Prokurator: "Swastyka to symbol szczęścia w Azji". Seremet: "Brak rozumu". Będzie kara?

"Swastyka to symbol szczęścia w Azji" - tak białostocki prokurator uzasadnił odmowę wszczęcia postępowania ws. swastyki na budynku. - Prokurator może mieć poglądy i schować się za niezależność - mówi w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Andrzej Seremet. Czy można być niezależnym od rozumu? "Nie w prokuraturze" - odpowiada "GW". I tłumaczy, dlaczego prokuratura ma problemy z przestępstwami z nienawiści.
Prokurator generalny polecił wszcząć postępowanie służbowe wobec szefa białostockiej prokuratury, który odmówił wszczęcia postępowania ws. swastyki nabazgranej na transformatorze przy ul. Zagórnej w Białymstoku, argumentując, że w Azji swastyka to symbol szczęścia.

Niezależność od rozumu? "Nie w prokuraturze"

- Trzeba pamiętać, że jest taki kierunek w orzecznictwie sądowym: odpowiedzialności za propagowanie ustroju faszystowskiego czy innego ustroju totalitarnego podlega ten, kto nie tylko prezentuje takie treści publicznie, ale jeszcze trzeba wykazać, że robi to z zamiarem przekonania kogoś do tych treści. To właśnie otwiera pole do umorzeń, odmów wszczęcia - mówił Andrzej Seremet pytany o sprawy "hajlowania" i malowania swastyk. Komentując działanie prok. Roszkowskiego stwierdził, że ten może łatwo schować się za to, że jest niezależny. Dopytywany, "czy można być niezależnym od rozumu", odparł, że "tak, ale nie w prokuraturze".

Seremet zapowiada zmiany. Rasiści będą skuteczniej sądzeni?

- Wiem, że to zabrzmi nieefektownie, ale nie ma innej drogi niż żmudna praca u podstaw: tłumaczenie, uczenie, uchylanie decyzji nietrafnych. I są pewne efekty. Nikt już nie zarzuca prokuraturze umarzania spraw, o których mówimy, z powodu znikomej szkodliwości. Jednocześnie podejmuję nowe działania i już niedługo przedstawię pewne zmiany organizacyjne w prokuraturze w zakresie prowadzenia spraw o podłożu rasistowskim - mówił prokurator generalny.

Cały wywiad w dzisiejszej "Gazecie Wyborczej".

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Masz telefon z Androidem? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE! Najważniejsze informacje codziennie, na żywo w Twoim telefonie!

Więcej o:
Komentarze (185)
Prokurator: "Swastyka to symbol szczęścia w Azji". Seremet: "Brak rozumu". Będzie kara?
Zaloguj się
 • r1234_76

  0

  Gdyby w Polsce uczciwie karano za niszczenie mienia, np. przez mazanie po transformatorach, to nie tylko problem ze swastykami przestałby istnieć. ale w ogóle byłoby jakoś przyjemniej.

 • plorg

  Oceniono 5 razy 3

  Pytanie dla używających czasami mózgu:

  Co jest bardziej faszystowskie?
  A) nabazgranie sfastyki na ścienie.
  B) nakładanie na wszystkich obywateli (pod groźbą kary) obowiązku noszenia odblasków?

 • plorg

  Oceniono 1 raz 1

  "Czy można być niezależnym od rozumu?"

  Najwyraźniej można skoro prokurator generalny chce się zajmować bazgrołami na ścianie.
  Gościu z nudów musi już odchodzić od rozumu. Widać nic poważniejszego się w kraju nie dzieje.

 • wiesio46

  Oceniono 5 razy -5

  W ten sam sposob Prokurator dokonal odpustu powszechnego dla hitlerowcow, SS, Himlera I calej nazistowskiej bandy.... Oni chcieli (pod sztandarem symbol szczescia) w czasie II wojny swiatowej wyslac miliony ludzi do szczesliwej krainy wiecznej radosci I szczescia.....
  Wiele ludzi roznych wiar, wierzy, ze po smierci jest lepsze zycie.....
  Glupota i chamstwo w Polsce dosieglo dna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • elektronik_99

  Oceniono 3 razy 3

  Nie przesadzajcie z tą polityczną poprawnością, bo się zaraz okaże że trzeba będzie np. kamień Karłowicza zburzyć czy zakazać posiadania wielu polskich emblematów wojskowych z przed II W.Ś.
  PS. Zwolennikiem nazizmu ani innych totalitaryzmów nie jestem.

 • benkmen

  Oceniono 5 razy -5

  A ja się tylko pokornie pytam, co wtedy robił kapelan od prokuratorów i czy sprawdził "tego właśnie prokuratora" za udział w pielgrzymce na Jasną Górę, gdzie na wysokim poziomie można sobie rozum rozjaśnić tak, aby na przyszłość wszystko było jasne. Jasne??

 • cillian1

  Oceniono 5 razy -3

  jeśli to jest brak rozumu, to ja się nie dziwię, że pedofile z Kk chodzą po wsi (innej) wolni!
  Że poseł UE za 150 km/h we wsi, dalej funkcjonuje jako poseł, jako wolny człowiek.
  Że Tusk za wydanie 1 mln zł na "osprzęt do pracy" nie zwraca jej, że sędzia co tak powiedział - dalej pracuje za budżetowe!

  ech.....

 • slowikxxx

  Oceniono 5 razy 5

  "Trzeba pamiętać, że jest taki kierunek w orzecznictwie sądowym: odpowiedzialności za propagowanie ustroju faszystowskiego czy innego ustroju totalitarnego podlega ten, kto nie tylko prezentuje takie treści publicznie, ale jeszcze trzeba wykazać, że robi to z zamiarem przekonania kogoś do tych treści".

  To nie jest tylko odosobniony kierunek w orzecznictwie, tylko fakt wynikający wprost ze znamion tego przestępstwa. Czyli decyzja prokuratora była słuszna.

 • bog43

  Oceniono 3 razy 1

  Panie prokuratorze to chyba nie pierwszy przypadek w prokuraturze bo jak wytłumaczyć brak śladów linii papilarnych na pistolecie z którego ponoć zabiła się pani Blida ? Ten temat wyjątkowo mnie dręczy i jest z gatunku ;
  "Brak rozumu". Będzie kara ? Po mojej śmierci czy moich wnuków ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX