyna

  0

  Zwarci i gotowi!

 • pogromca_gamonia

  Oceniono 3 razy 3

  Jarek, jest rok 2013. JAcek i Agatka już na emaryturze.

  I wiesz co? te wszystkie hofmanki i brudzintropy tylko czekajà żeby cię zdradzić.

  Na twoim miejscu to ja bym ich zgnoił

 • koniu800

  Oceniono 7 razy 5

  historia już nam spłatała figla dając nam najgłupszych "polityków" na świecie włącznie z panem

 • miroslawa133

  Oceniono 7 razy 5

  U władzy to ty już byłeś i nic nie zrobiłeś. Teraz też nic nie zrobisz, jeżeli historia nam spłata figla i przypadkiem zostaniesz premierem. Bezczelny, bezwzględny, dyktator, zarozumialec. Walka z Tuskiem całkowicie przewróciła mu w głowie. Idź chłopie na emeryturę i nie ośmieszaj się więcej. Ze zwapniałym mózgiem za wiele nie da się zrobić dla kraju. Polsce potrzebna jest mądra, zdrowa głowa a nie stary konserwatysta.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje