Awaryjne lądowanie samolotu podczas Pikniku Lotniczego

29.06.2013 15:26
IX Małopolski Piknik Lotniczy

IX Małopolski Piknik Lotniczy (Fot. Leszek Tarczon / Agencja Gazeta)

Do awarii samolotu doszło po godz. 14 w sobotę, podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego na krakowskich Czyżynach. Nikomu nic się nie stało, ale podczas awaryjnego lądowania doszło do uszkodzenia skrzydła.
56-letni pilot z Warszawy siedzący za sterami samolotu typu Piper Cub zauważył tuż po starcie, że zaświeciła się kontrolka sygnalizująca awarię silnika. Postanowił awaryjnie lądować, ale samolot przewrócił się, urywając skrzydło. - Nikomu nic się nie stało, maszyna się nie zapaliła. Nasze działania na miejscu zdarzenia polegają jedynie na usuwaniu rozlanego paliwa - poinformował mł. bryg. Jacek Krawiec z małopolskiej straży pożarnej.

Pokaz z opóźnieniem

Sobotnie pokazy opóźniły się ze względu na niską podstawę chmur. Start samolotów był możliwy dopiero wtedy, gdy poprawiła się pogoda. Na początku zaprezentowali się motolotniarze, a niemiecki pilot akrobacyjny Uwe Zimmermann na samolocie Extra 200-300 wykonał pokaz złożony z efektownych figur: pętli klasycznych i odwróconych, korkociągów, beczek, spiral, przewrotów, kubańskich ósemek. Publiczność zobaczyła także przelot rumuńskiej grupy Aerobatic Yakkers na dwóch samolotach Jak-52TW oraz skoki spadochronowe. Swoje umiejętności zaprezentują na pikniku także: Grupa Akrobacyjna "Żelazny", Jurgis Kairys, mistrz Polski w akrobacji samolotowej Artur Kielak i wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej Jerzy Makula.

Impreza organizowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego odbywa się na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Zobacz także
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje