Syria: armia rządowa atakuje Hims "ze wszystkich stron"

29.06.2013 22:46
Hims

Hims (Fot. YAZAN HOMSY REUTERS)

Rządowa armia syryjska przypuściła dziś silny atak na Hims, ważne strategicznie miasto, które jest ośrodkiem trwającego od ponad dwóch lat powstania przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada. W ataku użyto czołgów, samolotów i moździerzy.
Jak poinformował jeden z przedstawicieli opozycji, armia próbuje atakować miasto "ze wszystkich stron". Państwowe media syryjskie twierdzą, że wojska Asada "poczyniły wielkie postępy" w dzielnicy Chalidija. Z kolei opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie podało, że według niektórych doniesień powstańcy zniszczyli czołg sił rządowych, próbujących opanować Stare Miasto w Hims.

Już ponad 100 tys. zabitych

Armia Asada oblega Hims od roku. Wspierana przez bojowników libańskiego ugrupowania Hezbollah, stopniowo zajmuje też wsie i miasta w prowincji Hims, na zachodzie Syrii.

Konflikt zbrojny trwa w Syrii od marca 2011 r. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało w środę, że zginęło w nim ponad 100 tysięcy ludzi.

Zobacz także
Komentarze (39)
Zaloguj się
 • ventura112

  Oceniono 102 razy 80

  Im szybciej Baszar pozbędzie się opłacanych przez Arabię Saudyjską i USA dżihadystów, tym lepiej.

 • mefis58

  Oceniono 62 razy 54

  No proszę, rządowa (czemu nie reżimowa?) armia śmie atakować główny punkt oporu zdobyty przez (dobrych) powstańców. Przy okazji krótkiej informacji dowiadujemy się oczywiście, że od początku działań zginęło już ponad 100 tys. Syryjczyków. Jutro dowiemy się, że oprócz rzeczonych czołgów i samolotów armia używa broni chemicznej co bez cienia wątpliwości ogłosi jakiś amerykański sekretarz stanu. Oczywiście "cywilizowany świat zadrży z oburzenia i zażąda "natychmiastowego wstrzymania działań", a Rada Bezpieczeństwa ONZ ponownie spróbuje przegłosować rezolucję potępiająca "zbrodniczy reżim" i domagającą się utworzenia "strefy zakazu lotów nad terytorium Syrii. Niestety Rosja i Chiny oczywiście powiedzą swoje "niet" i w ten sposób uniemożliwią interwencję zbrojną w wewnętrzne sprawy suwerennego państwa. Znowu zatem różnego rodzaju pismaczki będą miały możliwość napisania kilku "wierszówek" na zlecenie swoich redakcji. I znowu wszyscy będą zachwyceni. Najbardziej zaś "promotorzy" tej "rewolucji", którzy być może przy okazji sprzedadzą rebeliantom (sorry: bojownikom) trochę sprzętu z demobilu, , za który zresztą każą sobie bardzo słono zapłacić.

 • qwww

  Oceniono 69 razy 53

  Brawo prezydencie Assad ! Wytłuc terrorystów z al-Quaedy wspieranych przez USA i Kosher Zeitung, wytruć to islamistyczne ścierwo gazem musztardowym !

 • pawelly

  Oceniono 66 razy 46

  niech Bóg chroni Syryjczyków, Al Assada i rządową armię! do zwycięstwa Bashar! do zwycięstwa! Polska z Tobą przeciwko wahhabickim terrorystom sponsorowanym przez usrael!

 • supertlumacz

  Oceniono 48 razy 42

  1. Stosowanie tej arabskiej (?) nazwy jest niekonsekwentne,
  Byłem tam wiele lat temu ale języki się nie zmieniają.. Skoro powszechnie używa się nazwy ALEPPO ( a nie Haleb),to również nie należy stosować nazwy Hims ale HOMS.

  2. Musicie przygotować się na rzeź buntowników antyasadowskich. Nie wiecie kochani że Premier Turcji Erdogan bardzo zepsuł humor Prezydentowi BHO w Berlinie. Zadzwonił do przywódcy wolnego świata że Turcja wstrzymuje tranzyt zaopatrzenia buntowników skoncentrowanych wokół Aleppo. Z drugiej strony w związku z pojawieniem się w Syrii brzydkich rosyjskich systemów S300 jestem przekonany ze około 1000 żołnierzy USA na terytorium Jordanii (300 było, 700 zostało po manewrach) nie będzie wkraczać na terytorium Syrii tylko będzie wspierać buntowników modlitwą. Natomiast spodziewane jest przybycie na teren Syrii ochotników z Ukrainy. Tylko jak oni tam przybędą? Czyżby przez Morze Kaspijskie a dalej przez Iran? Niedawno w Astrachaniu odbyły się wspólne manewry Iranu i rosyjskiej Floty Morza Kaspijskiego. Bogaty program obejmował nie tylko szkolenie, ale wspólne zawody sportowe i zwiedzanie jednego z rosyjskich okrętów.
  Więcej szczegółów znajdziecie w archiwum Głosu Rosji (po polsku) i izraelskiego www.debka.com
  (po angielsku).
  Te rozbieżności w nazewnictwie i w faktach wydają się wskazywać że panie z PAP korzystają ze źródeł fanatyków religijnych.
  Może to ci co uprawiali kanibalizm przed kamerami o czym wspominał Prezydent Putin w swojej konferencji prasowej.?

 • mam.swoj.mozg

  Oceniono 53 razy 33

  Baszszar, nie daj się fanatykom dżihadu! Trzymam za Ciebie kciuki! Precz z sunnickimi faszystami!

 • tomesio

  Oceniono 29 razy 25

  "W ataku użyto czołgów, samolotów i moździerzy."

  Bez kałachów?

 • perora_agresji

  Oceniono 59 razy 15

  Pieprzyć polityczną poprawność.

  Te zwierzęta zarówno ze strony Assada jak i FSA powinni zostać zmieceni z powierzchni tej planety.
  Poważnie, po filmach które zobaczyłem na YT jak oni znęcają się nad ludźmi, odcinają im palce, uszy, podcinają gardła ale wcześniej tną całe ciało. Życzę tym qrwom aby świat któregoś dnia zjednoczył się przeciwko tym dzikusom i wybił te ścierwa. Nienawidzę muzułmańskiego ścierwa. Nie mają za grosz szacunku nawet do samych siebie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje