Posłowie chcą, aby w nocy na drogach wszyscy piesi nosili odblaski

29.06.2013 10:01
Akcesoria odblaskowe

Akcesoria odblaskowe (Fot. Sergiusz Pęczek / AG)

Obowiązek używania elementów odblaskowych nie tylko dla dzieci, ale wszystkich pieszych poruszających się po drodze po zmierzchu, zakłada poselski projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym, nad którym toczą się prace w parlamencie.
Obecnie, zgodnie z przepisami, zobowiązane do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu są dzieci w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym.

Poselski projekt autorstwa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zakłada, że pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie miał obowiązek używać elementów odblaskowych. Wyjątek od tej zasady będzie stanowić poruszanie się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku oraz w strefie zamieszkania.

Pieszy bez odblasku widoczny dopiero z 20 metrów

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny - kierowca jest w stanie zauważyć taką osobę jedynie z odległości 20 metrów. Natomiast jeśli pieszy ma elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m.

Problem jak zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. - Nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi czy nawet przechodzący przez jezdnię jest o wiele słabiej widoczny dla kierowcy niż gdyby te odblaski miał. Bardzo często pieszym wydaje się, że tak samo jak oni widzą samochód nadjeżdżający z naprzeciwka, tak kierowca widzi ich. Nic bardziej mylnego - przypomina rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski."Chroń życie, załóż odblask!"

Co roku w wielu miejscach w kraju prowadzone są akcje informacyjne i spotkania, na których odblaski rozdawane są zarówno dzieciom, jak i osobom starszym. Pod koniec 2012 roku w ramach akcji "Chroń życie, załóż odblask!" rozdano kilkaset tysięcy odbijających światło naklejek i opasek w parafiach rzymskokatolickich na terenie województwa mazowieckiego.

Ze statystyk policyjnych wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Mimo to w całym 2012 roku zginęło 3,5 tys. osób, w tym ponad 1 tys. pieszych.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o kolejnych zmianach w przepisach ruchu drogowego? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Zobacz także
Komentarze (169)
Zaloguj się
 • stachkaz47

  Oceniono 164 razy 118

  Żaden odblask nie pomoże jak za kółkiem IDIOTA wali 150km/h przez wieś.
  Często na podwójnym gazie.

 • teacher

  Oceniono 159 razy 111

  Stąd wniosek, że producent odblaskowych opasek już przelał pierwszą ratę na wskazane konta.

 • barritus

  Oceniono 137 razy 95

  Kolejny etap to "prawo chodzenia" uzyskane po odpowiednim kursie,zdanym egzaminie i opłaceniu obowiązkowego ubezpieczenia.
  Brawo Polacy,głosujcie nadal na tych mędrców.

 • blank8

  Oceniono 83 razy 49

  Dostawy opasek z Chin już w drodze. Rodzina i znajomi posłów już mają gotowe reklamy.

  Kontener opasek tanio - Staszek z PSL
  Sprzedam tira z opaskami, tylko poważne - Hieronim z PO
  Nie daj się zabić kup biało-czerwoną opaskę odblaskową (hurt) - Jan z PiS
  Opaski różnokolorowe, modne, śliczne i ratują życie - Maria z Ruchu Palikota

 • hare-hare

  Oceniono 75 razy 43

  nareszcie,nieoznakowanego pieszego będzie można bezkarnie rozjechać

 • mniejniz0

  Oceniono 58 razy 24

  następny przepis to obowiązkowe chipy z GPs w du.ach

 • druit

  Oceniono 64 razy 22

  idioci! moze jeszcze niech drzewa "nosza" odblaski bo przecie ta banda idiotow gnajaca sporo ponad mozliwe predkosci i jeszcze po tych marnych drogach... ehhh banda idiotow w tym parlamencie siedzi. bo praca tego nazwac nie mozna jesli takie debilizmy wymyslaja. jest odpowiednie prawo od zachowania pieszych na drogach w terenie nie zabudowanym. maja sie poruszac po poboczu przeciwnym do samochodow. to jest zrobione w tym celu aby pieszy widzial nadjezdzajacy samochod i mogl odpowiednio wczesniej sie zatrzymac i ewentualnie zejsc bardziej w bok. jak widac na filmiku jest pokazana sytuacja niezgodnego z prawem poruszania sie pieszego! i to jest material promujacy kolejna durnote - raz lamanie prawa dwa wprowadzanie odblaskow. teraz chyba nalezy wyslac donos do cba aby sprawdzili kto juz jest zakontraktowanym dostawca "odblaskow". bo nie sadze aby takie popluczyny same z siebie mogly rownie ciekawa durnote wymyslic.

  inna sprawa jest to, ze nawet wlaczone swiatla w dzien to totalny debilizm. czemu? bo jesli ktos jest na tyle slepy, ze nie widzi co sie dzieje na drodze to nie powinien w ogole miec prawa jazdy! takich wlasnie ludzi z drog trzeba eliminowac.

 • 54bodek

  Oceniono 111 razy 13

  Bardzo dobry projekt.
  Kiedyś jadąc w deszczową i mglistą noc, uniknąłem potrącenia pieszego który szedł skrajem asfaltu w tym samym kierunku, po prawej stronie drogi , a więc nieprawidłowo, tylko dzięki temu że miał na nogach adidasy z odblaskami, W ostatniej chwili zauważyłem te odblaski i ominąłem go. Naprawdę niewiele brakowało do tragedii.
  Uważam że wszyscy poruszający się po drogach nie oświetlonych po zmierzchu lub niedostatecznie oświetlonych, bez względu czy jest to teren zabudowany czy nie, powinni mieć jakieś elementy odblaskowe. Po prostu dla własnego bezpieczeństwa.
  ------------------------------------------------------
  bigosogroch.blogspot.com/

 • dejtrejder

  Oceniono 10 razy 8

  Wraz z 480 kolegami przegłosowaliśmy właśnie, że każdy poseł od DZISIAJ oprócz dużego gumowego członka przyczepionego do czoła będzie miał też inny obowiązek wyróżnienia się z tłumu dla własnego bezpieczeństwa. Idąc ulicą bądź jadąc pojazdem mechanicznym zobowiązany został przez nasze szacowne kolegium do zatrzymania się co 10 metrów, podskoczenia na jednej nodze i wydania okrzyku: "Jestem głupim choojem!"

  Obywatelu! przyłącz się do głosowania! Łapka w górę!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje