Sąd za 1 zł. 84-latek skazany za kradzież kółka do kluczy

28.06.2013 16:50
Ciucholand

Ciucholand (fot. Aleksandra Koszyk/Agencja Gazeta)

84-latek został skazany za kradzież kółka do kluczy o wartości 1 zł. Sądu chciał właściciel lumpeksu, z którego skradziono przedmiot. - Natychmiast oddałam kółeczko i przeprosiłam. Bałam się o męża, bo jest chory. Zdarza się, że traci orientację. Ja jestem po zawale. Płakałam - opowiada 76-letnia żona skazanego mężczyzny. Historię opisała "Gazeta Ostrowiecka".
O kłopotach męża opowiedziała dziennikarzom żona 84-latka. - Poszłam z mężem do ciucholandu. Weszłam na halę, a mężowi kazałam zaczekać przy wyjściu. Kiedy wychodziliśmy, to wybiegła za nami pani. Krzyczała, że mąż ukradł jakąś biżuterię. Powiedziałam do niego: pokaż, co wziąłeś. I wyjął kółeczko do kluczyków. Mówię mu: po coś to wziął? A on do mnie: inni wybierali, to i ja wziąłem.

- Natychmiast oddałam tej pani to kółeczko i przeprosiłam. Niestety, moje przeprosiny nie pomogły - relacjonuje kobieta. Następnie właściciel sklepu wezwał policję. Miał domagać się surowej kary i sądu. - Płakałam, prosiłam nade wszystko, by nas puścili, ale nadaremno - mówi kobieta.

We wniosku policyjnym sprawę określono jako wykroczenie, które podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. W maju Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim uznał mężczyznę za winnego, jednak odstąpił od aresztu i grzywny i wymierzył mu karę nagany. Sąd zwolnił też mężczyznę od opłacenia kosztów postępowania.

Dlaczego sąd nie uniewinnił mężczyzny? Rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach wyjaśnia dziennikowi, że w odróżnieniu od Kodeksu karnego obowiązujący Kodeks wykroczeń nie przewiduje takiej możliwości.

Na tę sprawę zwrócił naszą uwagę nasz czytelnik za pośrednictwem portalu Alert24.pl

Zobacz także
Komentarze (408)
Zaloguj się
 • rafik197910

  Oceniono 1491 razy 1399

  powinni skazać właścicieli ciucholandu za narażenie państwa Polskiego na koszty związane ze sprawą a skarbówka przyjrzeć się czy legalnie załatwia ciuchy do sklepu a na miejscu dziadka koktajlem mołotowa zamknął bym ten interes

 • zigzaur

  Oceniono 782 razy 756

  Niektóre podmioty gospodarcze rozkładają darmowe gadżety, prospekty, cukiereczki itp. Adwokat staruszka powinien zażądać od lumpeksiarza faktury na zakup tego kółka od kluczy i dowodów wpisania do ewidencji magazynowej towarów.
  Poza tym nie istnieje coś takiego jak "kradzież nieumyślna". Omyłkowe zabranie jakiegoś mienia ruchomego nie stanowi czynu karalnego, zatem nie wszczyna się postępowania.
  Nie ma możliwości uniewinnienia od zarzutów o wykroczenie? Cały kodeks wykroczeń do Trybunału Konstytucyjnego.

 • ugrydul

  Oceniono 658 razy 642

  Powinni podać, gdzie jest ten lumpeks. Ja NIGDY, PRZENIGDY niczego bym u nich nie kupił, podobnie jak zapewne 99% ludzi. Parę tygodni i po biznesie :-)))

 • podobny_do_nikogo

  Oceniono 567 razy 533

  Nic nie rozumiem. Gowin coś ćwierkał o podniesieniu granicy odpowiedzialności karnej z 200 na 1000 zł, a tutaj za 1 zł dziadka ścigają?

 • volongoto41

  Oceniono 449 razy 429

  Mamy bardzo wyrozumiałe sądy i wyrozumiałych właścicieli ciucholandów / czytaj nowa klasa społeczna /... przecież mogli staruszka rozstrzelać i to tak publicznie przez powieszenie, a jednak nie zrobili tego... brawo..podziwiam was / celowo piszę z małej litery, bo brzydzę się wami /

 • kloceklego

  Oceniono 343 razy 337

  z ciekawości sprawdziłem dzisiejszą datę. nie, nie jest dzisiaj 1 kwietnia. niestety

 • elkipan

  Oceniono 413 razy 187

  No to jakie kary będą na POwców, gdy już się skończą?
  Mówi się, że ukradli więcej niż kółeczko od kluczy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje