Dziś wielka demonstracja opozycji na placu Tahrir. Chcą ustąpienia prezydenta

30.06.2013 10:24

Fot. AMR ABDALLAH DALSH REUTERS

Tysiące ludzi spędziły noc na placu Tahrir w centrum Kairu przed planowaną wielką demonstracją przeciwników egipskiego prezydenta Mohammeda Mursiego. Dziś przypada rocznica inauguracji prezydentury Mursiego.
Demonstranci zamierzają stamtąd wyruszyć pod pałac prezydencki. Zgromadzeni zapewniają, że są nastawieni pokojowo, ale jeśli zostaną zaatakowani, mają prawo do samoobrony.

Przeciwnicy związanego z Bractwem Muzułmańskim prezydenta zarzucają mu monopolizowanie władzy i nieskuteczność w rozwiązywaniu gospodarczych problemów kraju. Ruch na rzecz dymisji Mursiego poinformował, że pod petycją w tej sprawie zebrał już 22 miliony podpisów. Organizatorzy demonstracji zaapelowali do sygnatariuszy, by przyszli dziś na kairski plac, który w 2011 roku był w centrum protestów przeciwko ówczesnemu prezydentowi Hosniemu Mubarakowi.

Apele o przyłączenie się do antyprezydenckich demonstracji są nalepione na ściany budynków w Kairze, na murach pojawiły się także graffiti z datą 30 czerwca. Także na dziś planowane są kontrmanifestacje stronników Mursiego.

Według BBC tylko w piątek w aktach przemocy między przeciwnikami a zwolennikami szefa państwa zginęły trzy osoby, w tym obywatel USA, który został zabity w czasie demonstracji w Aleksandrii. Jak poinformowała wczoraj rodzina Amerykanina, był to 21-letni student, interesujący się Bliskim Wschodem, który w Egipcie uczył angielskiego, a także szkolił znajomość języka arabskiego. Według bliskich mężczyzna został śmiertelnie ugodzony nożem przez jednego z demonstrantów, gdy obserwował zgromadzenie.

Po tym wydarzeniu Waszyngton ostrzegł Amerykanów przed podróżami do Egiptu.

Zobacz także
Komentarze (4)
Dziś wielka demonstracja opozycji na placu Tahrir. Chcą ustąpienia prezydenta
Zaloguj się
 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 8 razy 2

  Nie trzeba było Mubaraka obalać. Chcieli, to mają.

 • marcin1956

  Oceniono 7 razy -1

  Mubarak, wróć!

 • mangusta3

  Oceniono 12 razy 6

  Egipcjanie przekonują się na własnej skórze co oznaczają rządy Bractwa Muzułmańskiego...Wygranym jest jak zwykle USA, które wykorzystały protesty społeczne w 2011 i wymuszając ustąpienie Mubaraka dokonały jak wielokrotnie wcześniej tak zwanej zmiany reżimu (regime change)...

 • ulla_lingsztat

  Oceniono 3 razy 1

  Ludzie Murskiego też pewnie przyjdą, będzie sie działo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje