Ojciec Snowdena: Edward może wrócić do USA, boję się, że Wikileaks nim manipulują

Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. HANDOUT REUTERS)

Edward Snowden może wrócić do Stanów Zjednoczonych, jeżeli departament sprawiedliwości spełni kilka jego żądań - mówi ojciec byłego współpracownika amerykańskich służb, który poinformował świat o podsłuchach stosowanych przez NSA. Dodaje też, że jego zdaniem ludzie z Wikileaks zmanipulowali jego syna.
- Mój syn złamał prawo, ale nie jest zdrajcą - mówi w amerykańskiej telewizji NBC ojciec Edwarda Snowdena, Lonnie. - W tej chwili nie mam wrażenia, że on popełnił zdradę. Rzeczywiście, złamał prawo Stanów Zjednoczonych w tym sensie, że ujawnił informacje niejawne - dodał.

Applebaum: Nie wiemy, czy jest zainteresowany czymś więcej niż męczeństwem >>>

- Jeżeli ludzie chcą mówić o nim jako o zdrajcy, muszę podkreślić, że mój syn zdradził swój rząd, ale nie zdradził obywateli amerykańskich - tłumaczył. Mówił też, że przez swojego adwokata poinformował prokuratora generalnego USA Erica Holdera, że jego syn jest gotów wrócić do USA, jeżeli departament sprawiedliwości obieca, że nie zatrzyma go i nie zamknie w więzieniu, ani nie nałoży na niego zakazu milczenia aż do zakończenia procesu.

Lonnie Snowden nie rozmawiał ze swoim synem od kwietnia, obawia się jednak, że Edward może być manipulowany przez kogoś z Wikileaks. Dlatego chciałby się z nim skontaktować. - Nie chcę sprowadzić niebezpieczeństwa na syna, ale jestem zaniepokojony tymi, którzy go otaczają. Patrząc na przeszłość widać, że Wikileaks nie skupiają się na konstytucji USA, ale na tym, by wypuścić jak najwięcej informacji - dodał.

Co zrobił Snowden?

Edward Snowden był pracownikiem CIA oraz prywatnej firmy Booz Allen Hamilton, świadczącej usługi dla NSA, dzięki czemu, jak wyjaśnił "Guardianowi", miał dostęp do baz danych agencji.

Afera PRISM. 5 kluczowych faktów >>>

Do Hongkongu wyjechał 20 maja. Potem przekazał brytyjskiemu "Guardianowi" oraz gazecie "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i inne amerykańskie służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie, zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

W USA został oskarżony o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do Ekwadoru o azyl. Obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał z Hongkongu. Zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, Ben Rhodes, powiedział w stolicy Senegalu, Dakarze, że USA cały czas rozmawiają z władzami Rosji na temat wydania im Snowdena. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów tych rozmów.

Zobacz także
 • Edward Snowden nie wsiadł na pokład samolotu z Moskwy do Hawany Snowden ma plan B. Na wypadek śmierci zostaną ujawnione tajemnice CIA
 • Edward Snowden "Bohater" czy "zdrajca". Edward Snowden, informator ws. PRISM, podzielił Amerykanów
Komentarze (41)
Ojciec Snowdena: Edward może wrócić do USA, boję się, że Wikileaks nim manipulują
Zaloguj się
 • czerwony.poll74

  Oceniono 1 raz -1

  Wygląda na to, że ojciec Snowdena, jego dziewczyna, a może i reszta rodziny zostali wzięci przez amerykańskie służby jako zakładnicy. Snowden nie wróci - rozstrzelają. Wiele polskich rodzin ma takie doświadczenia z okresu okupacji hitlerowskiej, moja z resztą też, pradziadek ukrywał się przed Niemcami, to przyszli i aresztowali prababcię - żeby było śmieszniej prababcia była Niemką. Przecież III-cia Rzesza to amerykańska inwestycja, poligon doświadczalny, a jednocześnie kuźnia kadr amerykańskich korporacji. Dlaczego więc mieliby mieć inne metody? Chociaż muszę powiedzieć, że hitlerowcy chyba aż tak zakłamani nie byli.

 • nickodem2

  0

  Myślę, że za Wiktora Buta, Ruscy by się wymienili bez problemów

 • supertlumacz

  Oceniono 2 razy 0

  Biedni Amerykanie! Nikt z nimi nie chce rozmawiać na temat losów Snowdena, to zwrócili się do tych członków jego rodziny którzy jeszcze nie uciekli z USA ...
  Istotne rozmowy na temat dalszych losów Snowdena prowadzi Ekwador z Rosją.
  www.vesti.ru/doc.html?id=1099568&tid=103694
  Niestety, informują skąpo , zwłaszcza Rosja której całkowite ignorowanie postulatów USA w tej sprawie zupełnie nie imponuje. Ekwador wydaje się być bardziej przejęty tą sprawą...

  Licznych spekulacji USA czy brytyjskich uk.reuters.com/article/2013/06/29/uk-usa-security-snowden-analysis-idUKBRE95S01F20130629?feedType=RSS&feedName=worldNews&utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Reuters%2FUKWorldNews+%28News+%2F+UK+%2F+World+News%29
  nikt poważny w Rosji lub Chinach nawet nie komentuje... Ot, regularne bździny ....

 • iremus

  Oceniono 3 razy 1

  Obawiam się że tajne służby usa manipulują ojcem Snowdena.

 • zyks

  Oceniono 7 razy -5

  Bzdura. Jeszcze raz widać, ze to bufon, mitoman, narcyz i po prostu normalny głupol. On stawia teraz warunki rządowi USA : łaskawie wróci, ale nie mogą go zapuszkować ani zamknąć durnej gęby. A ten tata też nie ma w porządku pod sufitem. Jaki ojciec, taki syn...
  Zgodnie z tzw rozkładem normalnym głupoli jest multum (co widać zresztą na tym forum: częściowo głupole, częściowo internauci z Łubianki, a najczęściej jedno i drugie), jest tylko jedno istotne pytanie: kto takiego pajaca przyjął do dość odpowiedzialnej roboty?

 • annx78

  0

  @ nf123

  wroc grzecznie do naszej-klasy.

 • bojewik

  Oceniono 4 razy 0

  W każdym normalnym państwie za wyjawienie przestępstwa należy pochwalić. Tymczasem w USA się za to ściga i nazywa "zdradą".

 • nie-tak

  Oceniono 1 raz 1

  Dla tych co znaja angielski, co za plaga ze wszyscy zdradzaja USA, juz 9 general ulubieniec Obamy.
  investigations.nbcnews.com/_news/2013/06/27/19174350-ex-pentagon-general-target-of-leak-investigation-sources-say?lite
  Niezbyt dobre swiadectwo o rzadach Obamy.

 • aloyzuk

  Oceniono 10 razy 8

  ale propaganda, ręce opadają - ojciec chce wydać własnego syna ażeby masonskie agnecje mogły go bezkarnie załatwić - oto prawdziwy terrorysta jakim są USA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje