''Zagrożenie dla życia''. Synoptycy ostrzegają przed falą rekordowych upałów w USA

29.06.2013 09:10
Podczas weekendu w USA temperatury wzrosną do poziomu zagrażającego zdrowiu ludzi

Podczas weekendu w USA temperatury wzrosną do poziomu zagrażającego zdrowiu ludzi (Fot. Matt York AP)

Fala rekordowych upałów nawiedziła zachodnie stany USA. Według piątkowych zapowiedzi meteorologów, podczas weekendu temperatury jeszcze wzrosną do poziomu zagrażającego zdrowiu ludzi.
Temperatura w kalifornijskiej Dolinie Śmierci, będącej najgorętszym rejonem w Stanach Zjednoczonych, może osiągnąć 54 st. Celsjusza, czyli o zaledwie 2 st. poniżej rekordu sprzed 100 lat (56 st.). Uważa się, że była to najwyższa temperatura kiedykolwiek zarejestrowana na Ziemi.

W piątek temperatura powietrza w Phoenix, stolicy stanu Arizona, osiągnęła 48 st. C. Podobną temperaturę zanotowano w Las Vegas, w stanie Nevada, słynnej "stolicy" gier hazardowych i rozrywki.

Tak wysokie temperatury zagrażają zdrowiu, a nawet życiu, zwłaszcza osób starszych i dzieci. W wielu miastach uruchomiono specjalne klimatyzowane schroniska dla bezdomnych.

W stanie Nevada władze ostrzegają turystów, aby nie wyruszali na szlaki górskie. Upały spowodowały znaczne przeciążenie sieci energetycznych przez pobierające dużo prądu klimatyzatory.

Fala upałów zagraża też komunikacji lotniczej. Rozgrzane powietrze jest mniej gęste co może spowodować, że zwłaszcza mniejsze samoloty mogą mieć kłopoty z oderwaniem się od pasa startowego.

Według prognoz, upały mają nieco osłabnąć w poniedziałek lub we wtorek.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Powiadomimy cię o najważniejszych wydarzeniach!

Zobacz także
Komentarze (13)
''Zagrożenie dla życia''. Synoptycy ostrzegają przed falą rekordowych upałów w USA
Zaloguj się
 • rabbinhood

  Oceniono 3 razy -3

  Upały Są Akurat. w skrócie USA.

 • zigzaur

  Oceniono 1 raz 1

  USA, a zwłaszcza część na zachód od Missisipi, to państwo leżące w klimacie kontynentalnym. Gorące lata to normalka. W USA w lecie więcej energii zużywa się na klimatyzację niż w zimie na ogrzewanie.

 • anthrax_2

  Oceniono 3 razy 1

  Nie mogę doczekać się fali rekordowych upałów w Polsce
  We wtorek jadę na wczasy,na zagraniczne mnie nie stać

 • jagopa

  Oceniono 4 razy 2

  @woryprokopa
  @leser.1
  .............
  Polska dzicz nie potrafi nawet z humorem pogadac o upalach. Nie dziwi to jednak, skoro co piaty geniusz nie zdal matury w tym roku a co trzeci ledwo ja przepchnal.

 • woryprokopa

  Oceniono 8 razy -6

  komunisrtyczna władza w USA marnotrawi bódrzetowe pieniadze na emerytury dla bezdomnych i bierze dotacje z UE na klimatyzacje - CUD ZAPRAWDE POWIADAM WAM !!!

 • daniella-63

  Oceniono 1 raz -1

  A w moim miescie (Tu gdzie mieszkam)wciaz wiosna temperatura nie przekracza 20 stopni od ubieglego lata.www.weer.nl/wereldweer/actueel-en-verwacht-weer/stad/31X7020/harlingen.html

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 4

  "Lodziarze wszystkich stanów, cieszcie się!"

 • leser.1

  Oceniono 33 razy -3

  To ci cholerni talibowie przywieźli upał w plecakach!
  Należy bezwzględnie powiększyć Guantanamo, zaostrzyć Patriot Act i wskazać konkretnego sprawcę!
  PRISM powinien w tym pomóc.

 • tardisj

  Oceniono 28 razy 14

  Dla ścisłości. Najwyższa zarejestrowana temperatura na Ziemi to 70,7 °C na pustyni Lut w Iranie. Natomiast temperatura powietrza, tak, w Dolinie Śmierci 56,7 °C. Wszystko można znaleźć na Wiki. Pozdrawiam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje