"Der Spiegel": Amerykańska NSA szpieguje również UE. Kolejne rewelacje Snowdena

29.06.2013 21:25
Protest przeciwko amerykańskiej NSA

Protest przeciwko amerykańskiej NSA (Fot. Kin Cheung AP)

Podległa rządowi USA Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmuje swą działalnością wywiadowczą najprawdopodobniej również Unię Europejską - podał dziś "Der Spiegel". Niemiecki tytułu powołał się na informacje od Edwarda Snowdena. Tymczasem między Stanami a Ekwadorem, który miał przyznać Amerykaninowi azyl, trwają negocjacje.
Niemiecki tygodnik powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, jakie przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

KE na razie odmówiła komentarza

Pochodzący z września 2010 r. raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku".

Rzeczniczka Komisji Europejskiej odmówiła dziś skomentowania doniesień "Spiegla". Również przebywający wraz z prezydentem Barackiem Obamą w RPA zastępca doradcy Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes oświadczył, iż nie ma nic do powiedzenia na temat tego rodzaju "nieautoryzowanych wiadomości".

USA negocjują z Ekwadorem

Po opublikowaniu wcześniej w czerwcu przez dzienniki "Washington Post" i "Guardian" pierwszych udostępnionych przez Snowdena informacji na temat kontrolowania przez NSA globalnej łączności internetowej, władze USA wydały nakaz jego aresztowania. Informatyk schronił się najpierw w Hongkongu, skąd odleciał do Moskwy, gdzie nadal przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo. Wcześniej podawano, iż zamierza on uzyskać azyl polityczny w Ekwadorze.

Według BBC między prezydentem tego kraju a wiceprezydentem USA trwają właśnie negocjacje dotyczące azylu dla Snowdena. Joe Biden miał "uprzejmie" zaapelować do Rafaela Correi, aby jego kraj odmówił udzielenia schronienia Amerykaninowi. Nie wiadomo, jak do tego apelu zdecydował się ustosunkować ekwadorski prezydent.

"Panie wiceprezydencie, dziękuję za telefon"

Polityk na spotkaniu z dziennikarzami zrelacjonował swoją odpowiedź dla Bidena w ten sposób: - Panie wiceprezydencie, dziękuję za telefon. Bardzo szanujemy tu Stany Zjednoczone i chcieliśmy znaleźć się w takiej sytuacji. Proszę nie myśleć, że jesteśmy antyamerykańscy, jak próbują wszystkich przekonać pewne podłe media.

Correa z drugiej strony nie wykluczył, że prośbę Snowdena rozpatrzy mimo wszystko pozytywnie. Powtórzył jednak, że decyzja zostanie podjęta, gdy informatyk fizycznie znajdzie się w Ameryce Południowej.

Zobacz także
Komentarze (81)
"Der Spiegel": Amerykańska NSA szpieguje również UE. Kolejne rewelacje Snowdena
Zaloguj się
 • tl132

  Oceniono 9 razy 5

  Dowiemy się jeszcze, skąd mają w USA tyle patentów... Z dokumentów wyniknie, że włamują się do komputerów naukowców, w tym tych najbardziej innowacyjnie twórczych...

 • koniu800

  Oceniono 7 razy -1

  każdy wie kto rządzi ameryką.......

 • folwark_polski

  Oceniono 6 razy -2

  debile z UE sa wniebowzięci ze USA ich podsłuchuje, zaraz wyliżą czarny zad Obamy

 • janusz1069

  Oceniono 11 razy 9

  To już nie ta Ameryka co kiedyś. Współczesna Ameryka to wojna w Wietnamie, wojna w Iraku, wojna w Afganistanie..... Lista jest dłuższa. Wszystkie wojny przegrane a wykreowane przez osobniki bez wizji, nieuczciwe, prymitywne....Współczesna Ameryka to więzienia na Mazurach w Polsce....... Współczesna Ameryka namierzy mój login i jak wystąpię o wizę to jej nie otrzymam. Ale drodzy Amerykanie. Ja nie jestem wrogiem Ameryki. To tylko Wy działacie na jej niekorzyść.

 • realistas

  Oceniono 10 razy 6

  Polski nie muszą szpiegować. Wystarczy, że urzędnik niskiego stopnia z ambasady wyda polecenie rządowi polskiemu i otrzymuje wszystkie "tajemnice".

 • login-xyz

  Oceniono 10 razy 0

  Od razu powiem tak. Jestem wielkim przyjacielem Niemiec i wielkim zwolennikiem przyjazni Polsko-Niemieckiej. Ale prawda jest taka, ze Amerykanie i Brytyjczycy Niemcow szpieguja. Chyba wszystko jasne dlaczego? Chyba nie musze tlumaczyc (nie jestem pisiorem)? Nas tez szpieguja, czy tam za bardzo sie z Ruskimi nie przytulamy. 100%! USA rzadzi i musi rzadzic. Oni sa jedynymi, ktorzy bronia naszego pokoju. Musza wszystko wiedziec. Snowden mi tego nie musi mowic. Ja sie nie boje google. Nie wydzwaniam po szpital z falszywymi alarmami bombowymi. Dla takich glupich Polaczkow od razu 25lat wiezienia i koniec.

 • 1.stanley

  Oceniono 16 razy 10

  USA to państwo nastawione na wyzysk innych państw,Dasz dobrowolnie,albo weżmiemy siłą.Takie to jest gangsterskie państwo

 • mille666

  Oceniono 10 razy 4

  Rewelacje? wie o tym od dekad każdy: ten faszystowski kraj każe sobie wszystkim robić loda, a nasi politycy w tym celują...

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 13 razy 7

  „INTERNET STANOWI ZAGROŻENIE DLA DEMOKRACJI - BARACK OBAMA”
  Hamerykańskie Akcje Polityczno – „Humanitarne”:
  Włochy – 1948
  Filipiny - 1953
  Korea -1950
  Iran – 1953
  Chile - 1964
  Gwatemala -1954
  Kuba - / Bahia de Cochinos - Zatoka Świń / - 1961
  Wietnam – 1963
  Brazylia - 1964
  Indonezja – 1965
  Grecja – 1976
  Kambodża – 1970
  Chile – 1973
  Nikaragua – 1981
  Grenada - 1983
  Salwador – 1984
  Nikaragua – 1990
  Afganistan – 2001
  Irak – 2003
  Libia-2011
  Iran-2012

  HAMERYKA TO NAJWIĘKSI LUDOBÓJCY – WYMORDOWALI 97 % RDZENNEJ LUDNOŚCI AMERYKI , TO TAM STWORZONO PIERWSZE OBOZY KONCENTRACYJNE TZW. REZERWATY. NA SZEROKĄ SKALĘ STOSOWANO DEPORTACJE CAŁYCH NARODÓW, JESZCZE NIEDAWNO OBOWIAZYWAŁA SEGREGACJA RASOWA , OBECNIE ZAMIENIONA W SEGREGACJĘ EKONOMICZNĄ.
  A CO Z BUSHITLEREM ?
  Oj, bije brawo w piekle Hitler, że doczekał godnych następców !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje