Tusk: Nie możemy zgubić żadnego Polaka, w Polsce powinni się zmieścić wszyscy

29.06.2013 13:42
Donald Tusk

Donald Tusk (Fot. PO TV)

- Nie możemy zgubić żadnego Polaka, w Polsce powinni się zmieścić wszyscy - ci, którzy czują się awangardą, i ci, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość. Tylko synteza tradycji i nowoczesności jest szansą dla naszego kraju - przekonywał podczas dzisiejszej konwencji PO Donald Tusk. Premier mówił też m.in., że bez produkcji przemysłowej nie da się zbudować zdrowej gospodarki. Szef PO dodał, że emerytury górników pracujących pod ziemią będą zachowane.
Dziś w Chorzowie rozpoczęła się konwencja krajowa PO, która zmieni statut partii, aby umożliwić bezpośrednie wybory szefa Platformy. Na razie jest dwóch kandydatów na przewodniczącego PO: Donald Tusk i Jarosław Gowin.

PO spotyka się w trudnym dla siebie okresie. Partia Tuska przegrała w ostatnim czasie wybory uzupełniające do Senatu w Rybniku, referendum w Elblągu oraz przedterminowe wybory samorządowe w tym mieście, a także przedterminowe wybory burmistrza i rady miejskiej w Żaganiu. Niepokój PO budzą też ostatnie sondaże, które wskazują na rosnącą przewagę PiS nad Platformą.

Platforma powinna być jak Śląsk: uczciwa i rzetelna

- Platforma Obywatelska powinna być jak Śląsk i Ślązacy - uczciwa, rzetelna, pełna zdrowego rozsądku i gotowa do ciężkiej harówy - mówił na otwarciu konwencji partii premier.

Tusk mówił, że największym skarbem na Śląsku zawsze byli ludzie. - Ludzie, od których Polska mogła uczyć się rzetelności, odpowiedzialności, zdrowego rozsądku, umiaru, gotowości do poważnej męskiej rozmowy. Kiedy trzeba było, ludzie gotowi do ciężkiej harówy i - kiedy tylko to było niezbędne - do stanięcia z bronią o Polskę czy o własne interesy - powiedział premier.

- Chcę wam tu w duchu śląskim powiedzieć, że Platforma, tak jak to było u źródeł, w swej istocie musi być taka jak Śląsk, jacy są Ślązacy przez całą historię - podkreślił premier.

Według Tuska przyszłość Polski będzie w dużej mierze zależała od tego, jaka będzie Platforma. Podkreślił, że PO jest "pierwszą w historii demokratycznej Polski partią, która umiała pogodzić różne wątki, różne idee z jedną skuteczną siłą". - To nadal powinno działać, Polska tego potrzebuje: siły, która potrafi tworzyć synergię między różnicami - przekonywał.

Dedykuję te słowa wszystkim członkom Platformy, ale mogę też je z czystym sumieniem zadedykować wszystkim uczestnikom życia publicznego w Polsce - powiedział premier.

Istota PO: prowadzić Polaków do zwycięstw

- Istotą Platformy Obywatelskiej jest prowadzenie Polaków pod biało-czerwoną flagą do zwycięstw - oświadczył premier Donald Tusk w Chorzowie na konwencji krajowej PO. Według niego Platforma jest "gwarantem polskiej energii, polskiego optymizmu wbrew okolicznościom".

Tusk powiedział, że Polska, walcząc z kryzysem gospodarczym, pokazała Europie i światu, że kraj na dorobku i ludzie na dorobku potrafią zaimponować tym, że lepiej sobie poradzili z kryzysem niż ktokolwiek w Europie.

Premier uważa, że Polakom udało się to osiągnąć dlatego, że PO była "gwarantem tej polskiej energii, polskiego optymizmu wbrew okolicznościom".

- To nie jest sztuka: prowadzić naród do wielkich wyzwań wtedy, kiedy koniunktura sprzyja wszystkim. Prawdziwą sztuką - i my potrafiliśmy tę sztukę zaprezentować Europie i światu - jest prowadzić naród do zwycięstwa wtedy, kiedy okoliczności są przeciwko nam - podkreślił Tusk.

- Dzięki waszemu wysiłkowi udało się Polaków przekonać, że mogą wygrywać. PO powstała po to i także w przyszłości jest od tego, żeby prowadzić pod biało-czerwoną flagą Polaków do zwycięstw, a nie żeby pod biało-czerwonym sztandarem rozpatrywać przyczyny klęsk. To jest istota Platformy Obywatelskiej - zaznaczył szef rządu.

Premier powiedział też, że konwencja PO odbywa się na Śląsku po to, by "być tu obecnym wtedy, kiedy ci, dla których niedawno Śląsk to była ukryta opcja niemiecka, nie zawrócili ludziom w głowach, że nagle zmienili się w śląskich patriotów". Tusk nawiązał w ten sposób do odbywającego się w sobotę w Sosnowcu kongresu PiS.

Nie ustępujmy przed tymi, którzy z pesymizmu czynią treść dialogu

- Nie powinniśmy ustępować przed tymi wszystkimi, którzy z pesymizmu i niewiary w polskie siły chcą uczynić istotę i treść polskiego dialogu - powiedział premier Donald Tusk na sobotniej konwencji swej partii w Chorzowie.

Tusk powiedział, że będąc na Śląsku, nie można mówić inaczej niż otwarcie i konkretnie.

Zaznaczył, że dziś trzeba szczególnie otwarcie tłumaczyć, dlaczego Polska potrzebuje takich ludzi, marzeń i energii, jakie prezentuje PO. Tym bardziej - dodał Tusk - że od wielu tygodni w Polsce o uczciwą rozmowę i dialog nie zawsze jest łatwo.

Premier przyznał, że w Polsce jest wystarczająco wielu niezadowolonych ludzi, by nie zawsze ta rozmowa była łatwa. Jednak - apelował Tusk do działaczy PO - nie powinniśmy ustępować przed tymi wszystkimi, którzy pesymizm i niewiarę w polskie siły chcą uczynić istotą i treścią polskiego dialogu.

Wzywał też, aby spojrzeć prosto w oczy tym, którzy mają do PO pretensje. - Nawet wtedy, gdy mamy do czynienia nie z rozmową, ale z awanturą, musimy umieć z podniesionym czołem rozmawiać - powiedział Tusk. Ludzie - dodał - cenią rzetelne argumenty

Nie możemy zgubić żadnego Polaka

Według premiera tylko synteza tradycji i nowoczesności daje szansę Polsce i Polakom, żeby przejść ten kluczowy w naszych dziejach okres, przejść go suchą nogą i wygrać w wyścigu cywilizacyjnym.

- Gdybym nie wierzył w to, że to cywilizacyjne zwycięstwo w Polsce jest możliwe tylko dlatego, że są tacy ludzie jak wy, którzy rozumieją, że trzeba być nowoczesnym i wiernym tradycji, że nie ma się co obawiać postępu, ale trzeba być zakorzenionym w swojej ziemi, w swoich przywiązaniach, swojej wierze, tobym nie zawracał nikomu głowy - zwrócił się do swych kolegów premier.

- Ja właśnie w to wierzę, że Platforma tę wielką misję nadal potrafi pełnić. I zwracam się do tych nielicznych w PO, którzy nagle uznali, że kluczem dla Platformy, sposobem na nią jest przebrać się za Kaczyńskiego albo za Palikota, nagle pojechać gdzieś radykalnie w prawo albo radykalnie w lewo. Nie. Od tego są inni specjaliści - mówił Tusk.

Podkreślił, że w Polsce powinni zmieścić się wszyscy. - Ci, którzy idą na przedzie i czują się awangardą, i ci, którzy z tyłu z niepokojem patrzą w przyszłość i myślą: może za szybko, może trochę więcej refleksji, może trochę przyhamować. Dla każdego z nich musi być miejsce w tej wielkiej cywilizacyjnej przygodzie - powiedział lider PO.

- Nie możemy zgubić żadnego Polaka, nie możemy wiary w postęp i wiary w siłę tradycji zamienić w jakiś bezsensowny, idiotyczny front, który podzieli Polaków. Specjalistów od dzielenia Polaków jest wkoło nas wystarczająco dużo - zaznaczył szef rządu.

Nie możecie wątpić, kiedy Polska jest w najlepszym czasie w historii

Podczas dzisiejszej konwencji partii Donald Tusk podkreślił, zwracając się do działaczy PO, że nie powinni oni wątpić w sytuacji, w której Polska jest w najlepszym czasie w swojej historii.

Przewodniczący PO podkreślił, że doświadczenia ziemi śląskiej, której ludzie ginęli w czasie stanu wojennego, powinno być przesłaniem dla każdego, kto ma odwagę angażować się w życie publiczne.

- Niech nikt z was nie myśli ani przez chwilę, wtedy kiedy musi podejmować trudne decyzje albo musi zetrzeć się z konkurentem, że płaci jakąkolwiek cenę za obronę swoich argumentów. Tutaj, na Śląsku, ludzie potrafili płacić cenę, tę najwyższą, tylko za to, by bronić polskiej, śląskiej racji i swojego prawa do wolności - podkreślił Tusk.

Dodał, zwracając się do polityków swojej partii, że "kiedy czasami dopada was zwątpienie, tutaj [na Śląsku] ludzie nie wątpili nawet w najtrudniejszych monetach; wy nie może wątpić w sytuacji, w której Polska jest w najlepszym czasie w jej historii".

Działania prowzrostowe - ten program można właściwie nazwać jednym słowem: praca

Premier zapowiedział program działań prowzrostowych skupionych wokół zatrudnienia. Jak mówił, program ma być oparty m.in. na 400 mld złotych, jakie są przeznaczone dla Polski w nowym budżecie UE, w tym na 4 mld dla województwa śląskiego.

Przemawiając na konwencji PO, Tusk przekonywał, że potrzeba mądrego programu działań na rzecz cywilizacyjnego wzrostu. - Ten program można właściwie nazwać jednym słowem: praca - powiedział.

Program, o którym mówił premier, ma się skupić wokół zatrudnienia. - Praca dla wszystkich Polaków, którzy tej pracy chcą, szczególnie dla młodych, dla tych, którzy czekają na swoją pierwszą pracę - powiedział.

Program ten ma być oparty na ponad 400 mld zł dla Polski z budżetu UE, w tym na 4 mld dla województwa śląskiego.

- Tylko województwo śląskie z tych europejskich pieniędzy weźmie więcej niż Niemcy i Francja z planu Marshalla, razem wzięte - zaznaczył Tusk.

Zaznaczył, że PO wybrała Śląsk na miejsce swej konwencji, bo region ten może być "dynamem, wielkim silnikiem dla całej Polski".

Emerytury górnicze dla pracujących pod ziemią będą zachowane

Premier podkreślił, że dzisiaj bez produkcji przemysłowej nie da się zbudować zdrowej gospodarki.

- W tych miliardach, które popłyną tą europejską rzeką pieniędzy, są także pieniądze na tę drugą nogę - wielki przemysł. Trzeba jasno powiedzieć, po to są strategiczne spółki skarbu państwa, po to są środki na inwestycje, po to są środki europejskie, by polski przemysł nie przeżył takiej przygody, jaką przeżyły niektóre inne państwa europejskie - mówił Tusk na konwencji PO.

Dodał, że "bez produkcji przemysłowej, tylko na abstrakcjach, tylko na komputerach, na informatyce, na operacjach finansowych nie da się zbudować zdrowej gospodarki".

Premier dodał, że jednak nie oznacza to, by państwo wkraczało ponad miarę w gospodarkę. - W wolnej Polsce, w wolnej gospodarce nie wszyscy sobie dadzą radę i dlatego tyle, ile państwa będzie trzeba, tyle będzie - powiedział.

Szef PO zapewnił, że emerytury górnicze dla pracujących pod ziemią będą zachowane.

- Jeśli ktoś będzie jeszcze raz mówił, że górnik, który pracuje całe życie pod ziemią, ma pracować do 67. roku życia, to znaczy, że nigdy nie był w kopalni albo sam powinien popracować 20 lat [pod ziemią], jeśli uważa, że emerytura górnicza to jest jakiś szczególny przywilej - powiedział.

- Nie mamy żadnej obawy, aby reformować system emerytalny, nie mamy obawy, żeby dyscyplinować finanse publiczne, ale także mamy rozum i serce, a one na mówią, że górnik, który pracował całe życie pod ziemią, nie zmieni się nagle w pracownika pracowni komputerowej. Dlatego podkreślam: emerytury górnicze dla tych, którzy pracowali pod ziemią, na dole, będą zachowane, cokolwiek różni mądrale będą mi w Warszawie mówili - zapewnił szef rządu.

Zobacz także
Komentarze (141)
Zaloguj się
 • szczaw_und_mirabelki

  Oceniono 193 razy 141

  chlopie ty juz zgubiles wszystkich
  wal dalej scieme dobrze ci idzie..
  i jeszcze pytanie DLACZEGO OTOCZYLES SIE MUREM OD LUDZI??

 • anthrax_2

  Oceniono 131 razy 103

  To zapisz wszystkich do Platformy
  Zmieszczą się wszyscy
  Ale czy starczy dla wszystkich państwowych etatów ?

 • bomamcoco

  Oceniono 121 razy 97

  Panie Premierze,jak pan tego dokonał?
  Jak pan doprowadził do tego,że już nikt panu nie wierzy?Jak pan to zrobił,że już nikt pana nie lubi?
  Jak pan sprawił,ze powszechnie mówi się w Polsce:łżesz jak Tusk w kampanii wyborczej?
  Jak pan zdołał roztrwonić takie zaufanie społeczne,taką przewagę w głosach wyborców?Jak pan umiał zawieśc takie nadzieje na zreformowanie kraju,na poprawienie prawa,na podniesienie konkurencyjności gospodarki? I to mając do dyspozycji takie fundusze unijne???
  Panie Premierze...idź pan stąd.Jak najszybciej.

  DZIESIĘĆ ZOBOWIĄZAŃ PLATFORMY z 2007r.

  Polska zasługuje na cud gospodarczy

  1. Przyspieszymy i wykorzystamy wzrost gospodarczy
  2. Radykalnie podniesiemy płace dla budżetówki,
  zwiększymy emerytury i renty
  3. Wybudujemy nowoczesną sieć autostrad, dróg ekspresowych,
  mostów i obwodnic
  4. Zagwarantujemy bezpłatny dostęp do opieki medycznej i
  zlikwidujemy NFZ
  5. Uprościmy podatki – wprowadzimy podatek liniowy z ulgą
  prorodzinną, zlikwidujemy ponad 200 opłat urzędowych
  6. Przyspieszymy budowę stadionów na Euro 2012
  7. Szybko wypełnimy naszą misję w Iraku
  8. Sprawimy, że Polacy z emigracji będą chcieli wracać do domu i inwestować
  w Polsce
  9. Podniesiemy poziom edukacji i upowszechnimy Internet
  10. Podejmiemy rzeczywistą walkę z korupcją.

 • jamj

  Oceniono 85 razy 67

  "Tusk: Nie możemy zgubić żadnego Polaka, w Polsce powinni się zmieścić wszyscy."
  ==================================================================
  Tylko jak to zrobić, żeby wszyscy Polscy zatracili instynkt samozachowawczy i wracali na "zieloną wyspę", tudzież jej nie opuszczali.

 • maniakon

  Oceniono 31 razy 25

  pewnie dlatego ponad 2mln wyjechaly i teraz sciagaja rodziny - tusku tusku wywieziemy cie na wozku - poczekaj

 • morgenroth

  Oceniono 30 razy 24

  Za późno na takie komedie panie Tusk - proszę wyjść na zewnątrz hali i zobaczyć sobie Stadion Śląski.
  Setki milionów wyrzuconych w błoto, a rodzice chorych dzieci muszą żebrać na leczenie.

 • iremus

  Oceniono 60 razy 24

  Facet ma fenomenalną pamięć. Pamięta szczegółowo wszystko niczym jakiś cyborg począwszy od momentu gdy wysunął głowę z pochwy. Jako 10-cio letni szczyl pamięta do dzisiaj wszystkich piłkarzy z Górnika Zabrze a im więcej czasu upływa pamięć mu się coraz bardziej wyostrza.

 • 8pasazer

  Oceniono 29 razy 21

  Właśnie równolegle słucham, co mówią na Śląsku panowie Tusk i Kaczyński.
  W wypowiedziach pierwszego są tylko gładkie ideologiczne hasełka. Nie widzę żadnego związku między tą watą słowną a jakimikolwiek działaniami w kontekście rządzenia krajem. "Wybierz mnie, jestem fajny i kocham wszystkich". Psychomanipulacja, poziom podstawowy, w niektórych fragmentach gimnazjalny. Kaczyński zgłasza konkretne propozycje, nie z wszystkimi się zgadzam, ale mam się do czego odnieść - banki, waluta narodowa, gospodarka morska, energetyczna itd.

  Traktujmy się poważnie. Tylko jeden z tych panów zachowuje się jak premier, i nie jest to osoba obecnie sprawująca ten urząd. Wolę gwizdać i punktować Kaczyńskiego za konkrety niż klaskać polukrowanej nakręcanej kukiełce. Polska to nie jest cukierkowa kolorowa kraina z kreskówki, panie Tusk.

 • endrju1521

  Oceniono 23 razy 19

  "Nie możemy zgubić żadnego Polaka, w Polsce powinni się zmieścić wszyscy "

  =============================

  Wszyscy, kopiący piłeczkę i spotykający się

  w Pędzącym Króliku ! ! ! ! !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje