Franciszkanie pokażą swoje skarby zbierane od wieków

30.06.2013 08:02
Góra Oliwna

Góra Oliwna (Fot. David Lisbona from Haifa, Israel/Wikimedia Commons)

W ciągu najbliższych trzech lat Kustodia Ziemi Świętej, sprawująca pieczę nad wieloma sanktuariami chrześcijańskimi, chce stworzyć muzeum historyczne, by pokazać w nim zbierane od wieków skarby. Na realizację tego pomysłu franciszkanie czekają ponad sto lat.
- Pomysł stworzenia muzeum historii chrześcijaństwa nie jest wcale nowy. Ma ponad sto lat - mówi dyrektor archeologiczny muzeum, franciszkanin ojciec Eugenio Alliata. Idea muzeum - tłumaczy - narodziła się w czasach otomańskich, gdy Bliski Wschód bardzo się różnił od dzisiejszego.

- Nie było granic państwowych, franciszkanie działali w wielu różnych miejscach: Egipcie, Jordanii, Syrii, Turcji. W 1902 roku ówczesny Kustosz Ziemi Świętej Frediano Giannini, przełożony franciszkanów na Bliskim Wschodzie, wydał polecenie zakonom w różnych miejscach regionu, by przywieźć do Jerozolimy najcenniejsze przedmioty będące w ich posiadaniu. I to jest początek powstającego właśnie muzeum - śmieje się ojciec Alliata.

Trzy części muzeum

Terra Sancta Museum, czyli Muzeum Ziemi Świętej, ma objąć trzy przestrzenie. Dwie z nich - archeologiczna i multimedialna - będą na samym początku Drogi Krzyżowej na Starym Mieście, w Sanktuarium Biczowania, którym opiekują się franciszkanie. Przestrzeń multimedialna będzie ulokowana we Franciszkańskim Studium Biblijnym i w formacie 3D przedstawi historię Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie i Drogi Krzyżowej.

Bracia Mniejsi szczycą się swoją pracą archeologiczną w regionie. Muzeum archeologiczne w Sanktuarium Biczowania już właściwie jest, ale jak twierdzi pracujący w nim polski konserwator zabytków, mało kto do niego zagląda. - Z tego powodu chcemy je wyremontować i unowocześnić - tłumaczy o. Alliata.

Konserwator Mateusz Chorosiński ze Zduńskiej Woli odnowił m.in. perełkę obecnej kolekcji - 13 dzwonów wykopanych w ogrodzie przy Bazylice Narodzenia Pańskiego w Betlejem w 1906 roku podczas prac renowacyjnych. Wraz z organami dzwony zostały tam prawdopodobnie zakopane przez wycofujących się krzyżowców.

- Zdjąłem z dzwonów warstwę tzw. patyny dzikiej, która jest bardzo szkodliwa; za to organy, 221 piszczałek, były w dobrym stanie, pokryte są patyną szlachetną, to naturalny środek zabezpieczający - opowiada Chorosiński.

Zbiory z wielu krajów

Muzeum gromadzi też archeologiczne znaleziska z miejsc kultu znajdujących się pod opieką franciszkanów. Są m.in. wykopaliska z Nazaretu, Góry Nebo w Jordanii, z której Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną, czy mozaiki z Góry Oliwnej. W obecnym muzeum archeologicznym są też ceramiczne pojemniki, których franciszkanie używali w swojej aptece opartej na medycynie naturalnej. Przestali, gdy na początku XX wieku na jerozolimskim Starym Mieście otwarto kilka szpitali. Do dziś po zielarskiej pracy franciszkanów pozostała piękna kolekcja naczyń i wynaleziony przez jednego z zakonników w XVII wieku balsam jerozolimski - napój ziołowy, który leczy prawie wszystko: od chronicznych chorób, osłabienia organizmu, problemów żołądkowych po niegojące się rany.

Naczynia trafią do trzeciej przestrzeni muzealnej - historycznej, która powstanie w klasztorze Najświętszego Zbawiciela przy bramie Nowej w chrześcijańskiej części Starego Miasta. Będzie opowiadać o ośmiuset latach historii Braci Mniejszych w Ziemi Świętej. W tej ekspozycji znajdą się wyroby lokalnych rzemieślników - artystów, palestyńskich chrześcijan. Wśród nich jest np. misternie zdobiona miniatura Bazyliki Grobu Świętego z drzewa oliwnego i masy perłowej, obecnie wypożyczona Wersalowi. Siostrzana miniatura - wykonana w takim samym stylu, ale przedstawiająca Bazylikę Narodzenia, znajduje się na stałe w Bawarskim Muzeum Narodowym.

Prezenty od królów

- Mamy prezenty od europejskich rodów królewskich, dotychczas trzymane w magazynach, bardzo wartościowe przedmioty. Na przykład srebrna wanienka używana tylko raz w roku do obmywania stóp w Wielki Czwartek. To bardzo szczególny prezent od władców Hiszpanii, pochodzący z kolonii w Nowym Świecie - opowiada o. Alliata.

Ekspozycja prezentów od pielgrzymów oraz narodów i władców chrześcijańskich w muzeum historycznym będzie podzielona według krajów ich pochodzenia. - Chodzi o to, by pielgrzymi z różnych krajów mogli łatwo zorientować się, jakie przedmioty przyjechały z ich krajów, również z Polski - mówi o. Alliata, choć zaznacza, że polska kolekcja będzie raczej skromna w porównaniu z tym, co przesyłały do Ziemi Świętej europejskie mocarstwa.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (157)
Zaloguj się
 • pascvale

  Oceniono 149 razy 87

  A pod każdym eksponatem winien być napis wskazujący ile istnień ludzkich "kosztował".

 • kwiecien45

  Oceniono 99 razy 65

  A podobno kiedyś Franciszkanie zamiast gromadzić skarby pomagali biednym i chorym.
  Widać byle to baaaaasrdzo dawno temu.
  A na tych skarbach widać będzie łzy , pot i krew milionów biednych ludzi kosztem których je zgromadzono?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 104 razy 64

  Zobaczcie co dzieje się w Turcji....reakcją na próby isslamizacji kraju są gwałtowne protesty...teraz wyobraźcie sobie że kaczyński ( drugu Erdogan) stawia setki pomników, wprowadza religie do przedszkoli i indoktrynuje małe dzieci - wprowadzając państwo wyznaniowe....i co zrobia Polacy ?! g....nic nie zrobią...Turcy jednak są mądrzy ( szczególnie Ci z zachodniej Turcji )

 • wasserski

  Oceniono 60 razy 44

  do tych skarbów doszli "pracą wlasnych rąk" ?
  W 3 RP największy obszarnik ziemski sekta KrK,pół Krakowa jest dziwisza

 • 31.februarius

  Oceniono 62 razy 44

  "Franciszkanie w Jerozolimie pokażą swoje skarby ukrywane od wieków"

  Jeszcze się okaże, że Franciszek poleci im to wszystko rozdać ubogim
  i będzie "afera".
  Ale żeby potem nie było, że nikt nie ostrzegał ...

 • totapis500

  Oceniono 53 razy 41

  Czy wśród tych skarbów są pamiątki po unicestwionych narodach w imię ich boga.

 • lava71

  Oceniono 53 razy 41

  "Zbierane"
  Buhahaha ...
  Ruskie jak wracały po IIWŚ to też zbierały co w łapy wpadnie...
  Żal.

 • jerzysm42

  Oceniono 52 razy 36

  To co franciszkanie zrabowali ludziom, powinni ludziom oddać, a nie tworzyć jakiegoś muzeum.
  Może ich śladem pójdzie polski episkopat. Kościelne majątki nazwą muzeami, a klechy będą dożywotnio kustoszami tych muzeów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje