Schetyna: Nie będę kandydował na przewodniczącego PO

29.06.2013 14:16
B. wiceszef PO Grzegorz Schetyna

B. wiceszef PO Grzegorz Schetyna (Fot. Platforma.org)

- Nie będę kandydował na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - oświadczył konwencji PO wiceszef partii Grzegorz Schetyna. Jak dodał, zgadza się z premierem, szefem PO Donaldem Tuskiem, że Platformie potrzebna jest współpraca, a nie wojna domowa. Kandydowanie przeciw Tuskowi zapowiedział za to po raz kolejny Jarosław Gowin.
- Platformie niepotrzebna jest wojna domowa, potrzebna jest współpraca, żebyśmy, ustalając jej ramy, zawsze myśleli o tym, co będzie jutro i pojutrze, jak będzie reagować Polska na nasze relacje, na naszą dyskusję, na naszą debatę. Bo ona musi być - powiedział na konwencji PO w Chorzowie Grzegorz Schetyna.

- Musimy potrafić ze sobą rozmawiać, potrafić siebie słuchać i potrafić wspólnie wyciągać wnioski, aby to wszystko, co robimy od lat miało sens, to naprawdę musimy być razem, naprawdę musimy tworzyć wspólnotę i naprawdę musimy wspólnie pokonywać problemy - dodał. Przekonywał, że PO powinna wytłumaczyć się wyborcom z tego, czego nie udało się jej zrealizować.

"Już teraz musimy myśleć, jak pokazać, co zrobiliśmy"

- Nie możemy wszystkiego zrzucać na kryzys. Tłumaczymy jego skutki, przyczyny, ale też musimy mieć własną refleksję, szukać w tych ostatnich sześciu latach błędów, które popełniliśmy, zaniechań - przekonywał Schetyna. Jak zaznaczył, PO rozbudziła nadzieje Polaków, mówiąc w 2011 r. o "Polsce w budowie". - Czekamy wszyscy na efekty tej budowy. Dzisiaj ta budowa to nie tylko etapy, procesy, ale też czasami zniecierpliwienie, dlaczego tak długo to trwa - powiedział. Podkreślił, że obecnie PO potrzebuje determinacji i siły, by tłumaczyć ten proces ludziom.

- Musimy odwrócić polskich polityków do ludzi, pokazać im naszą ludzką twarz, naprawdę powinno nam na tym zależeć - stwierdził Schetyna. Przekonywał, że PO już teraz powinna budować scenariusze na wybory parlamentarne, które odbędą się w 2015 r. - Musimy wiedzieć, co będziemy mówić ludziom po ośmiu latach rządów PO, jak pokazać to, co udało się zrobić - powiedział.

Musimy przyznać się do tego, czego nie udało się zrobić

- Musimy przyznać się też do tego, czego nie udało się zrobić, co chcemy zmienić, jaki mamy plan na następne lata, na następne kadencje - kontynuował Schetyna. Według niego PO powinna przyznać się m.in. do tego, że nie udało się zlikwidować wszystkich przywilejów, jakie planowano usunąć oraz że nie udało się znieść finansowania partii politycznych z budżetu, co było w programie PO "od zawsze". Stwierdził, że mocno uderza to w polską politykę i jej wizerunek. - To od PO zależy, czy będziemy potrafili to zmienić - przekonywał.

Gowin: Niech PO powróci do korzeni

Start przeciw Donaldowi Tuskowi zapowiedział za to po raz kolejny Jarosław Gowin. - Startuję, bo chce powrotu do korzeni: wolnego rynku, umiaru i wolności sumienia w sprawach światopoglądowych - mówił Gowin. Sprzeciwił się też propozycjom rządu w sprawie reformy OFE.

Chcesz wiedzieć więcej o walce o przywództwo w PO? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Zobacz także
Komentarze (62)
Zaloguj się
 • antirussia81

  Oceniono 50 razy 28

  "Startuję, bo chce powrotu do korzeni: wolnego rynku, umiaru i wolności sumienia w sprawach światopoglądowych - mówił Gowin"
  Abstrahując od wolnorynkowych bajdur i zaklęć, to jak to właściwie ma być z tą wolnością sumienia? Rozumiem, że ma ona dotyczyć wyłącznie posłów Gowina i Żalka, plus ich czarnoskórego koleżki?
  Moje sumienie pozwala na aborcję, dopuszcza stosowanie in vitro, domaga się obrony praw zwierząt do życia bez cierpienia. No i co? Co z wolnością la mojego sumienia, ty świętoszkowaty ministrancie?

 • thegreatmongo

  Oceniono 32 razy 16

  Cholera gdyby ten Gowin nie robil laski biskupom co piec minut to bylby fajny gosc....

 • kat-kk

  Oceniono 24 razy 8

  Na szefa PIS jakoś tak też nikt nie kandyduje,pełna demokracja.

 • eye_of_ra

  Oceniono 23 razy 5

  Jedyny program PO w jaki jestem w stanie uwierzyć to:
  1. Dalsze rozkradanie wszystkiego co się da i wyprzedaż cokolwiek jeszcze zostało do sprzedania temu kto najwięcej dał pod stołem
  2. Dalsze mnożenie spółek, spółeczek, agencji itp aby zapewnić dobrze płatne miejsca pracy swojakom którzy jeszcze ich nie mają z takich czy innych powodów
  3. Sfałszowanie wyborów za pomocą ustawionej na wzór rosyjski komisji
  4. Straszenie PiSem
  5. Tłumaczenie własnego nieróbstwa kryzysem światowym.

 • kapitan61

  Oceniono 9 razy 5

  Wsłuchałem przemowy Pana Tuska ciekawe kto mu doradza po tekście wnioskuję że Czerepach....

 • czyzyk331

  Oceniono 19 razy 5

  Podstawowa zasada Maga Donalda: to: „Nie mówić źle o Polsce”, a tle pojawiają się obrazy filmów Barei.."Miś"

 • abeon138

  Oceniono 4 razy 4

  Towarzysze i towarzyszki. Zebraliśmy się tu na spotkaniu Pospezetpeerelowskiej Zjdenoczonej Partii Obywatelskiej, aby zapoznać się z dokonanymi osiągnięciami. Kraj się rozwija, naród rośnie w siłę, a plan 6-letni jest wykonany w 100 procentach. Jedynie grupka wichrzycieli, zwykłych chuliganów i agentów imperializmu chce zakłócić bezpieczeństwo ludu pracującego miast i wsi i dlatego też z całą stanowczością oświadczam, że dopóki jestem I sekretarzem nie pozwolę na żadne odstępstwo od doktryny i będę tępił wrogów władzy ludowej wszelkimi metodami. Niech żyje partia, niech żyją obywatele.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje