Prezydent Obama spotkał się z rodziną Mandeli. "Jestem zaszczycona"

29.06.2013 17:41
Barack Obama w RPA

Barack Obama w RPA (Fot. Jerome Delay AP)

Prezydent USA Barack Obama i jego żona Michelle spotkali się dziś w Johannesburgu z rodziną byłego prezydenta RPA Nelsona Mandeli. Obama rozmawiał też telefonicznie z żoną Mandeli, Gracą Machel, by zapewnić ją o swym wsparciu - podał Biały Dom.
Pani Machel, która jest przy mężu w szpitalu w Tshwane (dawnej Pretorii), powiadomiła w wydanym oświadczeniu, że jest "zaszczycona przesłaniem od Baracka Obamy i jego małżonki Michelle" i że przekazała je Mandeli.

Obama nie odwiedzi Mandeli w szpitalu

Wcześniej Obamowie spotkali się z rodziną Mandeli w siedzibie fundacji byłego prezydenta RPA. Półgodzinne spotkanie miało charakter prywatny. Wzięli w nim udział dwaj synowie Mandeli: Makaziwe i Zindzi oraz ośmioro z jego wnuków.

Zanim spotkanie się odbyło, Biały Dom poinformował, że Obama, przebywający z wizytą w RPA, nie odwiedzi Mandeli w szpitalu.

Protesty przeciwko prezydentowi USA

Tymczasem na przedmieściu Johannesburga Soweto interweniować musiały oddziały policji. Przed kampusem Uniwersytetu Johannesburskiego, na którym Obama ma wygłosić przemówienie do studentów, zebrał się kilkusetosobowy tłum protestujących. Policja użyła gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrację, którą zwołano bezpośrednio przed przybyciem amerykańskiego prezydenta na uczelnię.

Zmiana planów w podróży po Afryce

Prezydent USA zmienił plan swojej podróży po Afryce na wieść, że stan bohatera walki z apartheidem znacząco się pogorszył.

Prezydent RPA Jacob Zuma powiedział dziś, że stan zdrowia 94-letniego Nelsona Mandeli "jest wciąż krytyczny, ale stabilny". Laureat pokojowego Nobla od trzech tygodni przebywa w szpitalu z powodu infekcji płucnej. Jego stan określany jest przez lekarzy jako krytyczny.

Zobacz także
Komentarze (8)
Prezydent Obama spotkał się z rodziną Mandeli. "Jestem zaszczycona"
Zaloguj się
 • qwww

  Oceniono 1 raz 1

  ajwaj - a czy z Winnie Mandelą sławną z zakładania przeciwnikom politycznym płonących opon na szyję, także z oszustw i złodziejstwa, też się bambuś spotkał ?

 • mieetek

  Oceniono 2 razy 0

  Mandela się nie spotka z prawnukiem Karola Wielkiego na usługach światowej finansjery, nowego światowego STASI i terroryzmowi.

 • ref-lex

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko w Polsce ktos mogl napisac cos tak kretynskiego. mangusta3! W cywilizowanych krajach rodzina nie odpowiada za poglady i czyny czlonka rodziny. Rzecz mozliwa jedynie u czesci ciemnego i ciemnogrodzkiego spleczenstwa polskiego.

 • vbn53

  Oceniono 7 razy 3

  Co za szkoda, że nie doszło do spotkania dwóch komunistów.

 • wzl_1946

  Oceniono 19 razy -5

  Jeszcze nie zdechł ten czerwony pies?

 • mutant_popromienny

  Oceniono 20 razy 0

  I wszystko jasne !
  Jeden "opalony"podaje lape drugiemu...wielokrotnemu gwalcicielowi.
  Ot polityka SWIATOWA w pelnej krasie !!!

 • mangusta3

  Oceniono 20 razy 12

  Ojojoj czy nikt Obamie nie powiedział, że Graca Machel to wdowa po lewicowym wywrotowcu i terroryście (dla władz Portugalii z czasów dyktatury Estado Novo) oraz marksistowskim dyktatorze (dla Białego Domu z czasów Cartera i Reagana)...? a teraz żona historycznego lidera partii politycznej będącej jeszcze do niedawna na liście organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA...ale czego się nie robi dla pozyskania sympatii czarnoskórego elektoratu w USA...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje