Pakistan: oskarżona o spalenie Koranu 14-latka uciekła z rodziną do Kanady. "Czuje się wolna"

29.06.2013 21:02
Petycja do prezydenta Pakistanu ws. Rimshy Masih

Petycja do prezydenta Pakistanu ws. Rimshy Masih (Fot. Avaaz.org)

Rimsha Masih, chrześcijańska 14-latka z Pakistanu, która w zeszłym roku została oskarżona o bluźnierstwo, wyjechała wraz z rodziną do Kanady - podał dziś portal BBC News. Sprawa dziewczynki wywołała rozgłos w kraju i za granicą m.in. dlatego, że nastolatka nie jest do końca sprawna umysłowo.
Źródła w organizacji chrześcijańskiej poinformowały, że chociaż zarzuty wobec 14-latki wycofano, to musiała ukrywać się, ponieważ grożono jej śmiercią, podobnie jak jej rodzinie. Wraz z rodzicami i czworgiem rodzeństwa Rimsha wyjechała z Pakistanu w marcu.

Rodzina osiedliła się w Kanadzie. Dokładnego miejsca pobytu źródła nie ujawniły. 14-latka uczy się angielskiego i podoba jej się w szkole. - Czują się wolni - dodały źródła.

"Nie mogła żyć swobodnie"

Informację o wyjeździe rodziny z Pakistanu potwierdził adwokat Rimshy, Tahir Naveed Chaudhry. Udzielił on wypowiedzi agencji Associated Press, która jednak nie podaje tożsamości dziewczynki i informuje tylko, że chodzi o 14-letnią chrześcijankę oskarżoną w zeszłym roku o spalenie Koranu.

Muzułmański duchowny Tahir Mehmood Ashrafi, który zabiegał o zwolnienie dziewczynki, wyraził żal, że musiała opuścić kraj. - Została uniewinniona przez sąd, a mimo to nie mogła żyć swobodnie - podkreślił.

Zarzuty w końcu wycofano

W połowie sierpnia 2012 r. niepiśmienna Rimsha została oskarżona przez sąsiadów o spalenie stronic z wersetami Koranu. Na mocy pakistańskiego prawa o bluźnierstwie grozi za to dożywotnie więzienie. Zdarza się, że oskarżonych, nawet jeśli zostaną uniewinnieni w sądzie, spotyka śmierć z rąk islamskich fanatyków.

We wrześniu dziewczynka została zwolniona za kaucją z więzienia i umieszczona wraz z rodziną w "nadzorowanym miejscu". W listopadzie zarzuty wobec niej wycofano.

Oskarżenia służą załatwianiu porachunków

Sprawa Rimshy wywołała żywą dyskusję w samym Pakistanie i za granicą. Stała się głośna m.in. dlatego, że chodziło o osobę bardzo młodą i nie w pełni sprawną umysłowo. Lekarze badający dziewczynkę ocenili, że jej stan umysłowy nie jest adekwatny do jej wieku.

Przedstawiciel władz pakistańskich, informując o wycofaniu zarzutów wobec Rimshy, wyrażał nadzieję, że decyzja ta zniechęci do rzucania fałszywych oskarżeń.

Chrześcijanie, którzy stanowią 4 proc. 180-milionowej ludności Pakistanu, twierdzą, że są praktycznie bezbronni wobec wysuwanych wobec nich zarzutów bluźnierstwa. Ich zdaniem w wielu wypadkach oskarżenia takie służą załatwianiu porachunków osobistych.

Zobacz także
Komentarze (88)
Zaloguj się
 • aplikantka11

  Oceniono 132 razy 120

  Niech mi ktoś powie, po co Europa zaprasza do siebie Pakistańczyków gotowych zabić niepełnosprawne dziecko za bluźnierstwo. I jeszcze każe być wobec nich tolerancyjnymi.

 • pogostarek

  Oceniono 100 razy 88

  Bo islam to mord i terror, gwałty na dzieciach i wyzysk. Krwawy Bóg, krwawa religia.

 • blogfiles

  Oceniono 121 razy 49

  Patrz Terliku, uciekła ze "swojego" kraju i już nie musi wyznawać "swojej" religii. A Ty się dziwisz się Polakom i Polkom że i oni "z kraju ojców" wyjeżdżają.

 • arhangel

  Oceniono 35 razy 27

  Przedstawiciel władz pakistańskich, informując o wycofaniu zarzutów wobec Rimshy, wyrażał
  nadzieję że władze pakistańskie a nawet cały naród pakistański będa dumnie reprezentowały religię
  której wyznawcy głoszą pokój na całym swiecie

 • kozaczek3

  Oceniono 33 razy 23

  A jeden Hugenot wyjechał z Paryża do ciotki w Genewie w 1752 r.
  I jego przypadkowa decyzja umożliwiła dalszy ciąg jego rodu!
  Faktem jest, że było to bardzo dawno temu.
  Ale dowodzi, że każda religia jest groźna!!!!!!!!!!!!!

 • bosman_maly

  Oceniono 39 razy 19

  @kapitan.kirk
  Skazanie Dody za wypowiedzi na temat Bibli. Ciąganie Nergala po sądach.

 • stanimager

  Oceniono 16 razy 14

  Bravo Canada !

 • malutkipistolecik

  Oceniono 17 razy 5

  A żydów palono na stosie za profanowanie hostii, których nie było

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje