Schetyna: Nie będę kandydował na przewodniczącego PO

29.06.2013 14:16
B. wiceszef PO Grzegorz Schetyna

B. wiceszef PO Grzegorz Schetyna (Fot. Platforma.org)

- Nie będę kandydował na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - oświadczył konwencji PO wiceszef partii Grzegorz Schetyna. Jak dodał, zgadza się z premierem, szefem PO Donaldem Tuskiem, że Platformie potrzebna jest współpraca, a nie wojna domowa. Kandydowanie przeciw Tuskowi zapowiedział za to po raz kolejny Jarosław Gowin.
- Platformie niepotrzebna jest wojna domowa, potrzebna jest współpraca, żebyśmy, ustalając jej ramy, zawsze myśleli o tym, co będzie jutro i pojutrze, jak będzie reagować Polska na nasze relacje, na naszą dyskusję, na naszą debatę. Bo ona musi być - powiedział na konwencji PO w Chorzowie Grzegorz Schetyna.

- Musimy potrafić ze sobą rozmawiać, potrafić siebie słuchać i potrafić wspólnie wyciągać wnioski, aby to wszystko, co robimy od lat miało sens, to naprawdę musimy być razem, naprawdę musimy tworzyć wspólnotę i naprawdę musimy wspólnie pokonywać problemy - dodał. Przekonywał, że PO powinna wytłumaczyć się wyborcom z tego, czego nie udało się jej zrealizować.

"Już teraz musimy myśleć, jak pokazać, co zrobiliśmy"

- Nie możemy wszystkiego zrzucać na kryzys. Tłumaczymy jego skutki, przyczyny, ale też musimy mieć własną refleksję, szukać w tych ostatnich sześciu latach błędów, które popełniliśmy, zaniechań - przekonywał Schetyna. Jak zaznaczył, PO rozbudziła nadzieje Polaków, mówiąc w 2011 r. o "Polsce w budowie". - Czekamy wszyscy na efekty tej budowy. Dzisiaj ta budowa to nie tylko etapy, procesy, ale też czasami zniecierpliwienie, dlaczego tak długo to trwa - powiedział. Podkreślił, że obecnie PO potrzebuje determinacji i siły, by tłumaczyć ten proces ludziom.

- Musimy odwrócić polskich polityków do ludzi, pokazać im naszą ludzką twarz, naprawdę powinno nam na tym zależeć - stwierdził Schetyna. Przekonywał, że PO już teraz powinna budować scenariusze na wybory parlamentarne, które odbędą się w 2015 r. - Musimy wiedzieć, co będziemy mówić ludziom po ośmiu latach rządów PO, jak pokazać to, co udało się zrobić - powiedział.

Musimy przyznać się do tego, czego nie udało się zrobić

- Musimy przyznać się też do tego, czego nie udało się zrobić, co chcemy zmienić, jaki mamy plan na następne lata, na następne kadencje - kontynuował Schetyna. Według niego PO powinna przyznać się m.in. do tego, że nie udało się zlikwidować wszystkich przywilejów, jakie planowano usunąć oraz że nie udało się znieść finansowania partii politycznych z budżetu, co było w programie PO "od zawsze". Stwierdził, że mocno uderza to w polską politykę i jej wizerunek. - To od PO zależy, czy będziemy potrafili to zmienić - przekonywał.

Gowin: Niech PO powróci do korzeni

Start przeciw Donaldowi Tuskowi zapowiedział za to po raz kolejny Jarosław Gowin. - Startuję, bo chce powrotu do korzeni: wolnego rynku, umiaru i wolności sumienia w sprawach światopoglądowych - mówił Gowin. Sprzeciwił się też propozycjom rządu w sprawie reformy OFE.

Chcesz wiedzieć więcej o walce o przywództwo w PO? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Zobacz także
Komentarze (62)
Schetyna: Nie będę kandydował na przewodniczącego PO
Zaloguj się
 • kermit.dolomit

  Oceniono 2 razy 0

  NIE WIERZCIE DEWIANTOM !

 • abw12300

  Oceniono 1 raz -1

  I tak mówi Pan Sikorski, który pojechał do Waszyngtonu i tam na klęczkach słuchał rozkazówb swojego zwierzchnika Busha, zaraz PO czym na konferencji prasowej oznajmił światu, że Polska znacznie zwiększy swój kontyngent wojska w Iraku.
  O taką właśnie wolność i demokrację walczył Heniu Wujec.

 • rabbinhood

  0

  Nie zmierzy się z tego samego powodu z jakiego na stronie
  pieniadze.gazeta.pl/Gospodarka/1,123731,14186025,Czesi_martwia_sie__Polska_przyciagnie_najwieksze_inwestycje.html?t=1372518741444#opform14186025
  nie uda ci się dodać komentarza...
  Tylko nie mów że połyka litery loginu i nie przyjmuje hasła, bo to by znaczyło że wątpisz w demokrację.

 • jkredman

  Oceniono 2 razy 2

  Grzesiu złożył hołd, hołd Śląski Grzesia, i czeka na łaskę wielkiego i wybitnego przywódcy, czy Grzesiu zostanie doceniony i nagrodzony?

 • abeon138

  Oceniono 4 razy 4

  Towarzysze i towarzyszki. Zebraliśmy się tu na spotkaniu Pospezetpeerelowskiej Zjdenoczonej Partii Obywatelskiej, aby zapoznać się z dokonanymi osiągnięciami. Kraj się rozwija, naród rośnie w siłę, a plan 6-letni jest wykonany w 100 procentach. Jedynie grupka wichrzycieli, zwykłych chuliganów i agentów imperializmu chce zakłócić bezpieczeństwo ludu pracującego miast i wsi i dlatego też z całą stanowczością oświadczam, że dopóki jestem I sekretarzem nie pozwolę na żadne odstępstwo od doktryny i będę tępił wrogów władzy ludowej wszelkimi metodami. Niech żyje partia, niech żyją obywatele.

 • jerzysm42

  Oceniono 7 razy -1

  Tusk jest niekwestionowanym przywódcą i spoiwem Platformy Obywatelskiej. Schetyna również pokazał swoją klasę, okazał się równorzędnym partnerem Tuska.
  Uważam, że jeśli Tusk podzieli się władzą ze Schetyną mogą stworzyć tandem, któremu Gowin, Żalek, czy inna pisowska wtyka nie zaszkodzą. Jak ustaną spory wewnątrzpartyjne, to Jarek znów będzie taki mały pikuś.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 4 razy 2

  "Platformie niepotrzebna jest wojna domowa, potrzebna jest współpraca, żebyśmy, ustalając jej ramy, zawsze myśleli o tym, co będzie jutro i pojutrze, jak będzie reagować Polska na nasze relacje, na naszą dyskusję, na naszą debatę."

  Myślę, że przeciętny Polak ma w dupie waszą debatę wewnątrzpartyjną. Te relacje, dyskusje, debaty, to zachowajcie sobie na te konwencje, plantformy, zjazdy. Z wody się piany nie ubije.

  >>Nie możemy wszystkiego zrzucać na kryzys. Tłumaczymy jego skutki, przyczyny, ale też musimy mieć własną refleksję, szukać w tych ostatnich sześciu latach błędów, które popełniliśmy, zaniechań - przekonywał Schetyna. Jak zaznaczył, PO rozbudziła nadzieje Polaków, mówiąc w 2011 r. o "Polsce w budowie". - Czekamy wszyscy na efekty tej budowy. Dzisiaj ta budowa to nie tylko etapy, procesy, ale też czasami zniecierpliwienie, dlaczego tak długo to trwa - powiedział. Podkreślił, że obecnie PO potrzebuje determinacji i siły, by tłumaczyć ten proces ludziom.<<
  - znowu tym tępakom, czyli społeczeństwu, trzeba coś tłumaczyć. Żyję lat niemal 40 i każda władza mi chce coś tłumaczyć i objaśniać. A co mi wyjaśni i wytłumaczy Schetyna, który sam zdania nie potrafi sklecić, a klepie bełkotliwe teksty nasmarowane przez matołów, pardon, asystentów - pewnie takich, którzy te prace za 1,2 tys. kupują?

  "Startuję, bo chce powrotu do korzeni: wolnego rynku, umiaru i wolności sumienia w sprawach światopoglądowych - mówił Gowin" - a to był taki kabaretowy występ z tym tekstem o wolności sumienia?

 • czarnousov1944

  Oceniono 5 razy 3

  nie dajmy się oderwać od koryta!!!

  ..póki jest jeszcze jako tako pełne...

  ..potem znajdziemy inne koryto gdzieś w Europie,a frajerzy co zostaną niech sobie radzą...

 • kwiecien45

  Oceniono 4 razy 2

  Aby ocalić pozycję lidera PO powinna wymienić przewodniczącego. Tusk zadbał za wczasu aby nie miał realnej konkurencji a ponadto przyasekurował się "bezpośrednimi wyborami" czyli plebiscytem który wygra ten kto jest szefem.
  Tragedia.
  Premier dobija PO. Zachowa władze w partii po to żeby partia straciła władzę w państwie.
  Brak realizmu. Brak samokrytycyzmy. Myślenie w wymiarze osobistego interesu. Kraj, partia - "a co mi tam".
  Mali ludzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje