Ojciec Snowdena: Edward może wrócić do USA, boję się, że Wikileaks nim manipulują

28.06.2013 14:24
Edward Snowden

Edward Snowden (Fot. HANDOUT REUTERS)

Edward Snowden może wrócić do Stanów Zjednoczonych, jeżeli departament sprawiedliwości spełni kilka jego żądań - mówi ojciec byłego współpracownika amerykańskich służb, który poinformował świat o podsłuchach stosowanych przez NSA. Dodaje też, że jego zdaniem ludzie z Wikileaks zmanipulowali jego syna.
- Mój syn złamał prawo, ale nie jest zdrajcą - mówi w amerykańskiej telewizji NBC ojciec Edwarda Snowdena, Lonnie. - W tej chwili nie mam wrażenia, że on popełnił zdradę. Rzeczywiście, złamał prawo Stanów Zjednoczonych w tym sensie, że ujawnił informacje niejawne - dodał.

Applebaum: Nie wiemy, czy jest zainteresowany czymś więcej niż męczeństwem >>>

- Jeżeli ludzie chcą mówić o nim jako o zdrajcy, muszę podkreślić, że mój syn zdradził swój rząd, ale nie zdradził obywateli amerykańskich - tłumaczył. Mówił też, że przez swojego adwokata poinformował prokuratora generalnego USA Erica Holdera, że jego syn jest gotów wrócić do USA, jeżeli departament sprawiedliwości obieca, że nie zatrzyma go i nie zamknie w więzieniu, ani nie nałoży na niego zakazu milczenia aż do zakończenia procesu.

Lonnie Snowden nie rozmawiał ze swoim synem od kwietnia, obawia się jednak, że Edward może być manipulowany przez kogoś z Wikileaks. Dlatego chciałby się z nim skontaktować. - Nie chcę sprowadzić niebezpieczeństwa na syna, ale jestem zaniepokojony tymi, którzy go otaczają. Patrząc na przeszłość widać, że Wikileaks nie skupiają się na konstytucji USA, ale na tym, by wypuścić jak najwięcej informacji - dodał.

Co zrobił Snowden?

Edward Snowden był pracownikiem CIA oraz prywatnej firmy Booz Allen Hamilton, świadczącej usługi dla NSA, dzięki czemu, jak wyjaśnił "Guardianowi", miał dostęp do baz danych agencji.

Afera PRISM. 5 kluczowych faktów >>>

Do Hongkongu wyjechał 20 maja. Potem przekazał brytyjskiemu "Guardianowi" oraz gazecie "Washington Post" dokumenty, z których wynikało, że Narodowa Agencja Bezpieczeństwa (NSA) i inne amerykańskie służby śledziły i gromadziły dane dotyczące rozmów telefonicznych i aktywności w internecie, zwłaszcza cudzoziemców, ale także obywateli USA. Snowden oskarżył NSA o zbieranie tajnych danych z serwerów dziewięciu firm internetowych, m.in. Google, Facebook, Yahoo, YouTube, AOL.

W USA został oskarżony o ujawnienie tajnych informacji, zwrócił się do Ekwadoru o azyl. Obecnie przebywa w strefie tranzytowej lotniska w Moskwie, dokąd przyleciał z Hongkongu. Zastępca doradcy prezydenta Baracka Obamy ds. bezpieczeństwa narodowego, Ben Rhodes, powiedział w stolicy Senegalu, Dakarze, że USA cały czas rozmawiają z władzami Rosji na temat wydania im Snowdena. Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów tych rozmów.

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (41)
Zaloguj się
 • ian1154

  Oceniono 106 razy 88

  Ciekawa sprawa, nie są poszukiwani ci którzy dopuścili się totalnej inwigilacji na skalę światową, tylko ten kto to ujawnił.Typowe dla dyktatur.

 • mexi123

  Oceniono 131 razy 71

  Albo rząd dorwał się już do rodziny Snowdena i ich zastrasza/płaci im, albo ten ojciec to naprawdę kretyn...

 • lindhorst1

  Oceniono 59 razy 41

  Sądzę, że ci wszyscy, którzy – naiwnie – uwierzyli przez moment w Obamę, powinni dziś kibicować Edwarowi Snowdenowi. Nawiasem mówiąc: skąd my to znamy? Bojownicy o „wolność i prawa człowieka”, nieskazitelni rycerze „etosu”, gdy wreszcie sami mają już w rękach władzę, organizują system opresji i inwigilacji, o jakim nie śmiał marzyć generał Kiszczak.

 • alexy-dwa

  Oceniono 67 razy 33

  Coś mi się zdaje że ojciec Snowdena to nie jest zbyt mądry człowiek.Jeżeli jego syn wrócił by do USA to i tak może mu się przytrafić brzydki wypadek.Pamiętacie sprawę Litwinienki? KGB odżałowało dwa miliony dolarów na gram polonu aby go wykończyć.Żadne służby zdrady nie zapominają i myślę że amerykanie nie są tutaj wyjątkiem.

 • gm0711

  Oceniono 53 razy 29

  Zmusili ojca żeby zrobił z syna bezmózgiego idiotę, który nie wie co robi
  Hmm

 • djemen

  Oceniono 26 razy 20

  Boże, ale ci ludzie mają wyprane mózgi.

  Nawet nie wspomniał że nie tylko nie zdradził narodu Amerykańskiego, ale ujawnił jak CIA czyta listy narodu amerykańskiego.

 • bardzouparty

  Oceniono 26 razy 16

  Takiego ojca wyparłbym się i zmienił nazwisko.

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 12 razy 10

  On nie zradzil USA ale podpadl agnecjom wywiadowcze typu NSA, CIA

 • aloyzuk

  Oceniono 10 razy 8

  ale propaganda, ręce opadają - ojciec chce wydać własnego syna ażeby masonskie agnecje mogły go bezkarnie załatwić - oto prawdziwy terrorysta jakim są USA

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje