"Der Spiegel": Amerykańska NSA szpieguje również UE. Kolejne rewelacje Snowdena

29.06.2013 21:25
Protest przeciwko amerykańskiej NSA

Protest przeciwko amerykańskiej NSA (Fot. Kin Cheung AP)

Podległa rządowi USA Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) obejmuje swą działalnością wywiadowczą najprawdopodobniej również Unię Europejską - podał dziś "Der Spiegel". Niemiecki tytułu powołał się na informacje od Edwarda Snowdena. Tymczasem między Stanami a Ekwadorem, który miał przyznać Amerykaninowi azyl, trwają negocjacje.
Niemiecki tygodnik powołał się na częściowo udostępnione mu dokumenty, jakie przejął informatyk Edward Snowden, zatrudniony do niedawna w będącej partnerem zewnętrznym NSA amerykańskiej firmie komputerowej.

KE na razie odmówiła komentarza

Pochodzący z września 2010 r. raport mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie i w nowojorskiej siedzibie ONZ oraz o penetrowaniu ich wewnętrznych sieci komputerowych. Ambasada UE została wyraźnie nazwana przez NSA "celem ataku".

Rzeczniczka Komisji Europejskiej odmówiła dziś skomentowania doniesień "Spiegla". Również przebywający wraz z prezydentem Barackiem Obamą w RPA zastępca doradcy Białego Domu do spraw bezpieczeństwa narodowego Ben Rhodes oświadczył, iż nie ma nic do powiedzenia na temat tego rodzaju "nieautoryzowanych wiadomości".

USA negocjują z Ekwadorem

Po opublikowaniu wcześniej w czerwcu przez dzienniki "Washington Post" i "Guardian" pierwszych udostępnionych przez Snowdena informacji na temat kontrolowania przez NSA globalnej łączności internetowej, władze USA wydały nakaz jego aresztowania. Informatyk schronił się najpierw w Hongkongu, skąd odleciał do Moskwy, gdzie nadal przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo. Wcześniej podawano, iż zamierza on uzyskać azyl polityczny w Ekwadorze.

Według BBC między prezydentem tego kraju a wiceprezydentem USA trwają właśnie negocjacje dotyczące azylu dla Snowdena. Joe Biden miał "uprzejmie" zaapelować do Rafaela Correi, aby jego kraj odmówił udzielenia schronienia Amerykaninowi. Nie wiadomo, jak do tego apelu zdecydował się ustosunkować ekwadorski prezydent.

"Panie wiceprezydencie, dziękuję za telefon"

Polityk na spotkaniu z dziennikarzami zrelacjonował swoją odpowiedź dla Bidena w ten sposób: - Panie wiceprezydencie, dziękuję za telefon. Bardzo szanujemy tu Stany Zjednoczone i chcieliśmy znaleźć się w takiej sytuacji. Proszę nie myśleć, że jesteśmy antyamerykańscy, jak próbują wszystkich przekonać pewne podłe media.

Correa z drugiej strony nie wykluczył, że prośbę Snowdena rozpatrzy mimo wszystko pozytywnie. Powtórzył jednak, że decyzja zostanie podjęta, gdy informatyk fizycznie znajdzie się w Ameryce Południowej.

Zobacz także
Komentarze (81)
Zaloguj się
 • stefan4

  Oceniono 284 razy 236

  Co Polska ma zamiar uczynić dla powstrzymania amerykańskiego niekegalnego wścibstwa na terenie Europy?

  To pytanie jest do Pana, Panie Sikorski, to Pan powinien podjąć kroki i powiadomić opinię publiczną o skutkach tych kroków.

 • syngefco

  Oceniono 204 razy 164

  I co dalej zwolennicy jamerykanów będą twierdzić, że Snowden to zdrajca i powinien za swoje czyny odpowiedzieć ? Ludzie zacznijcie myśleć USA mając narzędzia jakie mają niby na walkę z terroryzmem w swoim interesie będą je wykorzystywać zawsze i wszędzie, nie łudźcie się, że to w imię bezpieczeństwa narodowego jankesów, to wyłącznie w imię interesu pewnej grupy jankeskich polityków. Precz z inwigilacją !

 • googleon

  Oceniono 179 razy 155

  Tusk mógłby udzielić azylu Edwardowi. Polska na tym nic nie straci bo od lat traktowana jest przez us jak śmieć. A jest co zyskać: poparcie i uznanie całego świata. To najlepsza reklama kraju.

 • zozo00

  Oceniono 179 razy 129

  Pan Sikorski jako obywatel Korony brytyjskiej inwigilowany 24 godziny na dobe przez malzonke obywatelke USA wierna Izraelowi z pewnoscia podejmie kroki w kroku Jablonskiej

 • chronoxs

  Oceniono 97 razy 75

  Poczekajmy na opinię tow. Applebaum.

 • chateau

  Oceniono 54 razy 52

  "Correa z drugiej strony nie wykluczył, że prośbę Snowdena rozpatrzy mimo wszystko pozytywnie. Powtórzył jednak, że decyzja zostanie podjęta, gdy informatyk fizycznie znajdzie się w Ameryce Południowej."

  Czyli Snowden nie leci do Ekwadoru.

  Sprawdza się stare powiedzenie, że dyplomata to człowiek, który powie ci "spi3rdalaj" w taki sposób, że poczujesz ekscytację przed zbliżającą się podróżą.

 • rabbinhood

  Oceniono 59 razy 51

  Ktoś odpowiedział na pytanie " Czy możecie podsłuchiwać Europejczyków":
  "Yes, we can"...

 • mutant_popromienny

  Oceniono 77 razy 51

  Jak wywolac panike w oczach euro-pasozytow z Brukselki ?
  Powiedziec slowo "Eschelon"....

  Ps: Dlaczego nikt nie pisze o nowym super - zaawansowanym osrodku NSA , ktorego budowa dobiega wlasnie konca w stanie Utah...? Ma on ruszyc we wrzesniu tego roku !
  Bedzie to zupelnie nowa jakosc inwigilacji CALEGO swiata. Odtad beda juz wiedzieli WSZYSTKO o WSZYSTKICH....

 • swiety_76

  Oceniono 75 razy 47

  Normalnie rewelacja taka że z krzesła spadłem

  Każde większe państwo ma swoją agencję która szpieguje innych a szpiegowanie jest stare jak świat.

  Tyle że jest różnica pomiędzy szpiegowaniem np ambasady wrogiego państwa a szpiegowaniem własnych zwykłych obywateli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje