Posłowie chcą, aby w nocy na drogach wszyscy piesi nosili odblaski

29.06.2013 10:01
Akcesoria odblaskowe

Akcesoria odblaskowe (Fot. Sergiusz Pęczek / AG)

Obowiązek używania elementów odblaskowych nie tylko dla dzieci, ale wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu, zakłada poselski projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, nad którym toczą się prace w parlamencie.
Obecnie, zgodnie z przepisami, zobowiązane do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu są dzieci w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Poselski projekt autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zakłada, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek używać elementów odblaskowych. Wyjątek od tej zasady będzie stanowić poruszanie się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania.

Pieszy bez odblasku widoczny dopiero z 20 metrów

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę jedynie z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

Problem jak zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. - Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi czy nawet przechodzący przez jezdnię jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy niż gdyby te odblaski miał. Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego - przypomina rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski."Chroń życie, załóż odblask!"

Co roku w wielu miejscach w kraju prowadzone są akcje informacyjne i spotkania, na których odblaski rozdawane są zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Pod koniec 2012 roku w ramach akcji "Chroń życie, załóż odblask!" rozdano kilkaset tysięcy odbijających światło naklejek i opasek w parafiach rzymskokatolickich na terenie województwa mazowieckiego.

Ze statystyk policyjnych wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Mimo to w całym 2012 roku zginęło 3,5 tys. osób, w tym ponad 1 tys. pieszych.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o kolejnych zmianach w przepisach ruchu drogowego? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (169)
Posłowie chcą, aby w nocy na drogach wszyscy piesi nosili odblaski
Zaloguj się
 • stanimager

  0

  To po to aby pijani elitarni kierowcy lepiej widzieli pieszych na drodze.
  Nie, nie, to zeby amerykance mogly dronami ludzi atakowac.

  Konspira tak czy siak. Juz widoczne sa "wytlumaczenia" forumowych ekspertow od konspiry :) .

 • tojasz

  Oceniono 2 razy 2

  Jednocześnie ŻĄDAM aby pOsłowie znieśli ochronę immunitetu,przed popełnianymi przez nich min.wykroczeń-a wręcz przestępstw drogowych.Co ty na to Kurski?

 • kibic_rudego

  Oceniono 2 razy 2

  Najpierw należy widocznie oznakować,
  posłów, ministrów, dwór hrabiego no i Tuska z Kaczorem,
  by naród mógł wiedzieć swoich wybrańców

 • plorg

  Oceniono 2 razy 2

  Najwyraźniej któryś z posłów ma w rodzinie producenta/importera odblasków razem z koncesją na wyłączność ich dystrybucji na terenie Polski

 • prezio2

  Oceniono 5 razy 5

  To jest nic innego jak pomysł na nowe mandaty. Teraz znowu się zacznie : Dzień dobry , policja , a ty gdzie masz siotełko ? Ja , ale jest jeszcze szaro !!! Za usiłowanie bycia niewidzialnym , mandat 20 zł . Przyjmujesz czy od razu pod sąd i karcer ?

 • prezio2

  Oceniono 4 razy 4

  Ocho , widzę lobby zadziałało.
  A gwiazdy Dawida i krzyże odblaskowe też trzeba nosić ? A może dzienne światła mocowane na czoło ?

 • aep

  Oceniono 1 raz 1

  To kolejne ograniczenie wolności ma przynajmniej jakiś cień uzasadnienia dobrem innych (poza nosicielem tych nieszczęsnych odblasków), bo ochroni karoserię przed wgnieceniami...
  Ale skoro durnie wprowadzili wcześniej przymus używania pasów bezpieczeństwa...
  [...który poświęca wolność dla bezpieczeństwa, nie zasługuje ani na...]

 • cillian1

  Oceniono 3 razy 3

  @pandada
  > ludzie wciąż nie wiedzą, że na nieoświetlonej szosie są słabo widoczni

  pieszy widzi też światła, nawet jak idzie plecami do nadjeżdżającego auta.

  To nie "auto" ma widzieć pieszego, to pieszy ma widzieć auto - jak niedźwiedzia w lesie.

  Kiedyś zabijały ludzi (mało myślących) dzikie zwierzęta.
  Teraz zabija technika.
  Nawet wiertarka może zabić! Jak źle jej używasz!

  Dość k..wa mać nakazów, pisanych przez debili w sejmie - za 25 000 miesięcznie!

 • spokojny102

  Oceniono 1 raz 1

  Nauka nie idzie w las, zaczelo sie od pochodni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje