Miliony pielgrzymów odwiedzą Arabię Saudyjską, a tam rozprzestrzenia się śmiertelny MERS

30.06.2013 10:52
Koronowirus

Koronowirus (Fot. Cynthia Goldsmith/Maureen Metcalfe/Azaibi Tamin/Wikimedia Commons)

Nowy szczep koronawirusa podobnego do wirusa wywołującego - SARS zabił już 34 osoby w Arabii Saudyjskiej z 77 zarażonych. Tymczasem na jesieni do świętych miejsc islamu znajdujących się w tym państwie przybędą miliony pielgrzymów. "Skutki mogą być straszliwe" - opisuje "Foreign Policy".
Na jesieni muzułmańscy pielgrzymi z całego świata przybędą do Mekki, Medyny i innych świętych miejsc w Arabii Saudyjskiej w największej na świecie, corocznej pielgrzymce. W zeszłym roku przybyło 6 mln pielgrzymów, w tym roku przewiduje się, że będzie więcej. Tymczasem na odwiedzających Arabię Saudyjską czeka zagrożenie, którego wcześniej nie było. Jest nim MERS (Middle East Respiratory Syndrome), czyli zespół niewydolności oddechowej Bliskiego Wschodu.

Śmiertelna choroba

MERS, który został odkryty w zeszłym roku, ma wyższą śmiertelność zakażeń niż SARS, a sięga ona nawet 65 proc. Naukowcy mają jednak nadzieję, że wraz ze wzrostem zachorowań spadnie śmiertelność MERS.

Choroba przenosi się najprawdopodobniej drogą kropelkową. Gdy koronowirus dostanie się do organizmu atakuje płuca i zaburza ich funkcjonowanie, co często kończy się śmiercią. Część z tych, którzy przeżyli chorobę, musi poddać się rehabilitacji. Na razie nie ma ani szczepionki na koronowirusa, ani specjalnych leków czy testów na jego obecność.

MERS na razie najczęściej występuje w Arabii Saudyjskiej, chociaż miały miejsce pojedyncze zachorowania w innych krajach. Pojawiły się obawy, że część z kilku milionów pielgrzymów z całego świata, którzy niedługo odwiedzą Arabię Saudyjską, mogą zachorować na MERS, a potem przywlec chorobę do swojego kraju. Grozi to rozprzestrzenieniem się koronowirusa na wiele krajów, w których jeszcze nie było jeszcze przypadków MERS.

Problemem również imigranci

Jak podaje "Foreign Policy", zmniejszono w Arabii Saudyjskiej liczbę wydawanych wiz dla pielgrzymów. Władze zachęcają również, by odwiedzający święte miejsca przesunęli pielgrzymkę na inny termin. Nie wiadomo jednak, czy to zbieg okoliczności, czy tylko dyskretne kroki prewencyjne, bo Arabia Saudyjska może bać się wybuchu paniki w związku z chorobą.

Jednak, jak zaznacza gazeta, problemem mogą być również zagraniczni pracownicy. W Arabii Saudyjskiej znajduje się ich 7,5 mln. Do tego można doliczyć tysiące nielegalnych imigrantów z wielu krajów Azji. Oni nie mogą liczyć na państwową służbę zdrowia, przez co trudno jest monitorować rozprzestrzenianie się choroby w tej grupie.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (54)
Zaloguj się
 • poalicja

  Oceniono 150 razy 70

  Na te sytuacje mowie krotko amen.Wyznawcow tej diabelskiej religii islamu,moze zniszczyc natura (ten i podobne wirusy) albo zagrozony nim czlowiek (bomba atomowa).

 • doda785

  Oceniono 99 razy 59

  najbardziej zjadliwą z chorób ,która zabija ludzkość od lat jest religia.......zabija i spowalnia rozwój ludzkości.....religia w 21 wieku to ....debilizm w czystej postaci

 • takisobiestatystyk

  Oceniono 60 razy 44

  Bez woli Allacha (Boga, Jehowy, Buddy, Wisznu, Manitou itd. itp.) włos z głowy żadnemu pielgrzymowi (ani nikomu innemu) nie spadnie.

  Przeto powiadam Wam - nie lękajcie się!

 • gj61

  Oceniono 34 razy 22

  Nareszcie!
  Allah akbar!

 • kaszebe12

  Oceniono 19 razy 17

  Pielgrzymi nie musza sie przejmowac...na wszystkie problemy jest rada p.t ."Insz Allah"...

 • miroo

  Oceniono 40 razy 14

  Brawo!

  Niech tzw pielgrzymi, czyli owce każdej religii się zbierają a natura dokona doboru naturalnego wybijając tę część ludzkości, która zamiast myśleć woli wierzyć....

  takie prątki to w mekce, watykanie, jerozolimie i paru innych miejscach powinna zaszaleć...

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 6

  "Do tego można doliczyć tysiące nielegalnych imigrantów z wielu krajów Azji."
  do tego można doliczyć tysiące legalnych emigrantów
  z francji anglii czy niemiec
  (hadż (hadżdż) jest hadż)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje