Awaryjne lądowanie samolotu podczas Pikniku Lotniczego

dm, PAP
29.06.2013 15:26
IX Małopolski Piknik Lotniczy

IX Małopolski Piknik Lotniczy (Fot. Leszek Tarczon / Agencja Gazeta)

Do awarii samolotu doszło po godz. 14 w sobotę, podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego na krakowskich Czyżynach. Nikomu nic się nie stało, ale podczas awaryjnego lądowania doszło do uszkodzenia skrzydła.
56-letni pilot z Warszawy siedzący za sterami samolotu typu Piper Cub zauważył tuż po starcie, że zaświeciła się kontrolka sygnalizująca awarię silnika. Postanowił awaryjnie lądować, ale samolot przewrócił się, urywając skrzydło. - Nikomu nic się nie stało, maszyna się nie zapaliła. Nasze działania na miejscu zdarzenia polegają jedynie na usuwaniu rozlanego paliwa - poinformował mł. bryg. Jacek Krawiec z małopolskiej straży pożarnej.

Pokaz z opóźnieniem

Sobotnie pokazy opóźniły się ze względu na niską podstawę chmur. Start samolotów był możliwy dopiero wtedy, gdy poprawiła się pogoda. Na początku zaprezentowali się motolotniarze, a niemiecki pilot akrobacyjny Uwe Zimmermann na samolocie Extra 200-300 wykonał pokaz złożony z efektownych figur: pętli klasycznych i odwróconych, korkociągów, beczek, spiral, przewrotów, kubańskich ósemek. Publiczność zobaczyła także przelot rumuńskiej grupy Aerobatic Yakkers na dwóch samolotach Jak-52TW oraz skoki spadochronowe. Swoje umiejętności zaprezentują na pikniku także: Grupa Akrobacyjna "Żelazny", Jurgis Kairys, mistrz Polski w akrobacji samolotowej Artur Kielak i wielokrotny mistrz świata w akrobacji szybowcowej Jerzy Makula.

Impreza organizowana przez Muzeum Lotnictwa Polskiego odbywa się na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny.

Zobacz także
Komentarze (15)
Zaloguj się
 • matti.3

  Oceniono 77 razy 47

  Do wszystkich, którzy każdy mniejszy lub większy wypadek bądź incydent lotniczy wykorzystują do durnych dowcipów powiązanych z katastrofą w Smoleńsku: ile można .....!!!!!! Dajcie se na wstrzymanie bo to już naprawdę nie jest śmieszne tylko debilne i nudne.

  A do Gazety, ludzie sprawdzajcie co się tak naprawdę stało, wyguglujcie fotki z tego zdarzenia i nie pieprzcie trzy po trzy o "urwanym" skrzydle bo ludziom wodę z mózgu robicie.

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 14 razy 8

  „Postanowił awaryjnie lądować, ale samolot przewrócił się”

  Czyli nie udało mu się wylądowć, czy może lądował przewróconym samolotem?
  Może zatrudnicie jednak - bez względu na koszty z tym związane - kogoś z wykształceniem przynajmniej średnim?

 • jamj

  Oceniono 39 razy 3

  Atrakcyjność pokazów lotniczych sprowadza się głównie do oczekiwań publiki na jakieś drastyczne zdarzenie. Bywa, że niektóre zdarzenia to zaspakajanie tych oczekiwań. Bywa więc, że w którymś momencie się przeholuje....

 • piwnooka94

  Oceniono 2 razy 0

  Naprawetrzezwy... nie mam słów, ten cytat jest dobrze napisany , trzeba jeszcze umiec myslec i interpretować. Postanowil awaryjnie ladawać, nie wiem co w tym jest takiego trudnego do zrozumienia po prostu postanowil cos, ale samolot przewrocil sie. Czyli w janym tlumaczeniu postanowil wyladowac jednak jego usilne proby dobrego ladowania spoczely na niczym, samolot przewrocil sie. Miedzy postanowil a juz dokonal jest spora roznica.

 • ochujek

  Oceniono 37 razy -3

  Rosjanie z tymi brzozami są wszędzie. Do tego ta sztuczna mgła.... Na miejscu nie było Macierewicza, bo prezesa wybierał, ale on jeszcze pokaże!

 • dublet

  Oceniono 81 razy -25

  Podobno Antek przeżył, chociaż w 1:26 słychać szczały.Są wiarygodni świadkowie a wybitny cukiernik też to potwierdza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX