Pakistan: oskarżona o spalenie Koranu 14-latka uciekła z rodziną do Kanady. "Czuje się wolna"

29.06.2013 21:02
Petycja do prezydenta Pakistanu ws. Rimshy Masih

Petycja do prezydenta Pakistanu ws. Rimshy Masih (Fot. Avaaz.org)

Rimsha Masih, chrześcijańska 14-latka z Pakistanu, która w zeszłym roku została oskarżona o bluźnierstwo, wyjechała wraz z rodziną do Kanady - podał dziś portal BBC News. Sprawa dziewczynki wywołała rozgłos w kraju i za granicą m.in. dlatego, że nastolatka nie jest do końca sprawna umysłowo.
Źródła w organizacji chrześcijańskiej poinformowały, że chociaż zarzuty wobec 14-latki wycofano, to musiała ukrywać się, ponieważ grożono jej śmiercią, podobnie jak jej rodzinie. Wraz z rodzicami i czworgiem rodzeństwa Rimsha wyjechała z Pakistanu w marcu.

Rodzina osiedliła się w Kanadzie. Dokładnego miejsca pobytu źródła nie ujawniły. 14-latka uczy się angielskiego i podoba jej się w szkole. - Czują się wolni - dodały źródła.

"Nie mogła żyć swobodnie"

Informację o wyjeździe rodziny z Pakistanu potwierdził adwokat Rimshy, Tahir Naveed Chaudhry. Udzielił on wypowiedzi agencji Associated Press, która jednak nie podaje tożsamości dziewczynki i informuje tylko, że chodzi o 14-letnią chrześcijankę oskarżoną w zeszłym roku o spalenie Koranu.

Muzułmański duchowny Tahir Mehmood Ashrafi, który zabiegał o zwolnienie dziewczynki, wyraził żal, że musiała opuścić kraj. - Została uniewinniona przez sąd, a mimo to nie mogła żyć swobodnie - podkreślił.

Zarzuty w końcu wycofano

W połowie sierpnia 2012 r. niepiśmienna Rimsha została oskarżona przez sąsiadów o spalenie stronic z wersetami Koranu. Na mocy pakistańskiego prawa o bluźnierstwie grozi za to dożywotnie więzienie. Zdarza się, że oskarżonych, nawet jeśli zostaną uniewinnieni w sądzie, spotyka śmierć z rąk islamskich fanatyków.

We wrześniu dziewczynka została zwolniona za kaucją z więzienia i umieszczona wraz z rodziną w "nadzorowanym miejscu". W listopadzie zarzuty wobec niej wycofano.

Oskarżenia służą załatwianiu porachunków

Sprawa Rimshy wywołała żywą dyskusję w samym Pakistanie i za granicą. Stała się głośna m.in. dlatego, że chodziło o osobę bardzo młodą i nie w pełni sprawną umysłowo. Lekarze badający dziewczynkę ocenili, że jej stan umysłowy nie jest adekwatny do jej wieku.

Przedstawiciel władz pakistańskich, informując o wycofaniu zarzutów wobec Rimshy, wyrażał nadzieję, że decyzja ta zniechęci do rzucania fałszywych oskarżeń.

Chrześcijanie, którzy stanowią 4 proc. 180-milionowej ludności Pakistanu, twierdzą, że są praktycznie bezbronni wobec wysuwanych wobec nich zarzutów bluźnierstwa. Ich zdaniem w wielu wypadkach oskarżenia takie służą załatwianiu porachunków osobistych.

Zobacz także
Komentarze (88)
Pakistan: oskarżona o spalenie Koranu 14-latka uciekła z rodziną do Kanady. "Czuje się wolna"
Zaloguj się
 • razb1947

  0

  nergal też powinien zpieprzć gdzie pieprz rośnie bo go też mogą dorwać duchowni czy wierzący i wymierzyć mu karę po swojemu za podarcie biblii.

 • keramwistagano

  0

  Jest takie miejsce pod Katowicami, w ktorym pobyt, dobrze by zrobil wszystkim fanatykom religijnym ........

 • wolfgang61

  0

  Jak nastanie kaczyzm u nas będzie to samo.
  Polska będzie bardziej watykańska niż Watykan.
  Jaro im wejdzie do d.... aby mieć ich poparcie.
  Brakuje im 2 miliardów dostaną 2 miliardy.
  Boni im dał tylko 89 milionów.
  Jak czytałem na dobrej parafii wyciągają ponad 15 tys zł miesięcznie.
  To raj na ziemi ,a nam głupim obiecują raj po śmierci.
  To bozia niby stworzyła Kaina i Abla . Bozia lubiąca zapach palonych ofiar, najlepsze były 3 miesięczne niemowlaki. Rozlewu krwi zakazano bo niby bozia nie lubi , więc wymyślono stosy.
  Pozdrowienia dla katotalibów.

 • verte34

  0

  "Muzułmański duchowny Tahir Mehmood Ashrafi, który zabiegał o zwolnienie dziewczynki, wyraził żal, że musiała opuścić kraj. - Została uniewinniona przez sąd, a mimo to nie mogła żyć swobodnie - podkreślił."

  Nasuwa się łatwe skojarzenie - ten duchowny to chyba ktoś taki jak u nas ks. Lemański :)

  __
  www.pl.dawanda.com/shop/pracowniakucoloty

 • rosfita

  Oceniono 1 raz 1

  Dlaczego normalni ludzie na świecie w tym muzułmanie są straszenie śmiercią przez muzułmańskich fanatyków i w ogóle fanatyków a normalni ludzie nie groza śmiercią fanatyków. Jak w tym zakresie nastąpi równowaga to może wreszcie skończy się dyktat fanatyków. Przecież fanatyków tez można zabić a bynajmniej śmierci oni rownież się bija

 • polololo.ltd

  Oceniono 4 razy 2

  Czy jak spalę Biblię to też dostanę azyl polityczny w jakimś fajniejszym miejscu na świecie niż kato-Wolska?

 • sukces44

  Oceniono 6 razy 2

  czyżby chrześcijaństwo upośledzało umysłowo ?

 • polny_kwiatek13

  Oceniono 5 razy 1

  Hej a pamietacie jak wyznawcy religii pokoju z Polski w Afganistanie wypalili wyrzutnie na grupe kobiet i dzieci zabjajace bodajrze 14 cywili Muzeumanskich? To bylo w Nangar Khel. Pamietacie jak wyznawcy Chytrusa krzyczeli, ze nie wolno ich za to osadzac bo to biedni "chlopcy" a wogole to zabili pol ludzi bo Muzeumanow a wlasciwe to sie dobrze stalo itp itd.
  Myscilie ze muzeumanie naprawde maja za co kochac chrzescijan skoro to wlasnie wojska chrzescijan wraz z zydowskim stacjonuja w ich krajach od dekad (Irak, Afganistan, Palestyna itp).

 • sukces44

  Oceniono 4 razy 2

  A czy PiSlamiści są inni - to takie same fanatyczne tendencje :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje